Sputnik

Vzhledem ke svým kontroverzním metodám je mladá lékařka Tatiana Yurievna (Oksana Akinshina) na propasti ztráty lékařské licence. Její kariéra však možná neskončila. Poté, co je Tatiana přijata armádou, je přivedena do zabezpečeného vědeckého výzkumného zařízení, aby vyhodnotila velmi zvláštní případ, případ Konstantina Sergejeviče (Pyotr Fjodorov), kosmonauta, který přežil záhadnou vesmírnou nehodu a vrátil se na Zemi jedinečně pozměněn: uvnitř něj žije něco, co se ukazuje až pozdě v noci. Armáda však má zlověstné plány. Tatiana chce zabránit tomu, aby vojáci zabili Konstantina. A stvoření samo o sobě prospívá ničení. (C0r0ner)

honajz

Být to kratší, budu s hodnocením vstřícnější, ale žel vaty je tu dost. Na druhou stranu je monstrum slušně animované, Alla Pugačeva a její píseň je ironické mrknutí očkem na znalé minulého režimu, a hlavně má film velmi dobrou atmosféru, zvláště na té základně. Jen konec mě poněkud překvapil, protože jak? Jak se tam dostal? A kdo to vlastně je? Asi mi něco uniklo při představování obou kosmonautů. ()

Necrotongue

Rusové mě tentokrát překvapili (mile). Ruský film o sovětském setkání s vesmírným parazitem (nebo symbiontem) mě hodně bavil, díry v logice jsem tentokrát dokázal okázale ignorovat, a tím pádem jsem si celou záležitost dokázal vcelku v pohodě užít, aniž bych utrpěl nějaký kulturní šok z toho, že neslyším jinak téměř všudypřítomnou angličtinu. Navíc jsem k mému překvapení zjistil, že jsem příliš nepotřeboval titulky, dokonce jsem si občas všiml, že nejsou příliš přesné. U mě tedy z různých důvodů za čtyři kousky. ()

ARI50

Zajimava podívaná, začátek hodně navnadil ale potom koukat na mimozemšťana a vojáky, už nebyla taková zábava. Rozhodně se povedlo ale tohle mohlo být rozhodně mnohem lepší. ()

JASON_X

Chcete-li si film bezproblémově užít, smiřte se dopředu s tím, že sovětské reálie z doby doznívajícího brežněvismu (1983) jsou poněkud zkreslené, vyumělkované, dnešnímu divákovi přizpůsobené. Takže třeba doktorka Taťjána je nevěrohodně oprsklá, prostořeká a svéhlavá, doktor Rigel, ambiciózní kariérista, se ze dne na den nevěrohodně stane mužem svědomí a bojovníkem za pravdu, nebo plukovník Semiradov se nadřízeným nevěrohodně utrhne ze řetězu a na vlastní pěst nechá dělat vražedné pokusy na lidech... tedy vlastně na vězních, eto ně ljudi. A taky se smiřte s tím, že ruští scénáristi, chtějíce být asi hollywoodštější než hollywoodští, vám do temného thrilleru o parazitickém šmejdu z vesmíru zakomponují nadprůměrně přiblblou skorolovestory, postavy nechají mluvit i jednat hodně nepravděpodobně a dorazí vás pak ještě uslintaným epilogem. Pokud ale tohle všechno přijmete, čeká vás solidní hustoatmosférické až jemně horrorové scífko, v hlavní roli se slizkým mimozemským sympaťákem, kterého bych asi nejlíp pojmenoval nějak jako mozkožer, hlavodrť, nebo lebkoluskoun. Nejzajímavější scéna: Budu asi za podivína, ale zaujal mě krátký moment, ve kterém se Taťjána s Rigelem před vojáky tajně domlouvali latinsky. Jo a shodou okolností znám a mám rád i tenhle melancholický song, který ve filmu nepřímo několikrát zazní: https://www.youtube.com/watch?v=tXfQxidhVEg ()

luka4615

I když má snímek Спутник zajímavé téma a ústřední digitální monstrum vypadá v rámci ruské tvorby vážně nadprůměrně, tak neuvěřitelně hloupý scénář a toporní herci celkový dojem markantně sráží. Celých 113 minut se zde totiž vyjma nudného tlachání neděje téměř nic, díky čemuž byste tomuto počinu měli dát šanci. Škoda. ()

Morholt

Tak tohle vůbec nebylo špatné. Historka o parazitickém ufounovi si není nijak originální, ale jednoznačně pomohlo zasazení do kulis Sovětského svazu a totéž se dá říct i o existenciální lince, kdy nejde jen o to zabít emzáka, ale i o záchranu člověka. Je fakt, že ten řekněme lidský rozměr film místy zbytečně natahovalo, ale nebylo to nic fatálního. Technická stránka věci je výborná, monstrum se mi líbilo moc a bavila mě i hezká doktorka, ačkoliv po stránce herecké jsem tam viděl trošku rezervy. Snad jen těch krvavých chuťovek mohlo být víc. Ale jinak nemám problém. 75% ()

mm13

Ani ryba ani rak, zasadenie do komunistického Sovietu tomu tiež veľa nepomohlo... minimálne čo do uveriteľnosti vývoja udalostí na základni. Čo tam tie postavy predvádzajú, to by si za daných podmienok nemohla dovoliť žiadna z nich. Ale "votrelček" vyzeral vynikajúco, zápletku to malo pomerne hravú a ani spomínané postavy (samé o sebe) neboli úplne márne... skrátka obyčajne vydarený príspevok do žánru, pri ktorom je škoda, že nemal odvahu byť niečím viac alebo aspoň byť iný do všetkých dôsledkov (čo je všeobecný a najväčší problém súčasnej, komerčnejšie ladenej ruskej kinematografie). ()

Lacike

Ruská variácia na Votrelca. Ale neodohráva sa to v budúcnosti vo vesmíre, ale v Rusku v roku 1983, takže si užijeme aj nejakých tých zákerných komunistov, ktorým sa nedá veriť. Hlavne to ale nie je atmosférický horor ale drvivú väčšinu filmu to je pojaté psychologicky. Skúma sa jak príšera, tak aj hostiteľ s ktorým je neustále v symbióze. Doslova si jak u psychológa rozprávajú o svojich snoch s odvážnou ruskou doktorkou. No a na konci sa dočkáme trochu akcie. Zahraté to je dobre. Najviac ma bavil Semiradov, ktorý to tam mal všetko pod palcom. Bol presvedčivý v každej polohe. Od chápavého šéfa po akčného hrdinu, ktorý tam pobehuje so samopalom. Mínusom je stopáž. Chcelo by to o takých 10-15 minút skrátiť a občas sa tá doktorka správala dosť hlúpo a nevedecky. Ešte spomeniem hudbu. Na jednej strane sa mi páčila, ale na druhej strane miestami k scénam príliš nepasovala. To neustále monumentálne bubnovanie aj keď postava ide z jednej miestnosti do druhej bolo trochu smiešne. Takže výsledkom je zaujímavá variácia na Votrelca, ale len tak na jedno pozretie. 6/10. ()

JohnCZ

Skoro až dokonale "americký" look a absence ruské mentality jakožto i vlezlého patosu mě dost překvapila a úvodní minuty slibují skvělý vetřelecký zážitek. Jenže se film po čase začne hrozně táhnout, scénář je slabý, ničím neobjevný a stačil by leda tak na průměrnou epizodu Akt X, nikoli na skoro dvouhodinový celovečerák. Hororové to není, chytré také ne a ani krvavých naháňaček jsem se skoro nedočkal. Postupně mě to bohužel udolávalo a poslední půlhodinku jsem už vyloženě prozíval. ()

curunir

,,VIETE PREČO SÚ POTREBNÉ ZBRANE? ZBRANE SÚ ZÁRUKOU MIERU." __ To, že ešte často zatracovaná, ruská kinematografia má technické parametre porovnateľné s hollywoodom je fajn, ba dokonca scénografia a dekorácie mi svojou autentickosťou pripomenuli dobovo príbuzný ,,Černobyl". Toť však s chválou vsjo. Z môjho pohľadu je najväčším handicapom filmu, ako je zdĺhavo úmorný a 113 minút na mňa pôsobilo aspoň o pol hodinu dlhšie. Ako napísali iní, nie všetky dejové línie sú potrebné, pretože tvoria zbytočnú nadstavbu (malý syn, rodiaci sa ľúbostný vzťah). Táto skutočnosť sa najviac podpisuje na mojom hodnotení. Tiež chcem dodať, že ,,Sputnik" nie je napodobeninou, alebo variáciou na ,,Votrelca", iba sa v istých smeroch inšpiroval jeho neskoršími prequelmi (neznámy tvor slúžiaci ako biologická zbraň) a táto skutočnosť mi vôbec neprekáža. Keby bol naozaj nakrútený v roku 1983, bol by z neho nepochybne kult minimálne vo východnom bloku, hoci zostáva otázne, či by dielo takéhoto ,,pokleslého žánru" súdruhovia schválili nakrútiť. Známu pieseň ,,Milion alych roz" však akosi z hlavy nie a nie dostať. (298. hodnotenie, 41. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Cca první polovina je parádní.. Film umí prodat, že je jinej než holywůd.. Betonová základna kdesi v prdeli kazašských stepí má fajn atmošku.. Základní motivy filmu jsou relativně nápadité.. Herecky je to do pohody... Pak se tohle všechno začne v druhé polovině tak nějak drolit.. Scénárista, který jakoby nevěděl jak z toho všeho ven, nasazuje řetězec zkratkovitých, těžko uvěřitelných a naivních řešení situací, který ke konci zapadá až téměř do rozbředlého patosu... Úplně do průseru se to sice nakonec fakt nedostane, ale potenciál první poloviny je nevyužitý... ()

schizmo

Jaká je pravděpodobnost, že rusáci během jednoho roku natočí zároveň vykrádačku Věci i Vetřelců? Oproti mysterióznímu Superdeep je Sputnik zvládnutý lépe především produkcí, ktera americkému vizuálu šlape spěle na paty a ještě u toho zíve. To samé platí pro velmi solidní efekty. Jinak je to ale docela nuda a práce s gradací příběhu je takřka nulová. Kdyby to do ruky dostal nějaký potentnější režisér, americký scifi trademarky by moh utrpět docela vážné šrámy. Takže snad příště! ()

agentmiky

Tak tohle mě dost kladně překvapilo! Filmy s mimozemskou tématikou můžu kdykoliv, proto mě už tehdy zaujaly prvotní trailery na film Sputnik. Na ruský snímek se jedná o technicky skoro dokonalou záležitost, audiovizuálně se dorovnali (někdy i předčili) svým americkým žánrově podobně laděným snímkům. Sputnik si mě dokázal získat docela zajímavým nápadem, že ten vetřelec žije v symbióze se svým hostitelem (v tomhle mírná podoba s facehuggerem ze Scottova Vetřelce), v rámci endokrinologie jsem uvítal myšlenku s kortizolem (tohle mě scénáristicky kladně překvapilo). Jasně, na poli těch dvou hodin se dočkáme jako diváci dost "vatového" materiálu sloužící pouze k výplni stopáže, osobně bych 20 minutek vystříhl. Jinak akce minimum, ale hezky natočená, docela přehledná, i slušně brutální (krví se nešetří). Na nějaký perfektní počin to ještě nemá, ale v rámci žánru to patří rozhodně k nadprůměru, to bezesporu. Za mě 7,5/10 ()

Trevor

Po maratóne sračiek od Netflixu som zalovil v iných kalných vodách a pozrel si toto ruské sci-fi inšpirované filmami ako Votrelec či Life. Miestami je film strašne nudný, herci nepredvádzajú bohvieako oslnivé výkony a je to skôr hlbková analýza mysle jednotlivých postáv ako prelomový film. Ale po tej hromade hlúposti ktoré sim pozrel v poslednom čase bol Sputnik rozhodne jedným z najlepších. A to je smutné.... ()

ilemas

Nechápu přirovnání hodnotících plným počtem k filmu Život, tohle byl nepovedený ruský sci-fi horor s velmi nezajímavými postavami, hodně nudný s utahaným dějem a se zbytečnou vedlejší linkou s děckem v děcáku, jediné pozitivum byl docela povedený mimozemšťan. ()

honajz2

Celkem milé překvapení. Sice to své chyby má a když už to má dvě hodiny, mohlo to mít promyšlenější příběh, ale jinak mi Sputnik docela sedl, atmosféru měl slušnou, nápad taky špatný není (i když to je Příchozí+Vetřelec+Splice+další sci-fi - ale přirovnat to čistě k Vetřelci mi nepřijde úplně přesné), mimozemšťan je udělaný dost dobře a celkem rychle to utíká. Akorát se člověk musí smířit s tím (já jsem za to byl naopak rád), že se nejedná o žádný akčňák a ani zde není bůhvíkolik krvavých scén, tohle spíš sází na atmosféru. A ta vám samozřejmě buď sedne, nebo ne. Mě to ale docela sedlo a i když ze Sputniku mohlo být něco víc, i tak vůbec není špatný. Btw, ty scény s dítětem v nějakém děcáku/sirotčináriu tam svůj smysl mají, jen jim člověk musí věnovat pozornost. Ale to je tím, když někdo očekává film, u kterého vypne a nebude muset myslet... Slabé 4* ()

C0r0ner

Kdo v tom bude chtít hledat nějaké ty nesrovnalosti a sem tam logické švíky, tak je určitě nalezne a zkazí si tak dojem z filmu. Já jsem si přišel pro jednoduché sci-fi, které bezvadně uteklo, a na Rusáky bylo i velmi solidně natočeno, takže jsem končil spokojen. 70% ()

dubinak

Na ruské poměry velice slušné. Obecně se Rusové kinematograficky blíží těm americkým a Češi jim ve své podstatě ještě nesahají ani po kotníky. Sci-fi je to vskutku uspokojivé, komorní, efekty jsou téměř na špici a věrohodnost tomu nechybí. Sputnik svým nápadem připomíná několik o hodně dražších snímků z vesmírného a vědeckého prostředí. K velké škodě se to příběhově drží trochu moc na úzdě a určitě by stálo za to ji povolit a zatlačit trochu víc na pilu. Zkrátka ten potenciál využít do mrtě a diváka taky ještě ždibec vyždímat. Herecky to bylo fajn a ráda budu určitě vzpomínat, do dokonalosti mi ale ještě kus chyběl. ()

Martrix

Sputnik skvěle vypadá, Oksana je vynikající, spacepotvora je parádní, ve filmu je pár zajímavých nápadů, hudba a prostředí opuštěné základny pomáhají vytvořit fajn atmosféru... . Rusáci opět přesvědčují, že umí atraktivně vypadající film za pár šupů, že mají solidní herce, ale taky že je veliký problém najít dobrého scénáristu. Jegor Abramenko se nemá za co stydět...první celovečerák ...svou práci udělal na jedničku a přeju mu získat podporu třeba Netflixu. Zato Oleg Malovičko, Andrej Zolotarev ...ukažme si na ně; nápad špatný nebyl, ale jinak je scénář spíš mizerný. Od motivů postav, přes podivný vývoj vztahů, až po nesmyslné činy ...tohle bolelo. Téměř nic nedávalo smysl, nikdo se nechoval adekvátně situaci...prostě děs. Tihle molodci zprasili už třetí sci-fi projekt v řadě (Priťaženije, Vtorženije). Za tatíčka Stalina už by si balili a fičeli by na Sibiř. Veliká škoda...další promarněný pokus dokázat světu, že ruská kinematografie může konkurovat té západní. ()

PROCESOR

Myslel jsem, že to bude lepší. Začátek byl slibnej a zrůdička z vesmíru byla roztomilá a pěkně hladová. Ale celé se to jenom smrsklo na to, jak.... Určitě to mělo větší potenciál, ale i tak se to dalo. ()

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi