Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (429)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Já znám ty tři články úřednické víry: konat rychle trvá déle, konat levněji se prodraží a konat v tajnosti je demokratičtější." Ministr by neměl očekávat, ale samozřejmě očekává, že státní správa bude snaživě kmitat v rytmu jeho preferencí. Jenže vzděláním obdaření úředníci státní správy si do svého nicnedělání nenechají jen tak zasahovat. Je mimořádným zážitkem sledovat průměrného ministra Hatchera v boji s dokonale propracovaným úředním šimlem v podobě hbitě okecávajícího sira Humphreyho, jehož ignorace pravdy je fascinující a cenzura údajů směřujících k ministerským uším skoro až zneklidňující. Není nic zábavnějšího než přijímat informace, že královna je od církve neodlučitelná, zatímco Bůh je volitelný doplněk a sledovat sira Humphreyho, jak každou nahrávku nekompromisně zasmečuje. ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Politická satira prý rychle stárne. Kdeže! Ta špatná možná, ale ačkoli je Jistě, pane ministře starší než já, je na rozdíl od mé maličkosti brilantní a vytříbené. A ani v argumentační pohotovosti a uhlazené jedovatosti nejsem s to siru Humphreymu konkurovat, běda mně. Ale ještě víc a zaslouženě běda Jimu Hackerovi. Pokud zatoužíte po korunovačním klenotu britského televizního umu, neváhejte. A prahnete-li po dávce humoru suchého jako nejdražší martini a ostrého jako puky na gentlemanových kalhotách, tak neváhejte už vůbec. ()

Reklama

PanCitron 

všechny recenze uživatele

Mám rád politické filmy a seriály a není proto divu, že tenhle seriál mi neuvěřitleně sedl a snad vedle Doctora Who, ten kterému bych přiřadil titul 'Srdcovka'. Některé věci sice působí dost šíleně a až z nich mrazí, jak moc tohle může být pravda. A ty dialogy hlavě ve scénách v ministrově kanceláři mezi ministrem Hackerem a stálým tajemníkem Humphreym jsou naprosto parádní, v těch chvílích většinou upřeně sleduji obrazovku a dostávám záchvaty smíchu z jedné perly za druhou. Takhle má vypadat pětihvězdičkový seriál. Nejlepší epizody (s úcty ke SKVĚLÉMU DABINGU česky): 1x04 - Stahují se mraky, 2x01 - Humánní společnost, 2x03 - Černá listina, 3x04 - Morální rozměr ()

H34D 

všechny recenze uživatele

V roce 1980 to musela být bomba, jenže jak se k tomu má postavit divák zmlsaný IT Crowdem a How I Met Your Mother dnes? U vtipků jsem si vždy říkal něco jako "jo, tak to bylo dobrý", ale pořádně jsem se zasmál jen málokdy. Nechci říct, že Jistě, pane ministře není dobrý seriál, rozhodně mu nemám co vytknout a navrch oceňuji, že se v neúprosném koloběhu času neztratil, ale jaksi mě zanechával chladným a nepřimněl mě těšit se na další díly. PS: Všiml jsem si, že třebaže herecké výkony jsou velice přesvědčivé, celá obrazová část je vedlejší, seriál se dá i dost dobře jen poslouchat. 7/10 ()

Fancipal 

všechny recenze uživatele

Neskutečné ! Politická satira, která míří na impotenci britské veřejné správy a politické scény. Stejně jako Václav Moravec, i já se nechám rád inspirovat . Příručka pro politiky, kteří pod těmi svými naučenými floskulemi skrývají bezobsažné a prázdné fráze. Abych nezapomněl, charakteristika poměrů v Evropském společenství (EU) v díle 2x05 nemá chybu, především s příhlednutím k aktuálnímu britskému postoji v otázce prohloubení evropské integrace a hospodářské spolupráce. Přesné a trefné. 1. série 80 %, 2. série: 85%, Nejoblíbenější postavy: Sir Humphrey Appleby ()

Galerie (16)

Zajímavosti (23)

  • Nikde se neuvádí, jestli je vláda v seriálu konzervativní, nebo labouristická, ale vzhledem k tomu, že se v seriálu minimálně jednou zmíní válka o Falklandy, musí to být vláda po roce 1982. Vychází z toho konzervativní vláda Margaret Thatcher, vládnoucí až do listopadu 1990. (PD321)
  • Divadlo na Vinohradech uvádí ve svém repertoáru hru „Jistě, pane ministře“, jejíž děj se skládá z řady epizod. V hlavních rolích vystupují Viktor Preiss a František Němec, kteří také nadabovali hlavní postavy seriálu. (šerminator)
  • Jim Hacker (Paul Eddington) vystudoval ekonomii na London School of Economics, což mu Humphrey (Nigel Hawthorne) i Bernard (Derek Fowlds) často předhazují. Hlavně v souvislosti s tím, že neovládá latinu. Humphrey i Bernard mají klasické vzdělání na Oxfordu. (#47)

Související novinky

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (více)

Reklama

Reklama