Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Sokkk_y

Komiksáků jsem viděl celkem hodně, ale žádný u mě neuspěl na plných pět hvězd. A Watchmen není výjimkou. Prostě se jedná o další obrázky s bublinami, které "někdo", v našem případě Zack Snyder, jenž dokonale po dějové stránce zpackal Bitvu u Thermopyl, přenesl na plátno. To znamená, že divák nemůže počítat s nějakým úchvatným scénářem či nějakou hodně hlubokou myšlenkou, ale na druhé straně si může užít okázalé efekty, pěkné děvy a happyend. ten s v tomto případě tak trošku nekonal, i když vlastně konal, ale jen tak jako decentně. Nedecentní byla poměrně velká stopáž - dvě a půl hodiny je sakra hodně, a diváka v multikině to vyjde celkem na pěkný peníze, když si tím pádem musí koupit dvakrát více pití a popcornu (naštěstí to nebyl můj případ). Takže jo, jako ostatním komiksárny, i Watchmen dostane krásné čtyři hvězdy a tím mám komiksy na další dva měsíce z krku. Bye. ()

Sfinkter

Strážce jsem si vychutnal na plátně se slušným zvukem, potom efekty na člověka fungují geniálně. Určitě kvalitní práce, občas hlubší myšlenka, již zmíněné efekty, parádní soundtrack, dobří herci. Škoda, že nebyl déle na scéně komediant.. A příště více akce prosím! Pátá hvězda za dojem z plátna. ()

Struhy

Kam se i samotnej Batman hrabe na Strážce! Tomuhle říkám pořádná akce se vším všudy ... ve 215-minutový verzi nechybělo snad vůbec nic. Super atmosféra, charaktery, akce, sex, kapka romantiky ... ale hlavně i překvapivě dobrá myšlenka a vyústění filmu. ()

JimmyII

Watchmeni se velmi věrně drží kongeniálního Mooreova komiksu, jen občas se něco málo škrtlo, lehce posunulo či trochu změnilo, většinou jsou však i repliky doslovné a některé obrázky cituje Snyder doslovně, stejně jako ve Třístovce. Mám pocit, že od tohohle se ani Moore nemusel distancovat, ale on už to dělá a priori, aniž by film vlastně viděl... Každopádně Watchmeni fungují i bez znalosti předlohy, mají skvělé obsazení, vizuální dokonalost a strhující hudební doprovod. Pro mě jednoznačně nějlepší komiksový film všech dob, ať se jde Batman bodnout. ()

LordSnape

Moc dlouhé, filozoficko-psychologicky pojaté, ale co mě sralo nejvíce byl ten wtf konec se kterým se zkrátka musím smířit. Co to jako mělo být? Filozofická úvaha na téma obětí a lepšího světa? To jste tam nemohli vymyslet nějakou zhovadilost, aby všichni odešli šťastní a Amerika jako vždy zvítězila? Nebo vyhladit všechny nějaký cool efektem? Kurva, to fakt ne, tohle nebyl superhrdinský film, tohle byl film, který má jen komiksové barvy a kostýmy. Zbytek jsou totiž jen nudné kecy a výborná režie Zacka Snydera + jediná dobře napsaná postava - Rorschach. Už jen kvůli němu dávám ***. ()

Qitek

Tahle comicsová legenda se otiskla na plátna v naprostém orgastickém zpracování. Zack Snyder prostě po formální stránce umí. A na druhou stranu se vůbec, nedivím lidem, kterým se filmový Watchmen nebudou líbit. Je to dlouhé. Místama hluché a nudné, jelikož se pomalu potvrzuje, že Snyder ty neakční pasáže nedokáže oživit. Z dialogů se prostě hezkou kamerou a barvama režijně nevylžeš. Jenže tam kde Watchmen "pokulhává", je pouze první půle. První půle totiž působí malinko jako, "nevím, čím chci být". Zde opět padá na úrodnou půdu stará pravda, že co funguje na papíře nemusí fungovat na filmovém plátně. Nicméně veškeré pochyby berou v určité chvíli ve filmové verzi za své a jede se na plný koule. Výsledek je více než uspokojivý. Netypické. Originální a rozhodně zajímavé. Rozhodně film, ke kterému si každý řekne svoje. Doposud nejlepší Snyder! ()

