Tři králové

• angličtina Three Kings

Epizody(7)

Sedmidílný seriál čerpá ze skutečných událostí období druhé světové války. Dobrodružný špionážní příběh volně líčí činnost legendární trojice důstojníků ilegální vojenské organizace Obrana národa, podplukovníků Josefa Balabána, Josefa Mašína a štábního kapitána Václava Morávka. Tito tři důstojníci patřili k těm příslušníkům naší prvorepublikové armády, kteří nejen morálně, ale i fakticky odmítli demobilizaci a nepřešli ani do civilu, ani nevstoupili do vládního vojska. Po okupaci země hitlerovským Německem okamžitě vstoupili do ilegality a v odbojové organizaci Obrana národa vedli s nacistickou přesilou statečný, i když předem prohraný zápas. "Televizní román" scenáristy Ondřeje Vogeltanze a režiséra Karla Kachyni vypráví o lidech, kteří se nepodřídili žádnému jinému diktátu než příkazu svého svědomí. (Česká televize)

seeker0

Skvělý seriál. Řeči o pošpinění památky jsou podle mně zbytečné. Už jen proto, že lepší něco než nic. Tohle ale ten případ rozhodně není. Sice jde o televizní produkci a téma by si zasloužilo větší rozpočet, ale zase si říkám, že kdyby do toho někdo nalil pár milionů, mohlo by to taky dopadnou jako nějaký "laciný" pokus o akční film (jakých už jsme taky pár zažili). Co se hereckého obsazení týká, tak Heřmánek je bezpochyby výborný Mašín – frajer a hrdina, který bojuje do posledního dechu. Měl jsem sice pochyby o Javorského Morávka (není to zrovna hrdinský typ), ale s každým dalším dílem se mi líbil víc a víc. I když uznávám, že epizodka s cyankáli byla zbytečná a docela trapná. Z dalších bych vyzdvyhnul výkon Jana Hrušínského – perfektní krysa, kterou může člověk vášnivě nenávidět, a také Josefa Cardy, který jako dvojitý agent působí velmi věrohodně. ()

Coliseum

V době mnichovské, v době demobilizace a destabilizace Československé armády, nastává výlučná doba pro ty, kteří se rozhodli dostát své cti, nepadnout na kolena a nesklonit hlavu. V rámci odbojové organizace Obrana národa vzniká její frakce, Svatí tři králové, s jediným cílem. Zpravodajsko-diverzní činností rozleptávat germánské katany a jejich nastupující krutovládu. Tři králové a Kachyňovo celuloidové zpracování jejich osudů v pohnuté době lze chápat jedině jako volné vyobrazení a subjektivní pohled talentovaného, dramatického vypravěče. Ostatně každý díl započne strohou notickou o pouze částečné (!) podobnosti s převažující měrou umělecké fikce. S tím je třeba počítat, takovým pohledem dění jednotlivých dílů sledovat a zdržet se radikálních závěrů. Základní kostra, na které koneckonců seriál stojí (případně může padat, což se ale neděje), je vystavěna fakticky, pravdivě. Nijak přibarvená. Dovolím si tvrdit, že v mnoha okamžicích je expresivně citlivá, to je její základní devíza. Žádný ubohý konglomerát. Samozřejmě, že se setkáme s mnoha smyšlenými postavami, odbočkami, sledujeme i osobní situace hlavních protagonistů, které mohou a nejspíš také mají s realitou pramálo společného. Nic z toho ale není rušivým či urážlivým elementem, tedy něčím, co by seriál degradovalo na povrchní, nevěrohodnou podívanou. Z pohledu filmového oceňuji obsazení hlavních rolí, režisér Kachyňa měl cit nejen pro vedení herců, ale i pro jejich výběr. Ostatně, výkony valné většiny jsou sugestivně civilní a nepřehrávající, Vladimír Javorský je v pravdě geniální, zdatně mu sekunduje i (překvapivě?) Josef Carda. Jediné, co mi na seriálu vadilo byla hluchá místa v podobě kabaretní divy a jejích výstupů. V mých očích měla tato intermezza fungovat jako předěly, v nichž se jakoby pozastaví čas a faktem je, že ze začátku na mne přesně tak působily. Postupem se z nich ale stala trpěná zbytečnost, prostor, který měl být vyplněn jinak ( i kdyby mělo jít o obrazové fragmenty války s Mahdalovým komentářem ). Je to ale jediná vada na jinak výborně natočené sérii o jedné z podstatných a po hříchu opomíjených etap Československé historie. Zasloužené čtyři brikety. ()

regentor

Temné a krvavé období českého národa během nacistické okupace si zaslouží pozornost nás budoucích. Tři králové, jakož i celý odboj jsou zde vykresleni kabaretním až lajdáckým způsobem a to včetně filmového zpracování.Nestačí použít několik obnošených bot, trochu dobových vozidel nebo hudby.Námět pro tento seriál je více než silný , což se v žádném případě nedá napsat o scénaristické práci.Dramatické uchopení celého příběhu spočívá především v potulce po liduprázdných ulicích kdy se evidentně šetřilo na výpravě a přestože snímek má obsáhnout téměř dva roky činnosti především Štb.kapitána Morávka , pořád všichni chodí v kabátech i v létě což svědčí o tom , že čas natáčení byl krátký a celé to napráskali za dva měsíce někdy na jaře.Takový pohled na osudy mnohy odvážných lidí je nedůstojný.Napětí ,akce a gradace děje se smrskává na několik málo amatérsky natočených přestřelek.Tohle určitě není věcný i když jak sami tvůrcí avizují "fiktivní" obraz reality období protektorátu.Snad se v budoucnu najde kapitál a chuť natočit skutečně dramatický film(seriál) na toto téma a nikoliv jen náznak karikatůry těch časů... ()

swinevenca

Opravdoví králové našeho odboje. Bohužel i kvůli tomu, že toto dílo zůstává ve svém tématu samotné, se o těchto hrdinech neví a bohužel s každým dalším sledováním se utvrzuju, že největší přínos seriálu je aspoň v medializaci těchto hrdinů, jinak mě napadá čím dál víc výtek. Výkony Vladimíra Javorského a Josefa Cardy jsou strhující, až se divím, že Josef Carda nebyl odměněn nabídkou k žádné jiné roli, ve které by mohl ukázat své herectví a stal se přiblblým sporťákem z TELE TELE. Příběh sice má být uměleckou fikcí, ale zaráží mě věrnost některých událostí v kontrastu s totálními nesrovnalostmi o chvíli později. A-54 je zde vynášen do nebe, zatímco z Morávka je hazardér a viník spousta nepříjemností, Peltán, který přežil ze všech nejdéle a padl podobně hrdinně jako Morávek, je tady podobný děvkař jako Bartoš ve Strachově Silveru A. Škoda, že se tenkrát nevědělo, jak to bylo se smrtí Václava Morávka doopravdy, škoda, že Kachyňa nedal na vynikající knihu Kokoškových, která odhalila skutečnou roli Paula Thummela, která byla spíše negativní. A věčná škoda, že se dnešní autoři ne a ne odhodlat k hrdinskému podání těchto lidí. Ani by se nemuselo poamericku přikrášlovat. ()

PMakufka

Sedmidílný seriál z dílny Karla Kachyňi se vrací do dob protektorátu a to konkrétně k odbojové skupině zvané gestapem "Tři Králové". Seriál je založen na skutečných událostech, kterých se hlavní dějová linie celkem drží – určitá dramatizace byla bezpochyby potřeba a nijak nepřekáží. Hlavními hrdiny je trojice důstojníku ČS armády, kteří i přes úplnou německou okupaci, odmítají přijmout zánik republiky a pokračují v boji proti okupantům. Celý seriál je založen na kvalitním scénáři, režii a především výborných hereckých výkonech Vladimíra Javorského v roli štábního kapitána Morávka a Karla Heřmánka v roli podplukovníka Josefa Mašína (otce bratří Mašínů, kteří vedli později kontroverzní odboj proti komunistickému režimu). I přes některé drsnější scény, hlavně v pozdějších dílech, nelze říci, že by seriál byl vystavěn na akčních scénách a zuřivých přestřelkách. Seriál věrně zobrazuje tehdejší všudypřítomnou atmosféru strachu, nedůvěry, zrady a zbabělosti (výborný Jan Hrušínský), stejně jako těžkých životních situací osob pohybujících se okolo odbojové skupiny. K obdivu je pak ohromná vytrvalost posledního z tříčlenné skupiny (kapitán Morávek) a jeho nejbližšího okolí. Velice povedené dílo. 90%. ()

carl.oesch

Ta chybějící hvězda jde jednoznačně na konto České televize, jejíž chudá výprava a kulisoidní prostředí srazilo kvalitní scénář i hvězdnou sestavu tvůrců od režiséra až po herce. Je škoda, že zrovna na tohle (o hrdinství - tedy skutečném hrdinství některých Čechů) se peníze nenajdou, ale na Wintony (co ten chlap proboha riskoval?) či Protektory je kasa chrámu a tvrze české "kultury" otevřená až na dno.....jinak nemám ve zvyku se vyjadřovat ke komentářům ostatních, ale KrysaSPK je úplně, ale úplně mimo. Kdyby si místo okázale propagandistických frází o oné děsivé době něco zjistil, tak by neplkal nesmysly. On si opravdu myslí, že Tři králové nechodili na záchod? Podobné výlevy si člověk mohl přečíst u Strachovy Operace Silver A, která byla natočena později a s naprosto odlišnou (podstatně bohatší výpravou), ale se stejným vyzněním. Respekt, úcta, poděkování a vzpomínka - ale také připomenutí, že to byli LIDÉ z masa a krve a ne vybájené pomníky. O to víc je člověk obdivuje, o to víc si jich váží a chápe je. Na rozdíl od trapných pseudohrdinů, tvořených onou českou (vesměs samozvanou) intelektuální "elitou"..... ()

martins

Ano tak má vypadat válečný seriál, natáčen v Praze na dobových místech, výborné herecké obsazení, Javorský ve své snad nejlepší roli krom Krajiny s nabýtkem. Josef Carda jako agent René vynikající, ale to oplatí i ostatních hercích. Skvělé!!! ()

Panther49

Parádní seriál, samozřejmě málo peněz je znát. Na druhou stranu o těchle frajerech by se mělo točit mnohem víc, než jeden televizní seriál. Je smutné, že o Mašínech - otci a synech neni natočeno 30 dokumentů a 5 celovečerních filmů... Kdyby to byli Amíci, tak jsou to národní hrdinové a ví o nich všichni, ale my jsme holt v Čechách... ()

dsaiko

Sláva hrdinům, hrdinům sláva! Trochu mne ze začátku vadilo herecké obsazení a jakýsi příliš žovijální a nevojenský charakter postav, nicméně nepovažuji jejich ztvárnění za neuctivé a herecké výkony ubíháním děje rostli. Balabán, Mašín a Morávek si nezaslouží nic jiného, než čest a slávu a pět hvězd. ()

Weehaa

Kdyby Britové nebo Američani měli Václava Morávka, točili by o jeho životě dva filmy do roka a nepotřebovali by Jamese Bonda. Všichni tři byli praví hrdinové, ale ten, co "věřil v Boha a ve své pistole", stojí na mém vrcholu Největších Čechů, stojí pevně, je tam sám a vždycky tam stát bude. Seriál je dobře natočený, moc bych si přál, aby o těchto neuvěřitelných lidech následně ještě jednou někdo natočil silný a krásný film. Nezdá se mi, že by se nějak výrazně fakticky odlišoval od historie, když pominu nedůležité detaily, smíchání pár postav a obligátní smrt Václava Morávka, kterou ale odhalil až Vilém Čermák ve své výborné diplomové práci Muž proti okupaci (deset let po seriálu), takže tady nebudeme dělat chytrý a kafrat, jak je to nepřesný, že ano. Hrdina. Hrdina. Hrdina. ()

SZYslak

* Je to české a od Kachyni * Je to z války, zajímavé, napínavé a vypráví o skutečných hrdinech * Hraje tam Javorský a Heřmánek * Poprvé jsem tam zaregistroval agenta Josefa Cardu a fakt neměl chybu * 6, 7 díl se mimo jiné natáčel v bytě mé babičky na Starém Městě - Praha, což jsem zjistil až při sledování seriálu ... úplně mi to vyrazilo dech. SPOILER: Martina Menšíková se válela ve vaně, do které jsem beztak jako malé dítě čůral :-D ()

Cinik odpad!

Kdyby to byla fikce, bylo by to dobré. Uvážím-li ale, že je to film o významném historickém tématu, o skutečných lidech, kteří by pro nás měli něco znamenat, tak musím hodnotit jako odpad. Film je v nepřesný jak v popisu akcí, tak ve vykreslování postav a já ho proto těžko mohu chápat jinak, než jako značně nevkusné zkreslení a místy až pošpinění památky velkých mužů, kteří si to nezasloužili. ()

superzurda

Při sledování tohoto díla nebo televizního filmu Operace Silver A se mi stále vracela jedna a ta samá otázka. Zda-li bych měl v sobě dost kuráže na to, abych dále pokračoval v boji a zemřel jen pro víru, že jednou vše bude lepší a svět bude svobodný? ()

Winster

Dokonalé, při sledování tohoto seriálu člověka úplně svírá úzkost a tíseň. Můžu říct, že ve dnech kdy jsem tento seriál sledoval, tak jsem při procházkách Prahou sledoval kde jaký roh, jestli za ním náhodou nečíhá nějaký gestapák. Myslím, že asi nejlepší role kterou kdy Vladimír Javorský ztvárnil. Nejlepší je to vidět co možná v nejkratším čase...Tak si udělejte čas a podívejte se na protektorátní Prahu a na odvahu našich vojáku, kteří se nechtěli jen tak vzdát. ()

Grázl83

Hodně televizní zpracování, velmi nezajímavě natočené. Děj hodně rozvleklý, neustále se dokola opakující děj (vysílání, útěk, schůzka, sauna), hodně červené knihovny, celkově dost nudné. Celovečerní film by byl zajímavý, takto spíše ztráta času. ()