Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

poet

Snyder sa utopil vo svojej megalomanskej choreografii. Prílišný odstup od postáv s ktorými som sa nedokázal stotožniť (s výnimkou Rorschacha ), množstvo flashbackov, návratov do minulosti úplne prekrylo hlavnú dejovú os a nechalo ma to úplne chladným k tomu čo sa bude diať. Snáď skoro jediné pozitívum bol perfektne zvolený soundtrack, ktorý bol možno netradičný ale to viac my tam zapasoval.....Od Watchmena som očakával nadupanú akčnú jazdu a dostalo sa my len kopa filozofických drístov, uspávajúceho deja a absencia atmosféry (občas aj tej dýchateľnej:)) ). ()

Eristt

Se Strážci je to složité. Jméno režiséra v mnohých vyvolala dojem, že se bude jednat o další efektně vypadající, leč relativně bezduchou mlátičku. Watchmen je pravým opakem. Délka, prostředí, postavy, děj a konec, to všechno je naprosto v rozporu s jednoduchostí a stravitelností. Není pak divu, že nejeden z diváku je zaskočen, znechucen a donucen film předčasně vypnout. Se mnou se to mělo jinak, atmosféra beznaděje z nevyhnutelně se blížící atomové války na mě zapůsobila, postavy byly skvěle vykreslené a hlavní zloduch, který zloduchem vlastně ani není, geniální. Pochvalu sám o sobě by si zasloužil konec. Přijít s něčím takovým chce od režiséra více než odvahu, protože o závěrečné pointě jde říct všechno ale rozhodně ne to, že by byla pro masy. ()

chalp

Prvé dojmy za 3, zážitok za 5!Neuveriteľne vypiplaný vizuál, ak bol Dark Knight temný, tak toto je čierna diera. ()

MIKESTEIN

Problémom tohto filmu a teda filmovokomixovej adaptácii bol práve fakt, že samotný komix je nesfilmovatelný. Ale ja si cením aj túto snahu režiséra Zacka Snydera :) ()

martalini

O nejlepší komiksový adaptci široko daleko mám setsakramentsky jasno, a to mi nikdo nevymluví...Nevim, jestli je to geniální a silnou předlohou, nebo fenomenálním (nejenom vizuálním) zpracováním, ale už od začátečních titulků, představujícíh "alternativní realitu" za zvuků Dylanovy The times they are a-changin' jsem vyvalil voči, votevřel hubu a do konce filmu se muj výraz nezměnil. Čekal jsem hodně, ale to, co jsem dostal se ani nedá popsat...Snyder dokazuje, že trailer nekecá a on je opravdu vizionář, kterej mě s každou další minutou filmu čim dál tim víc přikovával do křesla...Neskutečnej zážitek, kterej svojí tvrdostí, přímočarostí a zároveň krásně paradoxní zapeklitostí převyšuje všechny ostatní filmy v danym žánru a kráčí si svym chvílema krásně pomalym, meditativnim a chvílema brutálně rychlym, akčnim, tempem kupředu. Divákovi je tak naservírovaná neortodoxní těžko stravitelná podívaná, která je, aspoň podle mýho, pro bežnýho diváka poměrně těžko stravitelná. Obsazení míň známejch herců je skvělej tah a nemá chybu a ztvárnění jednotlivých postav je až dechberoucí (ovšem ne plný čáře vyhrává nejdrsnější Jefrey Dean Morgan)....Celý tohle mistrovský dílo je pak orámovaný naprosto bezvadnym soundtrackem, kterej je pro mě taková třešnička na dortu...A to všechno aniž by scénář byl ochuzen o tu pravou sílu Watchmenů, kterou je její neskutečně silná filozoficka rovina a politickej podtext...smekám svůj klobouk hodně hluboko a určitě hodně dlouho si ho zpátky nenasadim.... ( P.S:Hodnocení platí spíš pro Director's cut verzi, která je o půl hodiny delší) ()

