Pod oknem starého soudce Rosenberga se koná manifestace proti jeho osobě. Soudce, jemuž již nezbývá mnoho života, se tím spíš baví. Zanedlouho nato je přímo u sebe doma zastřelen, stejně jako jeho přítel, který mu dělá společníka. V téže době je v gay klubu uškrcen další soudce, Jensen. Je přinejmenším podivné, že oba byli zabiti, přestože byli pod ochranou FBI... Mladá studentka práv Darby Shawová má známost se svým profesorem Thomasem Callahanem. Dívka mu jednoho dne předá svou analýzu situace kolem smrti obou soudců, kde vyslovuje odvážnou hypotézu o tom, kdo za celým případem stojí. Callahan svěří dokument svému příteli od FBI Gavinovi. Informace o existenci dokumentu pronikne až do Bílého domu. Zanedlouho nato, když spolu chtějí Thomas a Darby nasednout do auta a dívka si to na poslední chvíli rozmyslí, auto exploduje. Thomas je na místě mrtev, Darby prchá a skryje se v hotelu... Odtamtud se spojí s novinářem Washington Herald Grayem Granhamem a svěří se mu se svými problémy, protože ví, že mu Thomas důvěřoval. Mladík nabízí pomoc a s Darby se schází. I jeho několikrát telefonicky kontaktoval muž, který si říkal García a tvrdil, že zná pozadí vražd obou soudců. Než ho mohl Gray vypátrat, odmlčel se. Darby se nadále skrývá, nezúčastní se ani Thomasova pohřbu, kde se to hemží policisty a agenty v civilu. Pak naváže kontakt s Thomasovým přítelem Gavinem a chce se s ním sejít. Než k tomu dojde, je muž ve svém pokoji zastřelen… Špinavou práci – tři vraždy – vykonal nájemný vrah, terorista Kamel. Ten se nyní vydává za Gavina a sejde se s Darby s úmyslem ji zabít. Než to ale stačí udělat, někdo zastřelí jeho. Mladá žena je zdrcená: všude kolem ní je smrt. Svěří se tedy Grayovi se svým podezřením, že za likvidací soudců stojí jistý bohatý a mocný muž... (TV Prima)

Aky

Spolehlivě kvalitní snímek žánru politického thrilleru devadesátých let. Respektuje všechna pravidla a principy, podle kterých bylo těchto filmů natočeno několik až mnoho. Nicméně to nic neubírá na tom, že je to příjemné a napínavé a nelze tomu nic moc vytknout. ()

kingik

Případ Pelikán si hraje na dost složitý film, ale jeho strukturu drží především herci a jejich zamyšlené pohledy. Právnický thriller chce být v mnoha ohledech jiný, než jeho spříznění předchůdci, ale nabral si docela hutnou minutáž, která spletitou kauzu kolem atentátníka poslaného na soudce rozmotává velmi pozvolna. Vzniká tak dost prostoru na ukecanou nudu. Za vše pak hovoří finále, kdy se všichni sejdou u jednoho velkého stolu a glosují předešlý děj. Něco podobného si může dovolit seriálová epizoda, ale ne film pro kina. Kdyby se film sestříhal, zkrátil o dobrou půlhodinu, dalo by se počítat se svižnějším vyzněním a možná zajímavějším dějovém spádu událostí. Kvalitní herecká dvojice Julia Roberts & Denzel Washington se snažila, ale mně to zkrátka nestačilo. Zesnulý Alan J.Pakula do filmu instaloval hodně dialogů, děj ničím nerozpohyboval, a pouze v úvodu přišel jeden nečekaný dějový zvrat. Jenže to byl přede mnou celý více jak dvouhodinový film, a vydržte to, když vám tohle téma je, co do předloženého režisérova zpracování, šumák. Mé hodnocení: 40% ()

Anderton

Pakula v osídliach (a nie posledný krát) štúdiového pásového systému. Našťastie je Grisham solídny trilerový konšpiračný spisovateľ a jeho ľúbivé knižky sa dajú veľmi ľahko previesť na filmové plátno. Pakula tiež nesklamal. Je to nereálne, naivné, celkom napínavé a zábavné. Vyzdvihnem atmosféru, ktorá môže smelo konkurovať aj (aspoň pre mňa) najlepšej adaptácii Grishamoviek, Pollackovej Firme. ()

predators

Ano, dá to fušku, zorientovat se ve všech těch jménech, korporacích a kdoví v čem ještě. Taky je to krapánek delší, než většina kratších filmů. :-) Jenže té většině přecejen něco schází a to Julia Roberts, Denzel Washington a hudba jako doprovodný prvek ve všech těch napínavých okamžicích. Právě tyto "plusové body" jsou důvody mého pozitivního hodnocení... Zajímavosti: J. Roberts je levačka. Víc toho nevím... :-) 80% ()

nascendi

Výnimočne pridávam hviezdičku, aj keď to nedokážem racionálne zdôvodniť. Jednoducho sa mi na ten film dobre pozeralo a na rozdiel od iných si ho dobre pamätám aj po niekoľkých rokoch od prvého sledovania. Vôbec mi neprekážalo, že Juliu Roberts príliš nemusím a Denzel Washington sa herecky iba rozbiehal. ()

nash.

I po letech stále nejlepší "grishamovka". Beze spěchu a zbytečně laciných efektů budované napětí, poctivé vyprávění s téměř detektivním rozkrýváním vztahů, motivů a intrik, působivě gradující atmofséra strachu a znechucení nad bezohlednostní mocných, sympatická Julia, charismaticky působivý Denzel, a navrch jako třešnička geniální Stanley Tucci jako zabiják. ()

Arsenal83

Prípad Pelikán je presne ako ten pelikán. Má plnú gambu respektíve zobák sľubov o napínavej politickej dráme, ale vo výsledku ponúkne len krátkonohé zdĺhavé tlachanie o témach, ktoré sú bežnému človeku ukradnuté. A presne tak, ako ťarbavo sa pohybuje ten pelikán, tak aj tento film je len nemotorným spracovaním vzdialených politických kalkulov. A tak jeho vrcholom je len to, že Denzel si zahral belocha. Teda aspoň podľa knihy. ()

Chrustyn

Napínavý ale poněkud překombinovaný a zdlouhavý thriller s tehdy ještě ne tolik hvězdnými herci Julií Roberts a Denzelem Washingtonem. ()

triatlet

Těch šťastných náhod, díky nimž se hlavní hrdinka opakovaně zachrání, na mě bylo trochu moc. Postupně jsem se nudil a nezachránila to ani Julia Roberts. ()

honajz

To pomalé rozvíjení děje, důraz na vykreslení a prokreslení prostředí, to se mi moc líbilo, připomínalo mi to Rok draka. Hudba Jamese Hornera je vynikající, navozuje správnou atmosféru. Vadilo mi množství postav, u nichž jsem často netušil, o koho jde, toho ochránce jsem nějak nepobral a vysvětlení mi přišlo moc chaotické a rychlé a nejasné. Také konec jsem čekal dramatičtější, jedna honička v garáži člověka moc neuspokojí. A samozřejmě mi vadily všechny ty náhody (náhle vyskočí pes v autě apod.). Ale celkově příjemný thriller, naštěstí ne právnický, který připomíná Tři dny Kondora (mluvíme-li o filmu). ()

Lacike

Toto bol jeden z filmov, ktory sme mali doma na originalnej VHS, ale napriek tomu som sa mu doteraz vyhybal. A mal som v tom pokracovat aj nadalej. Neviem ci je na tom filme horsi scenar alebo rezia. Na scenari vidno, ze to je adaptacia knihy a tak sa film umorne venuje mnozstvu zbytocnych detailov, ale samotna ustredna linia je pritom strasne chatrna. Kopa scen by sa mohla vystrihnut a vyzneniu filmu by to vôbec neuskodilo. Prave naopak. Aspon by bol dynamickejsi. Lenze keby sa ohlodal o tie zbytocne sceny, tak by ledva ostalo 90 minutove torzo. Druhym hlavnym problemom je rezia. Nie je tu snad jedina scena, ktora by pôsobila napinavo. Pakula ma zas a znova sklamal a zacinam si mysliet, ze to bol preceneny packal s par stastnymi vynimkami na zaciatku kariery. Herecke obsadenie je hviezdne ale nikto tu nema vôbec, co hrat. Jediny aspekt, ktory ma zaujal, bola hudba. Celkovo mi tento film pripomina dalsiu Grishamovu adaptaciu a to Firmu. Tiez to bol neskutocne roztahany nudny film bez atmosfery a napätia. 4/10. ()

ScarPoul

Pakula a Goldblatt si idú prvú ligu. Príbeh sa im asi veľmi páčil a snažili sa z neho vymačkať čo najviac. Do toho obsadili dvojicu v tej dobe veľmi populárnych hercov, a ako predloha im slúžil Grisham, ktorému 90 roky priali. Či už v tom spisovateľskom, alebo tom filmovom poli. Príbeh sám o sebe je správny konšpiračný thriller, ktorý sa zvrtne na povestnú naháňačku mačky s myšou. Samotná téma je dominantou filmu. Postavy sú trochu v úzadí a sú len sprievodcami vo svete faktov, porozumení a systému. Niečo ako stará škola investigatívnej žurnalistiky. Bavilo ma to aj napriek dĺžke a oceňoval som atmosféru. Tri * dávam len preto, pretože výsledná pol hodina, ktorá mala riadne ťahať diváka za nervy, sa kĺže po povrchu žánrových klišé. Vtedy som si uvedomil, že mi na tých postavách až tak nezáleží. A výsledná satisfakcia z potrestaného zla sa nedostavila tiež. Je to nepomer oproti takej Pollackovej Firme.Takže, ako žánrovka je to slušné...ale chýba tomu údernejší príbeh. Pozitívom je, že ten film je tak dobre natočený, že pôsobí, aj napriek negatívam, atraktívne a zaujímavo. ()

5150

hodnocení 70%.. Jedna z prvních "Grishamovek", kterých se v průběhu 90. let docela urodilo (NEBEZPEČNÝ KLIENT, VYVOLÁVAČ DEŠTĚ, PERNÍKOVÝ DĚDEK, atd.). Nechybí ji zajímavá zápletka a poutavý děj a také celá řada známých a mých oblíbených herců (Roberts, Lithgow, Culp). ()

BoPo

Keď v TV beží tento film, tak si spomeniem na dobu kedy sa mi o DVD ani nesnívalo a kedy pre mňa tento film znamenal vysokú kvalitu. No a aj s odstupom času musím uznať, že je to kvalitné drama. A vlastne je to aj prvé stretnutie s mojím budúcim obľúbencom menom Denzel Washington. ()

Agatha

Vynikající thriller s politickou zápletkou, který nepostrádá napětí, akci a záhadné tajemno. Samozřejmě i herecké obsazení splnilo své očekávání. Chytrá a skvěle vyděšená Julie Roberts v jedné ze svých neobvyklích rolí. Spolu s Denzlem Washingtonem jim to šlo, jak se říká "od ruky" a výborně se k sobě hodili. Stanley Tucci v roli nájemného vraha také zapůsobil. Scénář je téměř bez chyby a mrazivá hudba jen výborně navodila atmosféru napětí a strachu. Knižní předlohu jsem bohužel nečetl a číst asi ani nebudu. Myslím, že film mi to vynahradil. ()