Dny zrady II.

• angličtina Days of Betrayal II.
Československo, 1973, 92 min

Režie:

Otakar Vávra

Kamera:

Jaromír Šofr

Jiří Pleskot, Bohuš Pastorek, Gunnar Möller, Jaroslav Radimecký, Martin Gregor, Bořivoj Navrátil, Otakar Brousek st., Josef Langmiler, Rudolf Krátký (více)

Tento velkofilm Otakara Vávry předkládá podrobný záznam událostí, vedoucích k přijetí osudné, ponižující smlouvy, rozmluvy státních představitelů prý vycházejí ze zachovaných stenografických zápasů. Avšak zdánlivě objektivní pojetí je zcela poplatné ideologickým požadavkům - jedinou silou, která odmítala podřízení nacistickému Německu, se licoměrně stávají českoslovenští a sovětští komunisté. Dopad mnichovských událostí je sledován jak ve vládních kruzích (zvláště v protikladném přístupu poraženeckého Beneše a rozvážně bojovného Gottwalda), tak v osudech dělnických rodin a též u vojenských jednotek v příhraničních oblastech. Lid vedený komunistickou stranou se chtěl bránit, ale ničemná buržoazie jej zradila. Postižení vzhledu historických postav je přesvědčivé stejně jako napodobení způsobu mluvy, v gestech i chůzi, jen jazyková rovina není zcela domyšlena: zatímco Hitler vyřvává německy, francouzští a angličtí diplomaté mluví česky. (oficiální text distributora)

slavikzbojni

Jeden z najlepších filmov československej proveniencie, opisujúcich hroznú,Anglosasmi a nacistami rozpútanú II. svetovú vojnu. Pán režisér Vávra je obviňovaný z akejsi politickej angažovanosti- pričom jeho prihri(a)ti kritici asi zabudli, že existuje nielen anál- ale aj vagina. A Vávra predstavuje reálny a pravdivý pohľad- na rozdiel od tých politických análistov, ktorí opakujú západné falšovanie dejín. ()

aribari

Dny zrady II. (1973) ***** S odstupem téměř 50 let a se zkušeností 30 let „svobodného“ života je možné říci, že film je méně poplatný době vzniku než jsou současné české filmy poplatné době dnešní. A že je to dobře a poctivě natočený obraz o těžkých dnech naší země. Je překvapující, že ani tehdejší ideologické úlitby už dnes tolik nevadí. Naprostý souhlas s komentářem uživatele flanker.27 ()

pájap

Je jasné že je to v některých momentech silně prokomunisticky zkresleno.ale....zaklad je jasný a pravdivý.... všichni nás v tom nechali...a pak se divime,že do dnešní doby spousta Čechů nemá rádo Němce....ten národ měl být vymazán z mapy... .a země rozdělena mezi sousedy.....zní z jejich strany...a bude mi někdo vykládat,že členství v nato by nás dneska zachránilo..... ()

Jardatekk

Byl by to určitě jeden z nejlepších českých filmů, ale bohužel odpovídá režimu v kterém byl natočen.. Silně ovlivněm komunistickou propagandou. Nemyslím si, že by v roce 1938 skandoval dav "Ať žije Rudá armáda!" Tam je spousta blbostí co až bolí, ale zpracování a výkony herců, výpravou to je nadprůměrné. Interesovat komunismus do ČSR roku 1938 to opravdu bolí sejně jako zdrada západních zemí. ()

Hombre8

Vesměs kabinetní záležitost, víceméně i historicky odpovídající skutečnosti. Tedy s výjimkou přehnané adorace komoušů, ale to se dalo čekat. Nebýt toho, dalo by se hodnotit i lépe. No a s nominací na Oskara to soudruzi opravdu přehnali. ()

Andrew1987

Po pozretí tohto historického filmu som si prečítal aj viaceré knihy zaoberajúce sa Sudetami a ich anexiou zo strany Nemecka v roku 1938, takže môžem sa zaoberať aj objektivitou informácií podaných v "Dny zrady". Všeobecne možno povedať, že vo filme hrajú viacerí významní československí herci, ktorí podali vynikajúce výkony. Najviac sa mi páčili Jiří Pleskot v úlohe československého prezidenta Eduarda Beneša, Jaroslav Radimecký ako britský premiér Chamberlain a Gunnar Möller vystupujúci ako Adolf Hitler. Podobne ako koniec prvého, tak aj koniec druhého diela tohto filmu je strhujúci a úchvatný dokazujúci odhodlanosť českého a slovenského národa brániť svoju demokratickú republiku. Nechcem sa podrobne zaoberať detailami o skutočných udalostiach, musím však povedať, že mnohé fakty vo filme sa zhodujú s realitou. Z tohto hľadiska "Dny zrady" možno považovať za dobrý dokument o tejto kritickej dobe, ide hlavne o vzájomné rokovania Britov a Nemcov, vojenská porada Francúzov a Britov, rokovania Beneša s nemeckými vyslancami atď. Na druhej strane však musím upozorniť na fakt, že Dny zrady podlieha ako všetky produkty svojej doby škodlivej komunistickej propagande. To, že bol ZSSR taký odhodlaný pomôcť brániť ČSR, ako to podáva film, nie je zďaleka pravda, skôr naopak, nechcem tu však rozoberať detaily. Navyše československý ľud neskandoval "ať žije rudá armáda", ale predovšetkým bol odhodlaný brániť svoj ostrov demokracie v strednej Európe. Osobne sa mi zdal tiež Hodža a jeho vláda až príliš neobjektívne a škaredo vykreslený. Preto kvôli istým manipuláciam faktov dávam filmu hodnotenie štyri. ()

raininface

Povinně nahnáni na tento únavný spektákl místo školy (kdysi dávno - teď už se to asi nedělá), nudili jsme se víc než ve škole. 1* za to, že nás během promítání nikdo nezkoušel a za nechtěného komika v roli Klémy. ()

mufy001

Mohl to být i zajímavý film, kdyby se netočil za komančů. Hlavní hrdina Klement a redaktoři Rudého práva. Sovětský svaz se na nás nevykašlal, ale bohatí lidé radši běželi naproti Hitlerovi než Stalinovi. Němčina, ruština, čeština povolena, ale angličtina a francouzština zakázána, to už mohl bejt celej film česky. 4/10 ()

jjbaraque odpad!

Film je skvělý v tom, jak dovede někoho přesvědčit o tom, že je-li založena na autentických výrocích osob, což je zdůrazněno v úvodních titulcích, může znamenat pravdu. Ach, jak daleko ale ona dáma je.... ()