Simpoch

Už předloha dokazuje, že komixoví hrdinové nemusí být černobílí. Zpracovat tohle téma v jednom filmu je vážně bomba a vůbec mi nevadilo, že chyběl (pro filmová zpracování komixů obvyklý) patnáctiminutový boj. Asi se docela rád vrátím k zachraňování světa před padouchem, který je o trochu větší svině a do komixů, ve kterých mého oblíbence nakonec nezabije druhý "klaďas". Přesto stojí za to vidět! Za 100% vtáhnutí do děje dávám palec nahoru. ()

karlik4801

Já nevím čím to je, ale mě to prostě nebavilo. Na to že mám tak rád komiksové filmy mě Watchmen nijak zvlášť neuchvátil, ani příběhem ani scénami, které se snažili být něčím odlišné. Na mě je to takový pomalý průlet dějem. Nebavil jsem tak jak jsem čekal, ale taky jsem se vyloženě nenudil. Postavy nejsou nijak nápadité, tudíž ode mě nemají žádný ten plus. Oceňuji rvačky a kostýmy, protože mě bohužel nic jiného nezaujalo. ()

plechulka

Protože předlohou nepoznamenaná (a vlastně jakýmkoli komiksem), v úvodu jsem se trochu ztrácela, nicméně po první hodině jsem byla "chycena" .... líbilo by se mi to i jako seriál - jako u některých filmů je spousta "vaty" a člověk by ocenil přísnější střih, tady naopak tempo vyprávění přímo uhání a menší oddych by (alespoň pro mne) nezaškodil! ()

DaUr

I po třetím zhlédnutí nejlepší komiksový film, jaký jsem kdy viděl - možná vedle Temného rytíře. Veškeré diskuze o tom, zda je ve filmovém světě úspěšnější DC nebo Marvel, jsou mimo, neb jen samotní Watchmen nabízejí komplexnější svět a uvěřitelnější postavy, než celí Avengers. ()

Lachtaan

Jsem z těch, co mají dost v oblibě první filmovou Třístovku a nejsem z těch, co by pohrdali BvS a Justice League a přesto až teďko u Watchmenů můžu prohlásit, že jsem viděl nejlepší Snyderův film. Komiksovek ve stylu Marvelovek už jsem se nabažil v takovém množství, že mi ten rodinný háv přestal zajímat a chtělo to zakusit zase něco jiného. A přesně dosti opačný pohled na superhrdinský svět nabízí až skoro noirovské pojetí nekompromisního příběhu pro dospělé, kde se ve snaze zabránit nejhoršímu nešetří krví, násilím ani sprostými slovy. Watchmeni jsou zkrátka tím správným akčním velkofilmem, který ukojí touhy všem, co už odrostli ze Spider-Mana a jeho mladistvých problémů. [viděno na HBO GO 11.11.2020] ()

BROKEN_

„Rorschach's journal, October 12th, 1985: Tonight, a Comedian died in New York“. Jeden z nejlepších komiksů všech dob dostal věrnou filmovou adaptaci, jakou si jiné komiksy můžou nechat zdát. Zack Snyder zpracoval slavnou novelu Alana Moora tak dokonale, že některé prvky působí ve filmu lépe než v samotném komiksu. Na filmu se dá chválit spousta věcí, ale čím bych chtěl začít je především kinematografie. Snyderův rukopis byl pro Watchmeni stvořený. Perfektně převádí komiksové momenty do filmových scén a já mám jako čtenář komiksu radost. Snyder je zkrátka fanoušek, který se nezapře. Vizuální stránka je úžasná (Úvodní titulky jsou boží - to Snyder umí perfektně) a při několika scén jsem s radostí sledoval obrazovku. Má to něco, co si jiné komiksové filmy nedovolí. Za tři hodiny dokázal film předvést něco, na co Marvel potřebuje 20 filmů. Postavy jsou tady bezchybně vykresleny a v hlavě divákovi zůstanou nekompromisní Rorschach a jediný nadčlověk z celého filmu Dr. Manhattton. Tyler Bates napomáhá se svojí hudbou skvěle (třešnička na dortu je song Hallelujah). Nechci se tady moc rozepisovat, všechny klady o filmu byly za tu dobu co snímek existuje řečený už mnohokrát, že bych se jen opakoval. Snyder zkrátka natočil jeden z nejlepších komiksových filmů všech dob. P.S. Filmový konec se mi líbí více než komiksový závěr. Dává mi to větší smysl a působí to více realisticky (Oliheň působí přeci jen přehnaně). 9/10 ()

BS

Před komentováním jsem si dal čas na rozmyšlenou než sem se rozhodl (a vážně hodně sem se rozmýšlel), teď je to tu Možnost spoileru! Jaderná válka mezi dvěma mocnostmi je za dveřmi, maskovaní hrdinové mimo zákon, energetická krize, problémy s erekcí, rodinné rozepře, krize ve vztahu, smrt národního hrdiny, Nixon popáté zvolen prezidentem, nadváha, vražda maskovaného hrdiny, vzpoura ve věznici, likvidace hnutí hippies, vyhraná válka ve Vietnamu, zrada, hrdinství, teroristické útoky po celém světě a na závěr lež, která nemá obdoby. Konec spoileru! Jen pro začátek: už úvodní titulky mě naprosto rozsekaly! Domnívám se, že Watchmem je film, který bude pro většinu těžko stravitelný, ikdyž je oblečen v nádherném zvukovoobrazovém (ta šedesátková hudba zasazená do osmdesátek je jako parádní pěst na oko, miluju to) kabátku. Množství podtextů, které ale obsahuje bude podle mě dosti lidem proti srsti. Dávám pět a zařazuji do osobní top ten P.S. Také vám ten úplný konec přijde vhod a s rozhodnutím hrdinů nesouhlasíte, ačkoliv jejich záměr byl dobrý a nepostrádal, byť zvrácenou, logiku? P.S. 2 Původní komiks jsem nečetl... "The world will look up and shout: Save us!. And I'll look down and whisper: No." ()

Hádés

Začátek filmu byl nepopsatelný orgasmus vydrážděný všemi prvky. - Vizuálně (což jsem myslel, že bude to nejpoutavější, zdrtilo nečekaně něco mnohem poutavějšího). - Hudba (zdrtila vizuální stránku a všechno). - Odpadlíci "hrdinové" vražděni; ne vždy za všech okolností dobří (nepoznamenán předlohou jsem zjistil co je to za úžasnej nápad). Tenhle film si nenechám ujít minimálně ještě jednou a bude dost pravděpodobné, že svoje hodnocení změním. Ovšem nejdříve - ano předlohu si prostě přečtu !!! .... hodnocení změněno... ()

Playman

Diary: March 7th 2009 - One of us has seen Watchmen tonight. Film, na který jsem se nesmírně těšil, ačkoliv nejsem věrný fanoušek předlohy... Je to možné ? Vskutku je. Jediné, co mi stačilo na prvopočátku výroby tohoto snímku byl stručný děj, charaktery postav, a pak samozřejmě vyznamenání cenou Hugo umístěním na seznamu "nejlepší literatury století" časopisu Time. Strašně mě to lákalo, občas jsem sledoval blogy, pak jsem nakonec snímek na chvíli zapomněl. Před pár týdny jsem si ovšem sehnal komiks a dal jsem se do čtení, nestihl jsem toho mnoho přečíst... pár desítek stran, ale hodlám to během příštích pár dní napravit. Teď k věci, respektive k filmu. Zack Snyder věrně otiskl každé políčko komiksu, které jsem přečtl. Film na vás dýchne svou zřetelně jasnou komiksovou atmosférou, která je vypilovaná až do kosmických výšin. Nádherné vizuály a propracovaný design každého filmovového okénka dokazují na čem si dal režisér nejvíce záležet. Nevadí mi to, komiksový film má vypadat komiksově, ale snaha o dobrý vzhled celého filmu nemá přesáhnout snahu dobře zpracovat samotný scénář a promyšlený příběh (jako v případě filmu Spirit), to se v tomto případě naštěstí nestalo - přijde mi, že jsou dialogy kvalitně napsány, a i když jsou někdy zdlouhavé, tak nenudí. Mým problémem je ovšem jedna věc: některé scény prostě nechápu, jsou divné a jsem zvědav jestli tomu tak bude i v samotném komiksu. Je to jeden z důvodů, proč nejsem s filmem stoprocentně spokojen. Nespokojenost v tomto odvětví mi ale vynahrazuje spokojenost v odvětví jiném. Jsem totiž hudební gurmán a jsem naprosto vděčný za dobře vybranou stylovou hudbu, která podle mě přesně vystihuje atmosféru scén. Snímek Watchmen, stejně jako komiks dokonale vystihuje tvrdou realitu, svět není až tak pěkně místo, jak by se na první pohled mohlo zdát, děje se mnoho špatností, které jsou ovšem zrakům běžného člověka skryty - a to je jak na mě tento snímek působí, jedná se o intenzivní zážitek - plnou dávku pravdy dnešní reality. Proto považuji snímek Watchmen možná za jeden z nejlepších komiksových filmů. Úplně jiný pohled na superhrdinu jako takového - je to člověk, ne bůh - ne spiderman. Je to člověk, který hraje divdadýlko v kostýmu. Jsem rád, že Watchmen nakonec vyšli - nechápu, že si to Warneři nedokázali právně ošetřit. Jsem spokojen - čekání se vyplatilo! ()

uhlajz

Dobré pasáže se střídají se slabšími a některé scény jsou vyloženě parodiální. Nevím, jestli to byl záměr, ale vůbec mi tam teda neseděli. Celkově tedy poměrně nesourodý film, což se asi dalo očekávat. Předlohu jsem nečetl, ale je zřejmé, že musí být o 100% lepší. O hlavních postavách se toho moc nedozvíme a zejména u hlavního záporáka to dost vadí. Nakonec však Snyder nevyhořel a po ne moc vydařených 300 (alespoň pro mě) si vylepšil trochu reputaci. 70% ()

Beky

Po celodenním přemýšlení jsem se rozhodl nakonec pro pět hvězdiček, protože pět dostal také Spiderman 3 a ten je o několik stupňů horší než Strážci, zejména po příběhové stránce jsou Strážci neuvěřitelně rozsáhlí a je skvělé vidět, že když se chce tak to jde a film, který po letá nešel zfilmovat najednou jde a je fajn, že vzniklo dílo, které jen tak z hlavy nedostanete, i když Moore se na ten zkurvenej film nikdy nepodívá:)!! Je také těžké komentovat něco, o čem by člověk před podíváním, nic raději vědět neměl!! Zkusim to velice zjednodušit: vizuální stránka skvělá, akce neuvěřitelně brutální (...styl Wanted aneb nebudem se krve bát...jede jako blesk ), herecké výkony dobré - každá postava je úměrná hereckému výkonu herce, nejlepší výkon podal Jackie Earle Haley ( ...nevim jestli dělal sám boje, ale jako herec bez nich byl skvělej ), pointa dobrá, na konci jsem si určitě pokládal ještě otázky jak to? proč to? a tohle bych udělal trochu jinak (...no já určitě:), ale to už jsou osobní záležitosti, které každý vidí jinak, takže jako nečtenář comicsu jsem maximálně spokojenej!! Jednou větou: Strážcem bych chtěl jednou býti...nad hlavou všem v klidu bdíti!! ()

marvan

Watchmen je tím, čím tak zoufale chtěl být Temný rytíř, přelomovým komiksovým filmem. Je to film pro dospělé a o dospělých, konkrétněji pak o krizi středního věku, žádná Temně pubertální sebevzhlíživá nasranost. V tomhle světě by netopýří narcis skončil stejně jako Roscharch - jako červený flek na antarktickém sněhu. ()

neoBlast

[Druhé shlédnutí Director's Cutu] Po kinu jsem byl neskutečně nadšen, po HD verzi režisérského sestřihu (velmi brutálního i když moc nerozšiřujícího) doma nemohu hvězdy v žádném případě ubírat. Ať skalní fanoušci předlohy vyčítají filmové verzi zbytečnosti jak chtějí, tak nám Snyder zkrátka stvořil kult, který bude součástí historie. Silná předloha mu kryje záda a on přidává NESKUTEČNĚ DOKONALÝ audiovizuál. (Naštěstí?) jsem neměl problémy se orientovat ve složitější kompizici zápletky a hrdě věřím, že jsem příběh plně pochopil - jak moc lituji ty co ještě neprohlédli. Už teď srdcová záležitost a za poslechu Philipa Glasse mi tluče srdce naplno při představách stvoření Dr. Manhattana. 95 % ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize