Nemocnice na kraji města (TV seriál)

Hospital at the End of the City

Drama / Psychologický

Československo, 1977 - 1981, 18 h 21 min (Minutáž: 20x60 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec, Marie Motlová, Nina Popelíková, Jaromír Hanzlík, Andrea Čunderlíková, Iva Janžurová, Josef Dvořák, Ladislav Pešek, Dana Medřická, Stella Zázvorková, Helga Čočková, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Viktor Preiss, Josef Somr, Jaroslav Moučka, Jiří Kodet, Ferdinand Krůta, Svatopluk Beneš, Božena Böhmová, Jan Teplý st., Lenka Termerová, Marie Rosůlková, Miloš Nedbal, Robert Vrchota, Hana Čížková, Václav Mareš, Josef Beyvl, Jan Faltýnek, Marcel Vašinka, Oldřich Vlach, Libuše Havelková, Otakar Brousek st., Josef Bláha, Ivanka Devátá, Václav Sloup, Vladimír Menšík, Jana Boušková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Tomáš Töpfer, Miroslav Moravec, Vladimír Hlavatý, Darja Hajská, Marie Brožová, Vlastimil Hašek, Věra Tichánková, Ludmila Píchová, Ladislav Potměšil, Jiří Pleskot, Jana Paulová, Ladislav Křiváček, Svatopluk Skládal, Roman Skamene, Oldřich Kaiser, Zlata Adamovská, Karel Effa, Simona Stašová, Josef Bek, Martin Růžek, Jana Andresíková, Pavel Trávníček, Ota Sklenčka, Květa Fialová, Petr Nárožný, Jaroslava Tvrzníková, Jana Švandová, Ivo Gübel, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Svatopluk Skopal, Jiří Bruder, Gustav Nezval, Uršula Kluková, Marcela Martínková, Libuše Štědrá, Milan Riehs, Miroslav Masopust, Jarmila Švehlová, Josef Patočka, Miroslav Nohýnek, Jarmila Krulišová, Zdeněk Dítě, Antonín Molčík, Jiří Havel, Kateřina Burianová-Rajmontová, Václav Švorc, Karel Urbánek, Václav Kotva, Lída Vostrčilová, Otto Budín, Věra Budilová, Zdenka Procházková, Miroslav Saic, Miloš Hlavica, Roman Hemala, Sylva Sequensová, Eva Jiroušková, Vlasta Jelínková, Vladimír Čech st., Zuzana Burianová, Miloslav Štibich, Martin Šotola, Vladimír Svitáček, Jana Prachařová, Oldřich Lukeš, Rudolf Vodrážka, Věra Kalendová, Josef Střecha, Karel Hovorka st., Alice Rodová, Marcela Nohýnková, Dana Vávrová

V tehdejších i dnešních podmínkách rozhodně nadprůměrná záležitost, ale nějak zvlášť urvaná jsem z ní nikdy nebyla. Postavy Štrosmajera a Fastové jsou skvěle napsané, životné a přesvědčivé, zato Sova a Cvach jsou slušně odfláknutí a zatímco pan primář svou ušlechtilostí naleptává žaludeční stěnu, Cvach není postava, ale karikatura. Nemluvě o Čeňkové, která mi vždycky lezla krkem, a dost zvláštní chronologii příběhu, který zpočátku postihuje každou drobnost, aby v závěru chvátal mílovými kroky. Ale pravda je, že liga dobrých herců v čele s Kopeckým, Medřickou a Janžurovou z toho dokáže vytěžit celkem dost. A pravda je bohužel i to, co tu napsali mnozí přede mnou - že pokud se člověku "poštěstí" vidět něco z druhé série, začne mu původní řada seriálu připadat jako naprosto špičková záležitost.(29.8.2007)

Rozhodně respekt, zvlášť Janžurová a Dvořák. Jinak mi ten seríál připadal takovej moc komorní a dramatickej ten Chudík je pro mě moc vážnej herec. Jinak to určitě beru.(13.9.2011)

Už ji vysílat nebudou, ministr zdravotnictví Leoš Heger jí letos zrušil.(15.8.2012)

Kdosi kdysi prohlásil, že Nemocnice na kraji města je jenom trochu lepší červená knihovna. Svoji kvalitou nijak nepřevyšuje ty tuny německých nemocničních seriálů a nehodlám jí nadržovat jenom proto, že je česká.(21.2.2003)

sou to presne dva tejdny co sem si vodrounal koleno....prej zpřetrhany přičny vazy a urvanej meniskus....zadal sem výhradne sovu ale ze prej ten delá jenom v noci....lidi sou na me ted hodny kdyz sem ten mrzak.....konecne me i pozvali do kolektývu...prej jesi nechci s nima na volejbal.....ze prej at si to necim stahnu a at netrham partu...a to ja raci potit kulky pekně u bedny...diky tomudlenc serialu vim jak to ve skutecnosti chodi.....nejlip pofoukat...aby se nemuselo zbytekně řezat...a pak se uvidi...ale ja todlencto cukrování znám...nechci dalši komplikace...nešikovny maso musi pryč...žadam odstranit nohu hned pod pravou bradavkou(21.5.2008)

• - V USA pouštěli seriál na ambasádě lidem, kteří jeli do tehdejšího Československa pracovat. (M.B)

• - Pádem na schodech si pan Kovanda (Jaroslav Moučka) poraní levou nohu. V nemocnici mu ale do sádry dají nohu pravou. (M.B)

• - Pôvodne mal rolu primára Sovu hrať Jan Tříska, no keďže mal v tom čase nevhodný "kádrový profil" (a neskôr emigroval do Kanady), obsadili 67-ročného Karla Högera. (Zdroj: Eurotelevízia) (krasomama)