Okamžik zlomu

Okamih zlomu

Fraktúra

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA / Německo, 2007, 108 min

Střet dvou odlišných hereckých generací dopadl co se týče jejich úloh na výbornou. Hopkins sice opět všemu vévodí a i ve vedlejší roli je jednoznačně největší doménou snímku, ale i Ryan Gosling má svým projevem hodně co říci a svůj právnický part zvládá s velkým přehledem. Bohužel to samé neplatí o scénáři, který doplatil na snahu obohatit zajímavou stěžejní zápletku o vedlejší a v konečném součtu naprosto zbytečnou a nudnou příběhovou linii- něco jako kdyby vám kamarád vyprávěl napínavou hororovou povídku a někdy během vyvrcholení by nepochopitelně odbočil k tomu, jak byl hlavní hrdina onehdy na rybách a skvěle si to užil. Přitom nejen herecky, ale také řemeslně je film velmi dobře zvládnutý, v rozhovorech mezi ústřední dvojicí téměř vidíme postavu dr.Lectera a obě postavy mají při svém jednání jasný motiv, kterému divák musí rozumět, byť je i dost morbidní. Škoda té natahované kaše v podobě jinak velmi pohledné Rosamund Pike a celkově celé prostřední části snímku, která vydatně ztrácí tempo a schází jí nějaké dějové zvraty, které by diváka trochu vytrhly z nadměrně silné letargie. Určitě bylo zaděláno na mnohem více, než jsme nakonec dostali. 70%(23.2.2013)

Kvalitní krimi & soudní thriller s chladným inteligentním vrahem své nevěrné ženy Hopkinsem a mně dost nesympatickým hezounem "sporťákem" Goslingem v roli prokurátora. Napínavé, s dobrou a neotřelou zápletkou, k tomu zajímavý vedlejší děj v podobě boje mezi zodpovědností a touhou po penězích. Trailer: http://www.csfd.cz/film/225557-okamzik-zlomu-fracture/videa/(20.3.2010)

I shot my wife...prove it. Fracture je zapomenutelné odvíjení detektivního klubka. Bez osmělování skočíme doprostřed krvavého jezera, kde nám režisér servíruje téměř dokonalou vraždu, vraha a hru, kdo s koho...Arogantní prokurátorský spratek Willy dostal na odchodu do zlatonosné privátní sféry poslední případ, banální pokus o vraždu. Má vražednou zbraň, místopřísežné přiznání parohatého manžela a 97% úspěšných odsouzení. Idylka. Ale holobrádek Gosling brzy pozná, že když lstivý bazilišek blýskne modrým pohledem a zaútočí, ze spravedlnosti zbude jen nápis na budově a z oběti se může stát materiál pro patologa. Napnout atmosféru mezi dva stožáry se daří a cynické právnické průpovídky, Hopkinsovy zlomyslné provokace a dvojsmyslné, v titulcíc zabité, vtípky s D/dickem rozhýbají bránici. Ubohý Cliff Curtis přicmrndává jako policajtská holka pro všechno, z Rosamund Pike čiší chlad na sto honů. Je to two-men-show, souboj žraloků, Hopkins navléká bílou kůži lidožravého, Gosling připomíná vegetariána Lennyho z Příběhu žraloka, kterému už nejde o jen výhru, ale o (šokující spoiler:) čest a princip. Když se do sebe ti dva zakousnou, stává se ze starosvětsky suchého thrilleru šťavnatý soudní biftek. Poloprůhledná pointa neuráží, hudební podkres místy irituje. Když čiperný skorodůchodce túruje nadupané fáro, hrají funusoidní klenuté melodie, zní to, jako by ho posílaly na máry a bourák na vrakoviště. Ale Sir Anthony znovu prokázal, že tam má ještě daleko.. P.S. Nejzajímavější je horská dráha na skleněné kuličky, kterou vynalezla Hopkinsova postava a režisér ji použil coby zhmotnělou metaforu. Kčertu s Porsche...(3.8.2007)

Soundtrack Mychael Danna a Jeff Danna: 1. The Rube ,2. Mrs. Smith ,3. You're Home Early ,4. Beachum ,5. Objection ,6,. Call Me Later ,7. I Didn't Know Her Last Name ,8. Bedside Vigil ,9. This Is Where To Find Me ,10. I Haven't Decided Yet ,11. Suicide ,12. I Decide When It Gets Pulled ,13. A Certain Kind Of Strength ,14. I Got The Bullet ,15. New Trial,(15.5.2011)

Fracture je solidní snímek s parádním obsazením, který mohl být geniální, kdyby ho točil někdo jako Brian De Palma či Martin Scorsese. Přišlo mi, že režisér si vypůjčil z knihovny "I ty můžeš natočit svůj pokus o noir film!' a řídil se podle této příručky. Bohužel moc doslova a hlavně bez nápadu. Provedení tohoto filmu bylo totiž neskutečně průměrné a to nakonec trošku srazilo mé hodnocení dolů. Pro žádný film asi není dobrá vizitka, když jeho divák každých pět minut přemýšlí nad tím, jak by tahle scéna vypadala, kdyby ji točil ten a ten, nebo jak by tenhle herec to zahrál, kdyby ho režíroval někdo, kdo ví, jak se to dělá. Na jedno podívání tenhle film zabaví, ale ta pointa a ten casting měl rozhodně na víc, než na "zabavení". 65 %.(5.10.2015)

• - Na post režiséra byl v jednu chvíli zvažován George Clooney. (MeanWhile)

• - Kinetické objekty se skleněnými kuličkami jsou návrhy nizozemského umělce Marka Bischofa. (MeanWhile)

• - Michael Danna byl nominován na World Soundtrack 2007 v kategorii filmový skladatel roku. (Terva)