Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

sharka.68

Bartošová a Penk - to je jedna hvězda...druhá je asi za odvahu všem, co v tom hráli... Martine Zounare, ty jsi bejval tak nádhernej kluk...cos to se sebou udělal? A Hasmanovi - Romanu Hájkovi,už je 60 ... ježišikriste! a kam zmizel František Kreuzmann - velitel co nikdy nekřičel ;-) ? Guláš (Jiří Kopta) je po smrti a Vlado (Boris Slivka), ten úžasný zpevák ,po kterém jela Venuše, tak ten už taky nežije.... ()

carl.oesch

No zábavné, ale trochu jinak, než si autoři představovali. Bednář se Štorkánem měli monopol na problémy mládeže a rozhodli se ukázat vojnu takovou, jaká je. A povedlo se jim to asi stejně jako Ditelovi v Okresu na severu, v Muži na Radnici či Nemocnici na okraji města. Ovšem bez Dietlovy spisovatelsko-scenáristické zručnosti. Ony všechny ty pokusy dua Bednář - Štorkán byly podobné. Armáda potřebovala reagovat na velice široký problém šikany, ale zase nemohla přiznat, že s tím nic není schopná udělat. Profesionální vojáci nesměli být takoví primitivové a hlupáci, jako tomu bylo z větší části ve skutečnosti a navrch k tomu se musely předvádět pohádky o bojové pohotovosti, perfektně fungující technice a nadšení vojáků. Takže realistický obraz armády a popularizace vojenské služby záklaďáky byly zcela neslučitelené a vznikl paskvil. Jako vždy v podobných případech (a nebylo to jenom dobou vzniku a "společenskou" objednávkou, dneska na podobné věci narazíme taky), ale tady to byl paskvil skoro až kultovní, který rozhodně na rozdíl od zcela sterilního seriálu Velitel žije dodnes. I z hlediska skutečnosti byly ty mimokasárenské příhody zcela mimo. Jsem pevně přesvědčen, že Vejmělkovou by onen operetní svůdce s escortem dostal do tří měsíců, ale zase - tady armáda potřebovala předvést, že i ty dva roky se dají vydržet a že pro opravdovou lásku a věrnost to uteče jako mávnutím proutku. Nejasné a hlavně nepochopitelné byly i rodinné peripetie onoho ženatého Slováka. Nepochopil jsem, jak se oni gangsteři - Švihlík s Krampolem chtěli "prostřílet", když utéct se dalo po důkladné přípravě i přes nemožnost vycestovat s CK také jinak. Ale zase má ten seriál i vizuálně informační dobovou hodnotu, kterou měli vzít v úvahu tvůrci současné soup opery ČT Vyprávěj, která je stejně plochá a neživotná, ale proti Chlapcům chlapům jí chybí ona nechtěná zábavnost.  Jinak seriál obohatil veřejnost řadou nechtěně komických figur, ze kterých se stali docela dobří herci (Prima Vařečka, Kyslík, Žloudek, Petr Rychlý) a hlavně se tady ve vší kráse nejlepších let předváděla Vejmělková, a ve vedlejších rolích i třeba Michaela Dolinová (s docela slušným knírem) - kdo by byl tehdy řekl, že si jednou zapózuje v Penthousu, Eva Čížkovská, Monika Žáková i mladičká Sabinka Laurinová. Zajímavé je, že spoluobjednatel díla - ČSLA chtěla, aby roli, kterou nakonec nezapomenutelně stvárnil Martin Zounar (jeho otce hrál jeho otec Miroslav Zounar) zahrál - Pavel Kříž. Chtěli se přiživit na popularitě 3. dílu Básníků, ale Pavel Kříž, jako jeden z mála herců prokázal mimořádný charakter a radši odešel do Kanady, než aby se k něčemu takovému propůjčil. Nakonec představa Pavla Kříže jako vojáka základní služby byla sama o sobě šílená. Ale zábavná taky. O trochu víc jak dvě hvězdy, i když na onen doprovodný song nebohé Ivetky jsme byl neskutečně alergický...P.S. Skvělý koment Nash. Přesně tak to beru i já. ()

Eire

88 a savjetskava KRASNAJA SKUR. KRASIVANA BOLSHEWICKA aRMIJA V cssr..  Ako ruSSka armáda krasnaja... do ...ty vole! 45% Slovakia vojakia su tam vykresleny ako uplni cHuji... 🙃 ()

W_Parmalee

1. Nechápu, jak tohle mohlo vzniknout v roce 1988?! 2. Herecké výkony jsou doslova tragické. 3. Ale vždy se u toho docela nasměju (už tenkrát při premiéře jsem se smál). ()

Mínós

Jak tak pročítám zdejší komentáře, prožívám obvyklou situaci, totiž že na každém šprochu je pravdy trochu. Propaganda tu nade vší pochybnost je - jenže tak debilní, že její nebezpečnost se rovná nule a navíc dorazila minutu před dvanáctou, chci říct rok před cinkáním klíčů. Svoje kouzlo to nepochybně má - ale jak ví každé malé dítě, kouzla se dělí na dobrá a zlá a s Popelčinými oříšky si lampasácké čáry máry nesplete skoro nikdo. Herci jsou takřka bez výjimky tragédi a nemám tím na mysli jejich herecký obor - ale na druhou stranu se na Vejmělkovou, Laurinovou a Lojdovou aspoň pěkně kouká, pomlčíme-li o tom, že už v tom poměrně útlém věku a s mírami odvádějícími pozornost od dalších věcí dávaly jasně najevo, že se od nich dočkáme všech možných výkonů kromě těch uměleckých. Sranda to je veliká - ale věřte mi, že v té době měli mnozí z nás do smíchu daleko. Blbost to je nemenší - ovšem s trpkou pachutí doznání, že dnes točí protagonisté Chlapců a chlapů kraviny úplně stejný (a to už se ani nemůžeme vymluvat na to, že režim si to žádá - i když...), přičemž se dočítáme, jak skvělé a úspěšné role teď hrají a jak se chudáci museli v mládí zahazovat s bolševickým molochem a jeho slaboduchostmi. A to hlavní nakonec - režisérská odysea muže na Barrandově alias soudruha Evži tímhle definitivně spadla do propadliště dějin, pročež hurá a sláva navěky. 2/10 ()

superzurda

Ono je to tak pitomý, až je to dobrý. Seriál má trapné herecké výkony, úděsnou hudbu i mizernou režie, ale stejně na to pokaždé koukám. ()

