salalala

Knihu jsem četl hrozně dávno, přesto mám dojem, že některé pasáže ve filmu chyběly, případně byly hodně zkráceny. Jinak si myslím, že tady Schaffner trošku přestřelil s délkou. Myslím, že zkrácení o půl hodiny by filmu prospělo. Herecké výkony ale byly velice dobré, McQueen to svým charismatem v pohodě utáhl, proměnu mu uvěří snad každý. Přihrává mu výborný Hoffman, který byl asi ideálním Degou. Film je taky hodně nevyvážený, silné scény (ostrov malomocných, samotky) střídají scény zbytečně dlouhé, pomalé a někdy nudné. Hodnocení se nachází někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. 60% ()

major.warren

Bravurní útěk z vězení v podání McQueena s Hoffmanem. Motýlek je i téměř po padesáti letech od svého vzniku nejlepším filmovým útěkem historie. Proč si tohle dovolím tvrdit? Stačí se podívat... Skvělé herecké obsazení (McQueen / Hoffman), skvělá hudba (Jerry Goldsmith), skvělá kamera (Fred J. Koenekamp), skvělý scénář (Trumbo / Semple jr.), skvělá režie (Schaffner), vynikající a nezapomenutelný film! Příběh Henriho Charriera dodnes nepřestává fascinovat. Franklin J. Schaffner (Hoši z Brazílie, Planeta opic) odvedl výbornou práci. Film je poněkud drsný podříznutá hrdla, prostřelená břicha, seknuté hlavy, pořezané obličeje, všudypřítomný hmyz, malárie, lepra... přesto je to ten nejvíce nadějí utvrzený a odhodlaností poháněný příběh, jaký jsem kdy viděl. Steve McQueen si sahá na vrchol svého herectví, stejně tak oproti němu zde možná nenápadný, přesto mimořádný Dustin Hoffman. Motýlek se mi moc líbil a má u mě to nejlepší hodnocení. ()

Skip

Musím opravit mé původní dvouhvězdičkové hodnocení, za které bohužel mohl příšerný dabing. Toto vězeňské drama na motivy vynikající stejnojmenné Charrièrovy knihy, se kterou bylo místy pracováno hodně volně, je skvěle odehrané dvojicí výborných herců S. McQueena a D. Hoffmana. Nikdy se nevzdát naděje, byť by byla sebemenší, to je velké poselství Charrièrova příběhu. ()

TominoLa

4* jsou málo, 5 moc. Už dlouho se mi nestalo, abych nad hodnocením takhle přemýšlel. Steve McQueen a Dustin Hoffman to byla úžasná herecká dvojice, která vás nemůže nudit. Přesto mi na 5* něco chybělo. ()

Aleee89

Schaffnerův Motýlek je v podstatě hodně dobrý film, jenže není na první pohled tak líbivý jako jeho novější, známější hollywoodští kolegové, s nimiž ho prostě bude každý chtě nechtě srovnávat. Ani u mě při prvním zhlédnutí neuspěl tolik, jak jsem si představovala, a k dalšímu zhlédnutí se budu někdy v budoucnu asi dlouho přemlouvat. Motýlek má skvělé herce, ale také na můj vkus dlouhou stopáž a rozvleklý začátek. No, začátek, film mě začal bavit asi čtyřicet minut před koncem, což hodnocení prostě sráží. ()

Anglie

Knihu jsem nečetl, tak nemohu srovnávat, ale tohle není nějak výjimečný film. Námětem určitě, ale ne celkovým zpracováním. Přeceněné dílo. ()

Petroff

"Onanuj co nejmíň, odvádí to sílu!" Hodně moc mě baví komentáře, které se odkazují na to, že knížka je "prý, asi, zřejmě, nejspíš a všelijak podobně" lepší. Měli byste si ji, namísto těchhle kydů, prostě přečíst. Film je lepší (nikoli silnější), i když je hodně jinej. Tečka. ()

Violeta

Hmmm.. Drama, které působí velice mile. Milé je zřejmě pevné přátelství navzdory osudu, milé jsou maličkosti a rituály, které dělají utrpení jakžtak snesitelné, milý je Dustin Hoffman i Steve McQueen. Čím víc se při tomto filmu usmíváte, tím více si uvědomujete paradox toho, co vás to vlastně rozesmívá. Silný příběh o silné vůli. ()

Carlossss

Vynikající adaptace románu, který jsem neměl možnost číst. Teda prozatím. Příběh je totiž tak poutavý, že si předlohu určitě seženu. Filmu prospívá delší stopáž i změny prostředí. Člověk se totiž ani na chvilku nenudí. Herecké výkony jsou špičkové. Steve McQueen po propuštění ze samovazby vypadá, jako by byl na brigádě v uranovém dole, takže mu všechno to utrpení a broučí hody věříte. Dustin Hoffman jakbysmet... Jedním slovem: GENIÁLNÍ! ()

SonG

Zručně natočený film, ale naprosto dokonalý zážitek mi zhatil fakt, že jsem knižní předlohu četl na základní škole, a ještě mám v žívé paměti scény, které se vůbec na plátno nedostaly....Kniha pojednává o Motýlkovi více do hloubky, pasáže například na ostrově malomocných jsou ve filmu zoufale krátké. Dost už ale stěžování si, film je jistě kvalitním snímkem, který určitě nejvíc podpořil sám McQueen, který hraje naprosto fantasticky. Jeho obličejové kreace při ,,vykouknutí,, ze samotky je na dlouhé zapamatování. Naproti tomu Hoffman mě svým přihlouplým výrazem moc neoslovil. Motýlek se skrz naskrz krásné dobrodružství, které se prostě musí absolvovat, a věřím, že pros většinu diváků je to zážitek, na které se nazapomíná. Slovy Motýlka: ,, I am still here, motherfuckers!" ()

easaque

pro mě už přežitý film, který byl v době svého vzniku vyjímečný, dnes na mě už působil fádně až nudně. Takže ničím vyjímečný průměr - max. 50% ()

tigre

nemuzu si pomoct - film jsem si zopakoval po letech a opet vyplavalo na povrch to ze v porovnani s knihou je v podstate prazdny - pro me vec pres kterou se mi spatne prenasi, jakkoliv je to film s nespornymi kvalitami a mcqueen i hoffman jsou tam skveli tak pet dat nemuzu. ()

Martin741

Kvalitny film, ktory natocil J. Schaffner, presne to je Motylek. Vyborny pribeh a vyborny Steve MekKralovna zaistuju tomuto filmu 88 % ()

peiton

Prvýkrát som tento neskutočne silný príbeh o mužovi, ktorý sa nevzdáva skukla pred XY rokmi. Znova som po ňom siahla a film mi opäť pomohol na chvíľu utiecť z reality tohto sveta a prežiť tento strhujúci príbeh, ktorý napísal život sám. Galejník prezývaného Motýľ si každého niečim získa, či svojou túžbou po slobode, či svojou ľudskosťou v neľudských podmienkach. Jeho "dobrodružstvá" zostanú v našom podvedomí veľmi dlho a stanú sa obrovským zážitkom.Táto dráma je pre mňa skvostom skutočného filmového sveta. ()

Jufonka

Vše důležité včetně nelogičností tu už určitě bylo nejmíň 10x napsáno, takže za mě ve stručnosti: Film na mě HODNĚ zapůsobil. Jeho zhlédnutí jsem plánovala snad 10 let a až ted, v nemoci, jsem se k tomu konečně dostala. Knihu jsem nečetla. Přišlo mi to super, dýlka mi nevadila, až do poslední půlhodiny, která mi přišla zbytečně natahovaná. Naprosto mě rozsekal návrat Motýlka na pětiletou samotku, to jsem fakt nečekala a byl to pro mě šok. Nějaké pasáže bych rozhodně zkrátila (např. pobyt ve Venezuele s domorodcema - to mi přišlo dost mimo), proto dávám 4 hvězdy. ()

M.i.k.e

jako film,který je potřeba vidět hlavně pro odškrtnutí se seznamu "klasik" ok,ale pro mě se bohužel žádnou klasikou kterou budu vyhledávat opakovaně nestane.Hodně filmů z oné doby ohlodal zub času a ubral jim na síle což je přesně Motýlkův případ.Zahrané je to skvěle a duo McQueen Hoffman vše spolehlivě táhne,ale oni neuchrání Motýlka od místy zdlouhavých pasáží a momentů,které dnes už působí spíš úsměvně,než aby si divák film patřičně protrpěl...60% ()

rakovnik

Dobrodružná klasika. Mnohé pasáže filmu zcela beze slov, krásné obrázky a v nich krutost. Film o velké síle vůle a lidskosti. ()

marcek

Tak jsem se konecne odhodlal podivat na 72. nejlepsi film csfd. Po zkouknuti bych ho klidne poslal i o par pricek vys. Film Motylek je asi nejvetsi film o sile pratelstvi, jaky jsem kdy videl a je my hodne lito, ze byl nominovan na Oscara jen za hudbu. I presto davam 5 hvezd ()