Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

Dr Lizal

Sám proti všem ale stejně to nevzdal. Skrček Serpico jako jediný poctivý polda na planetě se pustí do boje se zkorumpovanými kolegy až skončí v programu na ochranu svědků. Al Pacino v Kristových letech a ve velké formě. Podle mě dost nedoceněný film podle skutečných událostí. 90% ()

Nethar

Výborný Al Pacino v jedné ze svých prvních rolí. Takový krimithriller, čestný policista se snaží něco udělat s okolní korupční mašinérií. Natočeno podle skutečného příběhu. ()

Santino7

Mierne zostarnutý film, pod ktorým sa už očividne podpísal zub času, čo možno mnohých odrádza. Mne to však až natoľko neprekáža, staré filmy sa mi páčia, pozriem si ich veľmi rád a prakticky kedykoľvek, keď sa dá. Majú totiž takú neopísateľnú charakteristickú atmosféru, ktorá dnešným filmom jednoducho chýba, česť výnimkám samozrejme... Chváliť Al Pacina už vlastne ani nemá nejaký zmysel, veď predsa jeho brilantné stvárnenie policajta Serpica je tu spomenuté takmer v každom jednom komentári. Vo svojej obdivuhodnej hereckej kariére má síce "na rováši" aj kultovejšie postavy, tentokrát ale ukázal, že na pľaci dokáže zahrať prakticky čokoľvek, ľavou zadnou. Napríklad pospevovanie v aute, pri tom som sa vcelku zasmial, a podobne aj pri nesporne kvalitných baletných kreáciách :-) Jediná vec, ktorú by som možno vytkol, je zbytočne premrštená dĺžka, zopár hluchých miest by sa našlo. Pod to sa však určite podpísal aj fakt, že ide o životopisný snímok, pre ktoré je niečo takéto typické. A možno ešte absencia človeka, ktorý by bol Pacinovi aspoň sčasti schopný konkurovať, je to viacmenej také jeho sólo predstavenie. Stále je to však nepopierateľne luxusný film, Lumet to opäť zvládol a to vo veľkom štýle. 85% ()

kritiklon

Pacino exceluje a táhne nahoru již tak průměrné krimi. Ale tuto průměrnost ze sebe udělal film sám.....nevyužitý potenciál, nedotažené dějové linie, nedokončené myšlenky které v sobě snímek má - asi tak bych to shrnul! A konec byl na mě příliš odbitý. Nechápu proč se tam 2 hodiny řeší něco, co se na konci odbude v 10 minutách a nezanechá ani příliš silný dojem, takže si pak divák příjde o něco ochuzen. Ano je to dobrý film! Ale v tomto případě být dobrý nestačí. Těch negativních vlivů, jenž narušují dokonalý prožitek ze snímku je tam poměrně dost. 3,5* hlavně a především díky Velkýmu Alovi a beznadějné atmosféře která z příběhu Serpica sálá. 76% ()

mira007

Na svou dobu velice syrový snímek - natočit v roce 1973 pokus o znásilnění černošky nahoře bez - tak to se divím, že to prošlo cenzurou. Pacino hraje excelentně. ()

geimz

Vynikajúca dráma o neúplatnom policajtovi, ktorý sa len snaží robiť svoju prácu poctivo. Zaujímavý námet, ktorý ťahá hore už tradične neprekonateľný Pacino. ()

Marius_ss

Výborný film so silným posolstvom. Najstatočnejší sú tí, ktorí sa v boji za správnu vec postavia nie len svojím nepriateľom, ale aj priateľom...s vedomím, že môžu ostať sami a že o ich činoch sa nebudú spievať oslavné piesne. ()

Klajnik

Zas tak úderné to není, protože protagonista není dostatečně zajímavá postava (nějaké hlubší psychologické rozpracování by jí svědčilo) a dějově to také nikam nespěje. Serpico se celou dobu potýká s tím, že systém je zkorumpovanej a polda, kterej úplatky nebere je ohrožením pro všechny ostatní - což mu je dáváno najevo, načež se z toho nervózní a proto taky nedopadne jinak zbytečná dějová linka s tou jeho přítelkyní. Nakonec to ani k ničemu moc nevygraduje. Neříkám, že postava musí sundat celej zkorumpovanej systém - to je ostatně nerealistické - ale něco mohlo být vyzdvihnuto, aby příběh k něčemu dospěl. Serpico však vlastní blbostí dostane kulku do obličeje, pak se rozpláče v nemocnici a pak vypovídá (snad před soudem), že korumce nemůže probíhat bez tolerance nadřízených a že si přeje, aby jemu podobní správňáci nemuseli u policie zažívat stejnou frustraci jakou zažíval on proto, že nebral úplatky jako všichni okolo. ()

RomanHyde

V "dnešní" moderní době se najde pouze pár jedinců s páteří na 100 obyvatel, a je ještě míň těch , kteří jdou bojovat s větrnými mlýny za svá morální přesvědčení. Jedním z nich byl i Franc Serpico, který obětoval i své osobní štěstí a lásku pro "vyšší princip". Hlavní role se výtečně zhostil Al Pacino a byl tak přesvědčivý, že od teď si budu mistra Pacina vybavovat hlavně jako Serpica. Réžie Sydneyho Lumeta je bezchybná a atmosféra New Yorku 70. let z filmu vyloženě teče. Hvězdičku přidávám za osobní přínos Franca Serpica naší společnosti. ()

WinstonS

Sidney Lumet podává velmi realistický a naturalistický pohled na prostředí NY policie. Nehledejte efektní střílečky či mrtvoly válící se v potocích krve. Síla Serpica je v příběhu, který je až neskutečně výborně napsaný (marná sláva, taky za něj nadarmo nebyl nominován na Oscara) a dokáže diváka zaujmout natolik, že se s poutí hlavního hrdiny světem bezprávi, korupce a podvodů ztotožní a jeho donkichotskému boji proti větrným mlýnům bude fandit. Serpico je klasika sedmdesátých let, kdy byli pánové jako Al Pacino ve vrcholné formě. ()

Suchinnen

Výborný snímek se silným morálním poselstvím, kterému vévodí skvělý Al Pacino. Nelítostný souboj s větrnými mlýny i za cenu vlastních ztrát. Serpico je pro mě opravdový hrdina a jeho postava silně poukazuje na to, že korupce není jen slovo, které známe z novin a televize, ale že se jedná o velmi nebezpečnou chorobu s hlubokými kořeny, která může měnit lidské životy jak na běžícím pásu a lidstvo samotné (v zájmu sebezáchovy) by s tím mělo začít něco dělat... ()

wampire23

Úžasný herecký koncert ako vždy skvelého Al Pacina, ktorý nepochopiteľne nebol odmenený Oscarom. Od začiatku do konca zaujímavý film, naviac inšpirovaný skutočnými udalosťami. Toto bol ozajstný pohľad na korupciu aj v najvyšších kruhoch a o človeku, ktorý chcel za každú cenu ostať poctivý, aj keby sa mal postaviť proti všetkým kolegom. 95% ()

crozet

Serpico jako souběh klasického romantického hrdiny a obyčejného newyorského policajta na začátku 70. let. Tato teze je dále doprovázena skvělou režií, dynamikou a neúprosným tempem vyprávění, minimalismem, který se nezaplétá do psychologizace postavy a samozřejmě na prvním místě hereckou nedostižitelností Al Pacina. Čím to, že o filmu se příliš nezmiňují věční kinematografičtí tlachalové a názoroví vůdci..? Odpovědi se nabízejí. My ostatní buďme rádi, že nám film shodou okolností neuniknul. ()

Salmayo

Al Pacino jako "Pako" peroucí se za ideál policie, kde skoro každý jeho kolega je zkorumpovaný pokladník. Těžko věřit tomu, že se takový jednotlivec opravdu našel a nepodlehl ostatním kolegům. Pacino jako vždy famózní. "Kdo může věřit poldovi co nebere prachy." ()

Rondell

Děj filmu se odehrává v kriminálními živly ovládném městě Serekunda. Hlavní hrdina se pokouší rozbít drogový kartel známý jako Gang Vyhulprdel. ()

Illy

Já říkal: Neber úplatky, neber úplatky - zblázníš se z toho.... Malej zakrslej hípísák má víc cti než celý policejní sbor dohromady. Jediný problém v tomto jinak vynikajícím filmu je, že se děj tak trochu točí jak káča na místě.... ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh