Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

(více)

Videa (15)

Trailer 3

Recenze (1 727)

Marius 

všechny recenze uživatele

Najočakávanejší projekt posledných pár rokov konečne dorazil do kín a otázka ktorá všetkých trápi je to či to najslávnejšiemu filmovému archeológovi plieska bičom rovnako ako doteraz. Nuž plieska, len trochu inak. Je sympatické, že L&S (a to nemyslím Lasicu a Satinského) sa vyžívajú v oldschool štýle (ktorý ale nie je tak celkom úplne oldschool) a digi sa im podarí celkom dobre maskovať a držať na uzde, avšak nie vždy to funguje celkom dokonale. Príbeh by sa totiž dal prepísať na pár stránok textu, a scenár ako len môže túto jednoduchosť maskuje, avšak so striedavými úspechmi. Celá expozícia je vlastne len prehliadkou éry US 50´s so všetkým čo k nej patrí od rock´n´rollu, cez oldtimery a harleye až po mccarthizmus. Táto úžasná omaľovánka doby je len predkrmom pred temer neprerušeným vodopádom poctivej „indianovskej“ akcie. Celý problém štvorky vlastne spočíva v tom, že variuje to čo sme už mohli vidieť v predchádzajúcich dieloch a tak nemá čím prekvapiť, na druhej strane sa v tom svete cítime tak dobre ako na návšteve u starých známych po devätnástich rokoch. Avšak napriek tomu, že celá táto návšteva prebieha v divokom tempe, stíhame si všimnúť, že scény sú radené rýchlo práve preto, že ani jedna z nich nie je sama o sebe tak geniálne vypointovaná ako väčšina pamätných scén predchádzajúcich indianoviek (spomeňte si hoci na Hitlera a zápisník, či hostinu u maharadžu) a pokiaľ by tu existovala takáto možnosť, režisér nenechá scénu vyznieť a hlavne doznieť. Takto sa rútime na horskej dráhe a hoci je to super pocit, stále niečo chýba. Chýba to niečo čo predchádzajúce diely mali. L&S síce natočili ďalšiu „klukovinu“ ktorá vyzerá ako Indy, ale od klasického Indyho sa vzďaľuje tak hravosťou (čo sa dá ospravedlniť vzhľadom na pokročilý vek hrdinu) ako i témou (rodinu néééé a tiež neviem či je šťastný motív a la the truth is out there). Napriek všetkým týmto výhradám ale treba pripomenúť, že štvrtého Indyho asi oveľa lepšie natočiť nešlo a v rámci filmových sérií budú príbehy archeológa dobrodruha vždy na popredných miestach. A tak ako zarytý fanúšik série dávam s odretými ušami 9/10 P.S. Cute animals si tiež mohli odpustiť. P.P.S. Stalinov miláčik rulújet . Dosvidanja Dr. Jones ! ()

Lateef 

všechny recenze uživatele

Na čtvrté dobrodružství archeologa Jonese jsem se vypravil vyzbrojen čerstvě shlédnutou trilogií, pouze s několika hodinovými odstupy mezi jednotlivými díly. Bohužel v tomto případě byl tento fakt spíše ku neprospěchu věci, protože tato výzbroj byla vskutku neprůstřelná. Naprosto chápu, že natočit v dnešní době film a přiblížit ho ve všech směrech k jeho o dvacet let starším sourozencům, je náročnější oříšek než kosmeticky upravit některé herce v hlavních rolích. Strašně těžce se mi to vyslovuje a moje arteria temporalis právě mlátí s dvojnásobnou frekvencí, když musím napsat, že jsem si hrozně dlouhou dobu (nevím, snad 40 minut) hledal k novému Indymu cestu. Možná některé scény ztrácely svojí údernost tím, že jsem je nakoukával x-krát v trailerech, možná proto, že mi jaderná energetika s ledničkou k Indianovi nesedí. Hergot, nevím. Zpět do hry mě vrátilo až cestování po mapě a šnorchlování v peruánském podzemí, kde na vyděšeného Shiu aplikují strážci krypty dynamickou capoeiru. Pak už je to až do závěrečných titulků kvalitní podívaná s ohromujícími akčními scénami, byť občas viditelně digitálními. S finální scénou jsem neměl nejmenší problém, její velkoleposti se vyrovná málo co. Ford se zjevně snaží, co mu síly stačí, leč měl už dávno prásknout bičem a rozpohybovat ověnčené čtyřspřeží, které by ho odvezlo do zaslouženého filmového důchodu. Blanchet vcelku cool, moc mi připoměla Nastaschu Romanenko ze hry Metal Gear Solid, za její roli palec nahoru. LaBeouf jako třetí vzadu, co nenápadně vystrkuje bradu a obtáčí si pomaloučku Hollywood kolem prstu. Resumé: příliš jsem se nezasmál, spoustu fórku jsem minul skoro bez zájmu (scéna s hadem), zároveň ale hltal monstrózní akci a několik sekvencí bylo tak obřích, že mi až zaskočily v krku (chrám, závěr). Srovnání s trilogií však imho čtvrtý díl neustojí. Zážitek z 22.5.2008?? Kdepak, křišťálové lebky to nejsou, dopoledne jsem si koupil Deceptikona Starscreama... 70% 185 miliónů dolarů(rozpočet)/776,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

