31. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2023

Michael Čech

Scénář:

Petr Koubek, Marek Eben

Účinkují:

Marek Eben (moderátor), Jan P. Muchow, Jenovéfa Boková, Marek Doubrava, Václav Havelka, Milena Steinmasslová, Karolína Lea Nováková, Denisa Barešová (více)

Přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen z Dvořákovy síně pražského Rudolfina... Český lev vstupuje do své další desítky. 31. ročník slavnostního předávání výročních cen České filmové a televizní akademie představí výběr kvalitních filmů známých i z televizní obrazovky. Šanci na zisk skleněné trofeje mají v 19 statutárních kategoriích tvůrci 26 snímků s premiérovým uvedením v roce 2023. Divácky atraktivním večerem provede milý a elegantní moderátor Marek Eben spolu s plejádou předávajících hvězd. (Česká televize)

William_

Pan Eben podal opět kvalitní výkon. Daria se chopila o nejzajímavější část večera, kdy sice mluvila o důležitém tématu, ale forma alá student co prezentuje před třídou s iphonem v ruce a neumí nazpaměť ani kkt, nebyla dle mého ta nejšťastnější. Bod obnovy vyhrál z filmů nejvíce ocenění (za což jsem rád), a i ta Volha mi nevadila, i když míchat filmy a seriály je docela fuj. Suma sumárum vlastně docela podařený lev. ()

Alfréda odpad!

"Dario, to je moc dlouhý. Prosím. Přestaňte."  Dneska jsem se u Českých lvů poblila. Daria Kashcheeva při děkovném projevu zmiňuje pozadí vzniku filmu Electra, který se veskrze týká ženství. Hovoří o tom, jak ve štábu byli 4 těhotné a o tom, že sama bude chtít být matkou, ale být filmařkou / režisérkou zákonitě znamená oželet buď kariéru, nebo výchovu.   Režie její řeči věnuje jen 38 vteřin pozornosti, než se jí snaží vypudit kouřem. Hodně podivný a nepovedený vtip - když je někdo dlouhej, prostě ho vykouříme. Daria ve své řeči pokračuje, než je hrubě přerušena režisérem, který hlasem vstoupí do živého přenosu a okřikne ji, že je to moc dlouhý a ať přestane. Z hlediště se ozve nespokojené volání, že mají Dariu nechat mluvit. Ta to ale raději ukončí a zklamaně odchází. Dočká se alespoň bouřlivého potlesku publika.  Co tohle způsobilo: Ihned po vyhlášení se na sítích vyrojily nenávistné příspěvky. O tom, že "genderové agitky" nepatří do televize, na jeviště, na Lvy, do televize. Že "její pindy o mateřství poslouchat nechceme, protože jsme unavení ze všeho, co se děje a chceme se smát." Že "stáří jejich vajčeníků je nám u prdele a hlavně ať se tohle nemnoží". A v neposlední řadě, že Daria je "zpovykaná ukrajinská píča" a že "se tu snad už tak roztahujou víc než dost, tak je dobře, že jí zavřeli hubu". O čem mluvila je pro někoho zjevně úplně bezpředmětné, stejně jako Dariin původ, který opravdu není ukrajinský. Daria se narodila v Tádžikistánu a od tří let vyrůstala v Rusku, ale proč by to mělo uřvaný plebs zajímat. Mezi autory těchto urážek ohledně vzhledu, intelektu, původu nebo genderu jsou i ženy - takhle silná nenávist to je. A stačí k ní, že Daria má cizí přízvuk a nemluví v sobotu večer jen o duze a jednorožcích.  Daria rozhodně nebyla nejdelší ten večer. Když je někdo dlouhej, po trapném vykuřování může slovně upozornit moderátor. Eben ale během jejího projevu zmizel, nevrátil se ani na vyhlášení kategorie Nejlepší hudba, a dorazil až s čerstvě připraveným úvodem k další kategorii, kterým se snažil "agitku" Darii ironizovat. Daria ale mluvila o něčem důležitém, co rozhodně zaznít mohlo a mělo, a prostor nedostala například na úkor nacvičené scénky Jana Svěráka a Václava Marhoula, kteří přišli v sombrérech zazpívat kukurukuků. Na závěr večera si Eben posteskl, že "existují kouřovzdorní umělci" a že "příští rok zkusíme propadlo." Díky moc duu Čech & Eben. Přespříští rok hádám, že až bude chtít něco říct, budete na ni z prdele pořvávat, že je čarodějnice. To všechno jenom proto, že na jevišti zaznělo magické slovo vaječníky a režie se z toho posrala. Na jevišti stála v tu chvíli celosvětově oceňovaná umělkyně, jejíž zásluhy si rádi přičítáme a chlubíme se, že se český film zase jednou podíval na Oscary. Že český film vyhrál studentského Oscara. Holka se může na takhle nenávistnou kotlinu taky z vysoka vykašlat a jít tvořit jinam, když za projev o těžké úloze ženy filmařky jí režisér neváhá zacpat pusu a veřejnost jí častuje všemi nadávkami, které je vysoká škola života naučila. Jdu blejt. () (méně) (více)

