Série(2) / Epizody(13)

Píše se rok 1874 a londýnští Forsyti se připravují na malou rodinnou zásnubní slavnost, která je skvělou příležitostí, aby se všichni příslušníci tohoto starého váženého anglického rodu zase jednou setkali. Pravda, příležitostí poněkud pochybnou, neboť Monty Dartie, mladý a nemajetný floutek, není právě mužem, jakého by si starý James Forsyte pro svou dceru Winifred přál - jenže co dělat. Svět se mění a je třeba to respektovat. Ostatně tento ústupek starým dobrým mravům nebude zřejmě posledním. Úctyhodnou rodinou Forsytů mají v nejbližších letech otřásat události, jaké by si ještě před pár lety nikdo neuměl ani představit. Na startovním bloku první z nich je již připraven mladý Jolyon, který hodlá učinit věc dosud naprosto nevídanou: opustit svou ženu i rodinné bohatství a jít za hlasem srdce... Tak začíná nejnovější (desetidílná) britská adaptace slavného románu Johna Galsworthyho, zachycujícího v celé své šíři (tzn. tří románových trilogií) život tří generací rodiny Forsytů - od poklidného údobí vlády královny Viktorie až do dvacátých let minulého století. Hrdinové této rodové kroniky, (která podle autorových slov "balzamuje" život této střední vrstvy) v proměnlivé scenérii svého i okolního světa zvolna stárnou, dospívají, na ulicích se místo kočárů objevují automobily... svět se zkrátka mění a život jde dál. John Galsworthy (1867-1933) bývá někdy označován za posledního velkého vypravěče viktoriánského období, "Forsyti" (první vydání v r. 1922) jsou jeho dílem nejznámějším. V r. 1932 obdržel Nobelovu cenu za literaturu.) První šestadvacetidílný televizní přepis "Forsytů" z r. 1967 se s mimořádným úspěchem hrál i na naší obrazovce a zůstal dodnes v povědomí řady diváků. (oficiální text distributora)

Silencia90

S každým dalším dílem mě tento seriál zklamal víc a víc. Kamera je strašná, obličej přes celou obrazovku z příšerného úhlu, navíc oškliví herci a dlouhé zírání... no, člověk se prý nemá těšit. ()

adriane9

Miluju tuhle ságu a už jsem dala za svůj život druhé kolo shlédnutí.. Jednou v pubertě a teď kdy jsem ještě větším milovníkem této historie, tedy doby viktoriánské. Nádherná Gina McKee a odporně dobrý Lewis, příběhy propletené, citové strádání i kopa vášně. Zkrátka všechno pěkně naservírované v okruhu rodiny, která mi přirostla k srdci. ()

elea

Deseti-dílná minisérie podle románu Johna Galsworthyho, která se odehrává v 19. století, se může pochlubit skvělým výkonem Ruperta Gravese a Damiana Lewise v hlavních rolích. Také nesmím zapomenout zmínit skvělou výpravu, kterou se tento seriál může pochlubit. Ukazuje nám taky poměry ve vyšších vrstvách konzervativní Anglie. Je sice pravda, že je zbytečně dlouhý - neuškodilo by poslední dva díly spojit do jednoho, ale jinak je skvělý. ()

manhamaya

Nemám slov pro zhodnocení této filmové série. Naprosto úžasná a jedinečná! Myšlenky z tohoto filmu mě neustále resonují v hlavě a mnohé z nich hrají i určitou roli v tom, jak se dnes rozhoduji. Pro ty, kterým se líbí filmy zachycující léta 1880 -1920 v evropském prostředí, bohaté na myšlenky a životní filosofie, krásu, něžnost, odpuštění i krutost života.. můžu říct jedno: žádný jiný takový snímek nehledejte, tuto ságu nikdy nepředčí! ()

Misery

Po záplavě Rodinných pout a ostatních ------ díky bohu za něco osvěžujícího. Damian Lewis byl v roli Soamese natolik odzbrojující, že ho člověk nemohl nesnášet. Víc takovýchto seriálů by neuškodilo. ()

Tiiso

Četl jsem román a tento filmový přepis je velmi povedený. Klasická britská produkce opět nezklamala. Charaktery postav se zdařilo tvůrcům hezky rozvést a taktéž i dějovou linku. Věrně dodržují knižní předlohu a toho si právě cením, že se nesnažili vnést do tohoto staršího a dnes už klasického díla vnášet nějaké nové či neokoukané pohledy. Román je sám o sobě vynikající a tak co přidávat či předělávat. ()

Rodin

Já dám tři jen kůli Lewisovi. Navíc Gina McKee mně tedy byla opravdu značně protivná a marně se snažím ji do svého hodnocení nezahrnout. Černobílá verze mě ale oslovila mnohem víc. ()

Monty2729

Tento seriál jsem sledovala už jako dítě a vždy se mi velmi líbil. Prožívala jsem příběhy rodiny Forsytů a zvláště jako malá holka jsem si užívala i krásné kostýmy a celé prostředí této bohaté londýnské rodiny. Jen jsem nikdy nepochopila, co všichni viděli na Irene, která byla snad pro každého ztělesněním krásy a mě přišla až příliš bledá a naprosto bez výrazu. ()

Amonasr

Matně jsem si vybavoval ještě první zpracování ze 60. let, které bylo tenkrát v Československé televizi nesmírně populární. Ze zvědavosti jsem se proto podíval i na tuto novější verzi a vcelku mě nezklamala. Nemůžu sice nijak srovnávat s původní černobílou verzí, ale tato novější byla zřejmě posazena víc do stylu telenovely, což připisuji ženskému scénáristickému rukopisu. Nicméně poslední díl vše napravil a vyznění nakonec telenovelové nebylo. Zhruba poloviční stopáž oproti původní verzi také vysvětluje, proč děj místy působí tak zlomkovitě až zbrkle. Neškodí také připomenout si kastovní rozvrstvení anglické společnosti, jehož podstata se od  zobrazeného přelomu 19. a 20. století ve své podstatě zas až tolik nezměnila. Štvalo mě ale, že až příliš často slova českého dabingu i v klíčových okamžicích zanikala v příliš hlasitém hudebním doprovodu, což je bohužel velký nešvar současné české nejen televizní tvorby. ()

Řízek

Je fakt, že jsem ze začátku sledoval každý druhý díl, protože sem potom musel přemýšlet, co se stalo předtim - a nenudil jsem se. Až ke konci seriálu to začalo být zajímavější... ()

xxlch

Seriál, vysílaný před lety,byl daleko lepší i když čb.Todlenc je pouze nehezká napodobenina s krásnou výpravou, kde jedině D.Lewis a jeho krásně konzervativní vystupování je koukatelné.Ale pro ty,kdo viděli starou verzi tady chybí dramatičnost. ()

gidzitka

Inteligentní anglická dobovka s krásně pokrytecky vykreslenými charaktery. Jediným výrazným K.O. je dle mě obsazení představitelky Irene. Rozhodně není tak krásná ani charismatická jako v knize, ale chová se jako stará hysterická panna, která omylem zabloudila na nudistickou pláž, navíc je studená jak psí čumák, takže to asi vzala obloukem přes Aljašku. Většině je nesympatická i v knižní předloze, kde bych se jí však trochu zastala, protože mladá žena viktoriánské éry opravdu netušila do čeho - mimo jiné - v manželství jde:). Nádherná ukázka toho kam až nás předstírání a předsudky mohou zavést... (I když ji vlastně nechápu ani tak, mně kdyby byl odporný dotek nějakého chlapa, tak bych si ho nevzala, ani kdyby mi nabízel milióny pod, ale i nad podlahou). ()

Barghest

Emočně prázdná telenovela, co se snaží být sofistikovanou historickou podívanou, ale místo toho jen mlátí prázdnou slámu. Špatně napsané postavy tomu moc nepomáhají. Gina "jeden výraz ksichtu" McKee by měla jít přivírat tlamu někam, kde jí nebude moc vidět. Jediné koukatelné na tomhle seriálu je Soames Forsyte, za což vděčí především Damianu Lewisovi. Škoda jeho talentu pro takovou hovadinu. ()

DoNotCross

Nedokážu přesně říct, co mě na tomhle seriálu tolik přitahuje. Viděl jsem ho mnohokrát, ještě vícekrát jsem pak celý příběh slyšel jako rozhlasovou hru a knížka má své místo na pořadníku. Nejlepší je ústřední konflikt dvou dokonale odlišných postav, který ale není snadné rozsoudit. Při každém shlédnutí soucítím s někým jiným a je tady těžké určit, kdo je tady oběť. A právě tohle jádro je na tom tak geniální a řekl bych dokonce nadčasové, protože když odmyslíme dobu (úžasně ztvárněnou) a rodinné klevety a průsery (moc zábavné), zbude nám příběh o zničující vášni. Zní to jako debilní klišé, Forsyti ho ale podávají v hávu viktoriánské každodennosti skrz vlastně úplně obyčejné lidi s obyčejnými starostmi. Určitě to uvidím ještě mnohokrát. P.S. Damian Lewis se tady projevil jako geniální herec a už pro něj stojí seriál vidět. Skrz minimální herecký rejstřík vyjádří celou paletu Soamesových emocí (a že jich je) se stejnou samozřejmostí, jako já dýchám. Bravo, zrzoune. ()

CrazmydRed

Jednoducho bozske stvarnenie tych dob stareho dobreho Anglicka, ako som si ho predstavovala... Kostymi na jednicku, len zmena vyzoru postav po rokoch sa stabu akosi nevydarila...Vyzerali presne tak isto, mozno s inym ucesom alebo sedivejsimi vlasmi. Damian Lewis si svojim hereckym vykonom ziskal moju priazen. Bol tam najsvetlejsim bodom v celej serii... Proste skvost. Gina McKee bola jednoducho priserna. A Ben Miles je vtipny aj mimo Coupling :D Treba vidiet este raz...a este raz...a.... ()

seba

Naprosto úžasný seriál na kterém jsem našel pouze jednu chybičku a to odfláknutou práci maskérů. Stoprocentně se shodnu s ostatními, že seriál ovládla postava Soamese Forsytha. Při své chladnosti neskutečně živá postava, kterou jednu chvíli milujete, druhou nenávidíte. Klobouk dolů před Damienem Lewisem, který prakticky současně (nebo těsně po sobě) zvládnul tak rozdílné postavy jako byl major Winters z Bratrstva neohrožených a Soames Forsyth. Well done. ()

GoldenGecko

Seriálu bych dala 3* nebýt některých herců. A seriál byl pojat tak divně, nelíbilo se mi jak kýčovitě některé postavy vystupovaly a na to, jak má dílo zobrazovat svou dobu, neměl seriál žádnou atmosféru. ()

nemer

Přestože seriál není úplně šálek mé kávy, nutno ocenit výpravu, herecké obsazení i přírodní scenérie. A Soamese, chudák Soames - Vlastník, jediná slušná a velkorysá postava, u níž nechápu, proč má být vnímána jako zlá a záporná. Všeříkající je i jeho komentář k nevěře manželky "zapomeneme na to". Zato dámy tu zpravidla nejsou vůbec dámami, ale IMHO parádní ježibaby, přestože mnohdy v rouchu beránčím. ()

eMeMko

Ze začátku trochu utrpení, ale s každým dalším dílem jsem této sáze přicházel více a více na chuť. Některé díly sice byly trochu utahané, ale celková myšlenka a zpracování bylo téměř bezchybné. Herecky se jednalo o koncert Damiana Lewise, jehož Soames mi od začátku lezl krkem, ale zhruba v polovině mi došlo, jak skvělý herec to je (zvláště poté, co jsem ho viděl v Tarantinově Once Upon a Time in Hollywood). Za uši by naopak zasloužili dostat maskéři, protože žádná z postav nevypadala, že během seriálu zestárla o desítky let. Tu a tam se sice vyměnil účes, ale to bohužel nestačí. Přesto se však ve výsledku jedná o dílo, které stojí za to zhlédnout. Už jenom ze zvědavosti, jak se tenkrát v dobách snobské Anglie žilo vyšší vrstvě. ()

Violet.

První půlka se mi velice líbila, pak to ale začalo být příliš natahané a zamotané. Nic to však neubírá na výkonu Damiana Lewise - až mě to skoro svádí přidat ještě jednu hvězdičku. Nenásilně a přesvědčivě stvárněný "záporák" - a je to vůbec záporák? Ve světě Forsytů není nic černé a bílé. Je to černobílé, hrozně dlouhé a překombinované. ()