Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

Bivoy

Starší film s poněkud pomalejším tempem, které mu ale nikterak neškodí. Mladý Al Pacino předvádí jeden ze svých životních výkonů a hraje od začátku až do konce svérázného, ale čestného policistu (s vtipnými klouboučky ;-), který touží jenom po tom, aby mohl poctivě dělat svoji práci. ()

Brylin

Výborný výkon mladého Al Pacina a precizní režisérská taktovka Sidneyho Lumeta se hlavní měrou podílí na úspěchu tohoto vynikajícího filmu z prostředí korupcí prolezlé newyorské policie sedmdesátých let. K realistické atmosféře přispívá i využití mnoha lokací New Yorku a originální soundtrack. Sledujeme nejen téměř osamocený Serpicův boj se zkorumpovanými kolegy, ale i dopad nebezpečné a frustrující profesionální situace na jeho psychiku a osobní vztahy. Snímek byl oceněn několika cenami BAFTA, Zlatým glóbem pro Al Pacina a rovněž nominací Pacina na Oskara. Pěkné čtyři hvězdičky. ()

Pawlisman

Ano, skvělé téma, výborně zpracované, bohužel se asi opakuji, ale Al Pacino skutečně úžasný výkon. Myslím, že tomu lze těžko něco vyčítat. Lépe ztvárněný snímek těžko naleznete, takže musí být plné hodnocení. 9/10 ()

Hepy13

To jakým způsobem ve filmu pracuje policie ze 70. let, mi tak trochu připomíná naše švestky v této době. ()

JohnyD

Sidney Lumet si ma získal jeho 12 Angry Men, kde Henry Fonda vytrieskal z minima maximum a Lumetov Network mám dokonca vo svojej TOP10. Keď som videl vo výpredaji v Datarte (za 2€) Serpica od Sidneyho Lumeta, neváhal som ani minútu a stál som pri pokladni. Avšak, kde Fonda mal proti sebe dôstojných a zaujímavých súperov, v Serpicovi je to žiaľ iba bezchybný Al Pacino (ktorý si tu nomináciu na Oscara a Zlatý Glób proste zaslúži, o tom žádna a povedal by som, že tu podáva jeden zo svojich najlepších výkonov), ktorý strieda rôzne herecké polohy a vy mu ich zobete z ruky... ale na čo je to dobré, keď sa vo filme prakticky nič nedeje a takmer po celú stopáž vidíte iba to ako je každý policajt v zbore skorumpovaný a hrôzostrašnú byrokraciu. Čakal by som trošku režisérskej invencie a keď sa Paco rozhodol ísť proti vlastným, neverím, že sa mu nejakí kolegovia nevyhrážali alebo nezastrašovali ho. Ak budem chcieť vidieť životopsiný film o NY policajtovi siahnem po Doniem Brascovi, kde je síce Al oproti Serpicovi polovičný, ale má tu kolegov (J Depp a A, Heche), ktorí mu zdatne sekundujú a vytvoria zaujímavejší príbeh ako neúplatný Frank Serpico. 6/10 ()

Nolanofil

Výborná pitva do života Serpica. Keby tak isto bola aj rozpísaná policajná zápletka, dôležité momenty, (svedčenie pred komisiou a pod.) boli by strhujúcejšie natočené, mohlo to byť za 5*. A Al Pacino je samozrejme výborný, najlepší herec svojej generácie. Nekecám. ()

Maryinka

NUDA. Řemeslně dobře zvládnutý film, který u mě však nedokázal vzbudit jakékoli emoce a po celou dobu mi vlastně bylo jedno, jak nakonec dopadne. Ačkoli 12 Angry Men zbožňuji, jsem si jistá, že na tento film se už dobrovolně nikdy nepodívám. ()

kowalski

Lahůdka... Al-Pacino se prostě "už odmala" do každé svojí role na 120% ponoří a hraje jí parádně. Ze začátku to možná nemá takové tempo ale i tak se to rozjede a bez žádných přehnaných akčních scén to neskutečně utíká a diváka to stále drží ukovaného v gauči. ()

JohnFarst

Serpico zozačiatku pekne rozohráva námet dobrý policajt v skorumpovanom svete ale už po pol hodine začne byť akýsi nenápaditý a okrem Pacinovej postavy neosobný. Samozrejme Pacino po Godfatherovi mal navodenú dávku dokonalého herectva takže jeho podanie Serpica je ako snáď všetky jeho výkony živelné a veľmi sugestívne. Možno ma film zaujal menej aj preto, že dnes je podobná zápletka aj podrobnejšie rozpitvánavá v každom lepšom kriminálnom seriáli ale aj pri odosobnení sa mi zdá, že tá korupcia mohla byť zvýraznená ešte výraznejšie. Rozhodne Lumet mal na viac keďže v 70. rokoch bol režisérskou hviezdou rovnako ako Pacino tou hereckou. Ďalšia vec ktorá mi nejako nesedela bola čudná hudba ktorá do niektorých scén vyslovene nepasovala. Na tú dobu má ale film dobrý scénar a peknú atmosféru úzkosti a bezprávia. Dal by som tri ale Pacino je môj obľúbenec a jeho vášnivé podanie Franka Serpica predsa len drží film nízko nad hranicou priemernosti. ()

Sista

Film samotný je dost dlouhý a v druhé části už malinko rozvleklý. Herectví Al Pacina ale snímek vynáší o celou úroveň výš - já mu žrala úplně všechno! Ideály a dobrá vůle na začátku, údiv z reálné situace ve sboru, postupné uzavírání se do sebe a podivínství a také čím dál hlubší zoufalství, beznaděj, vztek a strach....Člověk mu tolik přeje, aby se stal zázrak...a současně tuší, že se nic takového konat nebude....:( p.s. nesmím zapomenout zmínit se o jeho převlecích a hipees oblečcích - ty mě hodně bavily..:) ()

Pidzey

S tímto filmem mám trochu problém.Nejdřív mě chytne během prvních deseti minut,aby mě později trochu zmátl řekl bych ne příliš plinulím dějem..někdy mě připadlo že sleduju jen krátké scénky které na sebe moc nenavazují. Al Pacinu je tu skvělej,ale musím říct že na tak jako Waltz v panchartech(promiňte to trochu nelogické srovnání..ale od té doby co jsem viděl strhující Waltzuv výkon mám to jako vzor) Ale téma o policejní korupci a jednom slušném poldovi co se to znaží zatrhnout je fakt hustý.. ()

jorgus

mno celkem teda nuda..namet to byl zajimavy, ale dve hodny to byli zabijacky..hlavne nektere prechody mezi scenami mi prisli maximalne zkratkovity:(celkove vzato..vubec me to nevtahlo do deje..:) ()

bomber3

Od začátku mi bylo jasné, že ten chlap opravdu musel existovat a že si ho nikdo nemohl vymyslet, na to byl moc divnej. Bojovník proti korupci má mít podle všech klišé tvrdý výraz ve tváři, drsné řeči, rovná záda a padnoucí oblek. A ne hipísácký hadry, plnovous, stínítko od lampy na hlavě, velkýho chlupatýho psa a tři manželství za sebou. Ano, Serpico na to sice nevypadal, ale jinak to byl vzor vší morálky Byl pečlivý, poctivý a trpělivý, stejně jako dokázal jednu každou šachovou figurku balit při stěhování do novin, tak dokázal rozsekat hubu každýmu, kdo si to zasloužil, nehledě na to, jestli to byl boss nebo jenom malá ryba. A Al Pacino opět zahrál skvěle, na začátku mi teda ještě trošku připomínal Michaela Corleoneho, ale později už jsem ho viděl pouze jako potrhlého ochránce slabých. Nezbývá mi než hodnotit za pět a podivovat se tomu, jak je tenhle film originální, i když se neodehrává v příliš originálních kulisách. ()

edie sedgwic

Je pravda, ze tento film by som si pravdepodobne nikdy nepozrela, ak by tam nehral Al Pacino a bez neho by asi ani nemal taku stavu aku mal, napriek tomu ma ten cely korupcny "vicious circle" celkom dostal. Ukazuje pseudoochrancov zakona v pravom svetle a to svetlo nie je ani trochu pozitivne. Cakam, kedy si konecne vo filme niekto posvieti na nasich panov policajtov. To ale tak skoro zrejme nebude, lebo Serpicov tu (vela) nemame. ()

Petrus1

"Pustit ptáka, oblíct saka!" Al patří k mým nejoblíbenějším herců, ale musím říct, že ho mám raději na druhé straně zákona. Co se týká hereckého výkonu, tak spokojenost veliká, ovšem ten příběh mě moc neoslovil. Jeden dobrosrdečnej, neúplatnej polda proti všem ostatním, zkorumpovaným. Navíc se nikdo nehrne, aby mu pomohl a pustil se do vyšetřování. Není se co divit. Všichni víme, že svět je prohnilej - všechno je zkorumpovaný a hlavně policajti a "ti nahoře". Ale Serpico chce být dobrej, správnej polda, chce se stát detektivem. A tak se z pochůzkáře pomalu, velmi pomalu vypracovává nahoru - přes práci v oddělení otisků prstů, až po práci v terénu v přestrojení. Teda já mám ráda vousatý chlapy, ale nic se nemá přehánět. "Vypadáte jako loupežník." Taky mi připadlo, že si vypůjčil klobouk od bráchy Rumcajse. Zpěv, především v autě, mu taky moc nejde (teda nejsem žádnej hudební odborník) a navíc mu říkají "pako", což mě by se zrovna 2x nelíbilo :-) Co mě zaujalo je, jak se policisté učí rozeznávat drogy...prostě se zhulí celá policejní stanice. A i když se v role 1973 a před tím moc filmů o zkorumpované policii netočilo - asi proto je to Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete - dnes je to naprosto běžná věc. Ale mě tohle téma prostě moc neláká. "Serpico díky svému vyváženému pohledu na hlavní postavu uniká z pasti obyčejného filmu o policistovi, muži, který je v právu a stane se zahořklým mučedníkem. Jediným skřípajícím prvkem je středomořská hudba Mikise Theodorakise." ()

cyphercz

Asi jsem už hodně zblblej hollywoodem, ale fakt jsem nechápal, že Serpica někdo neodprásknul už po cca 30 minutách filmu... ()

zahadum

Al Pacinov výkon ktorým strhol na seba celý film ! Myslím si,že v tejto úlohe by nikto iný hrať nemohol...tá premena z policajta začiatočníka ktorý má ideály a verí v dobro a zlo na policajta ktorý je na hrane psychického zdravia je bravúrna ! ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh