Nemocnice na kraji města (TV seriál)

Hospital at the End of the City

Drama / Psychologický

Československo, 1977 - 1981, 18 h 21 min (Minutáž: 20x60 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec, Marie Motlová, Nina Popelíková, Jaromír Hanzlík, Andrea Čunderlíková, Iva Janžurová, Josef Dvořák, Ladislav Pešek, Dana Medřická, Stella Zázvorková, Helga Čočková, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Viktor Preiss, Josef Somr, Jaroslav Moučka, Jiří Kodet, Ferdinand Krůta, Svatopluk Beneš, Božena Böhmová, Jan Teplý st., Lenka Termerová, Marie Rosůlková, Miloš Nedbal, Robert Vrchota, Hana Čížková, Václav Mareš, Josef Beyvl, Jan Faltýnek, Marcel Vašinka, Oldřich Vlach, Libuše Havelková, Otakar Brousek st., Josef Bláha, Ivanka Devátá, Václav Sloup, Vladimír Menšík, Jana Boušková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Tomáš Töpfer, Miroslav Moravec, Vladimír Hlavatý, Darja Hajská, Marie Brožová, Vlastimil Hašek, Věra Tichánková, Ludmila Píchová, Ladislav Potměšil, Jiří Pleskot, Jana Paulová, Ladislav Křiváček, Svatopluk Skládal, Roman Skamene, Oldřich Kaiser, Zlata Adamovská, Karel Effa, Simona Stašová, Josef Bek, Martin Růžek, Jana Andresíková, Pavel Trávníček, Ota Sklenčka, Květa Fialová, Petr Nárožný, Jaroslava Tvrzníková, Jana Švandová, Ivo Gübel, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Svatopluk Skopal, Jiří Bruder, Gustav Nezval, Uršula Kluková, Marcela Martínková, Libuše Štědrá, Milan Riehs, Miroslav Masopust, Jarmila Švehlová, Josef Patočka, Miroslav Nohýnek, Jarmila Krulišová, Zdeněk Dítě, Antonín Molčík, Jiří Havel, Kateřina Burianová-Rajmontová, Václav Švorc, Karel Urbánek, Václav Kotva, Lída Vostrčilová, Otto Budín, Věra Budilová, Zdenka Procházková, Miroslav Saic, Miloš Hlavica, Roman Hemala, Sylva Sequensová, Eva Jiroušková, Vlasta Jelínková, Vladimír Čech st., Zuzana Burianová, Miloslav Štibich, Martin Šotola, Vladimír Svitáček, Jana Prachařová, Oldřich Lukeš, Rudolf Vodrážka, Věra Kalendová, Josef Střecha, Karel Hovorka st., Alice Rodová, Marcela Nohýnková, Dana Vávrová

Ten dlouhý seznam nahoře, to není nic jiného než odhodlaná filmová armáda v plné polní, připravená podat ten nejlepší výkon. Armáda generálů, vysokých důstojníků, praporčíků, ale i frajtrů a vojínů. Jak může dopadnout výsledek bitvy, když mapy namaloval největší stratég Jaroslav Dietl? Celé rodiny vyjížděly z chat a chalup s dostatečným předstihem, aby nepropásly klání svých hrdinů. Doktor Štrosmajer se stal národní legendou a v druhé části se zaskvěla Dana Medřická v roli doktorky Fastové. Krásně naspsané, bravurně zahrané a natočené. Kdo by tvrdil, že je to bezduchá telenovela nebo snad dokonce sitkom, bude mít co dělat se mnou:)(24.5.2008)

Nebylo všechno na tom socialismu jenom špatné. Třeba, jak se komunisté mezi sebou věšeli, to se mi líbilo, nebo pak tenhle seriál. Ale vážněji: Nemocnice je skvěle řemeslně zvládnutý seriál s excelentními hereckými výkony. Dokáže-li si člověk odmyslet onu rovinu, v níž se prezentuje plakát socialistického zdravotnictví, musí uznat, že příběhy jsou vedeny naprosto bezchybně a že se od nich lze jen stěží odtrhnout. Tandem Dietl-Dudek je nepochybně to nejsilnější, co jsme kdy v televizní tvorbě měli. Na dalších sériích Nemocnïce je to znát velice zřetelně.(1.12.2007)

sou to presne dva tejdny co sem si vodrounal koleno....prej zpřetrhany přičny vazy a urvanej meniskus....zadal sem výhradne sovu ale ze prej ten delá jenom v noci....lidi sou na me ted hodny kdyz sem ten mrzak.....konecne me i pozvali do kolektývu...prej jesi nechci s nima na volejbal.....ze prej at si to necim stahnu a at netrham partu...a to ja raci potit kulky pekně u bedny...diky tomudlenc serialu vim jak to ve skutecnosti chodi.....nejlip pofoukat...aby se nemuselo zbytekně řezat...a pak se uvidi...ale ja todlencto cukrování znám...nechci dalši komplikace...nešikovny maso musi pryč...žadam odstranit nohu hned pod pravou bradavkou(21.5.2008)

Seriál dobře kombinuje divácky atraktivní nemocniční problémy a tamní kolektiv s propracovanými osobními problémy jednotlivých hrdinů. Celé to do sebe zapadá, problémy se různě zašmodrchávají.... Navíc tam hrajou opravdu dobří herci, kterým se dají ty role a repliky věřit. Osobně mně tenhle seriál nijak výrazně nebavil, ale v porovnání se ostatní českou seriálovou tvorbou se tomu kvalita prostě nedá upřít.(11.9.2007)

Nazdar Sova, tak co to bude dneska? Endoprotéza, nebo endoprotéza? ,,Vážení kolegové, chtěl jsem vám říci - nebylo by dobře, abych vám to neřekl - dnes nás čeká závažná operace". Tak sůva neser a vymáčkni se, co vy ortopedičtí mágové dneska spíchnete! ,,Ale ještě předtím, vážená kolegyně, musím zdůraznit, že jsem se mýlil. Ve vás. Od samého začátku jsem vás častoval despektem a nedůvěrou". Doktorskej nemel a prozraď, za účelem jaké legrandy dneska toho pacoše rozkucháte? ,,Bude nutná endoprotéza, kolegové". A je to tady, a je to tady.......Za Chudíka, který ztvárnil prototyp slušného člověka, Kopeckého, jenž přidal ukázku neodolatelného, avšak slušného hulváta, za Inušku, předobraz kurvičky, ovšem velice slušné - dávám slušné čtyři.(16.5.2012)

• - Ve scéně, kdy Roman Jáchym (Jaromír Hanzlík) narazí do auta Arnošta Blažeje (Josef Abrhám), je vidět, že zdemolované auto bylo jiné, než kterým Roman Jáchym přijížděl a následně, než kterým odjížděl. Nejen že nesedí barva (je to jiný odstín), ale SPZ se přemístí ze spodní části vozu přímo na chladič (což je nesmysl, to by nefungovalo chlazení). Stejně tak se rozbité okno vrátí zprátky na automobil. (jujec)

• - Alžbětu Čeňkovou (Eliška Balzerová) měla původně hrát Libuše Šafránková. (M.B)

• - Ve 2. epizodě se jde primář Sova (Ladislav Chudík) převlíknout do střední kabinky před operačními sály. Hned za ním tam vejde dr. Čeňková (Eliska Balzerová). Poté však vychází Čenková ze střední a Sova z první kabinky.  (hermiona)