Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

kneekal odpad!

Neskutečný nářez!!! Sledujte psychologickou proměnu Vladimír Javorského! Ale neberte to vážně. Ta doba je už naštěstí pryč. Nebo myslíte, že mladí muži mají stejné starosti jako v roce 1988? ()

letfly odpad!

Strašný, strašný, strašný. Nejen, že to byla komančská propaganda, ale všechno kolem stálo za... Herecké výkony, kamera, střeih, hudba,... 0 bodov ()

masik odpad!

Už dlouho jsem nic stupidnějšího neviděl. Vojnu už jsem sice nestihl, ale jsem si docela jistý, že takhle to stoprocentně nebylo. Mezi nehereckými výkony jasně dominuje František Kreuzmann mladší, který jen promluvil, už jsem měl chuť vyhodit televizi z okna. ()

Předseda odpad!

Přidám i svůj odpad, ale musím uznat, že třeba archetyp "Kyslík" se poved. Ale jenom na začátku, to zocelení už byl trochu kotrmelec. ()

route60

Serial poplatný své době ale mohlo to být horší, krásna naivita tvůrcu? nebo úmysl? asi od každého trochu. ()

p.i.t.b.u.l

Nevím jak to vidí ostatní, ale v době 80 a 90. let toho v TV moc nešlo a upřímně tenhle seriál na své poměry byl velice dobře zpracován. Jasně, komunismus, propagace to vše tam bylo ve velkém, nicméně to se dá očekávat, když je to natočeno právě v této době. Ale to vidíme i u jiných seriálů z těchto neslavných časů. Mladým lidem, co nezažili vojnu asi moc neřekne, těm kdo ji zažili a navíc těm, kteří prošli 2-letým výcvikem, tak se jistě vybaví některé veselé nebo naopak smutné vzpomínky, stejně tak jako u mně. Na dnešní poměry to je až trapný seriál, to uznávám......nicméně na svou dobu, to byl jeden z nejlepších seriálů, které zrovna šli. A musím se přiznat, že když to dávali nedávno v TV, že jsem se na něj opět s radostí podíval a zavzpomínal. Hodnocení dávám z pohledu dřívější doby, tak jak si to opravdu zaslouží. 2* je málo, 3* je možná tak akorát. Já dávám 4* za srdeční záležitost, protože mně se tento seriál opravdu líbil a líbí dodnes a pro mně je mnohem lepší, než některé, co točí dnes viz Ulice. Tím nechci nikoho urazit, ale tohle je prostě můj osobní názor. ()

Chrudoš

Krásný komediální seriál, viděl jsem ho těsně před vojnou a dlouho jsme se ještě bavili vtipy v něm obsaženými :-) ()

Danulinda

Český seriál z vojenského prostředí, který je výborně zpracovaný jak scénáristicky, tak i herecké výkony jsou na velmi solidní úrovni. Seriál mladým lidem nádherně a reálně popisuje, že dřívější vojna nebyla procházkou růžovým sadem, a že naši tátové a dědové si museli pořádně máknout, když chtěli být dobrými vojáky. K tomu si připočtěte skvělou a perfektně sedící hudbu a v porovnání s dnešními katastrofálními následovníky (typu Růžových zahrad apod.) není co řešit. Hudbu zpívá Iveta Bartošová (Dva roky prázdnin) a Michal Penk (Má daleká). Ti, kteří jej hodnotili jako odpad, nejspíše pozorovali něco jiného :-) . ()

Kokutek odpad!

Docela dobře se vždycky zasměju, je to ale především radostí, že jsou komunisti aspoň tak nějak od válu. A taky trapnostma, kterých je tu skutečně přehršel. Normalizační životní moudra taky stojí za to. Je načase si přestat tu dobu idealizovat. Zelenomozkovská onanie. Varšavská smlouva - záštita míru a socialismu. ()

infernet

Že naše armáda tenkrát "jen bránila mír proti agresorům ze Západu", to je všeobecně známé, takže o tom, že je to propaganda velká jako dobře vykrmená prasnice, se ani rozepisovat nebudu. Ona je to totiž hlavně NUDA k uzoufání a to je pro mě to hlavní. Ani jedné postavě to nevěřím. Jediný člověk, který umí zahrát nějaké emoce a dá se mu to i věřit, je pan Javorský. Sečteno a podtrženo, než sledovat hodinu "starosti" velitele, jestli se stihne nácvik na Spartakiádu, tak to jdu radši na pivo, protože tím zabiju míň mozkových buněk. ()

swinevenca

Teda vojnu, natož tu bolševickou, za sebou nemám, ale tohle je od reality dosti vzdálený (věřím vyprávění mých předků) a účel to mělo jedinej. Zajmavý že tenhle účel předhazujete i filmu Copak je to za vojáka..? I kdyby to mělo bejt z jedný ideologický dílny, s čímž zásadně nesouhlasím, tak ten film má aspoň úroveň narozdíl od týhle bandy. Jedna z hlavních rolí, František Kreuzmann alias. npor. Ráž, mě přivádí svým špulením huby po každý větě k smíchu dodneska, jinak to teda k smíchu neni. ()

Lajty

Naprostá klasika mého mládí. Vždycky jsem se na to těšil, když to dávali v televizi. A tak je to i doteď. ()

reno.d odpad!

V době,když tenhle tupej,přiblble propagandistickej seriál běžel v televizi poprvé,byl jsem zrovna na tý zk....ý vojně a fakt jsem byl hotovej z toho,jakej nesmysl je nám servírován!!!!Totální odpad!!!A o žádný drama se v žádným případě nejedná!Mě to přijde spíš z žánru sci-fi! ()

Odpocivadlo

Moju generáciu "dva roky prázdnin" nezasiahli. A možno aj preto som to sledoval so záujmom a niečomu som nechápal. No v tých časoch sa točilo veľa propagandistických seriálov, veď na to boli prostriedky, peniaze a podobne tak prečo nie? Toto sa zrejme chytilo u českého aj slovenského "priemerného" diváka. Veď v televízii si môžeme ten istý diel pozrieť aj dva krát do týždňa, ale určite je to vynikajúco natočený seriál ktorý určite aj keď len maličko, ale zaujme. 85% ()

guma

Toto musí člověk brát jako parodii a v tom případě je to super. Kdo neviděl, tak těžko pochopí jak trapné to je. 10% ()

Cverna odpad!

Tak jsem, zřejmě omylem, přepnul svou TV na stanici JOJ Family... A tam právě dávali předposlední díl seriálu "Chlapci a chlapi." Nadporučík Ráž právě vojínu Soukupovi usmažil řízek a sdělil mu, jak to bude mít těžké, coby voják z povolání... Jak jej nikdo nebude mít rád, jak mu budou nadávat, ale jak bude pro národ důležitý... A já... I po třiceti letech je mi z těchto krásných a srdceryvných vojenských scén na zvracení.... Nevíte někdo, kde bych mohl potkat nadporučíka Romana, který velel deváté rotě na poddůstojnické škole v kežmarských kasárnách v roce 1989? Já se totiž nikdy nepral a nikdy jsem nikoho neuhodil, ale tomuto člověku bych moc rád rozbil hubu... I po těch třiceti letech... ()

J.Mayen

Priznavam se, ze jsem ujetej a jak jsem uz u nekolika socialistickych agitacnich hoven psal, tyhle veci me nejakym zpusobem magnetizuji,ani nevim proc, kdyz se vesmes tlemim vsemu co se tam deje, tohle je opravdu pod urovni odpadu, jak herecky, tak dejove, tak hudebne, serial musel idiotsky pusobit uz ve sve dobe,ale tim, ze mam v sobe zakodovano to, ze to musim opakovane videt, odpad preci jenom nedam. ()