1. série - Úvodní pilot mě naprosto uchvátil - ačkoliv Jeho temné esence jakožto seriál nebyl v mém hledáčku na předních příčkách ihned zpočátku, mohu kvitovat, že poté, co jsem se díky knize Zlatý kompas zavčas ponořil do interesantního světa vrcholné imaginativní fikce Philipa Pullmanna, byla tak má pozornost upoutána na nejvíce přijatelnou úroveň. Jenže pak ona poutavost šla rapidně do kopru. Tvůrci jednoduše nedokázali maximálně zúročit maximální potenciál literární kvintesence a spíše bez okolků otrocky vykydaly pasáže z první knížky na hromadu s názvem seriálové scenérie, jen s pár znatelnými korekturami - kupříkladu jsem neočekával, že se hlavní příběhové úseky indiferentně vyřeší doslova mrknutím oka, leč co se dá nazmar dělat? Zkratkovité vyznění doopravdy není nijakou výhodou - přestože tempo a všeobecný spád nemá nijak daleko k sinusoidě, seriál se lecjak snaží maximálně přikovat vaši pozoruhodnost, to se avšak nedá zcela říct o bezúčelné hře na city. Příběhové i charakterové změny oproti knižní předloze, menší či větší, se mi taky nijak nezamlouvaly... James McAvoy zdatně sekundoval, Ruth Wilsonová efektivně rvala žíly, ale přes svůj ohromný talent mě Dafnee Keen ve své zásadní roli nijak nepřesvědčila - seč se snažila, jak chtěla. Tak snad lépe u příští řady... Verdikt: velice apatická subvence fantasy žánru. 76%(23.12.2019)

• ledzepfan

Má to poměrně sympatickou protagonisku a jednoho hodně(!!) sympatického medvěda.. Jinak je to takové to fantasy které se strašně na sílu snaží aby bylo jiné a originální a už o poznání méně o to jestli daný svět působí funkčně, organicky, logicky atd.. Zápletka je dost mimoidní a děj jakoby si někdo cucal z prstu za pochodu (ze školky)... Vizuál je takový jakože lehce kýčovitý, ale tady to tak nějak úplně nevadí ..Cením, že digizvířátka nepůsobí rušivě.... Neurazilo mě to, ale ani nestrhlo.. Občas jsem protočil oči v sloup, celou dobu čekal co z toho vypadne a nevypadlo vlastně nic.... Třeba to v další sérii nějak zapadne do sebe..(6.1.2020)

• Gaaron

Vzdávám po třetím dílu. Zatímco první byl ještě aspoň neškodný, druhý díl byla nejhorší směska scénáristické bezmoci a prkenných hereckých výkonů, jakou jsem v TV viděl za hodně dlouho dobu. Třetí by musel být geniální, aby to zachránil, což nebyl. PS: Všemi milovaná Dafne sice září jako psychopatická Wolvie girl, ale při pokusu o ztvárnění víceméně normální dívčiny vypadá jak kdyby měla na obličeji nepadnoucí masku. Aspoň má ale jasné role, kterých by se měla do budoucna držet.(13.1.2020)

• Bakllazaan

Nevím, zda je to tím, že film bere z knihy určené dětem, ale celý seriál je sled neuvěřitelně hloupých situací. Chodící zvířecí "duše" jsem jako nečtenář dlouho nechápal jejich funkci, protože samotný příběh se jim prakticky nevěnuje. Na nelogičnost daemonů upozorní v závěrečném díle sama hlavní hrdinka, která se za chvíli vydává za lidského daemona. Herci jsou naopak fajn, včetně Dafne, ale scénář je občas nutí říkat hlouposti. Spád a rytmus seriálu je nevyrovnaný, ale nejvíce mi vadilo, že nevím nic o tomto světě a ani jeho pravidlům nerozumím.(8.1.2020)

Do závěrečného dílu skoro perfektní, ale jak už to bývá poslední dobou zvykem, konec to zase celé pohřbil. Je mi to líto hlavně vzhledem k mladičké Dafne Keen, která celý seriál táhne, ale nedá se nic dělat. Třeba to v další sérii příběhově vyšperkují a dají vyniknout i jiným hercům a pak nebudu mít vůbec žádný problém dát (možná) plný, bodový počet. (oblíbené postavy: Lara,Pantalaimon)(27.12.2019)

• - První díl sledovalo na BBC rekordních 7,2 milionu diváků a na HBO 724 tisíc, tím se stal v Británii nejsledovanějším novým dramatem od roku 2014. (Salem)

• - Philip Pullman sám přiznal, že trilogie Jeho temné esence má podkopat základní pílíře křesťanství. (CinemaRanger)

• - První kniha byla již částečně zpracována ve filmu Zlatý kompas v roce 2007. (CinemaRanger)