Star Trek V: Nejzazší hranice

Star Trek V: The Final Frontier

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1989, 107 min

• baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1990 : VÍŤAZ (3) : Najhorší film, Najhorší herec - William Shatner, Najhoršia réžia - William Shatner, NOMINÁCIE (+3) : Najhorší film dekády (desaťročia), Najhorší herec VR - DeForest Kelley, Najhorší scenár - David Loughery, William Shatner, Harve Bennett.(25.10.2008)

• HAL

První Star Trek přišel s velmi inteligentním příběhem, další zase s akcí, čtvrtý místo toho přinesl odlehčené blbnutí a vtipkování a pátý... ten tohle všechno naradil hromadou mystického blábolení a nebetyčnou nudou všude okolo. Po Spockovi se režie chopil Kirk a dokázal, že ač mu to i přes jeho věk před kamerou pořád docela jde, tak za kamerou je značně neschopný a do snímku s už tak hloupým dějem nedokáže vnést ani trochu napětí nebo alespoň přibližně filmový vzhled. V době kdy vesmírným sci-fi na plátnech už dávno vládli Vetřelci je Final Frontier jen pitomou televizní epizodkou co do kin zabloudila snad jen omylem a hravě ji ve všem překonávají dokonce i jednotlivé epizody Star Trek: New Generation, které už tehdy pár let okupovaly televizní obrazovky. 5/10(18.2.2010)

Spolu s druhym dielom môj najoblubenejsi film s Kirkovou posadkou. Podla mna ma zo vsetkych filmov najblizsie k poetike serialu. V centre pribehu je trojica Kirk, Spock a Kostra a tentoraz okrem vtipnych hlasok predvedu aj poriadne emocie. Chemia medzi nimi je proste dokonala a miestami dojimava. Ostatni clenovia posadky sice nie su zbytocni a maju par zmysluplnych scen, ale tentokrat su na vedlajsej kolaji. Hlavna zapletka mi tiez pripada klasicky Star Trekovsky filozoficka a mne sa pacila. Dokocna namiesto finalneho zapasu s Klingonmi dôjde k ich zmiereniu. Slabsi je snad len predstavitel Syboka, ktory by potreboval charizmatickejsieho herca. Technicka stranka mi nepripada vôbec zla. Sceny na lietajucich topankach su super a vesmirne sceny su v pohode. Vydaril sa aj soundtrack, ktory obsahuje pekne variacie hlavneho motivu. Sem tam sa nevydarili len niektore komicke sceny, ktore pôsobia nepatricne. Striedanie dramatickych scen s komickymi uplne Shatnerovi nevyslo. Mozno, ze to pôsobilo lepsie v pôvodnom dvojhodinovom zostrihu, ktory nikdy nevysiel. Ale aj tak som s vysledkom spokojny a podla mna sa jedna o dost podhodnoteny diel. 8/10.(3.10.2016)

Row row row your boat gently down the stream merrily merrily merrily merrily life is but a dream. Je pravda, že speciální efekty vypadají spíš jako ze začátku 70. než z konce 80. let a Nimoy působí trochu unaveným dojmem, ale celé je to takové hravé, odlehčené a zároveň se zde s lehkostí Star Treku vlastní, bere do parády atraktivní téma víry. / Bůh: "Potřebuji vaši loď". Střih na hlásícího se Kirka..(6.6.2013)

|90%| Pátý film ST. No, koukám, že hodnocení zde na csfd je takové průměrné. Ale co, chápu, že určitý pokles to je, ale pro mě minimální. DOSLOVA minimální. Rozhodování mezi 4 a 5* mě také trochu deptalo, ale ne moc dlouho, takže nakonec jsem se štědře mému milovanému ST odměnil. Každýho věc jak kdo hodnotí. Já jsem možná trochu větší fanoušek ST, ale tak dost o tom. První film: Star Trek: Film (1979) měl odlišnou atmosféru a další tři filmy: Star Trek: Khanův hněv (1982), Star Trek: Pátrání po Spockovi (1984) a Star Trek: Cesta domů (1986) měli stejnou atmosféru a navazující děje. Tohle je zcela odlišný a dá se říci mnohem skromnější film. Takže proto takový neúspěch ? Se divím, páč mě to přišlo opět skvělé. Bylo zde dost dialogů, dobré hlášky. Má nejoblíbenější trojice postav: Kirk, Spock a McCoy mě zde bavili přímo nehorázně. Nechybělo zde popichování McCoy vs SPock. Příběh zde byl zajímavý, už od úvodu. Akorát co bych vytknul je, že mohl být lépe pojat úvod a hlavně finále mi přišlo trošku odbyté a ne moc dobře vysvětlené. Ale to je asi tak jediné. Už to nemělo co víc nabídnout, ale pořád jsem díky podobné atmosféře, vtipným scénám, skvělé herecké sestavě nadšen. Hudba mi asi v rozhodování mezi 4 a 5* jasně pomohla abych přilepšil. Jerry Goldsmith skládal hudbu už k prvnímu filmu o ST, a sice: Star Trek: Film (1979). Tam složil přímo parádně soundtrack. Zde kopíroval a upravoval své motivy i do tohoto snímku čímž mě vlastně dost potěšil. Bylo to v menším ražení ten náboj co se týče celkového soundtracku, ale bylo to super. Třeba hudební motivy Klingonů či už úvodní a nejlepší znělka celého ST. Takže napětí zde také bylo, spád to mělo. Zajímavá postava Syboka atd. Jsem spokojen - končím komentář.(15.5.2014)

• - Natáčelo se od 11. října do 28. prosince 1988 v Kalifornii (USA). (Varan)

• - Když měl film vyjít na DVD, požádal William Shatner studio Paramount o dodatečné peníze, aby film přiblížil svému původnímu záměru. Studio odmítlo.

• - William Shatner (hrající Kirka) usiloval i o režii předchozího dílu.