Okamžik zlomu

Okamih zlomu

Fraktúra

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA / Německo, 2007, 108 min

Rafinovaný a inteligentní Anthony Hopkins proti jednomu z nejtalentovanějších a nejcharismatičtějších mladých herců současnosti, Ryanu Goslingovi. Ted Crawford, zdá se, přišel na dokonalý plán, jak potrestat nevěrnou ženu a jejího milence a nebýt přitom po zásluze potrestán. Děj má potřebný spád, výborný scénář i dobře vytvořené charaktery. Divák celou dobu čeká, jak že to ten stařík vlastně celé narafičil. Pointa jeho činu však vyzní jaksi do ztracena. Nijak mě nešokovala ani mě příliš neohromila její podstata. Spíše mi přišla docela jednoduchá. A také jednání Teda Crawforda v závěru filmu mi přišlo poněkud nelogické a nerozvážné. Až příliš na to, jak mu po celý děj vše vycházelo a najednou by opomněl tento (ne)podstatný detail. Okamžik zlomu přináší napínavý a působivý, avšak nikterak strhující příběh o jednom chlapíkovi, který si myslel, že to má všechno na háku, dokud nepotkal bystrého "Sporťáka Willyho", který nehodlal jen tak ztratit tento "velký případ." Podmanivá hudba příjemně dotváří lehce mysteriózní atmosféru snímku.(20.3.2010)

Hra na kočku a myš není nic nového, ale pěkně se na ni dívá. R.Gosling umí zahrát arogantního frajera tak přesvědčivě, že jsem mu palce prostě držet nemohl... A Hopkins zopakoval svoji roli Hannibala Lectera, což mu jde nejlépe. Zpětným pohledem žádná bomba, ale atmosferická žánrovka s výbornou kamerou přesně na nedělní večer.(19.9.2016)

Nic není tak jak se zdá a vypadá. Ano tenhle film se snaží sázet na nepředvídatelnost a pokouší se o záměrně komplikovanou zápletku. Bohužel v tom překombinovaném ději jsem se místy ztrácel a i když se jedná o docela hutný a zajímavě zpracovaný film, tak jsem to asi až tak úplně nepobral a díky tomu si z toho ani žádný extra hluboký zážitek neodnáším. Spíš jenom takový lehký dějový a žánrový nadprůměr nic víc nic míň. Zkrátka mě to neoslnilo ani neurazilo, takhle nějak bych to viděl.55%(7.4.2014)

Úplne súhlasím, že film stojí na tuctovom scenári z pôdy okúkanej súdnej siene a procesu hľadania dôkazov... Áno otrepané, hlavne keď rozuzlenie deja stojí na jedinej otázke, kde je ukrytá usvedčujúca pištol?? Nestratila som súdnosť, keď dávam tak vysoké hodnotenie. Vedúcim kritériom je môj celkový feeling a pozitívne hodnotím skôr to, ako ma celé naservírovanie aj otrepaného scenáru dokázalo namotať. Užívala som si napätú Hopkinsonovu hru, Goslingovu snahu o čisté svedomie a natoľko som sa nechala strhnúť tým starým zákerným hajzlíkom, že sa mi to prvoplánovo naozaj páčilo, aj keď môj vkus je verný iným žánrom.(18.1.2008)

Střet dvou odlišných hereckých generací dopadl co se týče jejich úloh na výbornou. Hopkins sice opět všemu vévodí a i ve vedlejší roli je jednoznačně největší doménou snímku, ale i Ryan Gosling má svým projevem hodně co říci a svůj právnický part zvládá s velkým přehledem. Bohužel to samé neplatí o scénáři, který doplatil na snahu obohatit zajímavou stěžejní zápletku o vedlejší a v konečném součtu naprosto zbytečnou a nudnou příběhovou linii- něco jako kdyby vám kamarád vyprávěl napínavou hororovou povídku a někdy během vyvrcholení by nepochopitelně odbočil k tomu, jak byl hlavní hrdina onehdy na rybách a skvěle si to užil. Přitom nejen herecky, ale také řemeslně je film velmi dobře zvládnutý, v rozhovorech mezi ústřední dvojicí téměř vidíme postavu dr.Lectera a obě postavy mají při svém jednání jasný motiv, kterému divák musí rozumět, byť je i dost morbidní. Škoda té natahované kaše v podobě jinak velmi pohledné Rosamund Pike a celkově celé prostřední části snímku, která vydatně ztrácí tempo a schází jí nějaké dějové zvraty, které by diváka trochu vytrhly z nadměrně silné letargie. Určitě bylo zaděláno na mnohem více, než jsme nakonec dostali. 70%(23.2.2013)

• - Natáčení probíhalo v kalifornském Encinu. (Terva)

• - Michael Danna byl nominován na World Soundtrack 2007 v kategorii filmový skladatel roku. (Terva)

• - V 31. minúte filmu Willy Beachum (Ryan Gosling) telefonuje v dome obžalovaného Teda Crawforda (Anthony Hopkins) so slúchadlom na pravom uchu, v ďalšom zábere už na ľavom. (belinko)