Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

calculus

70. léta jako vyšitá. Film s přímočarým dějem, zbytečně natahovaný, bez skvělého Al Pacina by zapadl prachem. Na druhou stranu se ani nechce věřit, že ten vyjukaný absolvent ze začátku filmu a nalomený člověk na jeho konci je jedna a ta samá osoba. ()

moviepill

Pri čítaní miestnych komentárov boli moje očakávania veľké. Al Pacino, môj obľúbenec, v úlohe čestného policajta, ktorý bojuje proti korupcii a divák pritom sleduje jeho psychické rozpoloženie... Lákavá téma, ale slabé spracovanie. Al Pacino ako herec opäť nesklamal a tie tri hvezdičky sú v podstate za neho. Inak "Serpico" nemá čím ohúriť, film sa vlečie. 130 minút som ku koncu prezýval, a to je nie veľmi dobré vysvedčenie pre film. Škoda. Zrejme je ten príbeh tak zakliesnený vo svojej dobe, že nedokáže preklenúť až do roku 2015, aby v divákovi zanechal silný dojem. ()

Elessar.

Musim si prečítať knižku, jeden z naj Pacinovych výkonov. Seprico je mimoriadne chameleónska úloha a nikto by sa jej lepšie nevedel zhostiť ako práve on. Neúplatný policajt Serpico  istotne neraz zavaril svojim kolegovcom a svoje prípady, potrebu odhaliť korupciu, rieši s maximálnym nasadením. Niekedy je až ťažké pochopiť, že prečo reagoval tak ako reagoval. ()

pierre9

Váham s hodnotením. Príbeh ako taký mi neprišiel nejak výrazný. Filmov o podplatených policajtoch je dosť a napriek úžasnému Al Pacinovi mi chýbala dusnejšia atmosféra. Nechcem povedať, že by mi bolo jedno, čo sa so Serpicom stane, ale čosi ako strach o ňho som vôbec nepociťoval. Keby to bolo dané akousi jeho neohrozenosťou, tak ok, ale v tom to nebolo... Al Pacino opäť raz ukázal, prečo ho radím medzi svoje top filmové legendy. Slabé 4* ()

cici24

Opět výborný Al Pacino, ale to je skoro v každém filmu....příběh je vlastně realita kažodenního dne a kdo si myslí, že tomu tak není...zkuste se podívat kolem sebe a zjistíte, že korupce je všude a jeden člověk opravdu nezmůže vůbec nic... ()

Judhisthira

Tohle je vážně moc dobrý film, který nutí k zamyšlení. Problém je v tom, že pro mě jakožto velkého fanouška seriálu The Wire nejsou události z filmu tak překvapující a šokující. Každopádně špína u policie je velice zajímavé a ožehavé téma. Dal bych 3*, ale to bych filmu uškodil. Budu hodnotit objektivně, protože je to velice kvalitní snímek. Al tradičně parádní, za mlada se mi asi líbil víc než od 90. let po současnost. 70% ()

casyy

Puvodne jsem chtel dat 4*, ale behem noci/dne se mi to rozlezelo v hlave. Neustale zhustovani stretu s uplatnymi kolegy koresponduje s rostouci izolaci Serpica, s castejsimi navaly vzteku a prohlubujicim se zoufalstvim, coz neodvratne vede ke katastrofe (postreleni pri protidrogovem zatahu). Vse slouzi ke zvysovani napeti a primknuti ke sledovanemu pribehu. Navic je dobre, ze Serpico z toho nevysel jako po vsech strankach jediny spravedlivy, ale naopak jako rozervany chlapek, jehoz touha po spravedlnosti prerusta v ciste osobni zaujeti a sebestrednost, za coz plati rozpadem partnerskych vztahu. Nenapadny cervantesovsky motiv vylozene potesil, protoze byl zcela vystihujici. Absurdne vystihujici jako Serpicovo vyznamenani, ktere v dusledku status quo nijak nezmenilo. A Pacino? Jedinecne prevteleni, kterym mi silne pripomnel De Nira. Vsimli jste si, jak se pohyboval (hlavne chuze!)? Brilantni! ()

pcarogers

Al Pacino jako mladík ještě nevybaven svými uhrančivými hypnotizujícími projevy i pohledy, ale pohodový věrohodný projev, který se asi hodil do takovéte, z dnešního pohledu, civilnosti filmů let 70. Silný příběh na základě skutečných událostí, který byl aktuální v 70. letech stejně jako dnes. ()

JeffScylla

Něco takového by se z fleku mohlo natočit v této době v tomto státě a byla by to pravda. Jediná smutná věc tohoto filmu. Jinak je to opravdu dobré. ()

Marchellonzo

Pohled do společnosti New Yorské policie, kdy se jeden muž vzepřel systému úplatkářství. Jako námět tato věta nezní špatně a zrealizované životopisné drama Serpico se povedlo. Vůle hlavního hrdiny je nezlomná a podle mého se Frank Serpico minul povoláním. Muselo být hodně denervující vidět jak si zkorumpovaní kolegové podávají ruce se špínou tamnějších ulic a nic proti tomu nejde dělat. Výborné drama s Al Pacinem, který se do role vžil a opět dokazuje, že patří mezi špičku světových herců. ()

Gynekolog007

Skvělej výkon Ala, který bojuje sám proti zkorumpovaným fízlům..výbornej film. Jeden z nejlepších co jsem zatím s Al Pacinem viděl. ()

fafejt001

TAK K TOMU NENÍ CO DODAT . VÝBORNÝ AL PACINO , SCÉNÁŘ , KAMERA , REŽIE , PROSTĚ KULTOVNÍ FILM . TAK SE DŘÍVE TOČILO . UMÍ TO DNES JĚŠTĚ NĚKDO ?? JAK TO TAK SLEDUJI , TAK SILNĚ ZAČÍNÁM POCHYBOVAT . NO - HLAVNĚ VYDRŽATˇ . BRAVO AL PACINO . ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh