Můj vysněný fantasy seriál podle mojí velmi oblíbené knižní fantasy série. První kniha mě naprosto nadchla a po jejím přečtení jsem si zároveň uvědomila, proč film Zlatý kompas neuspěl: prohodili v něm totiž dvě třetiny knihy (Bolvangar a Svalbard), tudíž příběh tak ztratil smysl a konec filmu už definitivně potvrdil to, že dalšího filmu se už nedočkáme, ono na ten konec by se stejně navazovalo dost těžko. Film měl sice hezčí vizuál, takový výraznější, naleštěnější a Bolvangar v něm vypadal jako nádherný klidný místečko, ale fakt, že občas mu to dodávalo takový skoro až pohádkový look. Vizuál seriálu sice není tak krásně výrazný, ale ošklivý rozhodně není, naopak efekty (hlavně medvědi a deamoni) jsou moc dobře udělaní a jen potvrzují to, že seriály se vizuálem v klidu vyrovnají filmům. Podoba prostředí zatím víceméně odpovídá mým představám z knih, některé postavy též, u některých si nejsem jistá, už je to nějaký rok, co jsem knihy četla. Obsazení se mi víc líbilo asi u filmu (teda až na hlavní postavu Lyry, tady je to v seriálu výrazně lepší), hlavně teda Daniel Craig a Nicole Kidman, ale stejné postavy lorda Asriela a Paní Coulterové jsou i zde zahráni výbornými herci, a to sice mým oblíbencem Jamesem McAvoyem a v některých chvílích vážné démonickou Ruth Wilson (ta vlastně odpovídá popisu paní Coulterové z knih víc, než Nicole Kidman). Nejvíc se mi na začátku nezdálo obsazení Rumunů, ale zvykla jsem si, takže pohoda. Příběhově po první sérii zatím dobré, dokonce se tu prolínají události s druhou knihou, ale to nemusí byt nutně špatně, i když možná tím nečtenářům knih a neznalých filmu trochu zkazili překvapení… fakt je ale, že tím navnazují na další sérii. Podobné je to u znělky, ve které je naznačeno, co se bude nejen v první sérii dít, ale nebojte, není to spoileroidní. Jinak znělka je fantastická, s parádní obrazovou sekvencí doplněná o nádhernou hudbu od Lorne Balfe, tohle se vážně povedlo. Víc v části komentáře k jednotlivým sériím, zde už se SPOILERy: -------------------- PRVNÍ série: Jak jsem již naznačila výše, jsou tu oproti knize jisté změny. Některé jsem poznala hned a některé si možná ani neuvědomila, přecejenom už je to pár let, co jsem knihy četla a zrovna nemám moc čas je číst znovu. Navíc prý čerpali z nějakých prequelových knih, které u nás tuším zatím nevyšly. Také nemohli mít asi všechno stejné jako ve filmové adaptaci, i když zrovna první třetina knihy je i ve filmu zadaptována dobře, to až po Trollesundu a nalezení Billyho to ve filmu dějově šlo do háje. ----- První třetina knihy měla ve filmu větší spád, tady jsou z toho tři hodiny a na tempu je to bohužel znát a nedivím se, že to někoho odradilo. Je to podobné jak u letošních Watchmenů, tam také trvalo, než se děj pořádně rozjel a lidé kvůli tomu seriál předčasně opouštěli, což je v obou případech hrozná škoda. I Esence mají co nabídnout, zejména zajímavý svět, který díky seriálovému formátu můžeme lépe prozkoumat, zajímavý děj, který se z pohádky postupně přehoupne do dospělé temné fantasy, zajímavé postavy (aspoň většinu) a pak i na seriál skvěle zvládnutý vizuál a krásnou hudbu od Lorne Balfeho. Nejlepší epizodou byla asi ta šestá, která se odehrávala v Bolvangaru, byla napínavá s nejlepším tempem a nejemocionálnějšími momenty. Jako klidně se mohla jmenovat přímo „Bolvangar“, ono totiž ty klece na deamony jsou tam tak ve dvou záběrech. Vypustila bych z ní jedině tu dějovou linku z našeho světa, ostatně tu bych z první série vypustila úplně. Ne, že by byla vyloženě špatná, nebo do děje nepatřila, to vůbec ne, jen je až z druhé knihy. V ději první knihy se neobjevuje vůbec, to vím na tuty. Podle mě je to lepší, děj nikam neodbočuje, ale v seriálové adaptaci se holt rozhodli jinak. A nejsem si jistá, jestli úplně dobře. Čtenáři knih sice vědí o co jde, ale pro ostatní to bude podle mě matoucí a může jim to zkazit překvapení. A moc nepomáhá, že je to až zbytečně roztažené, celý ten děj okolo Willa, který je zde „vložený“ navíc, v knize zabral tuším tak pár kapitol max, a seběhlo se to tam dost rychle. ----- Krom pomalejšího začátku a linky z našeho světa nemám zatím, co bych vytkla, párkrát mě navíc tvůrci zvládli mile potěšit, i třeba tím, že na rozdíl od filmu neměnili jméno Iofura Raknissona. Těším se na další sérii, pokud se budou držet knihy tak, jako doposud (tzn. to důležité zůstane tak, jak má), čeká nás opravdu kulervoucí epické fantasy. 9/10(24.12.2019)

Prvá séria Temných hmôt je svojbytná záležitosť, ktorej sa podarilo "emancipovať" od knihy. Je temnejšia, dospelejšia, viac proticirkevná, ale nudnejšia a menej charizmatická než film Zlatý kompas, ktorému sa podarilo zachovať si optimistický tón a viac sa držal predlohy. 2. séria Magický nôž je ohlásená, tak uvidíme, či aj vznikne. Celkovo je 1. séria pre mňa skôr priemerná. Pomohlo by ak by bola o 1 - 2 epizódy kratšia.(23.12.2019)

1. série - Úvodní pilot mě naprosto uchvátil - ačkoliv Jeho temné esence jakožto seriál nebyl v mém hledáčku na předních příčkách ihned zpočátku, mohu kvitovat, že poté, co jsem se díky knize Zlatý kompas zavčas ponořil do interesantního světa vrcholné imaginativní fikce Philipa Pullmanna, byla tak má pozornost upoutána na nejvíce přijatelnou úroveň. Jenže pak ona poutavost šla rapidně do kopru. Tvůrci jednoduše nedokázali maximálně zúročit maximální potenciál literární kvintesence a spíše bez okolků otrocky vykydaly pasáže z první knížky na hromadu s názvem seriálové scenérie, jen s pár znatelnými korekturami - kupříkladu jsem neočekával, že se hlavní příběhové úseky indiferentně vyřeší doslova mrknutím oka, leč co se dá nazmar dělat? Zkratkovité vyznění doopravdy není nijakou výhodou - přestože tempo a všeobecný spád nemá nijak daleko k sinusoidě, seriál se lecjak snaží maximálně přikovat vaši pozoruhodnost, to se avšak nedá zcela říct o bezúčelné hře na city. Příběhové i charakterové změny oproti knižní předloze, menší či větší, se mi taky nijak nezamlouvaly... James McAvoy zdatně sekundoval, Ruth Wilsonová efektivně rvala žíly, ale přes svůj ohromný talent mě Dafnee Keen ve své zásadní roli nijak nepřesvědčila - seč se snažila, jak chtěla. Tak snad lépe u příští řady... Verdikt: velice apatická subvence fantasy žánru. 76%(23.12.2019)

• tron

Film s Danielom Craigom bol oveľa lepší. Absolútne neospravedlniteľná je minimálne posledná epizóda, ktorá je celá len o (hrozne nezáživnom) dialógu, megaakcia s desiatkami postáv (ktorú logicky po tom všetkom očakávate) sa de facto nekoná (sám som tomu prvé sekundy neveril, ale je to pravda), dej sa odohráva v hnusnej tme, nekoná sa ŽIADNA rozlúčka s dovtedy pre dej kľúčovými postavami (!!!), z kladných postáv sa nepochopiteľne stávajú záporné a naopak zo záporných (asi) kladné. Ale s tým by som sa (relatívne) dokázal zmieriť. S čím sa zmieriť nedokážem a ani nemám záujem, je to, že už predtým to značne drhne. Prvé epizódy (odohrávajúce sa v meste) sú neskutočne nudné, to som doslova myslel, že zomriem. A jedna z mojich najneobľúbenejších herečiek (správne, Ruth Wilson) to rozhodne nevylepšuje (a McAvoy sa na Craiga nechytá ani keby sa mu chcelo... a jemu sa zjavne nechce, čo je smutné a svojím spôsobom úbohé, lebo herec je tu predsa od toho, aby sa snažil, nie?). Našťastie, v strede (kedy sa konečne dostaneme na ďaleký Sever) sa situácia predsa len zlepší a to jednak vďaka atraktívnejšej snežnej výprave a jednak vďaka parádnym postavám, ako je majestátny Iorek Byrnison, vodkyňa divožienok Serafina Pekkala a vzduchoplavec Lee Scoresby. Napriek tomu to stále nie je ono, veľmi to drhne, na jednu úžasnú scénu pripadá 28 minút nechutnej a extrémnej nudy, akcie je málo (a je nezaujímavá) a scenár je až príliš komplikovaný. Všetky diely sú strašne dlhé a tak som namiesto deja premýšľal nad tým, či v danom svete existujú (okrem medveďov) normálne zvieratá a ak áno, či aj ony majú svojich démonov a či ak dvaja ľudia sexujú, tak či sexujú aj ich démoni. Sorry no.(13.3.2020)

1. série Knihy ani původní film jsem neviděl, ale seriál mě zaujal už svým trailerem. Obsazení je slušné, v hlavní roli Dafne Keen, známa z Logana a kolem ní se pohybují skvělá Ruth Wilson či nepříliš využitý James McAvoy. Některé věci pro mě byly matoucí a přišly mi nedostatečně vysvětlené, takže třeba linka s vytřesenou matkou a synem mi přišla podivná. Naopak svět ve kterém se pohybovala Lyra a její deamon, byl zajímavý a hodně mě bavil, i když i tam jsem si musel počkat na některá vysvětlení. Efekty jsou fajn, temnější vyznění se podařilo, občas mě ale štvalo, že Lyra moc nepřemýšlela a některá rozhodnutí přišla jakoby z ničeho nic. Určitě si počkám na druhou řadu a dost možná i sáhnu po knize, abych si rozšířil obzory a nepřišel si tolik zmatený. Temné fantasy pohádky, jako je tahle se mi zamlouvají.(11.1.2020)

• - První kniha byla již částečně zpracována ve filmu Zlatý kompas v roce 2007. (CinemaRanger)

• - První díl sledovalo na BBC rekordních 7,2 milionu diváků a na HBO 724 tisíc, tím se stal v Británii nejsledovanějším novým dramatem od roku 2014. (Salem)

• - Philip Pullman sám přiznal, že trilogie Jeho temné esence má podkopat základní pílíře křesťanství. (CinemaRanger)