Za druhé světové války se britské letectvo již poněkolikáté pokouší zničit přehrady v Porúří. Zatím masivní ochranné zdi všechny útoky přestály. RAF tedy žádá konstruktéry bomb, aby vymysleli něco, čemu by přehrady neodolaly. Této nesmírně náročné práce se ujme Barnes Wallis (Michael Redgrave), kterému v provedení stojí mnoho překážek... Slavný klasický britský válečný snímek, který mimojiné velmi posloužil Georgi Lucasovi pro jeho HVĚZDNÉ VÁLKY - včetně některých takřka převzatých dialogů. (Pohrobek)

Arccos

Velmi zajímavá kapitola druhé světové války v poněkud romantickém podání typickém pro padesát léta. Některé speciální efekty (např. flaky) jsou poplatné době, ale jsou více než dostatečně nahrazeny autentickými záběry a záběry skutečných letadel na zemi i ve vzduchu. Mnohé jsou přitom unikátní a každopádně dechberoucí. Pro fanoušky válečného letectví skvělá podívaná a téměř povinnost! Dějově místy příliš popisné, ale vůbec to nevadí. (Opět si lámu hlavu nad duševními pochody distributora, který pro tento film vymyslel tak debilní český název. Co může někoho přimět změnit historicky zažitý název na nicneříkající a s filmem nesouvisející paskvil? A viděl to vůbec?) ()

cinema_cz

Elegantní žánrová podívaná. Dnes stojí snímek za pozornost nejen jako dokument doby, která měla dosud v čerstvé paměti válečné zážitky a začínala vnímat palčivost studené války, ale také dílo, jež v mnohém inspirovalo Lucase při natáčení Hvězdných válek. 80 % (Ci 03/2008) ()

Gortyna

I s ohledem na rok vzniku filmu a dobový kontext si podle mě film lepší hodnocení nezaslouží. Rozvíjení dané teze, předlouhá expozice. Wallis mi připomínal toho potrhlého brýlatého vynálezce ze seriálu Simpsonovi. Je to vhodné jako studijní materiál pro historika filmu, ať už válečného nebo britského. ()

harycek

Výborný film o jedné z kapitol druhé války, výborní herci a skvělá atmosféra!!Pro milovníky letectví a historie i techniky nezapomenutelný zážitek!!! ()

miza

Zajímavý film o jedné velice težké válečné akci. Stála mnoho usilí ale nakonec byla veškerá ta práce užitečná. ()

Spike86

Válečný film, který ale není zase až tak akční. Většinu doby vyplňuje vynalézání způsobu dosažení cíle a naplánování a prosazení operace. Je zde hodně dialogů, ale na druhou stranu žádná vedlejší výplň v podobě romantiky apod. Samotná akce přichází až na závěr. ()

Warapeidza

Tenhle film mi dlouho unikal, ač mám válečné snímky jinak velmi v oblibě. Včera se však naštěstí na ČT2 konečně zadařilo a musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Pomalejší tempo a horší efekty (ve své době byly ovšem špičkové)jsem čekal, velmi dobře vyprávěný a skvěle zahraný příběh už méně.... Troška historie navíc: Z operace Chastise se nevrátilo 56 mužů a sestřeleno bylo 8 letounů, což činí ztráty ve výši 42 %. Škody, napáchané německému průmyslu pouhými 19 letouny, byly však nedozírné. 330 milionů kubických metrů vody zaplavilo vše do vzdálenosti 80 km. Byly strženy důležité mosty, zaplaveny doly, města, továrny i vojenské objekty. Zničeno bylo 125 továren, odplaveno 3 000 ha orné půdy, 25 mostů strženo a 21 těžce poškozeno, utonulo přes 6 500 hospodářských zvířat a 1 294 osob, z čehož bylo 750 zajatců a válečně nasazených. Dlouhodobá ztráta produkce asi 100 000 dělníků na několik měsíců. Po náletu Němci přehrady opravili a zabezpečili proti dalším útokům, ale bylo již pozdě. Na přehrady už zaútočeno nikdy nebylo (viz www.valka.cz) ()

tulen

S přihlédnutím k době vzniku dávám plný počet. Navíc je příjemné dívat se na film, který není uměle udělaný na počítači, ale jsou v něm skutečná letadla, skutečné prostředí a občas trochu modelařiny :-) ()

Thomash

Výborný válečný film, který není zas až tak válečný. Je to skutečně velmi zajímavé podání skutečného příběhu Wallisových skákajících bomb. Od počátku projektu až po realizaci náletu na přehrady v Porýní. Historické přiblížení skutečností a nápadů, které vedly k významnému narušení dodávek německému zbrojnímu průmyslu v době druhé světové války. Bez zbytečných příkras a milostných příběhů, které jsou bohužel vmíchávány do válečných filmů jako na běžícím pásu. ()

BGH

Velmi pekny film, ktery ani po tech letech nenudi a neurazi... a ty leicestery bez filmovych efektu, nadhera... ()