BUFUU

Jednu ženu surově zbijou, zabijou jí snoubence,tak se z ničeho nic sebere a taky se zbaví pár padouchů ()

curfew77

Řemeslně to není až tak špatný film a Jodie Foster umí být pořád mimořádně sošná, v mnoha záběrech je na ni radost pohledět, přestože není krásná v tom klasickém slova smyslu. Rozhodně je ale přitažlivá, a dívat se na ni dá prakticky pořád(předpokládejme v jejím vlastním zájmu, že se to netýká jenom mužů :). Bohužel totéž se ale nedá říct o ději, který je předvídatelný a nudí. Pokud se divákovi předem donese sebestručnější zápletka (a aby ne, v dnešní době), už ho zhola nic nepřekvapí. A sdělovat světu, že žena, které při přepadení zabijí snoubence, se pak nějaký čas bojí vyjít na ulici, může mít potíže vrátit se do práce a taky jí z toho možná pěkně hrábne, na to snad není třeba hollywoodský rozpočet. Kromě půvabů hlavní hvězdy tak zaujme snad jen obrazová poetika kamery, naopak další přítěží je pro film něco, čemu já říkám "rasové přelidnění": kromě bílé Jodie tu máme hodného snoubence (něco jako Libanonec), hodného policajta (černoch), hodnou sousedku (černoška)... a pár násilníků (bílých) případně tupých policejních byrokratů (ano, hádáte správně, bílých). Na film, který pranýřuje násilí a jeho toleranci v době globálních vesnic, mi to přijde jako přinejmenším rozporuplné schéma. Pro mě dost velké zklamání. 40 %. ()

epoh

Budu dělat, že ten konec neexistuje, ale jinak je to naprostá atmosferická bomba, film s tak hutnou atmosférou jsem už vážně dlouho neviděl ()

kikulin

Jodie Foster podala (nejen) v tomto snimku vskutku excelentni vykon. Myslim si ale, ze to je taky jeji lidska pritozenost, kterou by pravdepodobne projevila, i kdyby herecky nebyla v situaci "rozhlasacky" Bainove. Pokusim-li se o jakousi asertivnost, uplne tomuto jejimu jednani rozumim (prestoze nevim, zda bych toho byl sam schopen). Povazuji Jodie za jednu z nejlepsich herecek vsech dob. Napovida tomu explicitne i jeji obecna zdrzenlivost k masmediim, intelekt , intuice, vnitrni nekonfliktnost a vzdelani (Yale). Vim, ze jeji civilni zivot, vzhledem k tomu, ze je jednoznacne hollywoodskou hvezdou, je pro mnohe jeji soucasniky az prilis neprirozeny (podivinsky). Scenar neni nikterak slozity, ale ve spojeni Jordan-Foster i Howard jasne ukazuje na skutecnost, kudy cesta vede, a kam by pripadne nemusela vest, kdyby podobny sujet uchvatil jiny filmovy tym. Zaujala me rovnez troufalost (nevim, kdo to ma na svedomi) ukazat filmovym prstem na vetsinu viniku trestnych cinu v USA, totiz na Afroamericany (Latinoamericany). Jakesi nepsane pravidlo, v americke spolecnosti zakorenene, (pozitivni diskriminace, chcete-li afirmativni akce) pravi, ze musi v umeleckych dilech existovat vyvazenost mezi "kladasy" a "zaporaky" prislusnym pomerem "othermen" a "caucasians". Tento uzus zde byl evidentne "porusen", prestoze alespon trochu vyvazen postavou detektiva Mercera. Neni totiz dobre delat za kazdou cenu ze srsnu kamarady a z vcel bodavy hmyz. Ucel je jasny, ale statistiky byvaji neuprosne. Senecuv citat "Clovek budiz souzen podle toho, jaky je a ne kym se zda byt" stale plati. Sdilim nazor Kleopatry, ze zaver, ac nahodny, neni vubec nemozny, ba naopak. Tim padem vubec nesouhlasim s adjektivem "debilni" Martina Pomothyho. Nemusi totiz kazdy film, natozpak skutecnost, vyustit do jakesi "umelecke" katarze, aby tim bylo dano punktum kvality daneho snimku. Kazdy cin cloveka je podle meho nazoru vyustenim prirozene reakce na konkretni situaci. Vim, ze to mnohe casto svadi k mylnemu nazoru, ze jen sociokulturne prijimana pravidla jsou ta spravna, ale nakonec rozhoduje Buh a jeho zakony. Celkovy kontext nabizi otazku, jak by se asi zachoval kazdy z nas, byt v roli obou hlavnich protagonistu. ()

MarkHoppus

Poměrně jednoduchý příběh, ale za to geniálně nastíněný. Jodie Foster předvedla skvělou roli z nenávisti vraždícího maniaka a Howard jako skvělý polda předvádí po Crash svoji jednu z nejlepších rolí. Pomalý dramatický příběh vás zaručeně oblbne až do závěrečných titulek. ()

LuNaj

S odstupem času ničím nevýjimečný thriller, při jehož sledování mi přišlo, že místo vražedného tempa tvůrci nastolili taktiku Vražedné Jodie. ()

jprmusic

Tohle je skutečně pecka, moc se mi líbil už Tajemný let, a i tady prokazuje Jodie svojí třídu. Je neuvěřitelně autentická, a když se k tomu přidá vynikající režie Neila Jordana, je to zážitek. Jasných pět *. ()

HarlanWade

Nemám výhrady, k tomuhle na první pohled nenápadnému krimi na klasické téma pomsty za smrt blízkého. Strašně se mi to líbilo, doslova jsem si pochutnával na každé scéně, ujížděl na tom, jak to Jodie Foster pěkně zahrála a liboval si v tom, jak to Neil Jordan zkušeně zrežíroval. Při sledování jsem pořád nemohl dostat z hlavy srovnání s Mlčením jehňátek. Oba dva tyhle psychothrillery mají totiž společné to, že se jim za přítomnosti dost skromných elementů, podařilo navození bezchybné atmosféry a napětí. A to mě osobně přijde jako to úplně nejsložitější a nejhodnotnější, co se dá na filmu ocenit, protože nevím jak ostatní, ale já radši jednoduchou, ale pořádně ZÁBAVNOU řežbu, než mistrovky zpracovanou, ale krutě nezáživnou nudu. A z tohohle důvodu, se mi hnusí dát jiné hodnocení, než plné, přestože perfekcionalisti by si jistě rádi dloubli do jistých děr v logice, nebo hloupého závěru. Já jsem se nabažil. ()

Dinsberg

Ženská variace na Paula Kerseyho. Jodie Foster je skvělá herečka, jen ten příběh už tady byl. Škoda neoriginálnosti námětu. ()

Pharlap

Slušné krimi dramátko se SPRAVEDLIVÝM koncem. Takhle by mela postupovat policie i v CR. Podobneho tajemneho mstitele bych najal do jejich sluzeb. ()

miki68cz

Povedený film s povedenou zápletkou. Mám rád filmy, v nichž hrdinové nepostupují standardním způsobem. Film v němž není černá a bílá jen černá a bílá a film jenž překvapí asi každého a hodně obyčejných lidí, bude s postupem hlavní hrdinky naprosto souhlasit. Výborná Jodie Foster, krásná doprovodná muzika. ()

mirkath1

No mám trochu smíšené pocity takové přání smrti naruby až na to že Charlesi Bronsonovi jsem více věřila,Judie je výborná herečka jenže tohle byl opravdu slabší příběh a ženy takhle vážně nejednají. No nakonec naučit se velkolepě střílet přes noc taky nestojí na zahození že ano :) ()

Kubi21

Studie psychiky ženy, které osud připravil téměř o vše. Jodie tady svou hrdinku vystřihla s takovou uvěřitelností, až mi to vyrazilo dech. Vlastně ten film stojí vidět hlavně kvůli ní. Příběh není úplně originální, ale nabízí několik situací, které člověk nepředvídá. Atmosféra nočního Velkýho jabka je parádní a dosti mrazivá. Výborné jsou rozhovory s detektivem v podání též skvělého Terrence Howarda. Škoda toho závěru. Ten mi přišel trošku šroubovaný a srazil můj dojem z filmu. Opravdu škoda mohlo to být za plnou palbu, i když ještě jednou musím přiznat, že nebýt obou hlavních představitelů, tak by to tak slavné nebylo. ()

hackstolle

Vzhledem k memu profilu nemohu dat mene jak 80 %. Pribeh neni v pravde nijak prevratny. Klasicka vendeta. Ocenuji ale predevsim myslenkove pochody a mysleni Jodie vyrcene nahlas behem filmu. .."Proč mě nikdo nezatkne?!?"..Zaver me take docela prekvapil. A jelikoz me Jodie uhranula uz v Taxi Driverovi, 80 % je rekl bych z me strany "nutny" standard. **** ()

Mr.Atsor

Chvílemi trochu zdlouhavý film, u kterého bych si představil více napětí a akce. Všechny vraždy se stanou takovým způsobem, jakoby se nestaly vůbec. Ta žena je vlastně vždycky v právu, ale provede to způsobem nikoliv přiměřeným. Konec není příliš překvapivý, i když se chvílemi může zdát, že to dopadne naopak. Je to spíše oddechový film a ode mne dostane 3*. ()

gicous

Nevěřím řečem, že všechno zahojí čas. Naopak věřím, že když vás opustí lidé blízcí vašemu srdci, nesete si tuto ztrátu po celý život a čas zde ztrácí svoji konejšivou sílu. Erica se ze své ztráty nikdy nezotaví. Jizvy na těle a na duši si ponese po celou dobu, co bude chodit po tomto světě. Strach, který se jako vedlejší produkt hrozné zkušenosti usadil v její hlavě se rozhodla vyléčit prostředkem velice radikálním. Koupila si zbraň, jenž ji propůjčila sílu a odvahu a rozhodla se odpovídat na násilí jediným funkčním nástrojem, kterému ti, kdož násilí páchají rozumějí - tedy násilím. Vzala spravedlnost do svých rukou. Je to spravedlnost absolutní a bez vyjímek. Oko za oko, zub za zub, smrt za smrt. Má v dnešní civilizované společnosti podobný princip opodstatnění. Je Erica v právu, a nebo by měla za své činy platit stejně jako ti, jež páchají zločiny každodenně, bez vyčítek a bez milosti, ničící životy obyčejných lidí? Těžká otazka, na nichž neexistuje jednoduchá odpověď. Snímek, který přinutí k zamyšlení, k diskuzi. Mé druhé já je kromě toho řemeslně výborně natočeno. Má tu zvláštní kombinaci myšlenkově bohatého příběhu, dobrých herců, výborného režíséra, funkční hudby a kamery, jež dělají z filmů skutečný zážitek. Funkční celek, bez slabších míst, silný v detailech hodných zapamatování. 8/10 ()

randi64

A zas, zas a zas! SPOILER! Celej film vše funguje skvěle, Jodie střílí šmejdy a ještě si povídá s detektivem. Prostě paráda, bomba! Jen těch posledních 5 minut.. Hlavně, když se do toho všeho přisr*l Terrence a vše vyřešil. Škoda. ()