Já, legenda

I Am Legend

Ja, legenda

Som legenda

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2007, 101 min (Alternativní: 104 min)

Běžný divák neocení tento moderní skvost, ovšem divák odkojený raným Cronenbergem, Romerovými filmy a jejich klony, "Den a 28 dní poté" atd., vidí v tomto všechna předešlá témata těchto tvůrců a filmů přirozeně, nenásilně a úžasně spojené dohromady. Jedná se o moderní varování před katastrofou, která dříve nebo později na naší planetě stejně propukne (virový původ něčeho, co nepůjde zastavit ...), otevírá řadu témat, které nastiňoval již Romero a nebyl stále chápán (kritika konzumní společnosti, honba za věcmi, neživými pozlátky a vytváření iluze, že věci z nás dělají lidi, nikoliv naopak ...). Nastínění otázky ztráty hodnot a hodnot opravdových, smyslu sociálního kontaktu, úžasně sehrané přátelství a přímo závislost na živém tvorovi (tady je to pes). A nakonec i v podstatě filosofické dílo o smyslu života jak jedince, tak celé lidské populace. Vyjmutí, a to i obrazové, mnoha témat, která se zde objevují od Romera již z 60. let, ale přitom vše tak ojediněle ztvárněné, že film nevykrádá, ale vychází z mnoha témat a slučuje je v jedno. Pro mne osobně úžasný, originální a jedinečný zážitek, kdy mě mrazilo z té samoty víc, než z hromady "zombies" ... Jediný problém filmu je ztvárnění zombií/nakažených, kteří jsou těžce digitalizované, na dnešní poměry a dobu amatérské, jako by vypadnuvší z nějaké dnešní videohry. Každopádně film není o zombiích, takže jsem mu to prominul. Pro mne plný počet a úžasný filmový zážitek. (Smith podává podle mne nejlepší herecký výkon své kariéry ...)(29.9.2008)

Start legendy je strhující. Mírně přehnaná adrenalinová jízda plynule pokračuje jako zábavné přežívání jednoho trosečníka, který, ač nemusí, v rámci zachování vlastního duševního zdraví respektuje určitá pravidla a sociální interakci si krom povídání s věrnou fenou („Drž mi packy“) vynahrazuje pravidelnými návštěvami videopůjčovny, kde každý den potkává ty samé němé tváře. Jediná živá osoba v hodně širokém okolí… Člověka skoro napadá, jaká by to byla pohodička. Jenom si nesmíte začít klást otázky typu „odkud ještě po třech letech bere potraviny, vodu a elektřinu?“. Nemluvě o nepředstavitelné psychické zátěži, zde reprezentované všehovšudy jedním dvěmi záchvaty vzteku. Cirka po třiceti minutách přichází na řadu první náznak žánru, k němuž se tvůrci hodlají přiklonit, což s plným nasazením (bohudík) učiní teprve v poslední dvacetiminutovce. Tak jako tak, film po vyložení hororových karet ztrácí část svého kouzla. Najednou absentuje nadsázka a větší prostor dostávají rádoby psychologické momentky, příliš povrchní, aby nezačaly i při tak skromné délce působit jako vata. Neobviňoval bych Willa Smithe (ač mi do role vědátora ani trochu neseděl), Francis Lawrence mixuje dohromady příliš mnoho žánrů a žádnému nevěnuje náležitou péči. Když z toho nakonec vykvete další stoprocentně korektní rodinné drama, překvapen bude asi málokdo. 75% Zajímavé komentáře: anais, Tomco, Blackberry, Desperado, Triple H, Alojs(15.1.2008)

Hned na začátek bych rád upřesnil, jak je to s názvem filmu. Samozřejmé JÁ jsem legenda, ne on, nicméně nehodlám se s amíkama hádat o tom, kdo je skutečná legenda, ještě by mě vojensky napadli. V tomhle filmu pro změnu někdo, tedy spíše něco napadlo amíky, ale zatímco jinou zemi či město by to položilo, je nééé, protože tam žije afroameričan s hezkou postavou, v hezkém bytě, s drahou televizí, s vyzbrojí lepší než má naše "NATO ARMY " jmenuje se Will Smith a žije s fenou vlčáka, což jasně dokazuje sexuální orientaci hlavního hrdiny. Samozřejmě žijeme v moderní době a já nejsem žádnej puritán, bylo zcela jasné, že jsou spolu šťastní. Chodili spolu na romantické procházky apocalyptickým New Yorkem a na 5.Avenue společně lovili pobíhající srnky, ve vaně spolu usínali víc zamilovaně než většina manželů po 30letým společným soužití, francouzské polibky mezi nimi byly až zvířecky vášnivé, jenže pak se to celý zvrhne a místo sledování milenecké dvojce muž - pes, / fenka, přesněji řečeno, zase nerad bych z nich dělal buzeranty / koukáme na parádní akcičku proloženou solidníma lekačkama. Vizuálně povedený film, který mě udržel v napětí téměř do konce a dal zapomenout na zlost ze zdraženýho vstupnýho v Palace Cinemas.(19.1.2008)

Kniznu predlohu som necital, ale I am Legend je prinajmensom "entertainment" vydarenou transformaciou filmovej verzie The Last Man on Earth s V. Priceom z 1964. Akykolvek myslienkovy presah je zredukovany takmer na nulu, ovsem osobne mi to vobec nevadilo, kedze "nahrada" v podobe presvecivej postapokalyptickej atmosfery vyludneneho velkomesta bola dokonala. Navyse, ta okata trikovost kreatur mi skvelo podtrhovala ich de-evolucnu animalnost a zaroven zintenzifikovala survival mod hlavnej postavy v akcnych pasazach.(24.12.2007)

Je to hodně ambiciózní projekt, bohužel ale skončil dost bezživotně. Vzhledem k tématu to je možná plus, ale mě nestačí hodinu koukat na Willa Smithe jak chodí po městě. Když posiluje nebo střílí je dobrej, ale neříkejte mi, že jste mu někdo věřil toho vědce. Scénář je dost klišoidní a ta ženská s klukem mi tam moc neseděli. Navíc Smithova postava chvíli mluví jako magor (hrabe mu z tý samoty) a pak z ničeho nic je zas schopen naprosto normální konverzace. Nic proti tomu ale ten motiv magorství bych tak trochu víc rozvedl, byla to jediná zajímavá věc ve filmu (scény se Shrekem či slaninou rulez). Bob Marley potěšil.(15.1.2008)

• - Scéna z videopůjčovny byla natočena v Tower Video na Manhattanu. (Witta)

• - Vojáci i příslušníci pobřežní stráže jsou většinou skuteční. (Witta)

• - Poprvé je ve filmu možné vidět nový transportér Stryker. (Witta)