Já, legenda

I Am Legend

Ja, legenda

Som legenda

Drama / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 2007, 101 min (Alternativní: 104 min)

Tak první dvě třetiny jsou naprostá bomba - jediný člověk co přežil bloumá se psem zničeným městem a pořád doufá, že někde někdo přežil. Will Smith skvěle zvládá stav takového člověka - deprese, beznaděj, naděje, strach, smutek, všechno mu to beze zbytku věříte. Velká škoda té poslední třetiny filmu, kdy to sklouzne do něčeho klasického a obyčejného, co jsme už mockrát viděli. Ale i tak to byl skvělý film, takže slabší 5*.(25.1.2008)

Od One-man show Willa Smithe jsem si rozhodně sliboval mnohem víc. Vždyť už samotný příběh je jeden z nejoriginálnějších. Francis Lawrence je velice talentovaný režisér, což potvrdil už v Constantinovi. Od filmu Já, legenda jsem ale čekal takovou menší revoluci. Čekal jsem, že budu s otevřenou pusou hltat vylidněné město a film bude mít úplně jinou atmosféru. Revoluce se ale nekoná a Já, legenda zapadá do klasické škatulky akčních filmů, kterých se v hollywoodu točí stovky. Film nemá podle mně moc povedený scénář a rozhodně by mu slušel i nějaký lepší soundtrack. I přesto mám ale z filmu příjemný dojem. Nebýt hluchých míst mohlo to být za 5 hvězdiček. Velkou poklonu si určitě zaslouží Will Smith, který je ve filmu výborný a film neuvěřitelně zvedá.(23.12.2007)

Škoda až komiksového rozměru nakažených, tj. jejich enormních schopností – takové síly, že by snad rozšmajclovali i pancéřák a rychlosti, že by v krátkém sprintu za sebou nechali i Asafu Powella. Trošku se to bije se zbytkem filmu, který je vlastně takovým komorním dílkem o osamoceném životě jediného přeživšího, jeho pocitech a smutku. Tedy nutno dodat, že „komorním dílkem“ s fenomenálními triky, protože takhle díky digitálním kouzlům vylidněný New York jste nikdy předtím neviděli a do budoucna možná dlouho neuvidíte. V tomto koncertu o jediném muži, který za celou dobu snad nesleze z plátna, Will Smith dokazuje, že pokud na to člověk herecky má, zbaštíte mu všechno, i ty dojemné dialogy s umělými figurínami z vitrín. Kdo by tehdy před lety řekl, že tenhle Fresh Prince, který do světa rapoval svoje moudra o ´gangstas´ ze sousedství, se stane takovou uznávanou filmovou veličinou. Navzdory tomu patetickému zakončení to byly 2 hodiny zajímavé podívané, i když ta slečna, sedící v kině za mnou, si to se slovy: „….další americká píčovina.“ zjevně nemyslela :o)(19.2.2008)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $256,393,010Tržby Celosvetovo $585,349,010Tržby za predaj DVD v USA $128,978,025 //počet predaných kusov 7,208,166║ Takže plukovník Robert Neville(Will Smith) ako záchranca sveta pred zhubnou epidémiu vzniklou vďaka prelomovému lieku na rakovinu, nakoniec kto iný by teda mal aj objaviť na túto katastrofu protiliek ... až sa z neho raz stane legenda? A nakoniec tých zmutovaných ľudí obráti na pravú ľudskú tvár, nuž pred nedávnom tu niečo podobné bolo presnejšie prepadák s názvom Invázia a poviem že určite oproti tomuto megalomanskému hitu nezaslúžený prepadák, mal určite viac s deja než tento scenáristický počin od Akiva Goldsmana, ten akoby od Oscarovej Čistej duše zaspal na vavrínoch, jednak pred nedávnom spackal spolu s Ronom Howardom Da Vinciho Kód a teraz si skoro o nič lepšie neporadil s katastrofickou témou, kde to ako tak zachraňuje výkon Willa Smitha. Lenže ako keby toho nebolo málo a okrem scenára, si dali klapky na oči aj technici od trikov, v prvom rade ak bol ten pustý New York robení špeciálnymi trikmi tak klobúk dole ale to je tak všetko čo bolo strhujúco prevedené, také zvieratká už boli len priemernou počítačovou animáciu čo by sa ako tak dalo prekusnúť ale čím najviac ublížili filmu boli zmutovaní ľudia, a tu nastáva hlavná otázka prečo ich nehrali skutočný, veď stačilo im len oholiť hlavy a mierne zamaskovať. Jednoducho v tomto smere zničili to skryté tajomno v tmavých zákutiach budov a odhalili nehoráznu nedokonalosť v dnešných trikoch, v dobe keď technológie napredujú dokážu dôležité veci tak odfláknuť že neostáva len krútiť nad tým hlavou a pýtať sa ako je možne že na takýto polovičatý počin chodia ľudia do kina v takom hojnom počte, že by stačila len výborná reklama aby sa stal film megahitom. Trocha my je ľúto režiséra Francisa Lawrence, ktorý po vydarenom comicsovom filme Constantine musel spolupracovať na takomto filme kde budovanú atmosféru šmahom ruky zničili chlapci od trikov. "Som legenda Robert Neville a som proti všetkým!" - asi takto v skratke by sa dal zhrnúť nerovný bol proti zmutovaným ľudským ozrutám a upadajúcej mysli, ktorá nemá už nejaký ten čas si s kým pokecať, samozrejme okrem výkladných pantomín a nejakého Freda, ten to aj nechtiac schytá. /videl v kine: 60%/ ...a bol som moc sklamaný(7.1.2008)

Já, legenda je padným argumentem utišující všechny ty, kteři tvrdí, že americké filmy neimplantují své vidění světa a politiku jiným lidem a ve filmu klasického amerického žánru jde vždy o to, nakolik se s tím ta která podívaná vypořádá. Will Smith si čím dál tím pečlivěji vybírá role, kde mi jeho machističnost vadí čím dál tím míň a kde i jeho exhibicí ubývá (Já, legena má akorát strávitelné pasäže cvičení). Francis Lawrence umí skvěle vylíčit atmosféru vylidněného (?) New Yorku a ve flashbacích se neopájí zbytečně atrakcemi, ale stejně jako u Constantina se nevyhne klišé a hlavně, což zde působí nepatřičně, křesťanské ideologii, která je křečovitě nasazená na konec a násilná víc než celá protivojenská linie v 28 dní poté. Digitální kreatury mi ale nakonec nevadily, v tomto ohledu souhlasím s Adrianem. Mírný nadprůměr a první polovinu opravdu chytré postapokalyptické sci-fi s několika skvostně konstruovanými scénami, ale ve výsledku hloupější a horší než nejslabší Shyalaman - Znamení.(8.2.2008)

• - Obraz, který visí nad televizi, ve které hraje film Shrek (2001), je „The Starry Night“ od Vincenta van Gogha z roku 1889, jenž se nachází v The Museum of Modern Art v New Yorku. (Steewe)

• - Willow Smith, představitelka filmové Marley, je dcerou Willa Smithe nejen ve filmu, ale i ve skutečnosti. (Drink4Fun)

• - Spoiler: Film Já, legenda má dva konce. V jedné verzi Robert Neville (Will Smith) na konci zemře, ve druhé přežije. (Langy10)