Star Trek V: Nejzazší hranice

Star Trek V: The Final Frontier

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1989, 107 min

• Galadriel

Jednoznačně nejstupidnější film ze Startrekovské série (včetně pozdějších filmů s posádkou pod velením Picarda), který nezachrání ani zmíněné kultovní prostředí. Režije se ujal představitel kapitána Kirka William Shatner a zřejmě podle toho to také vypadá. Chybí akce, napětí a vůbec všechno, co ke Star Treku patří. Tímhle filmem jsem byla opravdu značně zklamaná, ještě že se tvůrci, producenti a kdovíkdo ještě nakonec vzpamatovali, natočili Neobjevenou zemi a vskřísili kult ST výbornou Novou generací...(22.2.2003)

Shatner to zkusil s náboženstvím a dopadlo to doooost průměrně. Na jedné straně slušná kamera i kulisy, na druhou triky, které snad musely být záměrem, a scénář, snažící se být tak strašně cool, až je to docela nuda. První půlhodinka hodně navnadila ("kempování" se Spockem je vzrůšo), ale jinak jedno velké nic, narvané až po okraj WTF momenty (Spockův brácha, McCoyův táta, Bůh...).(27.4.2009)

Tento díl začíná slibně, bohužel poté upadá do průměru. Akce zde moc není, což nemusí být vždy špatné, ale scénář tomu dvakrát nepřidal. Až vcelku k smíchu byla situace, jak snadno a téměř bez námahy se dá obsadit a unést vesmírná lodˇ. Velkým pozitivem byl konečně po Star Treku I opět bezkonkurenční Originál Star Trek Theme, což lahodilo mému uchu! :) Celkově ale slabší kousek.(11.1.2011)

Neni to az tak spatne jak jsem podle hodnoceni ocekaval, ale nejslabsi Star Trek film do te doby to urcite je. Stale jsou zde ale super sceny na zemi v narodnim parku, pisecne prostredi planety Nimbus III, setkani s bohem, nebo navrat hudby Jerryho Goldsmithe, takze co nabidnout to ma. 6/10(19.4.2014)

V porovnání s filmy s původní Kirkovo posádkou je to jasných a průměrných 40-50%. I když náznaky lepších časů tam jsou, všechno se to utápí ve slaboučkém tempu a hlavní myšlence i nedomrlé pointě a vlastně v celém scénáři. Vtípky, které často zachraňují, co se dá, jsou někdy až za hranicemi, nastolenými čtvrtým dílem. Ještě že se vrátil Jerry Goldsmith a tahá Shatnera z bryndy, i když také nedostává tolik prostoru, kolik by si zasloužil. Naštěstí ústřední trio nesleze z plátna. Jinak celkem nuda._Goldsmith je bůh, proti tomu není argument. S postupem času mě Nejzazší hranice celkem začíná bavit. Největší zádrhel nevidím v režii, která je podle mě na zpracovávaný materiál celkem dobrá, ani v nejhorších tricích z celé kolekce. Pro mě je to scénář, který je jednoduchý, což by tolik nevadilo, ale hlavně tak zvláštně dementní, což si ST nezaslouží. Zkratkovitost hraje velkou roli, díky ní spousta momentů vyznívá parodicky. Je to největší ST komedie a jedno z těch větších wtf mainstream sci-fi. Přidal bych na rozpočtu, 15 minut na stopáži (věnované většímu prokreslení postav a situací, lepším trikům), a pak by mohl film vyznít konzistentněji a seriózněji, neboť hlavní myšlenka o něčem mocném za velkou bariérou je pro sci-fi geeka skvělá, silná a lákavá. Přidávám půl hvězdy.(17.9.2011)

• - Přistávací modul mateřské lodi U. S. S. Enterprise se jmenuje Copernicus (Koperník). (Terva)

• - Fanoušky i kritiky je tento film označován jako nejhorší z šestice klasických Star Trek filmů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve filmu se mihne dcera Williama Shatnera. (Zdroj: ČSFD.cz)