Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

tulakfelix

Když Al Pacino s někým mluví, hýbe se, naklání se, opírá se, přejíždí očima. Hraje celým tělem. Je to rozdíl oproti zkoprněle stopnutému Eastwoodovi posledních let, nebo vždy ledově pomalému Freemanovi. Přirozeně živý Al Pacino mi byl vždy sympatičtější. ()

SirPsycho

Výborné.. Vždycky je mi těsno u srdce když vídám filmy a seriály o marné snaze malé skupinky či jedince ve vytvoření lepší společnosti. Navíc Al je prostě prvotřídní herec ()

Mark1983

Tak tento snímek jsem měl možnost zhlédnout až v těchto letech,ale musím uznat,že se jedná o dějovou kriminálku,která mě imponovala od začátku do konce,což jsem se dobře bavil od začátku do konce. ()

gizi

Klasika, Al Pacino výborný, ale též velmi dobrý příběh a bez správné režie by to taky nešlo. Vše sladěno a tak 80%, 15.8.2015. ()

jizvoun

Tohle musel bejt opravdu šílenej dobrák nebo naprostej šílenec. Dvakrát šlápnout do stejnýho hovna. Tedy nejdřív se dám k policii s vidinou ochrany světa před vším svinstvem a najednou veškerá naivita v prdeli, bengárna ale vůbec neodpovídá tomu, co pouštej v televizi, a kluci z práce ještě navíc berou bokem výpalný. No nic, budu držet hubu nebo vypadnu pryč. Ale co, všichni nejsou přeci špatný, půjdu za nadřízenými a všechno jim povím a oni tomu udělají přítrž a všechno se v dobré obrátí. Leda hovno, Serpico opět šlápne do hovna a jeho nekonečná naivita ho skoro dostane do márnice. Nicméně tohle všechno se stalo a já před tímhle chlápkem musím smeknout. ()

kodwin

Mám rád tyhle "newyorské" filmy s Pacinem nebo De Nirem. Serpico poněkud trpí nevyrovnaným scénářem, který něčemu věnuje zbytečně příliš mnoho času a něčemu, co příběh posune dál, zase málo. Jinak Al Pacinuv výkon je samozřejmě skvělý, jen moc nechápu ty loupežnické čepice:) Příběh ukazuje, že korupce je věčná, a že bojovat za správnou věc je otázka cti bez ohledu na výsledek. Bohužel čest je přesně to, co skoro všem politikům a státní správě chybí. ()

Feacher

Už co Charlie nabral gratis jídlo, tak jsem věděl, jaká nálada a jaké pocity mě budou provázet celým filmem. Pocit té bezmoci je skutečně trýznivý, ale zároveň ne tolik, abych si film nemohl užít. Skvěle zahráno Al Pacinem, na kterém je skutečně vidět, jak si to herectví užívá a to strašně cenim. Velmi dobrý film, 5*! ()

Bragi66

Je to klasika i mého mládí, ale dnes je dnes, a nemohu se ubránit filmové neuvěřitolnosti tohoto filmu. Například uniformovaní policisté mají čepice od stejnokroje jako druhé vlasy a nesundávají si je ani v místnostech nebo v autě. Sice sympatický hrdina Al Pacino hraje jako o Zlatou helmu, a k tomu si mění image ze slušňáka přes Franka Zappu, až po něco co vypadá jako hypícký Che Guevara, nebo až jako Rumcajz včetně té hučky a kožené vestičky. Svěží vztah s blonďatou baletkou nahradí ukňourané ponižující doprošování ve vztahu k Barbara Eda-Young. Aj, to by také možná prošlo, kdyby celá dějová linie nevisela jen na "chvíli sem-chvíli tam postoji": mám, nebo nemám udat kámoše policajty? To ale spád děje nenahradí. Ať si kdochcecochceříká, film stojí a leží na příběhu a tady má příběh příliš krátké nohy a daleko neuteče, než začne být otravný. ()

PRASÁK

Americký novinář a spisovatel Peter Maas je mimo jiné autorem biografie o newyorském policistovi Frankovi Serpicovi, který svědčil u soudu v procesu rozsáhlé korupce v řadách policie v roce 1971. Tato biografie byla v roce 1973 vydána knižně pod prostým názvem "Serpico" a ve stejném roce ji převedla na filmové plátno režisérská legenda Sidney Lumet. Frank Serpico nastoupil na policejní okrsek jako mladý strážník plný ideálů (úcta, respekt, osobní kodex cti atd.), které se postupem času začaly rozplývat. Zjišťuje, že všichni jeho kolegové "berou" a on, držící se svých zásad o poctivosti práce v policejním sboru, se začíná cítit jako černá ovce. Je čím dál více osamocený, když zjišťuje, že i jeho blízcí kamarádi u policie jsou v korupci namočeni. Americký režisér Sidney Lumet, který debutoval už v roce 1957 snímkem "Dvanáct rozhněvaných mužů", natočil vynikající příběh nerovného a marného boje jednotlivce proti všem. Místy si Frank Serpico musel připadat jako Důmyslný rytíř Don Quichote de la Mancha v boji s mečem proti větrným mlýnům. Francesco Vincent Serpico, kterému někteří jeho známí říkali Paco, sloužil u newyorské policie (NYPD) od 11. září 1959 do 15. června 1972. Narodil se v Brooklynu, je synem italských přistěhovalců a v 18 letech se nechal naverbovat americkou armádou do války v Koreji, kde si odkroutil dva roky. Po odchodu od policie 10 let cestoval po Evropě a dnes žije v horách ve státě New York, přednáší na univerzitách i policejních akademiích, kde může zúročit své bohaté zkušenosti z policejní práce a dnes je to velice vzdělaný člověk, protože mluví několika jazyky, studoval chování zvířat a lidí, alternativní medicínu, hudbu, umění, literaturu a filozofii. Na závěr bych rád dodal, že "Serpico" je velice působivý film, i když divákovi nabízí jeden z nešvarů společnosti, korupci, kterou nelze vymýtit. Al Pacino v roli policisty Franka Serpica podal dodnes nezapomenutelný a úžasný výkon, jaký lze nalézt na samotném vrcholu hereckého umění. ()

BEZHLAVY

Jak bych to řekl...vynechám mistra Al Pacina, ten zahraje cokoli na plný počet bodů...ale chtěl bych popsat něco jiného---člověk se při tomhle díle nějak vcítí do hlavního představitele a tím cítí ten marný boj s korupcí, neprávem a v tom je tento snímek aktuální i dnes, ba nadčasový.. Supr scénář, když jsem jel na dovču, kluk se díval vzadu v autě na tento film a protože jsem řídíl, poslouchal jsem jej nahlas, jako vyprávění z rozhlasu a musím říci, že to bylo i bez videa moooooc dobrý:o)) ()

carre

Neviem, ale mám pocit, že skutočný Frank Serpico odolával tlaku svojich kolegov len z dôvodu, že o ňom bude niekedy natočený film. Je možné aby niekto, ako jediný zo všetkých, dokázal takto stáť za svojím presvedčením a niesť riziko, že príde o život? Ja, aj keď som presvedčený, že som morálne založený človek, by som asi neodolal. A povedzme si úprimne, kto z vás áno. 80% ()

Jerome89

Asi jsem věkem ztratil ideály. Po prvním shlédnutí tohoto filmu jsem byl rád, že se ve zkorumpovaném a prohnilém, policejním světě našel někdo kdo měl odvahu tomu čelit. Postavit se systému i za cenu osamocení. A vyloženě jsem Franku Serpicovi v jeho boji fandil...... Dnes po dvou letech od posledního shlédnutí musím konstatovat, že film neztratil nic ze svého kouzla. Jen hlavní hrdina mi již nebyl tak sympatický jako při našem posledním shledání. Protože všichni brali a jediný on se musel lišit. A k tomu všemu to byl práskač :) Film mám hrozně rád a určitě se na něj ještě někdy podívám, ale nevim zda ještě někdy budu Frankovi držet palce :) ()

Misabarry

Michálek před 40 lety hadr. Všechny kauzy vyšumí do ztracena. Kupíme na sebe, sofistikovaněji. V tomto případě příběh přebíjí zpracování. Plus hippie look a anima. Každý dobrý čin musí být po zásluze potrestán... ()

Rangerek

Upřímně jsem od toho po zhlédnutí vynikajícího DOG DAY AFTERNOON čekal víc, přišlo mi to jako trochu nesourodý slepenec útržků ze života jednoho poctivce a nic kromě samotného Pacina mě tam nic nenadchlo. ()

zoot3r

Zaujímavý film,ktorý sa ani po rokoch nevymyká zaužívaným spôsobom, a ktorý bude aktuálny asi stále. Al tu podáva dôveryhodný výkon ako je už uňho zvykom.Vrelo odporúčam,silný dojem pretrváva dlho ()

leon66

Jeden z mála amerických filmů,který kdysi "komanči"pustili do kin,a už tehdy bych hodnotil vysoce.Po těch letech jsem měl trošku obavy,jak ten film budu vnímat coby dospělejší a svým způsobem i náročnější divák,ale nezklamal jsem se Pořád to má sílu,i po těch letech. ()

Calvus77

Mám-li být upřimný, čekal jsem od toho víc. Al Pacino je skutečně výborný, ale děj trochu vázne. Jistě, chápu, že Serpico procházel bludným kruhem, ale proč my museli s ním? Například scéna s rodiči v nemocnici mě osobně přišla zbytečná a dlouhá. Ještě k samotné postavě hlavního hrdiny: vím, že se jedná o skutečný příběh, ale Serpico je svým způsobem archetypální postava. Čas od času se v každé firmě najde týpek, kterej chce dělat svou práci pořádně a bez kompromisů a své okolí tím pěkně štve... Serpicovi jsme zatleskali, zkuste se rozhlídnout a zatleskat hrdinovi všedního dne (a nebo se k němu přidat?) ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh