Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Tomco

pribeh je pekny a zaroven dost kruty, no ten ma az tak neukojil...tym pravym orechovym su herecke vykony na cele s judi dench, v zavese vyborna cate a prijemne ma prekvapil aj bill nighty ...tento film vo mne otvaral davno zabudnute predstavy z cias puberty, ked som po podobnom zazitku tuzil viac ako po listkoch na finale ligy majstrov :) a nebol som urcite jediny. ()

Slarque

Začátek trochu klame lehkým tónem a humorem. Ale oboje se z filmu rychle vytrácí. To, co na začátku vypadalo jako neškodná stará semetrika s přezíravými názory prakticky na každého v jejím okolí, se před našima očima mění na opravdu nebezpečného magora a podlou svini. V závěru jsem se začal obávat nějakého americky thrillerového „konečného řešení“, ale scénář naštěstí zůstal britsky uměřený. Cate Blanchett a Bill Nighy jsou tak dobří, jak jsem čekal. Jinak film naprosto ovládla Judi Dench, díky které není pokroucená realita hlavní „hrdinky“ až tak nepochopitelná. ()

WANDRWALL

Nejednoho deníkáře vede k jeho záznamům právě potřeba vyznat se ve vyhrocených situacích, které prožívá. Zápisky o skandálu nejsou v tomhle směru dostatečně důsledné, tedy klasické, ale spíše podbízivé, tedy povrchní. ()

klerik

Neškandalózny film, ktorý má skvelé obsadenie, ale je dosť nesúrodý. Dench je ako vždy super, ale jej postava je scenaristicky nedotiahnutá a jej snaženie o novú MISERY tak vyšlo na prázdno, ale stále je na tom lepšie ako jej kolegovia z PARFUMU a posledného HANNIBALA. Cate Blanchet je živelná, rozkošná. Fajn film, fajn dráma, menej presvedčivý triler... ()

Chrustyn

Popravdě moc nevyhledávám komorní dramata a už vůbec ne ty, které táhnou ženský ale v tomto případě jsem nadšen. Vynikající "malé" drama s neskutečnými hereckými výkony, kde mě rozdrtila hlavně Judi Dench, kterou jsem doteď měl jen jako "babiznu z Bonda". Film nemá zbytečně přepálenou stopáž, nenudí díky kvalitním dialogům a zajímavému příběhu a poslední třetina graduje tak neskutečně, že jsem chvíli uvažoval o absolutním hodnocení. Nakonec to jsou "jen" moc hezké 4*. ()

Arsenal83

Judi Dench tu nemusela ostať len pri nominácií na Oscara, možno si ho aj zaslúžila. Konkurencia v Kate Winslet a Predčítačovi ale bola priveľká, to treba uznať. Škoda, že film nebol ešte viac vyhrotený, pretože z toho nakoniec bola len priemerná dráma. ()

Marze

Krutá, osamělá, zahořklá a zákeřná Denchová žebrající o lásku. Komorní drama stojí na hercích. ()

sharky

88% užasný biják, který je drsný, emotivní i vtipný zároveň s dokonalou hudbou, která prohlubuju dramatičnost scén a především s dokonalou judi dench (další z nekonečné řady oscarových přehmatů, kam se hrabe královna) v roli lehce uchylné babičky, která si s vámi začne nevinně povídat v praku, hladit vás po ruce, ale pak přijdou ty konce...btw uz jste premysleli, jak travi svuj volny cas vase babicka?:) ()

rikitiki

Citový propletenec zoufalých, opuštěných lidí, ať už žijících v rodině nebo single. Dost smutné, protože postava Judi Dench sice byla děsuplná, ale zároveň i k politování. Dobře vykreslené povahy a sice vyhrocený, ale přesto uvěřitelný příběh. /15. 4. 13./ ()

honajz

Cate Blanchett jako mladá učitelka, která nastupuje na novou školu s přísnější morálkou, kde se spřátelí se starší kolegyní (Judi Dench). Ta má výborné úspěchy u studentů, ale doma se trápí. Když však starší žena odhalí aférku své mladší kolegyně, nejenže si o tom píše ve svých zápiscích, ale snaží se mladou zničit. Ženské problémy nejsou můj šálek kafe, a příběh ani herecké výkony mne nestrhly natolik, abych na tento film někdy znovu vzpomněl. ()

poz3n

Proč jenom mě na střední škole neučila Cate Blanchett? Judi Dench je psycho lesba, Cate nadržená mamina a Philip Glass do toho šlape od první minuty. No nekupte to. 7/10 ()

mm13

Judi Dench! Tomu vravím nechať sa posadnúť, úplne pohltiť svojou postavou... dokonalý výkon, plný vnútornej energie, ktorej silu divák iba tuší, poodhaľuje sa mu iba v náznakoch a je to práve o to skutočnejše, desivejšie, uveriteľnejšie. Cate Blanchett, Bill Nighy hrajú druhé husle, ale hrajú ich ako sa patrí. Sú to profesionáli, vybíjajú zo svojich nevďačných úloh maximum! Silný, i keď trochu televízny zážitok. Ale - Judi Dench! ()

Kimon

O tom, jak se dá využívat i zneužívat přátelská náklonnost. O tom, jak různě se dá chápat přátelství, a jak poraněné city dokážou být kruté. A také o tom, že někdy, ale ne vždy, platí "mlčeti zlato". ()

5150

Po dramatu IRIS (2001) se jedná o druhý film režiséra Richarda Eyreho, který přichází do našich kin. A znovu Judi Dench v hlavní roli dokazuje, jak skvělá herečka je. Nicméně ani Cate Blanchett a Bill Nighy se nenechali zahanbit. Příběh samozřejmě zajímavý. Co dodat, povedené drama. // Febiofest 2007 ()

BoPo

Drama zo života obyčajných ľudí. Film je skvelým príkladom toho, čo znamená mať k dispozícii ľudí s talentom. S iným obsadením ... ()

GeusX

Psychodrama, které mne připoutalo k obrazovce. Bravurní herecké výkony hlavních představitelek. Jejich nominace na Oscara nebyla náhodná. Žel jsem toto drama viděl pouze v tv s dabingem, kde -vzhledem k velmi četným vnitřním monologům Judi Dench- třetina jejího výkonu byla nahrazena velmi dobrou, ale pouze jen, dabérkou... Přesto jsem uvažoval i o páté hvězdě... (tv dabing, 2x) ()

bouncer

Neuvěřitelný herecký konzert...umění Judi Dench a Cate Blanchett prostě nejde odolat. Smekám zmíněným herečkám a jen dodávám, že i samotný příběh stojí za to, ale bez nich by se jen těžko dostával z průměru. ()

Avalon820

Ze Zápisků o skandálu jde strach - nemyslím však strach v tom smyslu, že byste se báli, ale jisté obavy a napětí pocítíte a to v nemalé míře. Nebude chvíle, kdy se nebudete podivovat nad tím, jaké dějové kličky (či spíše uzle) tvůrci postavám přichystali a jak se z nich ony postavy dokáží vymotat (a zda vůbec). Zde se hraje na charaktery. Neexistují zde postavy kladné nebo záporné, pouze racionálně a iracionálně jednající a i to velice snadno splyne. To je největší síla tohoto filmu - že je přirozený, vcelku reálný, ale přesto svým způsobem abnormální. A z toho vzniká právě onen neopakovatelný latentní strach. ()

murakamigirl

No hej, taká "téma zo života", akú riešia Zápisky, už vo filme/TV bola párkrát riešená- učiteľ/ učiteľka začne (grátis)poskytovať žiačke/ žiakovi (priestor zostáva aj pre tú druhú variantu) "extra lessons"- ale RICHARD EYRE to konečne vyriešil sviežo. A okrem toho dramaticky, s nádhernou psychológiou a nejednou ideou...... Zápisky sú (PODĽA MŇA) o ŠPECIFICKOSTI: o špecifických potrebách, špecifických túžbach, čo nás niekedy ovládnu (niekedy podvedome a niekedy nie), špecifických pokušeniach, čo nás zvádzajú z nevzrušujúcich/ nešpecifických ciest... či všeobecne o špecifickosti človeka, čo je mu tak akosi od narodenia pridelená... A potom pravdaže (PODĽA PRAVDY) o medziľudských vzťahoch, konvencii, predsudkoch, pretvárke, morálke atď., atď... Neuveriteľné duo Dench- Blanchett berie dych, hoc nesúperiac, pretekajú sa v strhujúcejších prehliadkach svojho talentu. Takéto záležitosti presne formujú slovo "dráma". Nie úplne úplné 4,5 *. ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)