790511

Je to sice hodně špatný seriál, ale přesto si myslím, že je dobře, že vznikl. Hlavně první díly mi připadají jako celkem autentický doklad doby, kdy nikomu nepřišlo divné, že mladé muže na dva roky stát v podstatě zbaví svobody a zašije je někam do kasáren. Je z toho přímo cítit strach a deprese. Začátek seriálu ve mě opravdu probouzel emoce, které odpovídají situaci, v jaké se aktéři ocitli, což beru jako plus. Neviděl jsem žádný porevoluční retro film, nebo seriál, který by takto dokázal fungovat. Naopak jsou všechny ty Pelíšky a Vyprávěj naprosto nevěrohodné a umělé. U tohoto seriálu z roku 1988 všichni věděli co a jak mají hrát, protože to byla každodenní realita. Seriál jsem viděl už při premiéře a vzpomínám si, že už tenkrát mě díky němu vize vojny dost vyděsila. Naštěstí se záhy doba změnila a v době, kdy jsem šel k odvodu už takové "Kyslíky" jako jsem já ani nebrali :) Abych jen nechválil; řemeslně je tento seriál příšerný. Režisér se snad vůbec nedíval, co se děje na place. Herci se chovají jak vesničtí ochotníci, někteří předvádí opravdu neuvěřitelné věci. Scénář je dost naivní, na můj vkus je tam až moc vyšinutých ženských postav. ()

EddieIron odpad!

Já nerad dávám odpady,už jen proto,že si obvykle s filmy či seriály někdo dal aspoň nějakou práci,ale tady fakt není nic,co by stálo byť jen za jedinou hvězdu.Seriál byl směšný už při premiéře,bavili se především vojáci.Já rukoval za pár měsíců potom a skutečně jsem tam podobné lidi nepotkal.Vedle Zounarova Soukupa vypadají i Rychlé šípy jako banda teroristů a ani další nejsou příliš uvěřitelní a třeba Vejmělková je tady mimořádně nesympatická.Je to zkrátka pitomost na kterou se dá dneska koukat spíš jen jako na komedii,my to jako pamětníci zkusili v hospodě a královsky jsme se přitom bavili. ()

Eniaswow odpad!

Takovou snůžku komunistické propagandy a nesmyslů o tom, jak je služba své socialistické vlasti skvělá a ty dva roky přeci nejsou nic a uběhnou v radostném opojení soudružské vzájemnosti jako voda, jsem snad neviděl. A ten scénář je tak předpotopní, že ho psala asi banda opic, kouřících doutníky. A herecké výkony tomu dodávají ten pravý ráz odpadu, Martin Zounar by měl snad jen prodávat nádobí, jak to dělá v poslední době v reklamě pořád. Mně je zle i z té titulní písně ... ()

Jack_F. odpad!

Slyšel jsem, že Nova(Prima nebo které ušlechtilé médium to v současnosti vysílá) chystá opětovné týrání naivních diváků. Tak bacha chlapi, ať si nečůrnete do textilu při vzpomínce na šikanu na vojně. ()

japekli odpad!

Ten, kdo byl na vojně, musel po zhlídnutí brečet nebo se smát. Takovou vojnu, která byla v seriálu ztvárněná, si možná přáli ONI, my, když jsme hypoteticky uvažovali o případným střetu s imperialistou, vždycky poznamenávali, že si nesmíme zapomenout přibalit do ´velký polní´ ňákej bílej hadr. Další dílo, kde opravdický byly jen uniformy a spartakiáda. ()

Aidina

„Osobní poplach se neprovádí v pyžamu, vojíne! Svlíkat! A do naha!“ No, ještě že to bylo jenom v seriálu. Být to realita, tak nepřítele fakt vyděsíme. ()

Figuska

Nemůžu opomenout, že před lety to byl hit a ústřední postavy jako třeba Kyslík se staly nezapomenutelnými, ač už dnes to už neosloví. ()

Franki69

Proč jsem dal hvězdičku? Protože furt lepší než Jetelin a protoze jsem byl svobodnik. Jinak brutální komouska agitka. Zasloužilých 15% za Kyslika. ()

Naghavi

Vždyť to není tak úplně zlé...Ani ta propaganda mně tak úplně nebila do očí, koneckonců to měli komáři už za pár... ()

rigby

Hodně naivní pohled na vojenskou základní službu v době totality. A zcela zkreslený pohled. Na druhou stranu jsou utrápené scény odlehčené těmi, kde je ona naivní nereálnost vidět na první pohled. Pak to opravdu baví. Ale jinak se jedná o pouhou propagandu. ()

fooggyy7

Hrozná sračka. Tu hvězdu jsem tam dal pouze z nostalgie. Sloužil jsem v těch kasárnech, kde se to točilo - Lešany Pražská Šumava. A taky mě sralo, že v každém díle byl minimálne jeden kazišuk ()