Bezvládné tělo muže, kterého těžce poranili při přestřelce, spadlo z paluby lodi do moře. Vlny jej zázrakem vyplaví na břeh a muž, který ho našel na prahu svého domu, jej zachrání. Při operaci najde v jeho těle nejenom kulky, ale i mikrofilm s číslem konta ve švýcarské bance. Neznámý si však vůbec nic nepamatuje. Zranění ho připravila o všechny vzpomínky. Pouze kratičké záblesky paměti mu dávají minimální naději. Jediným klíčem k jeho minulosti se stává číslo bankovního konta. Kdo jej však v bance napíše, stane se štvancem, který musí zemřít. (Warner Home Video CZ)

Deverant

Mnohem lepší Bourne než nová verze. Chamberlain se děsí toho co je, kdekdo ho chce zabít a i on se v tom vyzná. Opravdu zoufale se snaží zjistit svou identitu, zároveň se ale s každým dalším dílkem skládačky více a více obává toho co zjistí. Rozuzlení je pak daleko zajímavější a jaksi "špiónštější" než v nové verzi, jejíž vyústění mi neústupně evokovalo Univerzálního vojáka. ()

otík

Rozvláčné tempo dvoudílnému filmu moc nesluší, Chamberlain mně navíc přišel na tuhle roli už hodně starý a unavený, akce je málo, i když je celkem slušná. Ačkoliv je tento snímek určitě blíž předloze než jeho remake, jako film sám o sobě za nic extra nestojí. Hodně průměrná krimi o tom, kdo že to vlastně hrdina je. ()

MJMilan

Opravdu hodně vydařený počin. I když Bourne v podání mladšího kolegy byl opravdu trhák, originál pro mě zůstane originál. Richard Chamberlain jako chameleon amerického filmu opět ve formě tentokrát v roli někdejší drsňáka. ()

hans500

Dobrá režie, scénář a Chamberlainem dobře zahraný Bourne. Škoda, že film místy působí zdlouhavě, jinak bych dal plné hodnocení. ()

Shetland

Není vhodné srovnávat původní film s remakem, remake vítězí hlavně díky propracovenému scénaři, trikům. Prostě by to nebylo jaksi fér, když nový Jason Bourne se hlavně díky technologiím akce a střihu více líbí. Tohle zas nabízí ve 3 hodinách psychologické drama a pátrání po vlastní minulosti a i když není tak akční jako remake, tak jsem se nenudil. ()

Melios

Pre fanúšikov knihy je to dokonalé. Ja ,ale viac preferujem remake s Mattom Damonom. Oproti remaku je tu viac priestoru na riešenie knihy. A taktiež sú tu aj veci ,čo sa nezmestili do zremakovanej trilógie. Ako doplnenie série o Jasonovi Bournovi to úplne stačí (a nič viac to ani nieje). 75% ()

klukluka

Tohle se snad ani po Bourneovi nového milénia nedá hodnotit..? Tohle je proti tomu filmový pravěk. Dávám tomu hodnocení za domnělých 40 procent spokojenosti, ale vůbec si nejsem jistej, že si to tenhle naftalínovej, komisní Bourne zaslouží. ()

Nerhinn

Tenhle film jsem viděla dřív, než jeho pokračovatele, a sám o sobě, bez jakéhokoliv srovnání, si v naší rodině vysloužil pověst strašného blábolu s nezapomenutelnou všeřešící hláškou "Musíš mi věřit!". ()

F.W.Colqhoun

Jako nenasytný divák [především starosvětského prvního dílu] Damonovy verze jsem si od televizní mini-série s ptákem v trní Richardem Chamberlainem leccos sliboval. Dostalo se mi očekávaného - jaksi měkčí, méně hi-tech verze s citem pro sedmdesátkovou [rok výroby 1988!] atmošku ulic evropských velkoměst zamořených agenty v balóňácích, mnišských sutanách, ukrývajících se v malebných horských městech, klášterech a utrácejících milióny popíjením kvalitních nápojů všude možně, hlavně tedy v místech z výhledem na Eiffelovku. Zápletka, údajně bližší Ludlumově předloze, je sice členitější a uvěřitelnější než přímočará kino-verze s robotem v hlavní roli, ale postrádá hodně z jejího podvratného, paranoidního podtextu, naznačujícího cynismus politických hrátek, lidského inženýrství a prohnilost až nejvyšších pater toho baráku v Langley. Z titulu roku výroby a angažmá profláklých vetchých herců nevynikne nejzajímavější vklad nového zpracování, téma dokonalé disciplíny těla, dalece přesahující vědomé akce. Místo vražedného baletu servíruje Young trochu komické rvačky postarších divadelníků a když hodíte Chamberlaina ze stráně, jakoby se kutálel po trávníku pytel navoňavkovaných hoven. Realističnost jako osvěžující vedlejší produkt televizní produkce. Až na útěšné rozuzlení přinejmenším stejně dobré jako testosteronová mašina z dílny Liman / Greengrass / Gilroy. ()

blazir1

Vyloženě povedený "agentsky film". Trvá 2x90min a přesto se člověk ani chvíli nenudí. Takhle má vypadat správný agentský film, protože o tom agentstvi bylo a je. Není to žádná dobrodružná jízda nezničitelných rambů a nezničitelných automatů na zabíjení. Žádná poloblbosti s pompézníma megaefektama, které svou imbecilitou člověka vyloženě překvapují(kde asi na veřejnosti, kdekoliv na světě, si může agent pochodovat po městě, dělat hromady mrtvol, kde vybuchují auta a po policii ani stopy...). Je to o lidech podivného charakteru, kteří se chovají civilně normálně a nenápadně tak že o nich nikdo neví a rozhodně nevytváří na procházce městem mraky mrtvol jako by se nechumelilo. Akcema a výbuchama nabitá "pecka" s Damonem na tohle to prostě nemá ani omylem. Ale chápu že někomu, kdo paří 16h denně RPGčka a film bez digitálních monstrefektů ho nezaujme, to může vidět jinak. Marná snaha, stále platí "čím větší cypovina, tím víc megaefektů - a naopak. Trochu mi tam neseděl Chamberlain, ale to už je jen bezvýznamný detail osobního charakteru, na kvalitě filmu to neubírá. ()

Andronikos

Pre síce trpezlivého, ale jednoduchšieho diváka, akým je autor týchto riadkov, je "pravda" o Bourneovi/Webbovi v tomto filme miestami príliš chaoticky odkrývaná, takže sa v tom poľahky možno stratiť (za všetko hovorí už len skutočnosť, že mi pár vecí ani po dopozeraní nie je jasných, oi. to, ako hlavný hrdina na začiatku dospel k stretu, po ktorom skončil v mori a bez pamäte). Príbeh by tu síce mohol byť zaujímavý, pretože v popredí naozaj stojí naliehavá otázka, kým Chamberlaine nielen technicky (meno atď.), ale aj psychologicky je (chladnokrvný vrah alebo nie?) a ako sa s tým má v novom živote vyrovnať, ale mnoho vecí mu bráni, aby nás naozaj aj oslovil. Napr. už len akési povrchné a naivné vykreslenie vzťahu Jasona/Davida a Marie. Dlhá stopáž by mi nevadila, keby som miestami nemal neodbytný pocit, že niektoré scény sú neorganicky natiahnuté (okrem iného práve tie, ehm, ľúbostné). Na nedostatok akcie a Bourneovu zabijácku neschopnosť sa nemožno sťažovať s ohľadom na to, ako to s touto postavou v rámci celkovej pointy bolo. Neodškriepiteľné však je, že je tento film málo, pramálo napínavý - a je to podľa môjho názoru práve napínavosť, nie akčnosť, čo robí (nielen) prvý z nových filmov o Bourneovi takým skvelým. To, že v prípade The Bourne Identity z r. 1988 ide azda o solídnu ukážku klasického špiónskeho či politického thrilleru, potom nemôže byť pre mňa rozhodujúcim argumentom pre príliš kladné hodnotenie. - Postavou pozoruhodnejšiou než Bourne je v tomto filme generál Villiers [za správnosť mena neručím]. - Na televízny film výprava ušla. - Stálo by za to, porovnať tento snímok nielen s novším filmom, ale tiež s knižnou predlohou, ale po jeho zhliadnutí k prečítaniu príslušného titulu už nemám mnoho odvahy. :-( ()

MickeyStuma

Byl vyloven z moře a neví kdo je a jak se tam vzal. Rozhodne se pátrat po své minulosti a dát svůj život dohromady. A nestačí se divit. Pomaloučku se dostává do světa špionáže, čímž se mu také postupně začnou vybavovat veškeré dovednosti hodné agenta. Kdo by dnes neznal slavnou knižní předlohu ´The Bourne Identity´ od literárního autora Roberta Ludluma, která byla nejen mnohokrát zfilmována, ale stala se také inspirací pro nejrůznější obdobné špionážní snímky. Tato dvojdílná televizní adaptace s celkovou stopáží tří hodin představuje v hlavní roli Richarda Chamberlaina, který se toho zhostil vcelku shovívavě. Jako James Bond či Jerry Cotton zrovna není, ale svůj aspekt televizní zábavy v rámci špionážního žánru má. Děj se výrazně věnuje rozvíjejícího charakteru, daných situací a nejrůznějších vztahů, takže o nějaké akční rošambo rozhodně nelze zavadit. Akční scény přítomné samozřejmě jsou, ale takřka v rámci žánru snad jen z nutnosti. Zkrátka, netlačí se na pilu pro absolutní dokonalost, jak by dnes leckdo mohl očekávat. Své předloze je ale toto zpracování daleko věrnější, i když závěrečná etuda druhého dílu je jen poněkud jiná. Rozdělení do dvou dílů v celovečerní stopáži je tak daleko přínosnější, než kdyby se to uvedlo v jednom celku. Po boku Chamberlaina pobíhá Jaclyn Smith, která se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let proslavila v televizním seriálu ´Charlieho andílci´ (1976-81), takže žánrové zkušenosti má a ve své roli se jí daří dobře. Výprava je dostatečně přijatelná a  ty menší akční scény snad ještě taky. Efektové, na jaké jsme dnes zvyklí, sice nejsou, ale na takovýto televizní thriller prostě stačí. Televizní patos samozřejmě také nechybí, takže některé scény naopak přijdou poněkud až úsměvné. Dobrodružný aspekt a napětí v rámci špionážního thrilleru si však ještě snaží udržet, takže v rámci nostalgie se to ještě dá jako takovou obyčejnou oddychovku pojmout. ()

GavlaDan

Tohle by mělo být zařazeno spíš mezi TV filmy než seriály, ale nevadí. Jakožto nečtenář knihy nemůžu porovnat, jak moc se to drží předlohy. Nicméně mě velmi překvapilo, jak moc odlišný příběh to má oproti Damonovskému Bourneovi. Přitom oba dva filmy adaptují stejnou knihu. Každopádně porovnávat tuhle nízkorozpočtovou televizní blbůstku s Hollywoodským blockbusterem je kravina. To ovšem nic nemění na faktu, že tahle adaptace není moc dobrá. Je to pomalé, vizuálně nezajímavě, špatně napsané, hloupé a především dlouhé. Tahle šílenost má doslova 3 hodiny, přitom by se to dalo smrsknout na polovinu. Dovedu si předsvit, že hodinu a půl dlouhý, televizní Bourne by mohl být dost fajn. Jenomže 3 hodiny jsou trochu přepal. 4/10 ()

Baki

První Bourne, kterého jsem viděl a prostě mě nadchnul. Nedá se sice srovnávat s celovečerními film s Mattem Damonem, ale tohle má prostě také něco do sebe. ()

hepi_

Menej akcie, ale za to viacej taktiky a citu. To je ten zásadný rozdiel voči dnešným "Bourneovkám". Ale dosť bolo porovnávania. Stopáž je neskutočná, zlosynovia dosť neschopný a vyvrcholenie očakávané_nudné, dlhé však poučné 30 % ()

Nonna

Tento film jsem ze všech Bourneů viděla jako úplně první a asi i to mě ovlivnilo - líbí se mi víc, než ty pozdější. Není sice tolik akční, vše je daleko zdlouhavější, ale právě to možná ději přispívá. Velmi se mi líbí stylovost 80 let, která je ve filmu skvěle zachycena. Richard Chamberlain působí rozervaně v nevědomosti svého původu i odhodlaně ve snaze ho objasnit a v této roli mě baví. ()

blondboss

Prvotné spracovanie Bournovej predlohy v hlavnej úlohe s charizmatickým Chamberlainom. Tomuto snímku škodí televízny look, nízky rozpočet a premrštená stopáž, inak ale je to vcelku svižný akčný film, ktorý síce má hluché miesta, avšak ako celok to pôsobí veľmi celistvo a aj charaktery postáv sú slušne a detailne zobrazené, preto u mňa jemný nadpriemer. Avšak moderná verzia mi sedí proste viac. 60 % ()