Dobrý archeolog nesedí v knihovně…. Tak jsem se dočkal !! Předem podotýkám, že najde-li se zde někdo, kdo nebyl zasažen kultem INDIANA JONES, měl by pochopit, že k Indymu se MUSÍ přistupovat jinak, než k lecjakým Lovcům pokladů. Protože jinému by jsme stěží uvěřili, že dokáže přežít atomový výbuch … Ano, šílené kousky doprovázejí NAŠEHO hrdinu i v tomto pokračování a pořádný kus nadhledu a nadsázky k němu patří stejně jako bič a klobouk. Nepřekvapuje mne, že je vtipný jako vždycky a že příběh je perfektní. Tak to prostě MUSÍ být!! Jinak by se mohl do filmového důchodu odebrat nejen H.Ford, ale také S.Spielberg a G.Lucas. A mám dojem, že se nikam nechystají... P.S: Nevíte, jestli se už připravuje pokračování? :-) ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„I Like Ike“ Mohu-li si ve svém věku (který považuji za nízký, aniž bych si cokoliv namlouval) dovolit něco takového napsat, čtvrtý Indy pro mne byl milou vzpomínkou na dětství. Jonese jsem měl vždycky radši než Hvězdné války, Království křišťálové lebky mi připomnělo o kolik radši. Dost dobře nevím, čemu přesně tuto resuscitaci víry v kvalitní, ničím neředěnou zábavu přisuzovat, pravdou je, že nastala až několik hodin po projekci a že mi nyní nezbývá, než ukojit svůj filmový chtíč a v nejbližších dnech si vyhradit třikrát dvě hodiny času. ___ Úvod je strhující, pozornost diváků, již mírně ochablá dlouhou reklamní předehrou, náhle zbystří přispěním řízné rockenrollové muziky a špičkově zrežírované, na každý pád bezstarostné jízdy. Stejné tempo, stejný nadhled a stejná nostalgická jiskra je filmu vlastní po celý čas. Čas – ten zpropadený hajzlík tentokrát utíkal pekelně rychle a nebýt mírného útlumu na konci druhé třetiny (Jones kontra lebka), nejspíš mi ze tváře nezmizí přiblblý úsměv, který převzal vedení nad mým mimickým svalstvem někdy kolem druhé minuty. ___ Steven Spielberg je jako z mrtvých vstanuvší táta, který všem těm méně (Tomb Raider, Lovci pokladů) i více (Mumie, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže) schopným Indyho pohrobkům uděluje lekce slušného vychování. Nekárá, pouze dává jasně najevo, kdo je tady šéfem. A věřím, že se přitom i s celou svou filmovou rodinou (na ní je kladen větší důraz než kdy dříve) parádně vyblbnul. Sice už v tom z jistých (zištných) důvodů není tolik spontaneity, přesto jeden ze světlých bodů mé budoucnosti tvoří vyhlídka DVD, díky němuž si vychutnám všechny skryté vtípky, narážky na jiné filmy a další lahůdky. Co si již nevychutnám a pro co doporučuji zajít minimálně (!) jednou do kina, je slovy nepopsatelná VELKOLEPOST. Pouze empirickou metodou také doceníte většinu slovních vtipů, vtipných tónem jejich vyřčení a výrazem pronášejícího – cokoliv si myslíte o herectví Harrisona Forda, tyhle výrazy on umí. (Či vám snad přijde sama o sobě vtipná hláška „Rusáci“?) ___ Nový Jones je po devatenácti letech čekání tady a je to bomba, kterou zase pár let nic nepřekoná (pokud ano, budu jedině rád). Jsem nesmírně nadšen, nikoliv pod vlivem nadšení všeobecného, jaksi nesubjektivně-neobjektivního, ale prostě nadšen z prvotřídní, každou vteřinu profesionální a ani na okamžik blbé zábavy. K pěti hvězdičkám jsem dospěl po zralé úvaze a znepokojujícím zjištění, kolik výrazně horších „jenom zábavných“ snímků jsem hodnotil stejně. Málokdo si je v tomto směru zaslouží tolik jako ti dva (ne)dospělí filmoví spratci. Apendix: Nevíte, kde se dá sehnat pravá jonesovská fedora? Jen pro ten pocit. 90% Zajímavé komentáře: Adrian, Marius, Lateef, Cervenak, M.a.t.t., Vitason, Kryton, Triple H, Weirdman, Ulrich, SeanLSD, SG-1, rudeboy ()

Pumiiix 

všechny recenze uživatele

Návrat Indiho se povedl a já můžu říct, že jsem po shlédnutí snímku převážně spokojen, ale nebudu ho vynášet do nebes. Steven Spielberg je kalibr a já od začátku věděl, že by tento projekt „neodflákl“ a že si ho v klidu pohlídá. H.Ford i v těch jeho letech vypadá jako „vykrádač hrobů“ dobře, stejně jako jeho následovník S. LaBeouf, kolem kterého je teďka velký, ale zasloužený poprask. Filmy jako Transformers, Disturbia nebo Constantine mu vytvořily ve filmovém světe uznávané jméno, jen ať mu ještě teďka dobře dopadne Eagle Eye. Film si i přes dnešní moderní technologie snaží držet dobový „look“ starých dílů. Akce je dost a taky dobře vypadá, např. s Lovci Pokladů se tohle nedá vůbec srovnávat. Nevím jak jiným lidem, ale mě vůbec dobové nepřesnosti nerušily. Pár scén mi nesedlo, třeba Shia ala Tarzan s opicemi, nebo let z útesu….celkově lepších 8/10* ()

Galerie (79)

Zajímavosti (124)

  • Titulní objekt, kolem kterého se čtvrté Indyho (Harrison Ford) dobrodružství točí, není výsledkem pouhé představivosti. V době vzniku filmu byla známa existence třinácti křišťálových lebek, o nichž se tvrdilo, že jsou dílem mayské, incké nebo aztécké kultury. Podle některých názorů mělo jít o strojně vyrobené padělky, což se ovšem netýká minimálně jedné z nich - takzvané Křišťálové lebky Mitchell-Hedges. Tu objevila v roce 1924 tehdy sedmnáctiletá Anna Mitchell-Hedges, která byla se svým otcem Frederickem na expedici v troskách někdejšího inckého města na místě dnešního Belize, kde taťka hledal mytickou Atlantidu. Dívka našla dokonale zachovanou lebku ve skrté dutině uvnitř ruin. Postavila si ji na noční stolek, ale záhy si začala stěžovat na podivné sny. Byly mimořádně konkrétní a šlo v nich o každodení život Mayů. Když pak lebku v šedesátých letech zkoumali britští vědci, došli k pozoruhodným výsledkům: Lebka - včetně odmínatelné části - byla vyrobena z jednoho kusu a musela být zhotovena ručně. Obě poloviny obličeje byly navíc extrémně osově symetrické a uvnitř umístěné složitě uspořádané hranoly navíc umožňovaly lom dopadajícího světla tak, že oba oční důlky začaly zářit. Vědci přišli i na to, že lebka byla opracovaná křišťálovou sekerou - jenže horský křišťál se při tomto procesu obvykle rozpadá, takže výroba lebky musela být provedena mimořádně zručným řemeslníkem. (NIRO)
  • Překvapením byl pro americkou produkci přístup anglických herců Johna Hurta (Oxley) a Raye Winstonea (Mac). Zatímco většina amerických herců by přijala jakoukoli roli díky tomu, že film natáčí samotný Spielberg, oba Britové poděkovali za nabídku a nechali si poslat scénář s tím, že se pak rozhodnou. Nakonec kývli, přičemž Winstone se podivoval nad tím, že svůj scénář musel po natáčení odevzdat produkci. (Rodriguez)
  • Do hliněných kachliček, umístěných pod trůny křišťálových koster, tvůrci jako vtip otiskli i obrysy E.T. nebo robota R2-D2 ze série Star Wars. (Reiniš)

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)

Reklama

Reklama