Star Trek V: Nejzazší hranice

Star Trek V: The Final Frontier

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1989, 107 min

• Marigold

Přešlap, Shatnere! Paramount to zřejmě bral jako malý úplatek revoltující hvězdě, ale diletantská režie a nahrubo slátaný scénář poslali Star Trek číslo 5 do kategorie propadáků. Příšerné žvástání o bohu, hodně chtěný humor a nepřirozené vztahy mezi postavami poprvé od roku 1979 přerůstají tvůrcům přes hlavu. Zatímco Wiseova "jednička" vysoké ambice jakž takž vybalancovala, Shatnerova pětka zaslouží... dostatečnou. S odřenýma ušima pana Spocka.(7.5.2009)

Nemohu si pomoci. Vím, že by to měl bejt nejslabši St film (a hodnocení 4,7 na IMDB to je potvrzují) ale mě to nadchlo. Už úvodní scéna na Planetě Nimbus III... Film je opět neuvěřitelná sranda, trojice Kirk - Spock - McCoy je k sežrání ( i když Leonard Nimoy už je přeci jen kapičku tlustší a v některých scénách je to až nepříjemně vidět) a celá ta Filozofická hloubka.. Víte kdysi sem četl jeden román od A.C Clarka (vlastně dva.... První se jmenoval Proti Pádu noc a druhý, Město a Hvězdy byl poněkud upraven, od půlky předělán, aby vyhovoval době a nebyl tak naivní). Pracovalo se v něm s objevováním zakázanéh, obávaného a dávno zapomenutého, a vytupovalo tam jakési Neomezené Vědomí (jmenovalo se tuším Vanamont). Nejzazší hranice mi tyto knihy velmi připomíná. Obsahuje jednu jedinou vyloženě akční scénu, ale dech mi vyrážel prakticky neustále (třešínka na dortu je pak tančící Uhura :) a nepotřeboval k tomu žádných okázalých prostředků. Tvůrcům stačilo pouhé budování atmosféry, práce se světlem... Myslím, že tento díl si rozhodně nezaslouží tak špatné hodnocení, rotože jediné, čím se provinil je, že se nedrží Star Trekovských Standardů. Já to považuji za velmi odvážný krok a je mi Williama Shatnera na pozici režiséra líto, že musel snášet tak negativní ohlasy, protože se evidetnně velmi snažil.(26.7.2006)

• Galadriel

Jednoznačně nejstupidnější film ze Startrekovské série (včetně pozdějších filmů s posádkou pod velením Picarda), který nezachrání ani zmíněné kultovní prostředí. Režije se ujal představitel kapitána Kirka William Shatner a zřejmě podle toho to také vypadá. Chybí akce, napětí a vůbec všechno, co ke Star Treku patří. Tímhle filmem jsem byla opravdu značně zklamaná, ještě že se tvůrci, producenti a kdovíkdo ještě nakonec vzpamatovali, natočili Neobjevenou zemi a vskřísili kult ST výbornou Novou generací...(22.2.2003)

Chápu to nízké hodnocení. Tenhle film není pro běžného konzumního diváka, který používá tři čtyři mozkové buňky. Tohle je velmi inteligentní jízda se spoustou narážek v obraze a detailech, kterých si tupoun nevšimne, se specifickým smyslem pro humor a tzv. vnitřním příběhem (tedy žádné okázalé efekty, nad tím, co se děje, je potřeba přemýšlet). To chytré pomrkávání okem na znalejší diváky už od začátku filmu mne prostě bavilo, a myslím, že tvůrcům bylo jasné, jak bude většinou film asi přijat. Nemýlili se, ale je hrozně fajn, že vznikl.(27.7.2010)

• baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1990 : VÍŤAZ (3) : Najhorší film, Najhorší herec - William Shatner, Najhoršia réžia - William Shatner, NOMINÁCIE (+3) : Najhorší film dekády (desaťročia), Najhorší herec VR - DeForest Kelley, Najhorší scenár - David Loughery, William Shatner, Harve Bennett.(25.10.2008)

• - Fanoušky i kritiky je tento film označován jako nejhorší z šestice klasických Star Trek filmů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - William Shatner (hrající Kirka) usiloval i o režii předchozího dílu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Přistávací modul mateřské lodi U. S. S. Enterprise se jmenuje Copernicus (Koperník). (Terva)