Lachtaan

Za ceny pro Němá tajemství jakožto jeden z nejlepších českých výtvorů loňské tvorby nechávám průměr, možná i za tu super trapnou kauzu s naší tádžickou režisérkou, která byla (bohužel) po zásluze zesměšněna před celou republikou. Ale za ten přehršel cen pro zbytečnou Volhu na tenhle ročník radši co nejdřív zapomenu. Zvlášť když ostrouhaly tak osobité snímky jako Úsvit. Hanba akademii. ()

Honzíno

Totalni fail s nejlepsim filmem, parad i Eben a odsypani predavek. Famoz i uvod a solidni zaver. Bohuzel zbytecnE dlouha lecba traumat Pani umelkyne i rezsierky, ktera ve finale vice nez nalehave pusobila nemistne a trapne. Jak se da vse vystihnout trefne a par vetach ukazalo nemalo kolegu. ()

Johnny.ARN

Opravte ma ak sa mýlim, ale ja si nepamätám, aby sa miešali filmy a seriály do jednej kategórie. Prečo, kurva drát, tam tento rok bola nasratá Volha, čo brala všetko, čo jej prišlo pod ruku? Ako mohli do jednej kategórie zaradiť seriál s filmami, kde pri seriály je mnohonásobne viac práce, herci majú väčší priestor a podobne. Prečo? Okato technické veci pobralo najlepšie sci-fi a pri tom zvyšku som už pred vyhlásením vedel, kto čo zobere. V hlavách akademikov sa dalo čítať ako v knihe. A potom záver, najlepší film, úplne prekvapenie. Nebyť tej ukecanej piče z Ruska, čo nevie, kde jej miesto, bol to veľmi príjemný a komorný večer. ()

fabecc1222

Přenos jako takový vcelku fajn, černým bodem byl pochopitelně šílený projev Darii Kascheevy, kdy sympatie k ní rázem klesají na bod mrazu...A trochu i vlastně oceněné věci, ale tak to je vždy subjektivní. Každopádně Bratři nejlepší film bez dílčího ocenění??? To jako fakt? Ale jinak takový standard. Docela to odsejpalo. Většina přebírajících v pohodě, bez většího zdržování (vykuřování stejně zbytečné), dle očekání pak nad všemi trčela Peková a její expresivní, ale osobitý projev, na který jsme všichni čekali. Když už nic, tak to jako vždy podržel výbornej úvod s detektivem Ebenem. ()

Honzox

Utnout řeč jedný z největších umělkyní u nás jen pro to, abychom hlavně mohli včas vidět šaškování v sombrérech Svěráka a Marhoula, vlastně o letošních Lvech vypovídá nejvíce. ()

Fryštok odpad!

Ačkoliv se plně neztotožňuji s proslovem Darii, tak musím říct, že jeho přerušení pomocí křiklavého hlasu „velkého bratra“ bylo nechutné a nemístné. Cenzura v přímém přenosu a český antifeminismus v praxi. Neskutečné, co si dnešní pseudoautority dovolí, ani nenechají člověka domluvit. ()

luczi odpad!

Komedii ctěných akademiků s Bratry ani nebudu komentovat a přesunu se rovnou ke kauze, která celé udílení cen poznamenala, a to hodně nešťastně. Pravidla se musí dodržovat. Jenže tady pravidla platila pro každého jinak. Ji pustili kouř už po 1.5 minutě. Jiným ne, i když už mluvili déle než 3 minuty. A okřiknout ji..., tak to se hodně nepovedlo. Režisér televizních pořadů vypíná nominantku na Oskara, malá česká země tomu tleská, režisérku vulgárně uráží kudy chodí..., to je ta naše česká (stále hodně východní) mentalita. Nejlepší komentář: MajklCZsk ()

Henry007

Letošní Čeští lvi se zaměřili primárně na předávání cen a osekali téměř vše okolo. Večer sice odsýpal, ale nebylo to ideální řešení. Na loňské filmy a celkově filmovou branži jako bychom koukali z rychlíku, nepůsobilo to jako "oslava filmová řemesla", což je škoda. A namíchání seriálů a minisérií do filmových kategorií nedává žádný smysl. Jak můžou srovnávat seriálové herectví s tím filmovým, kde mají herci výrazně menší (časový) prostor? Stejně tak nerozumím dramaturgickému rozhodnutí, aby předávali cenu na 31. ročníku jednatřicátníci. U jubilejního ročníku by to bylo fajn, ale tohle bylo prostě jen nedotažený nápad, ze kterého se nic víc nevytěžilo. A doufám, že ví, že pokud tohle budou chtít zopakovat, předávat ceny půjdou ti stejní lidé...Marek Eben byl jako moderátor nevýrazný, a tak skvěle zapadl do celkové koncepce nevýraznosti. Jediné, co si možná chvíli z večera budu pamatovat, jsou děkovné řeči. Naučená a zahraná děkovná řeč brněnské herečky se zvrtla v trapnost dřív, než ji stihli vyprovodit kouřem stolečkem. Cenu jste dostala, už nikoho nemusíte přesvědčovat, že umíte hrát... Taky tu bylo pár politicky motivovaných proslovů a jeden zcela bizarní o mateřství a těžké úloze lidí s dělohou. Ano, ví se, ženy to mají v této oblasti těžké, není jednoduché sladit práci a péči o dítě. Ale spousta tvůrkyň to už zvládla. Existuje třeba i možnost, aby na rodičovské zůstal partner. Řešením opravdu není si vylévat srdéčko na předávání filmových cen. Dostat ve 37 studentskou cenu už je totiž samo o sobě trochu bizarní, ale stále asi méně něž míchání seriálů a filmů do stejných kategorií. ()

bobstock

Každoroční evergreen o předávání cen v křečovitém módu neustálého spěchu. Žádná uvolněnost, máte pocit, že by stačilo jen hodit titulky o vítězích a hromady děkovné řeči namluvené AI pro sponzory. Nejšťastnější chvíli měl profík Vláďa Smutný a nejsmutnější chvíli si zkazila ruská výtvarnice se svojí přednáškou o ženách, které jsou v moderní společnosti nechutně tlačeny do výběru mezi profesí a dětmi. Přišlo mi to jako zoufalé volání do mlhy stoupající pěknou dobu ze stolečku a pak to dolehlo už i na rejžu, ostudný moment, za který si Daria Kashcheeva mohla sama.  Ceny úspěšně trefeny technické obory pro Bod obnovy, top seriál Volha, Bratři proti nedemokratickým režimům úspěšně vyslány za hranice a excentrická Peková, která si skutečně užila slávu, jak zde, tak v cenách kritiky. ()

Chudobka

Nevím, jak hodnotit. Úvodní scéna se stárnoucím detektivem mě pobavila. Předávání probíhalo bez trapností až do okamžiku, kdy byla umlčena naše talentovaná tvůrkyně. Jestliže její řeč někdo považuje za nevhodnou, já tedy ne. Eben nezasáhl. Mohl. Když jsem dnes četla , jak se mnozí vyjadřují na sociálních sítích k vzhledu této umělkyně (nikoliv k její práci, o které zjevně nic nevědí), bylo mi stydno. Náladu mi spravila Simona Peková, které jsem fandila. O českých filmech posledních let nemám dobré mínění. A co už neberu vůbec, je film Bratři. ()

JohnnyKladno

Nebudu hodnotit výsledky, na to jsou tu jiní, zkušenější. Ale, Bod obnovy rules :-D, mám radost! Ale dost… Večer, kde Marek Eben 30 minut vysvětluje tvůrcům, že nemají být dlouhý? OK… Bavilo mě, že to braly (krom pana Ebena) celkem rychle a nebyla to úplně estrádní zábava. Viděl jsem Lvy po letech ( to je asi hodně důležitá informace, pro zbytek hodnocení ), ale mít v nominacích TV seriály? Co to ku*va je? Za mě nesmysl a vyloženě mě to vadilo. Snažím se seriálům vyhnout a Volhy jsem neviděl ani jeden díl. Nenapadlo by mě, že to může být v nominaci. Je to fair, ptám se? Dílo, které má sedm až osm hodin navíc, lidi to mají „zdarma“ v TV. Oproti filmu, který zvládne odvyprávět příběh, dejme tomu, do tří hodin, převážně v kině. Nemyslím, že je to správně. Myslel jsem, že TV produkce má mít „svoje“ ceny, je to přeci jiný druh tvorby. Jistě, je to jen subjektivní. Hodnotit rozhodnutí Akademie nechci, ale dávat seriál a kinofilm na jednu rovinu mi přijde vlastně lehce neuctivé a nespravedlivé. Takže, nemůžu říct, že bych se nudil u tohoto galavečera, šlo to rychle. Neztrácí to ale exkluzivitu? Mě to vlastně dost naštvalo a nepřijde mi to fair. 50% ()

Rockerman

Marek to řekl přesně! Z dobrého scénáře lze udělat špatný film, ale ze špatného nelze natočit dobrý a to se právě stalo. Dokud byl Marek Eben na pódiu, tak půl bídy, jak se u nás říká, povedlo se mu několik dobrých fórů, ale jakmile odešel přišel chaos, nuda, nesourodost. Korunu všemu nasadila bývala občanka Sovětského svazu, která bojovala za všechny gendery (tomu jsem nerozuměl) a zapomněla na nejdůležitější, nezastupitelnou a nanejvýš uctívanou roli ženy, tedy roli matky! Její názor ji samozřejmě neberu, ale vybrala si velmi nešťastnou chvíli. Dále mi dost vadilo smíchání filmů a seriálů dohromady, přestože se mi Volha moc líbila a dal jsem ji hlas. ()

Kubeska

Opět si někteří předávající a ocenění nemohli odpustit nějaké ty bolístky na věci, které se vůbec netýkaly typu tohoto pořadu (politika, gander, manželství pro všechny apod.). Některá ocenění byla zasloužená, některá byla udělena spíše pokrytecky. Eben to zvládl dobře, ostatní mu to celkem kazili. Jinak jsem byl zklamaný, že nevyhrála Regina Rázlová, protože podle mě měla nejsložitější roli ze všech nominovaných hereček za hlavní roli. Když jsem slyšel děkovnou řeč Simony Pekové, tak tu roli ve filmu Přišla v noci vlastně ani moc nehrála, tedy tu část role, ve které vystupovala jako starostlivá matka, ta část, kde hrála mrchu, tak to už bylo lepší. Ale s tím už nic nenadělám. ()

Johny M. odpad!

český filmy, resp. seriály jsou pro mě naprostá žumpa (čest výjimkám) a když tam navíc začala kázat ta šeredná ruská radoby-umělkyně, poblil jsem se a vypnul to.... ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky