Tři králové

• angličtina Three Kings

Epizody(7)

Sedmidílný seriál čerpá ze skutečných událostí období druhé světové války. Dobrodružný špionážní příběh volně líčí činnost legendární trojice důstojníků ilegální vojenské organizace Obrana národa, podplukovníků Josefa Balabána, Josefa Mašína a štábního kapitána Václava Morávka. Tito tři důstojníci patřili k těm příslušníkům naší prvorepublikové armády, kteří nejen morálně, ale i fakticky odmítli demobilizaci a nepřešli ani do civilu, ani nevstoupili do vládního vojska. Po okupaci země hitlerovským Německem okamžitě vstoupili do ilegality a v odbojové organizaci Obrana národa vedli s nacistickou přesilou statečný, i když předem prohraný zápas. "Televizní román" scenáristy Ondřeje Vogeltanze a režiséra Karla Kachyni vypráví o lidech, kteří se nepodřídili žádnému jinému diktátu než příkazu svého svědomí. (Česká televize)

Shakeus

Opravdu záslužná práce natočit seriál o těchto třech legendách odboje. Nemyslím, že je nutné hledat historické nepřesnosti v ději za každou cenu (hlavně vše okolo agenta A54), ostatně text na začátku každého dílu hlásá, že o přesnou rekonstrukci nebylo tvůrci usilováno. Ty nejslavnější události jsou popsány poměrně věrně a hlavně neznám film nebo seriál, který by něco zobrazil přesně:). Snad jediné, co mě tedy neustále vytrhávalo z děje, bylo až příliš velké množství detailů v exteriérech. Praha nezapřela, že zestárla (takže omládla:) ) o 50 let od událostí, které seriál sleduje. Moderní fasády, posprejované zdi, nová okna, elektroinstalační skříně z dob socializmu. Toto vše, a ještě více, co by bylo jinde nazváno chybou, mě vytrhávalo z děje. Snad by pomohl větší rozpočet, dát si pozor a výsledný obraz upravit. Postupem času jsem to ale přeci jen vnímat přestal. Možná to chtělo i více rozebrat jednotlivé charaktery, a to ne jen hlavních postav, a snad i trochu více se věnovat tamní společnosti a době. Jinak ale rozhodně Tři králové stojí za zhlédnutí a znovu se opakuji, že natočit o nich seriál je opravdu záslužné. Díky. ()

Paity

Velmi dobře zpracované, dle mého exceluje hlavně Karel Heřmánek, ale někdo to třeba může vidět jinak. ()

mira007

Pět hvězd dávám za výběr tématu jako poctu pánům Balabán, Mašín, Morávek , ale to je všechno, protože provedení je bohužel naprosto impotentní - pomalé jak z devatenástého století. Přesto dobré herecké výkony, ale zasloužilo by si to myslím, důstojnější zpracování jako realistický akční thriller a ne jako divadelní hra pro starší a pokročilé. Přesto díky, že to téma aspon někdo uchopil. ()

mkali

Jeden z nejlepších českých seriálů o protektorátu a druhé světové válce. A "Kyslík" jake štkpt. Morávek je dokonalej. ()

ArthasKarfa

Velmi pěkně zpracovaný seriál o Druhém odboji na území Protektorátu, který líčí příběh takzvaných Tří králů, kteří vedli odbojovou skupinu proti německým okupantům. Příběh je opravdu velmi smutný a dojemný a zároveň se pohybuje poměrně blízko skutečným událostem na prakticky faktografické rovině. Výborný Vladimír Javorský, který ztvárnil postavu št. kpt. Morávka, jeho herecké výkony zde jsou opravdu neskutečně věrohodné skutečnému člověku. ()

A. Murray

Seriál je velmi poučný i když se místy nedrží pravdy. Rozhodně přiblíží hrdinství českého proti nacistického odboje. Naneštěstí je seriál zdlouhavý a místy nudný. Z tohoto tématu se dalo vytvořit daleko poutavější a napínavější snímek o špionáži než takovouto nudu. ()

Pevek2

Pozitivne hodnotim civilnost zaberu a hlavne prestrelek. Legracni je naopak devadesatkova "erotika", kdy i porada gestapa musi zacinat zaberem na nozku sekretarky. O santanovych pisnich beze smyslu ani nemluve. Co mi ale tenhle serial vyrazne vylepsuje je herectvi a charisma Vladimira Javorskeho v roli kpt. Moravka. Ten je uplne genialni. ()

Horak

Napinave, dobrodruzne a hlavne prinosne, skoda, ze doba, kdy jeste neco takoveho mohlo v CT vzniknout je nanavratne pryc. ()

dawe787

Toto dílo řadím mezi nejlepší kousky ohledně protektorátní doby, kterých je u nás jako šafránů. Tento sedmidílný seriál zachycuje převážně osudy známých legendárních českých odbojářů zvaných taky jako Tři králové. Po celou dobu jim je v patách Gestapo a tak o napětí a dobrodružství není nouze. Josef Carda jako dvojitý agent exceloval se svou vystříbřenou češtinou spolu se šéfy Gestapa, kteří taky váleli německy tak dobře, že nám jsou napomoci titulky v určitých pasážích. Bohužel tento poklad se objeví v TV tak jednou za 8 let zcela nečekaně a opravněnému vydání na DVD si z mých neznámých důvodů nezasloužil. Nerozumím tomu proč. Určitě by historikové našli nějáké chybičky, ale dech temné doby za protektorátu na Vás zavane zcela určitě a přiblíží osudy několika lidí, kteří pomohli k záchraně našeho státu a národa před utlačením nacistického režimu. V podobném duchu jsou natočeny ještě např. Operace Silver A nebo I ve smrti sami, ale ty se vztahují k jinému tématu. ()

mh.mail

70% — Výborný seriál s kvalitním obsazením, kde i ten „Carda retarda“ hraje tak, že mu toho německého špiona bez problémů věříte. Škoda jen, že seriál přiznává pouze inspiraci skutečností a že většina toho je vyfabulovaná. Ona skutečnost byla taky dost zajímavá a, troufám si tvrdit, fotogenická. ()

#47

Mě se tento seriál i přes některé nedostatky velice líbil a je třeba dodat že to byl přeci jenom "jen televizní seriál"...kdyby dnes na toto téma například vznikl film s rozpočtem a ambicemi Tmavomodrého světa či Sequencova Atentátu,tak by to zcela jistě bylo o něčem jiném (třeba se někdy dočkáme). Takhle jsem měl možnost vidět podle mého nadprůměrný seriál, který řadě lidí alespoň ukázal že hrdinové českého odboje Morávek, Mašín a Balabán vůbec existovali...protože, co si budeme nalhávat, Tři králové nejsou v ČR zdaleka tak v povědomí lidí jako třeba Heydrichovi atentátníci či piloti RAF...bohužel náš národ se ke svým hrdinům, kteří byli ochotni položit život za vlast nikdy nechoval úplně spravedlivě... ()

Eluin

Současná (respektive polistopadová) seriálové produkce české, potažmo československé televize (televizí) bývá často a s oblibou terčem velké kritiky. Nakolik je ona kritika oprávněná, nechť posoudí někdo s odstupem času, nicméně i tak se najde několik seriálů, které byl vesměs přijaty kladně. Patrně nebudou náhodou, že většina z nich se dějově odehrává v naší minulosti. Mám teď na mysli například populární Četnické humoresky a třeba i Tři krále. Seriál Tři králové režiséra Karla Kachyni je natočen podle skutečných událostí, byť před každým dílem neopomene dodat, že ačkoliv osoby a jejich činy jsou skutečné, tak některé záležitosti podlehly filmové imaginaci. Ano, i já jsem v seriálu objevil několik historických nepřesností (a jsem přesvědčen, že historik by jich našel mnohonásobně více), nicméně nic z toho nepovažuji za nějaké výrazné zpronevěření se skutečnému protektorátnímu odboji. Trochu bych to přirovnal k legendárnímu Atentátu režiséra Sequense, který si také ledacos upravil (např. výzbroj parašutistů při závěrečném zoufalém odporu v kryptě), ale základní smysl, poselství je zachováno. Divák tak může sledovat pozoruhodné osudy neoficiálních "králů" českého odboje, jejich pokusy navázat kontakt s Londýnem, sabotáže, apod. První tři díly se nesou v takovém roztomilém, lehce sentimentálním rozpoložení televizní tvorby, nicméně s každou další částí (seriál jich má sedm) je děj a celková atmosféra vžy o něco temnější (scény, kdy Javorský - Morávek vyhazuje nepoužitelné klíče do kanálů, nemají chybů) a bezvýchodnější. Spolehliví lidé mizí v nacistických vězeních a zrádce se může skrývat v každém z nás. Na seriálu se mi krom toho, že zpracovává velmi zajímavé (a troufám si říci, že z mediálního hlediska dosud nedoceněné) téma, líbily i herecké výkony, zejména pak Vladimíra Javorského, v roli štábního kapitána Morávka, u kterého se docela slušně povedlo trefit i fyzickou podobu (dole skutečný Morávek, na snímku výše Morávek Javorského). Navzdory svému relativně nízkému rozpočtu a určité filmařské fabulaci (což se vztahuje zejména na události okolo tajemného agenta A-54, kterého si zde zahrál Josef Carda) se podle mého názoru jedná o televizní počin, který by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se zajímá o protektorátní období, už jen z toho důvodu, že dobrých filmových (seriálových) děl z této doby zase až tolik není. Jistě, leckoho může dost iritovat němčina, která tam lehce násilně zní z úst českých herců (vyšetřovatelů gestapa, hrají je například V. Vydra, Jaromír Dulava, apod.), ale to jsou jen takové mušky na kráse... ()

kkarx

Musím říct, že od puštění seriálu mě odrazoval hlavně Vladimír Javorský, jehož Morávek je defacto hlavní postavou příběhu. Prostě mi přijde, že se měl na roli alespoň trochu fyzicky připravit. Morávek byl sice hubený a měl podobnou postavu, ale byl to voják a určitě se udržoval v nějaké kondici. Javorský je je kost a kůže. Prostě mi to přijde škoda, protože jinak podoba Javorského a Morávka je skoro k neuvěření a Javorský to zahrál též dobře. Obavy byly sice z velké části zbytečné, ale pořád to zamrzí. Seriál je postavený na hereckých výkonech, ale má i slušné produkční hodnoty. Brzy seriál zaujme a člověk prožívá příběh spolu s hrdiny. Je vidět, že se Kachyňa snažil, jak mu to jen podmínky dovolily. Co je ovšem úplně zbytečně přidané jsou scény z kabaretu, kde se děj ani neodehrává, ale jsou tam jen jako jisté intermezzo. Jistě potěší, že se poslední souboj Morávka natáčel přibližně v lokacích, kde se událost skutečně stala. ()

FOCKE_WULF

My Češi jsme přeborníci v dojímání se nad tím, jací že jsme to byli za války pašáci a hrdinové - sabotáže, vysílačky, konspirační schůzky, uličnické pokřikování na nácky, vybuchující brikety, motáky, každej správnej Čech měl ve špajzu pušku a náboje; ilegální tiskoviny, odbojové skupiny, vlaky vyhazované do povětří atd.. Přitom pravda je taková, že si nacistická okupační správa nemohla vynachválit, jak Češi spolupracují a jak vzorně plní plán výroby zbraní pro německou armádu. Záznamy Gestapa hovoří jasnou řečí – od českých občanů chodilo tolik udání, že se to ani nestačilo zpracovávat. A další věc - za socialismu se natáčelo jen o tom, že protiněmecký odboj byl vedený hlavně komunistickými skupinami a řízený z Moskvy, teď zas bude nebohý divák masírován filmy, kde bude znázorněn NEKOMUNISTICKÝ odboj, aby se ty dějinné interpretace vyvážily. Jo a ještě mně vadí, když český herec hraje Němce, mluví špatnou němčinou s českým přízvukem a do toho běží české titulky, je to takové křečovité. Zlatý Oto Ševčík nebo Jindřich Narenta, kteří role nacistů stvárnili vždy přirozeně a uvěřitelně. ()

Ozzy2

Vynikající obsazení, i typologicky, po historické stránce není co vytknout.Je škoda, že této odbojové skupině zlomilo vaz sertkání s Alfrédem Bartošem, amatérem z amatérské "odbojářské" skupiny Silver A, která přivedla svým nezodpovědným a hloupým chováním do neštěstí desítky tisíc lidí a jsou za to ještě oslavováni. Bohužel se filmaři nevyvarovali mnoha chyb, za tu největší je možno pokládat fatální kiks, kdy stojí auto před antikvariátem v Opatovické ulici a zadním okýnkem je vidět v okně satelitní anténa.A to prosím opakovaně, v několika dílech.Ten satelit je v tom okně dodnes. A uživateli insuregnes bych rád vzkázal, že se šeredně plete.On byl pan kapitán Morávek opravdu velice hubený, brýlatý človíček.Je mi líto, že když se řekne odbojář, tak si neználci představí Schwarzennegera nebo Staloneho. ()

tranquill

Překvapivě dost syrová válečná série, ale na můj vkus hodně televizní, na to kolik to dostalo prostoru, mohla být výprava a především kamera jistě mnohem lepší. ()

anitae

Seríál jsem viděla porvé až nyní a mile mě překvapil. Ocitla jsem v nehezké době, na děsivých místech, a celou mrazivou atmosféru podpořily i četné německé dialogy. Nezapomenutelný je Vladimír Javorský a jeho házení klíčů do kanálu, zraněné ruce, či hodně výrazná zpěvanda Alena Mihulová. ()

Inozuka

Letos uplynulo 75 let od smrti škpt. Václava Morávka, tak jsem si vzpomněl na tenhle starší český seriál a pustil si ho. A jsem nadšen. Ani ne tím, jak je seriál zpracován - na to je až moc televizní - ale spíš tím, jak citlivě a uvěřitelně téma domácího odboje proti nacistické okupační moci pojal. Velký díl na tom mají samozřejmě herecké výkony hlavních představitelů: Javorského, Heřmánka, Vlasáka, Cardy, Hrušínského a Matáska, ale i kvalitně napsaný scénář. Ten kupodivu nesklouzne k nekritickému obdivu vedení zahraničního odboje, ale ponechá si smysl pro realitu (na zoufalé prosby škpt. Morávka o vysílačky a peníze nikdo neodpovídá). Myslím, že vedle Operace Silver A tady v tomhle smyslu žádný srovnatelný film nevznikl (nepočítám-li letitý, ale výborný Atentát), což svědčí o dost chabé historické paměti českého národa. Současné pokusy o zachycení dramatických událostí našeho odboje jsou dle ukázek spíš k smíchu (Anthropoid ani Smrtihlava jsem zatím neviděl, ale celkem mi stačí trailery). Za mě tedy plná palba a jdu si o Obraně národa sehnat nějakou literaturu .... ()

sinuhet005

Jeden z mála seriálů, kde skutečné hrdinství má svoji cenu. Je to přínos pro památku tří hlavních hrdinů. Určité "obohacení" o lidské nedostatky hrdinů se dá pochopit jako nutné zlo... ()