V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

fannah

Velmi dobrý film. Harrison Ford v takové roli, v jaké ho běžně neznáme, Liam Neeson jako vždy perfektní. Film se silným skutečným příběhem, který rozhodně stojí za shlédnutí. 80% ()

Paxxx.cz

Harrison Ford ukázal v tomto filmu, že umí skvěle zahrát i záporáka. Strhující přiběh z doby studené války podle skutečné události, který mě zaujal. ()

Jillen

Na mě až moooc ruské a nudné...Rozhodně to však není špatný film a herci tomu rozhodně přidávají na kvalitě, ale stejně...Dávám 50% ()

Sandiego

Film, při kterém mě mrazilo více než při většině současných hororů. Režisérka skutečně umí napětí vystupňovat až do nejzaších mezí. A ten námět, co si vybrala je skutečně bezkonkurenční. Bravo! ()

Ridick

technicky na vysokej urovni, remeselne tiez zvladnute, ale posledna 20 minutovka je otras. talko smiesnych utokov na city som veruze dost dlho nezazil. ()

GodComplex

Stejne tak jako Das Boot, ve me zanechala silnou zkusenost a fobii, ze nikdy nebudu ponorkovym pasazerem, tak K-19 to jenom potvrdila a navic k tomu pridala pevne presvedceni o tom, ze nikdy nechci byt radioaktivne ozaren. Radiace v tomhle filmu, alespon z meho pohledu, hrala hlavni roli a Ford s Neesonem ji jen asistovali. Delali to ale velmi schopne a oba si sve ruske comrades odehrali skvele. Zbytek hercu bylo sice krovi, ale zminena radiace a tizive slizka atmosfera, kterou dokazala vytvorit to vynahradila a poslala K-19 do ctyrhvezdove sfery. Rozhodne to ale neznamena, ze se na tenhle kousek pujdu divat znova, protoze takhle neprijemny feeling jsem u filmu dlouho nezazil, navic cele umocneno faktem, ze se jedna o realnou story. Docela jsem cumel pri zjisteni, ze tohle natacela zena. 7/10 ()

Laxik

Oproti takovému Honu na ponorku to je jen slabý odvar. Ale na druhou stranu, tohle je drama, takže od filmu nečekejte naháněčky nebo nedej bože ponorkové souboje. Herci jsou dobří a námět zajímavý. Napětí solidní. ()

Orlau32

Zajímavé, že se tohoto smutného historického tématu ujala v koprodukci západní kinematografie. Očekávala bych, že se v rámci viny pokusí tento politováníhodný námět zfilmovat ruská réžie. Ačkoliv se na tom podílelo spousta ruských poradců a technického personálu, přece jen tam nebyla žádná rolička nabídnuta ani jednomu ruskému umělci. Přemýšlím proč ? Ale musím uznat, že jak HARRISON FORD tak LIAM NEESON zahráli ve filmu bravurně své role. ()

Wolodja

Az necekane dobre ponorkove drama. Ma spad, Ford s Neesonem jsou vynikajici a navic, kdyz si clovek uvedomi, ze to tak skutecne bylo, mrazi vas v zadech. ()

BloodyVamp

Výborně natočené drama, které v sobě skrývá obrovský emotivní náboj. Velmi pomáhá působivá Badeltova hudba, jeho K-19 lze zařadit k jeho nejlepším kompozicím. Velmi realisticky až naturalisticky je tu ztvárněno působení radiace na člověka. Škoda jen toho nesmyslně patetického konce (vrcholná a zbytečná scéna na hřbitově). ()

Maq

Tohle ještě není ten styl, kterým si Bigelow získala zasloužený respekt. Zde jde ještě všechno podle zavedené hollywoodské šablony "Válečné hrdinské drama, typ Námořní, varianta Ponorka". Což znamená slušná výprava, nějaká ta hvězda v hlavní roli, unyle heroická hudba plus kecy a šťastný konec, byť se ztrátami. V součtu: zcela zapomenutelné dílo. ()

MATADOR

Své řemeslo ovládá Kathryn Bigelow v tomto žánru velmi dobře. K-19 ovšem po celou dobu jede na pomalý chod, ale to, co se snaží ukázat - hrdinství - ukazuje dobře a nutí pozorně sledovat. Závěr celkový dojem zdárně vylepšil, z ponorkových filmů ten z lepších, i když akce moc není! ()

Aiax

Tohle studenoválečné drama má oproti ostatním malou nevýhodu, a sice že se odehrává na základě skutečných událostí. Není tedy natočeno primárně proto, aby uchvátilo a šokovalo jako třeba ryanovky nebo bondovky, nýbrž chce hlavně poctivým a uměřeným způsobem vzdát hold hrdinským námořníkům ponorky K19, kteří tehdy možná zachránili svět. Přesto se Kathryn Bigelowové podařil nadrůměrný film s výbornou výpravou a slušnou atmosférou. Jen od herců by možná leckdo očekával trochu víc, ale co už... Každopádně palec nahoru. ()

Skip

Člověka až mrazí, jak blízko jsme byli totálnímu zničení, a to ještě nevíme všechno. Tohle sice nebylo žádné veledílo, ale byl to pohodový, studeně válečný film, v němž si režisérka docela dobře poradila s hordou chlapů v těsném prostoru. ()

Fanucci

70%. Hodně mne zklamal patos a přílišné sentimentální kecy, které byly v případě ruských vojáků na K-19 úplně zbytečné. Scény kdy jdou opravovat chladící zařízení a chystají se dobrovolně na smrt jsou silné až moc. Bohužel toho film (resp. jeho tvůrci) nedokázal patřičně využít. ()

rastlinka

Dlho som nevidela film z takéhoto prostredia a bavila som sa prekvapivo celkom slušne:) Rušivo na mňa pôsobil úvod (zbytočne rozvláčny), dlhááánska pasáž a tiež hra na Pána Dobrého a Zlého. Inak solídny film, ktorému pomáha veľmi pekná hudba počas dojímavých scén. Ford a Neeson ničím neprekvapili, neohúrili. Jasný priemer. ()

Sheldra

"Kde jsou obleky proti radiaci?" "Ve skladu došly, tak nám daly normální chemický." Typický Rusáci, ale že se to zrovna Amíkům podařilo tak vystihnout, aniž by ze všech udělali padouchy, to mě fakt překvapuje. Dokonce ani sklony k heroizování mě tady nenamíchly, protože v tomhle případě jsou na místě. Kathryn Bigelow je hustá, Badelt to samý a hoši z posádky se taky nemají za co stydět. ()

lekr

Famozní historické drama. Skvělá dějepisná přesnost, skvěle napsaný scénář a dokonalé herecké výkony. Fordovi i Neesonovi role sedly doslova na tělo....a i když jsem čekal větší emocionální zabarvění tak za dobrou kaci, výbornou hudbu a nervy drásající napětí musím dát pět hvězdiček!! ()