Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

Gregor_Samsa

One against many, jeden proti systému aneb když vnitřní pravidla a principy jsou více, než cokoliv jiného. 1973, čas letí jako blázen, ale v něčem je tenhle film pořád stejně živý – asi hlavně v tom, že takovéto situace nelze nikdy úplně vyhrát a že systém málokdy odpouští. Kulisy New Yorku jsou kouzelné, vidět to město padesát let dozadu i dojme – třeba na Coney Islandu prodávali párky v rohlíku už v té době. Al Pacino je takový hipster sedmdesátek, tedy takový polohipík, hodně zvláštní mundůry nosí a i jinak je takový rozevlátý – ty holky bere hodně s nadhledem. Ale síť pravdy a pavučina korupce se kolem něj omotává, z tohoto vlaku fakt není lehké vyskočit... [80%; 2016-10-23 Home sweet home] ()

brasek

Al Pacino v snímku hviezdi, ale to je málo... príbeh s pribúdajúcimi minútami začne byť nudný, neustále sa opakuje tá istá situácia v rôznych častiach NY. Chce to rozhodne príbeh pútavejšie vyrozprávať. ()

darthboal

„Jeden na všechny a všichni na jednoho!“ Snímek o začínajícím pochůzkáři, který se vyšplhá až na post detektiva bojujícího proti korupci, která vládne napříč celým policejním sborem. S Al Pacinem v hlavní roli je to film, který určitě stojí za zhlédnutí. Zasloužených 5* ()

Radek273

Neuvěřitelný příběh, kterému Al Pacino propůjčil svou duši. Opravdu! Takhle přesvědčivý herecký výkon přeplněný emocemi, jež diváka ihned strhnou, se jentak nevidí. A co víc, ještě podložený skutečnými událostmi, které tak snímek posouvají na úplnou špičku filmové tvorby. Možná nejvyšší cenu však má pro ty, jejíchž osud se zdá být podobným jako policisty Serpica, kteří se stejně jako on snaží o poctivou práci, a kteří naráží na podobně nesmyslné překážky hatící veškerou pozitivní energii a nasazení. Právě opravdovost a možnost přirovnání se k hlavní postavě (jakožto poslu hesla: "Nevzdávej se toho, co je správné, ať to stojí co to stojí!") se poprávu promítá do hodnocení celého snímku. ()

Fender

Role Serpica Pacinovi sedla naprosto fantasticky a prožíval ji velmi autenticky, nikoli teatrálně. Věřil jsem mu každé gesto, každou scénu a prožíval jsem s ním veškerý ten hněv na zkorumpované poldy. Tento film opravdu sršel emocemi a je to dle mého jeden z nejlepších filmů, velmi realisticky natočené. ()

Franki69

Zjizvená tvář a Serpico, pro mne dva skvosty bohaté filmografie Al Pacina. Policejní story (skutečná, Frank Serpico v roce 2016 slavil 80.) z které i přes její filmovou věkovitost stále mrazí. I díky režii Sydneyhoa Lumeta (12 rozhněvaných mužů), která z tísnivé blízkosti sleduje narůstající marasmus, v němž je stále hlouběji potápěný neúplatný policista, který se nechtěl zaplést do zavedené praxe vybírání úplatků. Neuhnul…a málem nepřežil. I když je to už záležitost pro pamětníky (nikde žádné mobily nebo laptopy), sdělení filmu a jeho morální apel je i pro současnost (včetně babišovské české) stále živé a burcující. Je to za 100%, míň dát nejde. ()

adamm90

4* jsou podle mne adekvátní pro tento film. Rozhodně zajímavý kousek o správném policajtovi, jenž bojuje proti korupci v řadách svých kolegů u policie. ()

Peršanka

Další story o marném boji jednoho proti všem. Nejlepší scéna: Serpico narve zatčeného do klece a tříská pak židlí, aby nemusel umlátit kolegy na služebně. Ty brďo! ()

JPM

Al Pacino je prostě skvělý. Ani více jak třicet pět let filmu nic neubralo. Ale bacha, i dneska je více těch, kteří berou ... a nejen policajtů ()

Spike86

Pacinův výkon je dobrý a jeho postava je vykreslena opravdu do detailu, dostává dost prostoru. I kvůli tomuto faktu došlo ale k tomu, že zbytek postav nebyl dostatečně prokreslen, popsán a rozlišen, což v mém případě vedlo párkrát až k určitým zmatkům v tom, že jsem nevěděl při znovu objevení se nějaké postavy, co je zač. Je to dobré starší drama z policejního prostředí. Pro mě je to ale mírné zklamání vzhledem ke zdejšímu hodnocení. 80% ()

5yrius

Filmy vyprávějící skutečné příběhy jsou vždy silné, vždy zaujmou, ale především vždy vtáhnou do děje tak, jako nic jiného. Sledujete boj hlavního hrdiny a víte, že to nejsou rozmary nějakého scénáristy, ale že přesně tímto vším si ta postava skutečně musela projít. Serpico se může zdát být jako neaktuální snímek (v případě New Yorské policie tomu tak skutečně může být), ale jeho příběh, ač si to nechceme moc připouštět, je stále krutou pravdou v mnohých částech světa. Co je na tomto filmu ale nejbáječnější (a mnozí mohou nesouhlasit), je jeho styl vyprávění. Dříve si scénáristé a producenti dávali více záležet na autentičnosti a nevymýšleli naprosto debilní přílepky, jako jsou různé love story, epic happy endingy apod, kterými zcela zdeformovali historii, aby vydělali pár dolarů navíc, ale šli po pravdě. Ač neměli takové technické možnosti jako mají filmaři nyní, dělali mnohem uvěřitelnější filmy a za to se nestydím Serpicovi dát plný počet bodů! ()

Tomulka

Tomu kdo viděl nemusím nic psát a tomu kdo neviděl říkám to musíš vidět!!! Al Pacino je naprosto famozně ponořen do své role (už tehdy uměl dokonalé jak já říkám vtělování) a režisérsky je toto drama také vyjímečně zpracované. Dívák se ponoří do problému hlavního hrdiny až tak moc, že vlastně nevnímá, že kouká na film. Problémy tohoto filmu jsou velmi nadčasové, protože se odehrávají také dnes a to rozhodně ve více odvětvích. Ve filmu jsou také velmi dobře k vidění i jiné životní situace, které mohou kohokoliv potkat a to vše se podepisuje na vtáhnutí do děje. ()

Alex.H

Srdeční záležitost. Tendle film s Al Pacinem opravdu miluju!! Úžasný příběh, skvělý Al. Todle musí každý vidět! ()

MrClansman1

Did you ever hear the story of the wise king??... Well, there was this king and he ruled over his kingdom. Right in the middle of the kingdom there was a well. That's where everybody drank. One night.. witch came along and she poisoned the well. And the next day, everybody drank from it except the king and they all went crazy. They got together in the street and they said: "We got to get rid of the king, 'cause the king is mad." And then that night, he went down and he drank from the well. And the next day all the people rejoiced, because their king had regained his reason....... Ale Frank Serpico, v podaní charizmatického a jedinečného Al Pacina, sa rozhodol bojovať až do konca, pričom ho to takmer stalo život... A ako to skončilo...? nechajte sa prekvapiť :) Jedine, čo k tomu dodám je, že to bol nezabudnuteľný filmový zážitok po dlhšom čase. A herecký výkon Al Pacina... ak by som mal menovať iba jedneho jediného herca, ktorého mam najradšej, tak už viem, žeby som bez váhania menoval práce Al Pacina. ()

Diskutant

Obdivujem skutočného hrdinu, policajta, ako sa snažil vysporiadať so skazeným, skorumpovaným svetom priamo v radách polície. Alpacino bol jednoducho geniálny Frank Serpico... ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh