V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

provitamin

Niečo na štýl Das Boot, väčšina filmu sa odohráva v ponorke, avšak tentokrát ide o nudu so zvučnejšími menami (Ford, Neeson). Žiaľ na filme bolo vidno, že príbeh o ruskej ponorke natočili Američania, takže vo filme boli velitelia schopní obetovať životy posádky namiesto toho aby požiadali o pomoc Američanov, ktorí boli v tom čase na blízku. ()

Petr.Kocfeld

Proč ne?Dobré herecké výkony,dobrý scénář a pěkné prostředí.Dávám 4/5 hvězd.Hlavně za roli důstojníka Harrisona Forda.Film,který potěší a odehrává se v 60.letech.K:19 je sovětská ponorka a ta ale je ve špatném stavu.Ford a Neeson hrají zde dobře.Zde ztvárnili sovětské důstojníky...Tento film se mi celkem líbil.Dávám tomuto filmu 80 procent! ()

pjotr76

Rusové jsou nešťastnej národ - byli za cara, byli za komunismu a jsou a budou i v tom jejich mafiánském kapitalismu. ()

jasiska

Film o skutočnej ponorke a o skutočných námorníkoch sám o sebe vôbec nie je zlý, ale druhýkrát si ho už nepozriem. Je príliš deprimujúci a mala som pri ňom nepríjemný pocit, že sa mi snaží vnútiť výraz "hrdina". ()

Mleako

Sice je to patetické, ale jak jinak byste chtěli natočit snímek o ruských vojácích, kteří v podstatě zachránili svět před třetí světovou válkou? ()

Greny

co jiného říci než skvěle. Nádherné kamera, střih, alei výprava a celková atmosféra filmu vás upoutá, tak že máte pocit, že jste jedním z členů posádky. Působivé jsou záběry následující po ozáření členů posádky. Ale krásně je tu i zobrazen jakýsi fanatismus posádky, která je nakonec odhodlána položit život ve jméno СССР! Ale i přesto jsem našel pár nedostatků a to například rychlý obrat v charakteru postavy H.Forda. To my opravdu nesedělo, ale jinak opravdu pěkná podívaná. Пока друзья! ()

Ještěřák

Už když jsem viděl obal K-19 a spatřil tam podle mě (herecky) nepříliš obdařeného Harrisona Forda, tvářícího se, jako by mi chtěl právě vydrátovat kočku, bylo mi jasný, že budu opět překrmen nejrůznějšími klišé a patosy, tak jak to umí snad jen Američané - a taky že jo. Přesto - první 2/3 jsou velice koukatelné, snad bych řekl i napínavé, ale může za to spíš obsah než forma podání - herecký ansámbl je zde nanejvýš nevýrazný, průměrný. I tak jsem ale do poslední chvíle chtěl dát ****, od čehož by mě zřejmě neodradil ani "malinko" překombinovaný konec, který jsem ochoten plynule spolknout (Amíci ve vrtulníčku sledující bujarou ruskou evakuaci na ruský, tzn. chaotický způsob - OK, přeci jen, byla to značně podivná "válka"). Co ale film definitivně pohřbívá mimo výběrový hřbitov válečných filmů, posetý legendami typu DAS BOOT, je dokonale znehodnocující závěr. I přesto jsem ale spíše spokojen a vezdejších 75% se dá tolerovat. BTW, v tvrdým, nezkresleným (dokumentovým) podání je tento tristní minipříběh ze srdce Studené války poněkud jiný, lepší kafe. ()

Foxhound#1

Rekonstrukce události, která málem odstartovala zánik civilizace. Co víc dodat. Snad jen že od samého začátku mi byl víc sympatický Neeson než Ford, ale i u něj se na konci filmu nějaká sympatie najde. Z ponorkových filmů si ale radši pustim Das Boot nebo Hunt for the Red October. ()

Hanes88

Opravdu silný film, který je navíc podle skutečných událostí. Člověk si ani nedokáže představit, jak se museli ti vojáci cítit. Není to tradičně akční válečný film mezi ponorkami, jak jsem ostatně očekával před shlédnutím, ale vůbec to nevadilo, spíše naopak. Drsný, ale opravdu kvalitní film v čele se skvělými Harrisonem Fordem a Liamem Neesonem. 95%. ()

bloodcountes

Výborný film, dobře napsaný a skvěle zahraný. Harrison a Liam naprosto vynikající! Konec na hřbitově byl ovšem zlý. Btw: nikdy nepřestanu žasnout nad duchem, který přivede muže k tomu, že se dobrovolně zavřou do malý plechovky, která je peklem sama o sobě i kdyby se v níc nic nežádoucího nedělo a zkoušejí nové hračky a nová dobrodružství, která jdou až na kost, až na sám život. To je rozhodně fascinující, ať už to provádějí rusáci nebo amíci nebo kdokoli další. Přesahuje to zcela můj holčičí rozum, jak ta hromada šrotu může fungovat, jak všechny ty kola a kabely a velký čudlíky a rakety, hadice, hlavice, a navrch ještě atomový reaktory?!?! No to je síla! Tak tedy vzhůru ke dnu ! ()

filipvrbik

Přemýšlím, co tehdy soudruzi z CCCP podělali - asi skoro všechno.. Je to výborný film, ale přední američtí herci v rolích rusů mi tak úplně nesedli, Černobyl byl lepší, a to o dost...80% ()

Imrwere

Fascinují mě příběhy lidí, kteří jsou uvězněni v ponorce v hlubinách oceánu a čelí kdejakému nebezpečí. Více to nutí člověka zamyslet, pokud se jedná o situaci, která je inspirována nějakou skutečnou událostí. Z řádu ponorek je dle mého vkusu a názoru tento snímek rozhodně jedním z nejlepších a vždy přijde vhodná chvíle si jej pustit znovu a znovu, Hodně dramatický náboj, mé hodnocení je 80%. ()

laepus

Poctivá filmařina, jakou Bigelow umí. Zajímavé zasazení na sovětskou ponorku, čímž se vyhnula klasickému americkému patosu nad tím, jací jsou amíci jediní a nejlepší ve všem. Dobře propracované dvě hlavní postavy v podání Harrisona Forda a Liama Neesona. Vynikající závěrečná pasáž, kvalitní soundtrack, dobře ukázaná stísněnost prostředí - zkrátka důstojný zástupce ponorkových filmů. Každopádně je to ukázkový film o tom, jací jsou všichni Rusáci debilové - nikdo na ně v tomhle filmu ani zdaleka neútočí, přesto jsou schopni svým šlendriánem zlikvidovat vlastní ponorku, údajně chloubu sovětského námořnictva. Pokud to opravdu byla chlouba, tak jen další úkaz ruské idiocie. ()

Oxymoron

Nemám rád námořnické filmy. A už vůbec nemám rád filmy o ponorkách. Ale po shlédnutí ká devatenáctky musím změnit názor. Tohle drama připoutá k židli i ty největší odpůrce tohoto žánru a Harrison Ford v něm chytá druhý dech. Skoro těžko úvěřit, že to natočila ženská :) ()

thunnus

Bohužel se neshodnu s většinou recenzentů. Tenhle film a zvláště jeho druhá půlka mě zklamaly. Ze začátku to vypadá dobře. Hádky obou hlavních představitelů mají hlavu a patu, první jaderný pokus se vydaří, scény s opravou lodního reaktoru jsou povedené. Tím ale pozitiva končí. V druhé půlce totiž přichází vlna patosu a kecy o hrdinství o "správných komunistech". Na jednu stranu je sympatické, že Američani tentokrát ukázali sověty i z jiné stránky než z té špatné (byť vzhledem k úplnému závěru by se o tom dalo diskutovat), bohužel to však provedli velice nešťastně a místy až směšně. "Udělal jsem správnou věc" :-), když jsem napsal svůj názor a neopičil se po druhých. Za první půlku **** za druhou *. ()

alenka

zajimave a poutave spis historickym pozadim nez samotnym "vykonem" filmu. btw neeson je sexy, a ford vypada vcelku rusky :) ()

sedlo03

Harrison Ford je jak houpající dřevěny koník, jednou je nahoře, jednou dole.Tady, i kvůli celému filmu, se mi to líbilo. Hezky podané se slušnýma hereckýma výkonama. 75% ()

Kratoc

Že Kathryn umí, to se ví dávno, ale přesto je poměrně překvapující, že takový film natočila ženská. Film oslavující hrdinství obyčejných námořníků bez nějaký velkých příkras a přesto vás mrazí, když víte, že něco hodně podobného se někdy opravdu stalo. Bohužel, zdá se mi, že film zůstal dost nedoceněn, ale je to kus dobře odvedené práce, jak na straně režisérky, tak i na straně herců. ()

panmroz

Trochu připitomělá etýdka ze studenoválečných dějin - severoirčan s američanem v rolích ruských kapitánů (mluvící anglicky s legračními přízvuky), nepříliš pochopitelné motivace postav, na vojáky jsou to všechno poměrně kamarádští týpci, jako pěst do zubů (v pozitivním slova smyslu) působí návrat první dvojice z opravy reaktoru. Jinak zajímavá ženská, tahleta Kathryn Bigelow - vím, že se tohle téma hojně probíralo vzhledem k filmu Hurt Locker, ale tam se mi zdálo, že se přeci jenom téma neschopnosti návratu do normálu může něčím blížit zájmu ženské tvůrčí duše (nic ve zlém). Ale báchorka o zkratkovitém, neujasněném chlapáctví, navíc z éry a prostředí Sovětského svazu bez jediné ženské postavy...zajímá ženská...zkrátka ()