Okamžik zlomu

Fraktúra

Okamih zlomu

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA / Německo, 2007, 108 min

Úplne súhlasím, že film stojí na tuctovom scenári z pôdy okúkanej súdnej siene a procesu hľadania dôkazov... Áno otrepané, hlavne keď rozuzlenie deja stojí na jedinej otázke, kde je ukrytá usvedčujúca pištol?? Nestratila som súdnosť, keď dávam tak vysoké hodnotenie. Vedúcim kritériom je môj celkový feeling a pozitívne hodnotím skôr to, ako ma celé naservírovanie aj otrepaného scenáru dokázalo namotať. Užívala som si napätú Hopkinsonovu hru, Goslingovu snahu o čisté svedomie a natoľko som sa nechala strhnúť tým starým zákerným hajzlíkom, že sa mi to prvoplánovo naozaj páčilo, aj keď môj vkus je verný iným žánrom.(18.1.2008)

Poctivá prácička, i keď k plnému hodnoteniu tam čosi chýbalo. Nejaké hlbšie prepracovanie, menej scén s Rosamunde Pike a viac s Anthonym a Ryanom, ako už veľa užívateľov stihlo podotknúť. Mimo toho však vyjadrujem nadmernú spokojnosť, keďže som veľkým fanúšikom pána Goslinga a právnické prostredie ma ako študenta práv musí svojím vlastným spôsobom priťahovať. Ďalej by som chcel pochváliť prekvapivé rozuzlenie. Naozaj je mimoriadne ťažké, ak nie priam nemožné, odhaliť, kam sa vlastne vražedná zbraň podela, až pokým sa s pravdou nevyrukuje navon.(20.3.2014)

I shot my wife...prove it. Fracture je zapomenutelné odvíjení detektivního klubka. Bez osmělování skočíme doprostřed krvavého jezera, kde nám režisér servíruje téměř dokonalou vraždu, vraha a hru, kdo s koho...Arogantní prokurátorský spratek Willy dostal na odchodu do zlatonosné privátní sféry poslední případ, banální pokus o vraždu. Má vražednou zbraň, místopřísežné přiznání parohatého manžela a 97% úspěšných odsouzení. Idylka. Ale holobrádek Gosling brzy pozná, že když lstivý bazilišek blýskne modrým pohledem a zaútočí, ze spravedlnosti zbude jen nápis na budově a z oběti se může stát materiál pro patologa. Napnout atmosféru mezi dva stožáry se daří a cynické právnické průpovídky, Hopkinsovy zlomyslné provokace a dvojsmyslné, v titulcíc zabité, vtípky s D/dickem rozhýbají bránici. Ubohý Cliff Curtis přicmrndává jako policajtská holka pro všechno, z Rosamund Pike čiší chlad na sto honů. Je to two-men-show, souboj žraloků, Hopkins navléká bílou kůži lidožravého, Gosling připomíná vegetariána Lennyho z Příběhu žraloka, kterému už nejde o jen výhru, ale o (šokující spoiler:) čest a princip. Když se do sebe ti dva zakousnou, stává se ze starosvětsky suchého thrilleru šťavnatý soudní biftek. Poloprůhledná pointa neuráží, hudební podkres místy irituje. Když čiperný skorodůchodce túruje nadupané fáro, hrají funusoidní klenuté melodie, zní to, jako by ho posílaly na máry a bourák na vrakoviště. Ale Sir Anthony znovu prokázal, že tam má ještě daleko.. P.S. Nejzajímavější je horská dráha na skleněné kuličky, kterou vynalezla Hopkinsova postava a režisér ji použil coby zhmotnělou metaforu. Kčertu s Porsche...(3.8.2007)

Prešpekulovaný a prachatý vrah Anthony Hopkins vs. mladý úspešný právnik Ryan Gosling. Po Hartovej vojne ma opäť Gregory Hoblit (Fallen, Frequenci) presvedčil že je skúsený remeselník a tak ďalší film na sklade bola Fraktúra. I keď ktovieako príbehy zo súdnej siene nemusím, pod Hoblitovou taktovkou to bol opäť napínak ak sviňa, ktorý som zhltol do bodky. Ryan Gosling bohatého chlapčeka vie zahrať už od Murders by Numbers a diabolský Anthony Hopkins konkuruje svojmu Hannibalovi.(28.8.2007)

Dosť dobrý triler, ktorý sa na súde odohráva len chvíľu. Skvelý koncert dvoch hereckých talentov. Hopkins ma stále prekvapuje, že dokáže zahrať neopozeranú postavu a pôsobí pri tom neuveriteľne "hravo". Divák sa dozvie len to, čo sa odohráva priamo na plátne, o tom, čo bolo pred tým ako došlo k vražde, sa v podstate nedozvie nič, ale vôbec to nevadí, pretože Hopkins dokáže vyprofilovať svoju postavu jedným žmurknutím... Napriek tomu, že to pripomenie viacero starších filmov, je to správne namiešaný guláš...(23.11.2008)

• - Michael Danna byl nominován na World Soundtrack 2007 v kategorii filmový skladatel roku. (Terva)

• - Kinetické objekty se skleněnými kuličkami jsou návrhy nizozemského umělce Marka Bischofa. (MeanWhile)

• - Na post režiséra byl v jednu chvíli zvažován George Clooney. (MeanWhile)