17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Rssa

V rámci mého oblíbeného žánru jeden z velmi kvalitních filmů o ruském odstřelovači Vasilim Zajcovovi a jeho příběhu v rámci bitvy o Stalingrad. Výtečný herec v hlavní roli, jeho protivník taktéž, jen ten Chruščov se mi tam vůbec nezdál. 85 % ()

lonewolf

Opravdu strhující úvod, ale pro mě i závěr. Průběh, kdy po sobě jdou jeden ostřelovač versus druhý mě naprosto dostal a závěr filmu, kdy kamera najede na oběšeného Sašu jen ukazuje jak krvavá byla bitva u Stalingradu. ()

wosho

Bohužel znám historické souvislosti tohoto filmu natolik dobře, že můžu směle napsat, že je to pěkná pohádka. Když však opomenu fakta, tak tento nepřítel je zábavným filmem. Bohužel pouze zábavným, cokoliv v něm co se snaží ve mě vyloudit nějaké pocity, či názor se míjí účinkem. Prostě Annauduv nejméně povedený snímek s dobrou atmosférou zničeného města v bitvě kde padlo milion lidí, ve kterém je moc zbytečných věcí-politická zápletka, romantická zápletka, ideologická zápletka. Škoda, kdyby se tvůrci soustředili pouze na duel dvou mužů, dvou národností, dvou ideologií, jenž si jsou velice podobní-páni, to by byl supr biják. ()

joshula

Pro mě je jen škoda, že se ten konec nepodařil. Ten prostě k válečnému filmu, který poukazuje na původ podle historie nepatří. Je sice zajímavý, ale nedůstojný. ()

Pretender

Skvělý válečný válečný film s výborným E. Harrisem, kterému role nacistického majora Königa sedí dokonale. ''He isn't dead, and do you know why? Because I haven't killed him yet. '' ()

Najja

V některých částech naprosto monumentální film, ve kterém velkolepé scény střídá poněkud utahaná (ani se nedá říct jestli hlavní nebo vedlejší) dějová linie o lásce. A tak se to opakuje. Boje jsou strhující, honička dvou elitních sniperů je proti těm masakrům trochu chudá, ale vše vypovídá především o tom, jak dokázala kvalitní propaganda (dnes by se řeklo kvalitní PR) "vyhrát" válku (v přenesením smyslu slova). Milostný trojlístek (Táňa, Vasilij a Danilov) je už jen takový možná trochu sporný bonus. Faktické nesrovnalosti (hlavně ta opomíjená jazyková bariéra) tu evidentně jsou, ale oči se nad nimi dají přivřít. Navíc nemohu hodnotit, když jsem viděla film s českým dabingem. V originále ale zřejmě všichni šprechtili anglicky, což perfekcionalistům jistě udělá vrásky na čele. ()

Milan25

Kdyby všichni nemluvili anglicky a film byl trochu svižnější, tak by to bylo o mnoho lepší. Chybí tomu větší surovost. Takový lepší válečný průměr. Nějaký ruský (nebo aspoň slovanský) herec v obsazení by neškodil. ()

Merkin

Dechberoucí začátek je zároveň koncem toho ,,lepšího". Už jsem si zvykla, že Rusy hrají Američané, že špína nevypadá jako špína(určitě bych měla vždy umyté a upravené vlasy, by´t bych byla ostřelovačkou a žila bůhvíkde s dvaceti dalšími), že vše je bráno jako neskutečný patos(mrtvé zneužívané dítě, rozpolcený hrdina, energický politruk, romantická láska uprostřed bombardování nepřáteli, samotářský víceméně sympatický a svým způsobem mírumilovný záporák), jenže tohle byl snímek plný rozporů a až příliš nerealistický, nikoliv ze stránky praktické nebo obrazové atd., ale ze stránky vykreslení postav a doby. Už jen to heslo ,,Zpátky ni krok"(ano bylo to opradvu tak, ale jeho pojetí ve filmu na mě zapůsobilo spíš jako jednoznačně zaměřené proti tehdejšímu režimu než jako snaha ukázat bezmoc vojáků atd.), pak celý Zajcev(že by se ta postava nějak vyvíjela, kromě jasného cíle praštit s kariérou ,,hrdiny", totéž osudová žena-jediné překvapení bylo její zranění),postava pro zamyšlení byl snad jen politruk s filosofickým závěrem, že nelze být šťastný(nebyl-li tohle cíl filmu, ukázat, že komunismus byl špatný?) a německý ostřelovač(byť se od něj také nic jiného čekat nedalo a choval se spíš jako zaoceánský cowboy než německý důstojník).Takže pěkné reálie bitevní, i se objevil pokus o ruskou hudbu, ale ruský živel a to vše(což neobhajuji, ale ráda bych pochopila nebo někde našla) tu opět chyběl. ()

