Star Trek V: Nejzazší hranice

Star Trek V: The Final Frontier

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1989, 107 min

• KarelR

Bože, proč... Spock a létající boty? Uhura balící Scottyho? Kirk vs. bůh? Shatner se dostal k režii a snažil se ze svého kapitána udělat až moc velkého borce, což dopadlo nejhůř jak mohlo. Půl filmu tak jen nevěřícně kroutíte hlavou, co se to sakra děje a kam se poděla inteligence trekovských zápletek. Některá odhalení jsou sice fajn (McCoyův otec), jiná však z rodu debilních (Spockův bratr) a celý příběh je bohužel jen jedno velké rádoby filosofické krafání, které se nakonec promění v mlácení prázdné slámy. O zabitých hláškách a hrozných tricích nemluvě.(21.4.2009)

• HAL

První Star Trek přišel s velmi inteligentním příběhem, další zase s akcí, čtvrtý místo toho přinesl odlehčené blbnutí a vtipkování a pátý... ten tohle všechno naradil hromadou mystického blábolení a nebetyčnou nudou všude okolo. Po Spockovi se režie chopil Kirk a dokázal, že ač mu to i přes jeho věk před kamerou pořád docela jde, tak za kamerou je značně neschopný a do snímku s už tak hloupým dějem nedokáže vnést ani trochu napětí nebo alespoň přibližně filmový vzhled. V době kdy vesmírným sci-fi na plátnech už dávno vládli Vetřelci je Final Frontier jen pitomou televizní epizodkou co do kin zabloudila snad jen omylem a hravě ji ve všem překonávají dokonce i jednotlivé epizody Star Trek: New Generation, které už tehdy pár let okupovaly televizní obrazovky. 5/10(18.2.2010)

Přijmout Nejzazší hranici znamená smířit se s tím, že nálada půjde výrazně proti té, kterou divák dostal na Cestě domů. Místo strefování se do americké společnosti tak přichází klišé typu nevlastního bratra nebo dalšího nenávistného Klingona a pokusy o navození dobré nálady v podobě táboření nebo rozbité Enterprise jsou až příliš nucené. I tak u mě ale pátý díl získává překvapivě kladné body a to hlavně za svoji druhou polovinu. Sybokem vyvolané vize a finální rozhovor s Ním jsou doslova úžasné, ať už atmosférou napínavou k prasknutí nebo kontroverzí, kterou si Shatner s Lougherym bez zaváhání dovoluje vyvolat. Bez zbytečných odboček a s od začátku jasněji určeným cílem by to byl vrchol série.(11.5.2009)

Doprdele lidi vy jste fakt mentálové :D Tak já tenhle díl na základě zdejšího zdrcujícího hodnocení roky odkládám a teď když ho náhodou chytnu v tv zjistím, že je to úplně pohodová svěží jízda plná nadhledu... Výsledné vypointování celé té pouti za nejzazší hranici je sice kapku nedotažené a dalo se z něj vytěžit mnohem více, ale jinak je to fajn zábava a v řadě startrekovských filmů rozhodně nejde o nějaký propadák..(10.1.2016)

Vzhledem k mizernymu hodnoceni a po kecech Shatnera u tretiho a ctvrtyho dilu, jak je vlastne skvelej reziser a Nimoye naucil vsechno, co umi, jsem cekal naprostou katastrofu. Ta se sice nekona, ale porad se to radi mezi jeden z nejslabsich Star Trek filmu. Vlastne tu nemuzu najit nejakej vylozene klad. Pribeh je sice zajimavej, ale nejsem si jistej, jestli je hledani Boha zrovna idealni tema pro Star Trek, navic je dej odlehcenej spoustou vtipku, coz by sice nevadilo, jenze zatimco ve ctvrtym dilu to bylo pochopitelny a vcelku i logicky, tady misty postavy jednaj jak paka. Dalsi problem je v tricich, minimum jich je sice peknejch, ale vetsina je o tridu slabsi nez v predchozich dilech, coz je problem. No a nejzasadnejsi problem je, ze film proste nema tempo, neni napinavej ani nejak zvlast sviznej, vlastne tu neni zadnej vylozene zaporak a skoro ani zadna akce. Shatner to proste neukociroval, kecal do scenare, nasral se do rezie a vysledek je takovej rozplizlej a nic moc.(27.6.2009)

• - Když měl film vyjít na DVD, požádal William Shatner studio Paramount o dodatečné peníze, aby film přiblížil svému původnímu záměru. Studio odmítlo. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - William Shatner (hrající Kirka) usiloval i o režii předchozího dílu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Fanoušky i kritiky je tento film označován jako nejhorší z šestice klasických Star Trek filmů. (Zdroj: ČSFD.cz)