Pavelos

Jedním slovem - SUPER. Už dlouhou dobu jsem si takhle žádný film neužíval. Pro mě jeden z nezapomenutelných filmových zážitků letošního roku(možná bude ten nejlepší:-)). Snad jeden z nejlepších filmů podle komiksu.. Samozřejmě nesmím opomenout pochválit výbornou hudební kulisu po celý film.. Já nevím, pořád chválím a chválím a snažím se najít nějakou kritiku, ale prostě mě to nejde.. Tenhle film mě prostě tak dostal, že ho nemůžu a ani nechci nijak kritizovat:-) Byl to prostě audiovizuální zážitek, u kterého byl ztvárněn příběh který měl hlavu a patu.. ()

Gore

Plně souhlasím s Arx. Soundtrack je vynikající a do filmu sedí jak kosa na kámen. Klasiky od Boba Dylana, Leonarda Cohena a jiných jakoby byli pro film stvořené. Řekl bych, že první polovina i přes svou zdlouhavost je o stupeň lepší než ta druhá, kdy si každý už pointu od půlky domyslí a závěr už, alespoň pro mě, byl vcelku nezajímavý. Několik efektů fajn, ale spíš se mi víc líbili některé zpomalené záběry, a to moc nejsem fanouškem zpomalených záběrů. ()

majo_svk

Zo Strážcov som pravdupovediac trochu zmätený. Hodnotí sa mi pomerne ťažko. Celí Strážcovia sú komplikovaní, že človek občas nevie, kde je podstata filmu. Zbytočne veľa priestoru je venovaného biografiám postáv, z ktorých som sa aj tak nedozvedel najdôležitejšiu vec: odkiaľ majú tie unikátne schopnosti (výnimka Dr. Manhattan)? A vôbec sa mi nepáčilo, že strážcovia nemali rovnocenného súpera. Nakoniec vlastne bojovali proti sebe a jedinú postavu, ktorá sa mi zapáčila (Rorschach), rozpučili ako žabu. Celú spoločensko-historickú stránku a nemorálnosť hlavných hrdinov ani nehodnotím. Mne ide hlavne o to, aby ma film neunudil k smrti...zas raz všetko zachránili vizuálne efekty, súboje a spomalovačky. Po vizuálnej stránke úchvatné, veď to točil Snyder. A tých pár akčných scén som si vychutnával v plných dúškoch. Keby nebolo toho vizuálu, tak to skončí ďaleko pod ****. ()

M.A.J.O.

Ono to není vůbec špatné. Postava Rorschacha je skvělá, pár bojových scén je taky dobře provedených. Líbilo se mi, že hlavní hrdinové jsou skažení, ALE nebýt toho šmouly se svým modrým bimbasem, směšných obleků a hnusné lodi tak má film určitě na víc. ()

Gulde

O komiksy se nezajímám, takže žádné porovnání s komiksovou předlohou ode mne nečekejte. Čekal jsem od toho klasickou hrdinskou scifárnu ve stylu Ironmana či X-menů, ale nakonec se z toho vyklubal jeden z nejoriginálnějších filmů co jsem v poslední době viděl. ()

(Z)denny

Tento zfilmovaný komix mě docela bavil i přes svoji dvouapůlhodinovou délku. Některé hlášky tam byly dost hustý. Docela mě dostalo třeba, když doktor zahlásil: "tak si Rorschachu uděláme malý test.." a vytáhl kartičky s inkoustovejma skvrnama.. Možná jsem byl ke konci unaven délkou tohoto snímku, a proto bych se chtěl zeptat pozorných diváků jestli ze závěru vyplynulo, že je opravdu lepší zabít pár miliónů nevinných lidí, aby se zachránily miliardy? ()

Rekpet

Většinou zpracování komiksů moc nemusím, toto se mi ale opravdu líbilo. Velký podíl na konečném počtu hvězdiček nese první půlka filmu, dokud jsme ještě pořádně neznali Dr. Manhattana a hrdinové, se nevrátili zpět ke svým kostýmům. To rozebírání života, porovnávaní... skvělé! Druhá půlka to trochu zhoršila, toto již není můj šálek kávy. Ale pak konec tomu zase vrátil "lesk" a film vyšel se 4*. ()

kubyno

Snyder geniálně a velice originálně vypraví celý příběh, jehož komiksovou předlohu jsem dosud neznal. Vizuální stránka je typicky snyderovsky krásná - ale nejvíc bych asi vyzdvihnul hudbu - od originálního soundtracku, přes geniálně zvolené písničky, jež navozovali tu nejhustší atmosféru (pohřbu, Rorschacha...). Chce to trochu znát komiks a postavy, protože jsou tu rozvedeny jen některé, ale nejlepší Rorschach, Komediant a Adrian - skvěle zahrané. Celý příběh, s mnoha nádechy výborné parodie, vyžaduje několikeré shlédnutí. Přesto mi trochu vadily ke konci nelogické myšlenky (chování) dr. Manhattana, ovšem to je věc komiksu... Celé hodnocení mám mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale za Rorschacha... ()

Blue.Shark

Dospělý komiks, který má i přes pár skvělých akčních (a náležitě brutálních) pasáží spíše filosofickou hloubku. Watchmen se určitě nebudou líbit divákovi, který s vyplaženým jazykem rád sleduje jeden akční film za druhým. Zároveň se nebude líbit divákovi, který počítá s tím, že na něho film "vyblije" na začátku úplně všechno a on si pak domyslí konec a film ani nedokouká. Watchmen je prostě nutné dokoukat do konce, nadýchat tu temnou atmosféru, sžít se s hrdiny, přemýšlet nad onou filozofií a nakonec koukat jako péro z gauče. Hlavní hrdinové mají až neuvěřitelné charizma (hlavně Rorcharch) a opravdu působí tím dojmem, jakým mají - nejsou to (až na šmoulu) nějací nadlidé, ale běžní smrtelníci, kteří se rozhodli pomáhat. Kdyby existovalo více takových filmů, nezlobil bych se - vymýváren už je dost, tak proč se u filmu také jednou nezamyslet? ()

barrahir

Vidět to napoprvé v 3,5 hodinové ultimate cut verzi, nebo jak se to jmenuje, asi nebyl nejlepší nápad, už takhle tam bylo flashbacků, že by z toho i scénáriti Lostu vykvetli, tak proč si nedat ještě jednu rušivou linii o nějakym pošahanym chlápkovi, asi Jack Sparrow a jeho Černá perla, nebo co. V té 2,5 hodinové kinoverzi to mohlo být tak akorát, takže příště si jí určitě dám a pravděpodobně půjdu s hodnocením nahoru. Začátek samozřejmě super a takovejhle konec, to jsem teda na komix nečekal, za to palec nahoru. Ale to nemění nic na tom, že s celejma Watchmenama by si Hit-Girl vytřela Ass. :) ()

Hepy13

Zbytečně natahovaný film, který nenabízí nic zajímavého než jen tuctový komiks. Při některých scénách jsem si připadal fakt trapně a musel jsem se smát. Jediný ze Strážců který se mi libíl byl Rorschach, jak vizuálně tak povahově, zbytek Strážců vypadali buďto směšně nebo přinejmenším hodně divně . (Ta ženská patřila spíš do bordelu než k partě hrdinů). Komiksovou předlohu neznám, takže nemůžu hodnotit jak se jí film držel ani srovnání. Za úspěch považuju že jsem to dokoukal do konce a neusnul při tom, ale podruhé bych to asi už nevydržel. Co se týká srovnání s Temným Rytířem tak to je uplně mimo. ()

Mortemiss

Jakožto fanda komiksů od MARVELA, umím ocenit tuto dementní imbecionalitu (prý je cool vymýšlet si vlastní slova!). Tákže, tato sračka je tvořena partou slizkých anarchistů, kteří vládnou sami sobě a dělají všude ještě větší bordel, ale myslí si, že ho naopak uklízí. Největším borcem je zde nějakej svítivej skin s tetováním mezi očima a houpajícím se přirozením mezi nohama (ách ty detaily). Dále zde máme kočku v latexu, která to táhne s panem svítícím a později s ptačí chřipkou jménem Sova. Barvy tohoto filmu nesnáším, když chtějí temnou atmosféru, ať jdou ke mně do sklepa. Celý ten příběh končil tak jak začínal, takže někde v prdeli s prominutím. Strašná nákaza je tento film, který jsem pozřela! ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize