Reklama

Reklama

Pěsti ve tmě

Drama / Sportovní
Československo, 1986, 98 min

VOD (1)

Obsahy(1)

Píše se rok 1936. Mladý český boxerský šampión Vilda Jakub (M. Vašut) kvůli nepochopitelnému zásahu svého trenéra Krakowského (J. Vinklář) prohraje v Berlíně zápas s německým mistrem Kurtem Schallerem (J. Nedorost). Světový tisk zpochybní výsledek souboje a Němci, kteří potřebují získat prestiž pro nastupující nacistický stát, jsou nuceni nastoupit k novému zápasu v Praze. Snaží se Jakuba zastrašit i podplatit, využívají dokonce Schallerovu přítelkyni, filmovou hvězdu Emu Gabrielovou (E. Balzerová), aby Vildu odradila od vítězství. Vilda však jde tvrdě za svým cílem uhájit národní a sportovní čest. Důsledky ovšem nedokáže domyslet… Předobrazem boxera Vildy byl několikanásobný mistr Československa a vicemistr světa Vilda Jakš. (Česká televize)

(více)

Recenze (235)

Šakal 

všechny recenze uživatele

Pro někoho je to S. Stallone a jeho „italský hřebec“ Rocky Balboa, pro mě osobně je to Marek Vašut a jeho (osudový) „holešovický expres“ Vilda Jakub. Jednoduše srdcová záležitost a vzpomínka na „staré dobré časy“, která na mě působí i po tolika reprízách. Ptáte se proč? Snad je to tou (lehce nastíněnou) tísnivou předválečnou atmosférou, možná je to tím chytlavým průvodním hudebním motivem (trubkou J. Týfy), možná stařičkým holešovickým přístavem a jeho okolím-starými putykami, oprýskanými fasádami, snad se i ozývá národ. hrdost, kdy člověk rád vidí, jak nácek (fašistické Německo) dostává naloženo od (ne)obyčejného pražáka (českého národa) a možná má na tom svůj podíl i mlčenlivý, s naprostým klidem (všechno to dění kolem sebe) pozorující 4nohý sympaťák Max :-), kdoví....A je mi úplně u prdele, že po technické stránce existuje spousta daleko lepších (vyzrálejších) snímků. O tom film (stejně jako život) v prvé řadě nejsou! Můžete mít po technické stránce sebevypiplanější film (viz Inception) a bude vám to hovno platné, pokud ten snímek „nedýchá“ a nemá duši. Přičemž kouzlo tkví právě a jenom ve skutečnosti, že tohle (si) nenaplánujete, to je čistá alchymie a divákův vkus je v tomto nevyzpytatelný, podobně jako samotný fakt, proč jednu ženu chlap zaujme a druhou ponechá netečně chladnou. Pěsti ve tmě, to je (troufám si tvrdit) moje celoživotní filmová láska. ANO, tak jednoduché to je. ()

Santino7 

všechny recenze uživatele

Tak týmto filmom ma Soukup skutočne prekvapil, a to riadne! Musím sa priznať, tak kvalitný retro príbeh z boxerského ringu by som od neho naozaj nečakal. A tobôž nie, keď si uvedomím, aké náročné natáčanie to muselo byť s ohľadom na pomery, aké tu vtedy panovali. Z tohto pohľadu ide o veľmi hodnotné dielo, ktoré, ako tu už niekto spomenul, v našich končinách dosiaľ nemá (a možno ani nebude mať) obdoby. Sledovať Marka Vašuta a jeho zžitie s postavou Vildu Jakuba nemalo chybu, lepší herecký výkon som od neho snáď ešte ani nevidel, respektíve si na nič také nespomeniem. No a ostatní sú typologicky taktiež veľmi dobre obsadení, čiže v tomto smere skutočne nie je čo vytknúť. Rovnako pôsobivá pre mňa bola aj atmosféra a vizuálna stránka, pretože tá dobovosť je fakt podarená a napadá ma k nej len jedno - za málo peňazí veľa muziky. Naopak čo-to ubrať musím za obsahovú časť, pretože podľa mňa ten príbeh mohol byť o niečo prepracovanejší, dať niektorým udalostiam - a tým pádom aj postavám - viac dôrazu. Nechcem povedať, že by to bolo odfláknuté, to teda rozhodne nie je, len možno trochu nedotiahnuté. No a na okraj ešte predsalen spomeniem, že občas som neporozumel nejakej tej replike, čo už neviem či ide na moje triko, alebo na tom má podiel zlá artikulácia, kvalita, fakt neviem posúdiť. To je ale iba taký detail. Tento maličký "nedostatok" mi však skvelo vynahradili samotné súboje v ringu, ktorých choreografia je vskutku brilantná - klobúk dole, Jaroslav Tomsa! A keďže mám k boxu ako takému relatívne blízko (i keď dnes už pomenej) a zaujala ma aj inšpirácia skutočným československým boxerom (Vilda Jakš), môj celkový dojem z filmu bol tým pádom ešte o poznanie lepší. Nebyť toho, možno by som zvažoval aj o hviezdičku menej, nevylučujem. Takto však ani náhodou, štyri ako vyšité :-) Ako som spomenul o pár riadkov vyššie, ide o záležitosť, ktorá v našich končinách (zatiaľ) nemá obdoby. 4/5 ()

Reklama

Gogo333 

všechny recenze uživatele

Na název filmu jsem narazil v jedné diskuzi, název mi nic neříkal a tak jsem si to tady musel najít. Překvapilo mě, že jde o český boxerský film a tak jsem se musel podívat. Vašut za mlada je docela bourák a ten jeho sixpack. Dobová atmosféra je pěkný retro. Celkově mě film dost překvapil, nečekal jsem, že máme českou verzi Rockyho. ()

Finskej 

všechny recenze uživatele

Fenomén, který si dodnes nedokáži vysvětlit: režisér, který celý život systematicky produkoval hromadu šrotu, a herec, který se nikdy nenaučil pořádně hrát - přesto ti dva dohromady stvořili skvělý, strhující a dynamický film, který skoro nemá chybu. Tedy snad až na Janu Krausovou, která dokázala nezklamat a i zde obdařit svoji postavu nezaměnitelnou unylostí, z které občas člověka rozbolí kdesi tam uvnitř. Ale jinak... málem skvost. Silný příběh, dobrý hlavní hrdina, mrazivé napětí blížící se války. ()

/Pablo 

všechny recenze uživatele

Zuřící býk po česku? Snad tak trochu. Scény v ringu bych na naše poměry v takovémto provedení rozhodně nečekal. Impulzivní Vašut je samozřejmě tahounem příběhu, ale já bych vyzdvihl ještě výkon Elišky Balzerové. Naopak Pavel Nový se svou postavou a taťkovským knírem se do role boxera moc nehodí. Hudební doprovod mohl být rozmanitější a bohatší. Výprava parádní. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (26)

  • V letech 1933 - 1936 byl Vilda Jakš mistrem ČSR ve střední váze. V letech 1932 - 1935 vybojoval v profesionálním ringu 28 zápasů bez porážky. Roku 1935 se stal prvním Čechoslovákem, který boxoval o titul profesionálního mistra světa. (cheyene)
  • Ve scéně, kdy Fiedler (Čestmír Řanda) nabízí Jakubovi (Marek Vašut) možnost odvetného zápasu proti Němci Schallerovi (Josef Nedorost), hraje ve vinárně Marocco slavná píseň Josefa Grusse a Slávy Nováčka "Jen pro ten dnešní den", což je ovšem chybné. Film popisuje události roku 1936, film Kristián (1939), v němž píseň poprvé zazněla, se dostal do kin až o 3 roky později. (jecmen2)

Reklama

Reklama