Říjen 1957. „To" se probouzí a městečko Derry ve státě Maine už nikdy nebude jako dřív. Stephen King vdechl život ztělesnění veškerých dětských fóbií a obav a vystavil sedm dětí zlovolné síle, která na sebe bere nejrůznější podoby včetně klaunské tváře. Děsivý klaun (Tim Curry) žije v městské kanalizaci, odkud se vydává lovit a zabíjet. O mnoho let později se ti, kdo přežili, jako dospělí vrací skoncovat s další vlnou jeho bezuzdného vraždění – už jednou provždy. (Magic Box)

hous.enka

To pro mě bylo ohromným zklamáním: mizerní herci, špatná atmosféra, nepovedená hudba a celá řada nelogičností. Kdysi dávno mě tenhle snímek odradil od Kingových románů a nemít po letech s jeho romány dobrou zkušenost, zase bych se do jejich přečtení nedala. Je to naprosto zbytečný film a já jsem zvědavá, jak se povedl remake. Nebýt Tima Curryho, dala bych jednu hvězdu. Tohle není béčkový horor, tohle je příšernost. ()

nigga

Film k geniální knize jsem viděl už jako malý chlapeček. Byli to doby, kdy jsem se u hororu děsně bál, ale toto bylo něco jiného, strach jsem teda neměl vůbec, ale jako dobrodružný hmmm, možná dobrodružný thriller to na mě působilo dobře. Což je asi po letech největší slabinou filmu, protože (jak jsem napsal) To – filmová verze na mě bohužel vůbec děsivě nepůsobí. Jako „dobrodružný“ film to funguje jen v první části (já jsem teda viděl jen tu TV osekanou verzi na dvě), kde je podle mě naprosto skvělý výběr malých herců, zatímco v druhé částino, hrůza právě přichází, ale bohužel nechtěná, dospělí herci jsou tragičtí a někteří se absolutně do role nehodí, a ten konec je bohužel k smíchu. Po několika letech jsem se dostal ke knize, která podle mě nemá chybu. Je pravda, že zfilmovat tak hutný román je obrovská výzva, a tomuto filmu se to skoro podařilo, ale absolutně to zabíjí nulová invence a celkové televizní pojetí, které v první části působilo vcelku dobře, ale v druhé úplně mimo(SPOILER!!!: proč proboha ukazovali toho pavouka celého, nebo se na to měli úplně vykašlat a konec přeměnit), škoda. Doufám, že se někdo odváží natočit vysoko rozpočtový remake nebo aspoň deseti-dílný seriál(sice opět by to bylo TV pojetí, ale dneska jdou udělat opravdu promakané seriály srovnatelné s vysoko-rozpočtovými blockbustery, jen mít ty prachy a kvalitního scénáristu). 40% ()

fcreading

Knihu som nečítal takže neviem posúdiť čo je lepšie ale ani film není zlý. Určite v prvej 1 a pól som sa bavil, ale s príchodom druhej polovici už to išlo s kvalitou dole. Tie deti už boli dospelé, klaun ich navádzal aby odišli z mesta, lebo keď neodídu spraví im niečo hrozné. Lenže všetci spolu budu, a tak zničia klauna. Koniec bol dosť naťahovaný a z klauna spravili nejakého velkého pavúka a to sa mi nepáčilo, ale keď sa tak mám zamyslieť mohlo to byť aj horšie. ()

selfesteem

Kingovu předlohu jsem bohužel zatím nečetla, ale ten chlapík má vždycky bezvadný nápady. Jeho Osvícení a Řbitov zvířátek mě ještě občas vyděsí v mých snech. Konkrétně u četby Řbitova zvířátek jsem chvílemi řvala hrůzou. Možná by to bylo podobné i s To. U filmu jsem hrůzou neřvala, měla jsem totiž trochu problém s tou přestřelenou stopáží. Ale jak tady jeden uživatel psal, že v tomto filmu je vlastně obsažena téměř celá knížka, tak to potom ty necelé tři hodiny chápu. Věřím, že po četbě knihy bych délku filmu taktéž ocenila. Bohužel zlo si představuji trochu jinak. Má různé podoby, rozhodně, ale právě ta finální mě trochu zklamala. Každopádně zlý klaun je trefa do černého. Kdo proboha má rád klauny? Jako dítě jsem se jich bála, a vidět tenhle film v dětství, mám traumata do dospělosti. Není to úplně to nejlepší zpracování, ale přesto se tam pár děsivých momentů určitě najde. V každém případě bych do hororu nedávala žádné vtipné hlášky, To je potom celé o ničem. ()

