Já, legenda

I Am Legend

Ja, legenda

Som legenda

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2007, 101 min (Alternativní: 104 min)

• EdaS

A já se tolik těšil! Rozjezd filmu je parádní, atmosféra vylidněného New Yorku úžasná, bohužel PŘÍBĚH se nedostavil. Já, legenda se točí v kruhu, neví, co vlastně chce vyprávět, nedočkáte se ničeho opravdu zajímavého, nečekaného, zkrátka nechutně tuctová záležitost (tuto záhadu objasnila dvě slova v závěrečných titulcích - AKIVA GOLDSMAN). Dvě "oscarové" (v tomcruiseovském slova smyslu) scény ke konci snímku mě málem rozbrečely svým zoufalstvím. Velký rozpočet zkrátka ještě dobrý film nedělá. /DVD screener/ P.S. Asi tak desetkrát jsem během sledování kontroloval timer, což taky o něčem vypovídá. P.P.S. Podle stejné předlohy vznikl i černobílý horor s Vincentem Pricem The Last Man On Earth - u něj jsem se bavil podstatně lépe.(21.12.2007)

„Milujem Shreka.“ Scenár je odfláknutý až blbý (SPOILER máte pre seba celý New York a ubytujete sa v rodinnom domčeku a namiesto tanku sa po meste vozíte džípom?; Niekoľko rokov nič a keď vám počas nich jediný raz hrozí smrť, príde „náhodou“ záchrana? SPOILER). Ako keby bola SOM LEGENDA drasticky zostrihaná z troch hodín na podozrivo skromnú hodinku a pol (je pravda, že sa menilo napríklad finále, ale podľa mňa sú obidve - to vystrihnuté nájdete na DVD - rovnako zlé). Napriek tomu sa mi snímka páčila, na čom mal podiel predovšetkým sústredený Will Smith, rozumne použité počítačové triky (áno, zo sŕn a levov padajú počítačové pixely jedna radosť, ale je to dobrý nápad a to je dôležitejšie ako samotná nekvalita trikov), pôsobivá audiovizuálna stránka/výprava a množstvo chytľavých zapamätateľných scén (Samantha, retrospektívy). Škoda, že to celé pôsobí takým skratkovitým/„urýchleným“ dojmom.(19.7.2008)

Výborná atmosféra. Jen nebýt těch odfláklých zombíků...(26.9.2008)

Zvládnout to od neskutečně atmosférického úvodu k poněkud rozpačitému konci, který mimo jiné tím, že to tak měl pámbu vlastně od začátku vykoumané, nehorázně drze omluví několik scénáristických botiček a berliček, bratru za ani ne hodinu čtyřicet, tomu se říká výkon. Bohužel nijak zvlášť dobrý výkon:P Ten je naopak potřeba ocenit u Willa Smithe, který si to tu dává jako hodně zkušený mazák, a jehož one man show vlastně celý film je. Škoda digitálních příšerek, které ze všeho nejvíc připomínají Hulkovy dětičky, a mají největší podíl na tom, jak film utrpěl po vzhledové i dějové stránce. Je to vážně škoda, protože tady bylo našlápnuto k překonání hodně vysoké laťky, ale tenhle film s tím, jak nevyváženě a nedomyšleně je ve svém celku poskládaný, nikdy nebude legendou. Ode mě 70%, i když to necítím jako úplně férové hodnocení. PS se spoilerem: Alternativní DVD konec (zombáci si jdou pro svoji ženu, a když ji dostanou, odcházejí) mě donutil k smíchu, protože sice vyhodil boha ze stroje, ale zase přetočil všechno až do té doby logické a realistické naruby tak, že se to nedá přijmout jinak než jako násilné otevírání dveří k sequelu se Smithem - a takhle teda už opravdu ne, přimlouvám se, aby producenty navštívila hromada reducentů:P(7.9.2009)

Vylidněný New York, flashbacky do dob, kdy se epidemie rozjela, ale i hrozivé zapadání Slunce či útok těch zmutovaných bytostí - to byly pro mě úžasné scény. Téma, kdy nějaký virus zabije většinu lidí na planetě, mi přijde hodně zajímavé. Film má skvělou atmosféru, Will Smith táhne film povětšinou sám statečně kupředu a potěšila působivá hudba Jamese Newtona Howarda. Naštval mě, jako zde většinu komentátorů, závěr plný náboženských keců.(21.1.2008)

• - Plevel na domech vypadá věrohodně, protože šlo o živé květiny, které byly na místo natáčení dovezeny z Floridy. (don corleone)

• - Mustang Shelby GT 500, ve kterém Robert Neville (Will Smith) v úvodu loví zvěř, je novou verzí známé "Elleanor" z filmu 60 sekund (2000). (lskala)

• - Will Smith a Francis Lawrence před natáčením filmu navštívili společnost CDC zabývající se výzkumem virových onemocnění. (Witta)