Reckon

Film má raketový start díky bitevní vřavě na břehu Volhy, která se filmařům nadmíru povedla. Není to sice vylodění z Ryana, ale to už se asi nebude nikdy opakovat. Pak to zákonitě jde trošku dolů, ale s příchodem Harrise to dostane znovu grády. Nácka hraje skvěle a občas se přistihnete, že mu i fandíte stejně jako já. Nemůžu ještě opomenout krásnou Rachel Weisz, které i ty šmouhy na tváři sluší. (8/10) ()

ti88na

Úvodná scéna zobrazujúca útok a obranu Stalingradu patrí asi medzi to naj, čo môžeme vo vojnových filmoch vidieť. Potom film stratí úvodné tempo, ale vôbec sa netreba báť, že to znamená aj nudu. Vôbec nie! Charaktery hlavných postáv sú výborne spracované za čo vďačia aj svojim hereckým predstaviteľom. Jude Law presne vystihol mladého ruského vojaka, odvážneho a skromného a Joseph Fiennes spoločne s Rachel Weisz mu krásne sekundovali. Do toho znela úžasná hudba a máme tu vojnový film, ktorý by ste určite mali vidieť. ()

Paity

Jednoznačně nevyužitý potenciál námětu či předlohy, jak kdo chce. Z tohohle se muselo vymáčknout víc. Bohužel režisér to nedokázal, což je naprostá škoda. Celý film se tak omezil jen na pár přestřelek mezi zničenými domy ve Stalingradu a soulož mezi troskami. ()

Ebon

Není to zázrak a přesto je to dobré. Sice úplné finále mě zklamalo, Ed Harris byl dokonalý a zasloužil si lepší finále, ale je to dobré. Chvílemi rusky lidské. Chvílemi poslepované a pak náhle velkolepé. ()

F.W.Colqhoun

Nepřítel před branami, jeden z prvních filmů, které jsem viděl v DivX, se mi nelíbil v roce 2001 a nelíbil se mi ani včera, kdy jsem se v záchvatu shovívavostí rozhodl dát mu druhou šanci. Brzy jsem dospěl k vysoce analytickému závěru, že je prostě blbej. Nečetné klady jako mile opravdové betonové kulisy, kamera a výkony některých představitelů [Ed Harris dává svým xichtem cokoliv], válcuje nepravděpodobný příběh s cca miliónem wtf-momentů. Všichni si povídají anglicky, rozbořeným Stalingradem rozděleným frontou procházejí celkem libovolně děti. Angažování Lawa do role ruského prosťáčka, který má vážné potíže s pravopisem, je typický miscast, který břitký a oduševnělý Law prostě nemůže uhrát. Režie mělní film milostným dramatem s mnoha dalšími přísadami a snaha vyhovět všem vyvolává značné rozpaky. Autenticity nemá film ani co by se za nehet vešlo a jako mainstreamová zábava [o událostech, které stály život statisíce lidí] nefunguje, protože s přemnohými, ploše napsanými, nekonzistentními postavami není možné jakkoliv cítit. Dramaticky film selhává na celé čáře. Kritickým se jeví ideologické vyznění. Film jaksi měkce reflektuje zacházení sovětského velení s řadovými vojáky, propagandu a bezohlednost k civilnímu obyvatelstvu, ale vzhledem k příslušnosti hrdinů k Rudé armádě nutí volit mezi Hitlerem a Stalinem ve prospěch toho druhého, což s ohledem na občasné humanistické výlevy hrdinů a základní dějepisné znalosti neladí. I tak pochybné praktiky jako propaganda snímá přes neodpustitelně romantický filtr jako jakési pozadí tématicky daleko méně zajímavého osobních vztahů hlavních hrdinů. Hlavní aparátčík stran masírování veřejného mínění je vyobrazen jako naivní dobráčisko a i ten Chruščov je sympatický, přímočarý, byť horkokrevný strýček. Jeden bod navíc dávám za tlumenou píchačku v obležení ...chrápajících a prdících rudoarmějců. Velmi plytké. ()

Mathew55

Edu Harrisovi role záporáka prostě padnou. Zbytek herců na mě dojem neudělal. A Rachel Weisz tam byla až nepříjemně nadbytečná. Při úvodních scénách ze Stalingradu jsem se radoval, protože velice realisticky zobrazovaly ruskou 'organizaci' armády. Ale jak film postupoval, bylo to horší a horší. Jsem si jist, že takhle sniperské duely nevypadaly. Nepůsobily realisticky a snažily se působit akčním dojmem, ale akční rozhodně nebyly (ostatně úloha snipera není nikterak akční, ale v tomto filmu se to zkrátka nepovedlo). Navíc jsem se ještě v průběhu filmu 2x ujišťoval, jestli je angličtina opravdu originální znění. To je pro mě faux-pas, které nejsem s to jen tak přejít. 3* za Eda Harrise a začátek filmu. ()

Radim

Ještě před několika lety nám byla předkládány válečné filmy plné udatných sovětských gěrojů s touhou zemřít za Stalina a sovětskou zem. Tento film se mnohem více blíží realitě a ta je hned na úvod podáná tak realisticky a intenzivně, až to mrazí (tou intenzitou mi to velice připomnělo Vojína Ryana). Boj o Stalingrad je pozadím pro boj dvou odstřelovačů - skvělého Lawa a snad ještě lepšího Harrise. Fakt působivý válečný film, kterému vyčítám jen trochu pokulhávající tempo v závěru filmu a místy nedotažené digitální scény. ()

slouy

Nepřítel před branami je skvělí válečný film. Já mám strašně rád válečné filmy, které se odehrávají v období 1. a 2. Světové války. Jude Law je prostě mastná snipa. ;-) ()