Vyrida

It není vůbec špatný film, ale na vyvrcholení si musíte počkat až tři hodiny a to byla i na mě docela dost velká časová porce. Je sice príma, že každé ze sedmi dětí dostane prakticky stejný herecký prostor, ale film je díky tomu pak děsně ulajdaný, na což se mi podařilo u něj i dvakrát usnout. Jednotlivé scénky, které mají v člověku vzbudit hrůzu a děs, jsou prakticky natočené podle šablony, takže jsem opravdu neměl sebevětší problém odhadnout co se asi tak za pár minut stane. Nápad se záporným klaunem byl však suprový a díky tomu mě i více bavila první spíše dobrodružná část, než vyvražďovací sci-fi chaos v té druhé. Závěr bych pak shrnul do slova komedie, protože něco tak šíleného jsem opravdu snad ještě v jiném horrorovém filmu neviděl. Konečné hodnocení mám proto trochu na vážkách, protože se mi známky v hlavě střídali s každou přibývající scénou jak fusakle, ale nakonec zvolím prostřední cestičku tří hvězd, ikdyž tam chvílemi byly situace na čtyři. ()

J3dla

Neměl jsem zas takový pocit, že by to byl tak nepovedený film, jak tu všici okolo uvádějí. Neuvěřitelně hutná atmosfera, co prováděla filmem tak po první čast film se postupem času bohužel rozpustila v nic. A konec byl opravdu naprosto slabý. Tento film by se dal srovnat s Dreamcatcher, který trpí podobným syndromem skvěle rozehraného příběhu, který ale zabije finalní rozuzlení a nuda v druhé časti filmu zabije. ()

raimi

Název jedné recenze, kterou jsem četl pravil: "Rychlé šípy po americku". A to sedí. Velice povedená adaptace monstrózního špalku Stephena Kinga do tv podoby. ()

blackrain

Byly tu zajímavé nájezdy kamerou. Jsem si občas připadala jako šmírák, který načuhuje lidem do baráků. Ještě, že se tu objevuje klaun. Jinak by to byla příšerná nuda. Tim Curry si roli Pennywise opravdu užil a pěkně se v ní vyřádil. To je asi jediný klad celého filmu. Délka mě trochu omráčila. Viděla jsem verzi, která byla nerozdělená. Ale až se zase někdy v budoucnu rozhodnu absolvovat sledování tohoto filmu, tak dám raději přednost knižní předloze. Ta má jinou šťávu. ()

kaylin

Ne, film „To“ určitě není tak skvělým filmem jako kniha. Ať už za to může televizní produkce, anebo prostě tvůrci, „To“ je jen odvarem skvělého románu. Ano, zadaptováno je to relativně dobře, Tim Curry je jako Pennywise naprosto dokonalý, ale film není schopen vás skutečně vyděsit. Bylo jasné, že některé scény bude nutné vypustit, ale i tím film hodně ztrácí. Jako adaptace je to dobré, ale jen dobré. Tahle kniha by si zasloužila něco silnějšího. ()

K.I.N.G.

Než To dostane svůj nový, celovečerní kabát, bylo potřeba vidět i tuto velmi známou tříhodinovou televizní odyseu. Snímek je pomyslně rozdělen na dvě části, přičemž ta první se odehrává z velké části v šedesátých letech a je víc než skvělá. Ta druhá zase skoro pořád v současnosti (no v devadesátkách) a i když i u ní plyne čas nesmírně rychle, je už o poznání slabší. Tom Curry ztvárnil postavu zlého klauna Pennywise bravurně, ale ani jak dětské hvězdičky, tak ty dospělácké určitě neudělali žádnou ostudu. "It" je také pořádně strašidelný horor a dobré jméno knižní předloze určitě nepošpinil. V rámci možností je to impozantní dílo. 70% ()

salalala

Některé knihy by měly skutečně zůstat jen na papíře a TO je jednou z nich. Rozhodně doporučuju ji přečíst, i když jsem jeden z mála, který ji nepovažuje za nejlepší od Kinga. Bohužel tenhle film je herecky silně nevyrovnaný - zatímco dětští herci jsou překvapivě všichni přesvědčiví a velmi dobří, jejich dospělí protějšci jsou bohužel velmi špatní a nesympatičtí. Tahle adaptace navíc TO děsně osekala a udělala z něj úplně triviální román o jednom (de facto legračním) klaunovi. Nebýt skvělého Tima Curryho, byla by z Pennywise jen a jen karikatura. Triky jsou teda opravdu otřesné a ten závěr je strašně úsměvný, toho pavouka si fakt měli odpustit, protože to je něco příšerného. Navíc to hodně kazí český dabing (bohužel jsem jinou možnost neměl), který je hodně nepovedený. Na televizní produkci to fakt špatné není, ale je to taková jednohubka. 50% ()

AlistairMir

Šlo TO. Nejvíce chválím za to, že tvůrci se snažili opravdu držet schéma dle knihy a nevymýšleli půlku jinak jako to bývá jinde a kolikrát má film a kniha společný max název a jména postav. Klaun byl na svou dobu děsivej a atmosféra občas také nakoukla, jestli sedíme hrůzou přilepení k židli. A když zjistila, že tak úplně ne, otráveně mávla rukou a zase na hoďku odkvačila neznámo kam. Není to špatný film, ale zatímco u některých hororů by mi tříhodinová délka nevadila, tady jsem už měl problémy to dokoukat bez občasného zívnutí. ()

Derek

prva (detska cast) za solidne 4 hviezdy, ale dospelacka cast nie je prilis dobra (za dve), takze celkovo taky priemer... ()

kajas

"To", podle většiny lidí nejlepší knihu Stephena Kinga, jsem si přečetla ještě před shlédnutím filmu. Nebála jsem se, ale u některých scén mi lezl mráz po zádech. Rozhodně skvělá kniha, bohužel se dočkala hodně špatné filmové adaptace. Mráz mi po zádech rozhodně nelezl, uši mi trhal otřesný dabing, oči nechápaly zvolení herců. Samotné finále je naprosto otřesné, úplně postrádá atmosféru a napětí, jak TO vlastně vypadá. Zkrátka nejhorší adaptace podle Kingovy knihy, jakou jsem viděla. Modlím se tedy, aby připravovaný celovečerní film dopadl lépe. P.S.: Je zajímavé, že odmala nenávidím klauny. Náhoda :)? ()

Patw

Knižní předloha byla lepší. Uplatnil jsem během čtení knihy svou představivost, kdežto film mi to "naservíroval" hotové - místy nemastné a neslané. Ovšem někteří herci budí dobrý dojem. ()

L_O_U_S

Asi tak – cením si snahy zpracovat tohle dílo. Jenže proto, že je to dílo mamutí, je prakticky nemožné natočit uspokojivou adaptaci, která by v dostatečné míře vystihla jeho myšlenky. Adaptace sice nelze posuzovat podle toho, jak moc se drží či nedrží předlohy, ale pokud se filmaři nehodlají vydat úplně jiným směrem a knihu transformovat (jako třeba Kubrick v Osvícení), měly by být klíčové prvky a témata zachovány. Kingovo To je především dílo o dětských traumatech zasypaných někde v nevědomí. Je to kniha o dětství a o tom, jaké to je o ně přijít. O tom, o čem se příliš nemluví, a pokud přece jen, používá se pro tu věc jen ukazovací zájmeno. O tom, před čím zavíráme oči a co se ukrývá někde hluboko a daleko a vytahovat to na světlo světa je asi tak příjemné jako brodit se městskou kanalizací. To Tommyho Lee Wallace je adaptací televizní, takže na vyobrazení asi nejkontroverznější scény, která zvedla ze židle nejednoho čtenáře, může divák rovnou zapomenout (a jak jsem slyšel, nedostala se ani do novější verze). Stejně tak může počítat s tím, že se do filmu nedostane nahota, sex, vulgarismy nebo krvavé scény řádění Toho. Výsledný produkt se snaží poměrně věrně adaptovat ústřední dějovou linku, jenže tři hodiny jsou prostě málo, a tak není čas sžít se s postavami, které se jen posouvají od jednoho zjevení Pennywise k dalšímu a nakonec narychlo zorganizují výpravu do kanálu. Dost nepříznivě se na Tom taky podepsal výběr herců. Bylo tady mnohokrát řečeno, že děti hrají slušně, bohužel jim to ale kazí jejich dospělé protějšky, pričemž nejslabším článkem je bezkrevný Bill s culíkem. Kvalitní efekty nelze v televizní adaptaci z roku 1990 čekat vůbec. No a hudba je příšerná. Takže ve výsledku Kingovi nejvíce uškodil formát. Raději se podívám na novější verzi, která vypadá co se týče hodnocení daleko lépe. (1 220.) ()

fallangell

Velmi me mrzi ze se knizni predloze nedostalo dustojnejsiho zpracovani. Chapu ze v televizni adaptaci nebudou herci zvucnych jmen, ale to mi ani tak nevadilo. Koho bych zastrelil by byl scenarista s reziserem. Nechapu jak z hororu o vrazdicim hladovem zlu, muze vypadnout vrazdici hladove zlo a nahradit ho klaun, ktery dokaze leda zdravit a vyhrozovat. Je mi jasne ze cela kniha nejde obsahnout do sebedelsiho filmu, ale podstata hororu, tedy strach, by podle me mela byt uchovana v kazdem hororovem filmu. ()

Kingův horor To konečně míří do kin

Kingův horor To konečně míří do kin

04.07.2016

Hororový román To už se dočkal tříhodinové televizní adaptace, studio Warner Bros. se jej ale od roku 2009 snaží poslat přímo do kin. O režii se chvíli zajímal Guillermo del Toro (Hellboy) a v červnu… (více)