V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

Sfinkter

Katastrofický film o nestvůře atakující Manhattan, natočený pro mě tím nejpřitažlivějším způsobem, i přesto nijak nepřispívající fondu nadprůměrných snímků. Prvních dvacet minut je ke zbytku stopáže kontrastních, sledujeme standardní osudy mladých lidí, kteří až do nynější chvíle žijí "nudné" životy. Poté něco přijde, přehodnotí to všechny racionální priority a lidé jsou naprosto ztraceni ve zmatku a ruinách města. Nemálo zdejších hodnotících považuje Monstrum za srovnatelné k Blair Witch. Jediná scéna, která by se možná atmosféře Blair Witch mohla vyrovnat, je let zasaženým vrtulníkem. Jinak je to stále spektákl o moderní Godzille, do kterého se vejdou krásné ženy a zamilovaný pár. Blair Witch přišla s realitou jako první, navíc síla z lesa nebyla vidět. A to na mě působilo o dimenzi silněji. ()

Mrkvič

aha, jsem asi jeden z mála, který ten film nudil. Příběh... žádný není. Monstrum... bylo originální a vypadalo zajímavě, ale jinak díky zaměření spíš na ty postavy, tam bylo tak trochu navíc. Atmosféra... chvílema začínala být zajímavá, ale pak se vždy stalo něco, co jí zase schodilo na nulu. Pro mě nuda, zajímavý kousek, na který si ale za pár let málo kdo vzpomene. ()

Sokkk_y

Cloverfield je opravdu jeden z mála filmů, který mě rozklepal. Ale ne dušveně, nýbrž fyzicky. Ještě teď když si vzpomenu na let vrtulníkem, tak se mi chce skoro brečet. Když to vezmu popořadě, tak mě klidného nenechal už nápis "camera retrieved at incident site US-447" area formerly known as Central Park". Jsem si říkal, co to proboha je? Jaký dřívější Central Park? Pak následuje idylická party, kterou přeruší TO. Nádherné je na tomhle filmu jeden fakt, že divák ani TO nepotřebuje vidět, protože panika, křik, hrůza z očekávání co bude dál, to diváka naplní a zaměstná natolik, že na nějaké TO ani nepomyslí. Matt Reeves natočil excelentní podívanou, jejíž kamerové zpracování mě natolik uchvátilo, až jsem měl pocit, že jsem jednou z obětí. Nevím, jestli si někdy tenhle film pustím znovu, ale s velkou jistotou vím, že na něj nezapomenu. ()

JimmyII

Monstrum je hodně zvláštní film. Líbí se mi nápad z digitální kamerou, je to takové děsivé domácí video. Na druhou stranu to někdy působilo dost nepřirozeně a místy mi roztřesená kamera vadila - chtěl jsem prostě vidět víc, než vidí hlavní hrdinové. Příšera sama je skvělá, Godzilla a jí podobné kreatůry se můžou jít bodnout, zároveň mi ale přece jen trochu rozčilovalo, že netuším nic o tom, odkud se sakra vzala. Jasně, není to podstatné, ale u tohohle žánru jde rozum stranou a já chci vědět, jestli je to monstrum z hlubin mořských či vesmírných. Sympatičtí mi byli i hlavní postavy, samí neokoukaní herci, zároveň mi ale občas lezlo krkem jejich chování naprosto odporující lidskému - nebo v této situaci spíše zvířecímu - instiktu, to když se třeba vydají zachraňovat kamarádku, která už je stejně pravděpodobně po smrti. A všichni přece víme, že když nám něco čouhá skrz tělo, nemá se to vytahovat! Monstrum je film plný paradoxů, jak je vidět z mého komenáře, takže sám nevím, jak ho ohodnotit. Dávám lepší tři hvězdičky za nápad a odvahu tvůrců, ale víc to nebude. ()

Shetland

Po všech stránkách zklamání, tento film se ještě před vydáním holedbal pokořením Godzilly, což se nekonalo. Film mě velice nudil, ve 3/4 filmu se téměř nic neděje a připomíná to nízkorozpočtový film, a údajně inovativný směr, kdy je vše "zmateně" natáčeno kamerou jednoho z účastníků, kdy nikdo neví co se děje a tak se z toho stává reportáž. ()

A.L.E.S.

Sundal bych jednu hvězdičku prvním asi osmnácti minutám, kdy jsem si nejdříve říkal, jestli jsem si nespletl film, ale to by nejvyšší ohodnocení muselo být šesti hvězdami. Zbytek mě ale přesvědčil, že tomu tak není. Nápad je jednoznačně vynikající a zpracování poměrně svérázné. Leckterý laik by si pomyslel, že takové triky by se formou domácího videa natočit nedaly, ovšem tahle "amatérština" filmu dodává šmrc a navíc vás celkem snadno postupem doby vtáhne do děje. A pokud skutečně bude i druhý díl, nenechám si ho ujít. ()

DaUr

Strááášně dlouhý úvod. Opravdu strašně. Jinak průměr, ruční kameru nemám moc rád, ale Cloverfield s ní vypadal líp, než by vypadal s klasickou. 60 %. Update - po druhém zhlédnutí mám mnohem lepší dojmy, tak na silných 80 %. Svižný, nepředvídatelný film, jemuž se daří vyhýbat se všem klasickým found footage neduhům. ()

DivX

Producent filmu Monstrum je možná pravý génius filmového průmyslu. Dokázal totiž vydělat slušné peníze tím, že do jednoho kotle hodil Godzillu a Blair Witch, zamíchal je a soustředil se pak hlavně na to, aby finální hovádský guláš pořádně propagoval. Monstrum těží z domácího videa. A protože domácí videa nebývají obvykle moc komplikovaná, je i děj jednoduchý. Partičku mladých lidí na nudném mejdanu vyděsí vzdálený výbuch. Manhattan začala na kousky rozebírat příšera podobná Godzille. Všichni ti mladí krásní lidé začnou pobíhat sem a tam a čtveřice z nich se vydá zachránit dívku, do které je den z hlavních hrdinů zamilovaný. Příšera všechny zlikviduje, což zjišťujeme až poté. Neohrožený mladík totiž nedal videokameru z ruky a my vlastně sledujeme až objevený záznam. Nápad to možná nebyl špatný, ostatně u Blair Witch fungoval dobře. „Tvůrci“ se ho ale neobtěžovali domyslet a udělali amatérskou chybu… Napětí tlačí do filmu hydraulickým lisem, až nechtěně vzbuzují smích. Aby se divák bál, musí být dění na plátně alespoň trochu věrohodné. Na osmdesát minut jistě rádi uvěříme, že se po Manhattanu ometá příšera. Jenom se podle toho musí chovat. Běsní tak, že zničí půlku města, ale asi po sobě v pauze na reklamy uklízí mrtvoly, protože v troskách za celou tu dobu neuvidíte ani jednu. Zdemoluje, co může, ale soše Svobody just upicne jen hlavu. Nezlobte se na mě, to je, jako kdyby Hitchcock nechal v půlce filmu promluvit ptáky… Neuvěřitelné je i chování hlavních hrdinů. Jednají tak hrdinsky, jako by měli za sebou měli speciální výcvik SWAT a né bezstarostné mládí NewYorských teenagerů. Natáčení videí je sice v módě, ale že by někdo točil, i když se zoufale snaží skočit z jednoho mrakodrapu na druhý, to snad je jen v počítačových hrách. Zkrátka Monstrum je vydáváno za revoluční film, ale nabízí asi takový zážitek jako horská dráha na Matějské pouti. Někdo si zařve, někomu se zvedne žaludek a někdo se za 5 minut cpe párkem v rohlíku. ()

Liznic

Tohle nemá cenu sledovat jinde než v kině a pokud znáte promítače, který pootočí kolečkem s nápisem "volume" doprava.... Chuťovka, nevim jak bych film hodnotil po dalším shlédnutí, ale takto jsem si film maximálně užil! "Found footage" využito velmi zajímavě a i když je jeho ospravedlnění někdy samoúčelné - who cares?! ()

Helmutek

Asi nejlepší a nejoriginálnějc pojatej katastrofickej film, kterej znám, a určitě nejlepší first-person film, kterej znám. Škoda, že se na to člověk dneska už nemůže jednoduše podívat v kině, myslim, že to by zážitek ještě znásobilo. Cloverfiled je mrazivě autentickej, uvěřitelnej, a hlavně se nesnaží trapně vysvětlovat nebo zdůvodňovat to, co se děje - nepřináší nic jinýho než záznam toho, jak tu situaci prožila skupinka lidí okolo jedný videokamery. Zážitek neruší ani žádná dramatická hudba, což věrohodnosti toho filmu přidává opravdu významně. Ta úvodní čtvrthodinka na tý pařbě se mohla zdát dlouhá, ale ve výsledku mi to nevadilo - nádherně to pak kontrastuje s tim, co přijde potom. Konec je taky skvělej - není v něm nic navíc, nic zbytečnýho. Jen mě trošku zamrzelo, že se nijak (aspoň to teda nebylo vidět) neřešilo pokousání kameramana těma malejma zrůdičkama, docela jsem se těšil na to, s čim tvůrci přijdou. Ale tak třeba se to holt jen nestihlo pořádně projevit. WTF moments: Nějak jsem nechápal, jak se kameraman může nechat dobrovolně zdržovat, omezovat a vlastně i ohrožovat tim, že si furt nechával tu kameru a že s ní "dokumentoval" dál a dál. Je mi jasný, že jinak bysme se na žádnej takovejhle film koukat nemohli, ale nějak si nejsem jistej, jestli touha zachytit to na video vůbec může bejt tak silná, že přebije všechno ostatní - ale co já vim, třeba bych se zachoval stejně, pokud by to mohlo zvýšit šance, že po mě aspoň něco zbyde (jak ostatně píše Dan9K). ()

Ryuuhei

Jedno z těch lepších, ne-li nejlepších found-footage, co nám kinematografie dosud mohla nabídnout. Výtečně podaný úvod, který nepůsobí uměle a přitom účinně diváka seznámí s hlavními postavami a jejich vztahy mezi sebou. Ve zbytku bych si samozřejmě našel některé nelogické situace a chování, jakože třeba vrtulník místo aby pro jistotu letěl úplně pryč, naopak letí podél „monstra“ a dle toho taky došlo k tomu, k čemu došlo. Nicméně i tak, kvalita, která stojí za to. 90% ()

BROKEN_

Naprosto strhující atmosféra! Efekty vypadají tak dobře, že kdyby mi někdo řekl během sledování tohoto snímku, že to stálo pouhých 25 milionů, nevěřil bych tomu ( až po dokoukání jsem zjistil kolik to stálo, ze zvědavosti samozřejmě ). Ty vole 25 mega? Vždyť to vypadá tak na 100 mega, WOW, skvělá práce. Film jsem viděl několikrát, a vždy mě pohltí to dění ve filmu, je to mazec. Jinak, kdyby film skončil ve chvíli kdy se vrtulník zřítí, byl by to topový konec, který by byl správně šokující, i tak je to v pohodě, jen to chtělo šokovat diváka více. Mám tenhle snímek fakt moc rád. Série Cloverfield má v budoucnu ještě co nabídnout, po hodně povedeném filmu Ulice Cloverfield 10, očekávám další podobně filmy, zabývající se sci-fi tématikou. Abrams tuhle laťku umí, tam je doma, jen tak dál. : ) ()

uhlajz

No co říct? Reeves velmi zdařile navodil perfektní atmosféru, díky níž jsem od zčátku byl součástí tohohle děje. Je ale velká škoda, že se občas nechal unést a zapomněl na realitu. Hlavní postavy se tak někdy chovají dost nepravděpodobně pro danou situaci. Občas to působí přímo směšně. Nicméně co se týče hutné atmosféry, tak ta je na jedničku. Občas jsem se musel zapřít zádama pořádně do sedačky:-D 70% ()

Beky

čus!!!:)...holky byly vyřízený!!!..prej už v životě nejdou se mnou do kina:))...ale to říkaj téměř vždycky!!!...třeba Kíťa byla s náma jen na Superbad a Monstru, takže tam to chápu:)))...dávám 80%!!!...lepší než Já, legenda!!...vadila mi akorát až příliš roztřesená kamera někdy a pokud by mě to nevtáhlo do děje ( na štěstí vtáhlo ) hodnotil bych klidně odpadem!!...po příběhové stránce, nula, zero!!...a opět utlí koncem, ne scela pro některé diváky uspokojivým!! Nicméně tu máme zřejmě revoluci a podobných filmů s realistickou kamerou bude jenom přibývat, podle mě tudy vede cesta, mít to mega příběh, považoval bych to za geniální dílo!! Takže jsem docela spokojenej, na 80%:)!!...použiju to jako komentář zas, chci to ohodnotit dneska a na jinej komentář se nezmůžu:)!! Jednou větou: Filmová budoucnost je v digitálu, je to levný, rychlý a kurevsky....hmm...na další plus si budem muset počkat!! Docela jsem přemýšlel na tim, jestli je budoucnost v digitalu, včera jsem to napsal, ale nejsem si teď úplně jistý, protože kolik dobrých filmů vzniklo podobným způsobem po Záhadě Blair Witch??...která stála jen několi desítek tisíc dolarů a vydělala přes 200 miliónů dolarů!!..kolik napočítáte??...moc ne, co!!..Cloverfield neni průkopníkem, je jen důstojným nástupcem, který ovšem musel vsadit i na dobré triky!!...tím pádem je rozpočet několik miliónů ( asi 25mil.dol ) a marketingová kampaň pravděpodobně stála ještě mnohem víc!!...ale pořád cena pořízení a výkonu je parádní a Cloverfield určitě vydělá spoustu peněz!!...jenže, je to znova koukatelný??...podle mě neni!!...proto natáčení na digitál nese pozitivum v tom, že tvůrci budou muset přicházet se stále novými nápady a hlavně s dobrým příběhem!!...a tím pádem jsme narazili i na Achilovu patu...bude dost dobrých nápadů??...nebo se nám lidi ( bohatý lidi ) rozběhnou do lesů, skal, měst a budou natáčet vlastní Cloverfield a my budem zavaleni jednou sračkou za druhou?? Proto nebudu čistě digitální film považovat za budoucnost, ale pouze za další možnou cestu!!...Nevim jestli to dává smysl co chci říct, jsem naprostý laik, pouhý divák a neznám odborný termíny:)!! ()

Raven0

Wow, konečně pořádná monster pecka. Taková Godzilla je proti Monstru trapnej břídil s leprou. Prostě úplně jiná liga. I styl vyprávění skrz příruční kameru je príma a k filmu sedí. Někoho možná otrávý trapně romantická dějová linka, ale když to přežijete a nebudete si jí moc všímat, zbude výborný film, s výbornou atmosférou a s nějvětší frekvencí scén, při kterých mi běhal mráz po zádech... ()

Triny

Takže asi takhle - být epileptik, tak bych byla už dávno mrtvá, ale jako "relativně" zdravý člověk jsem akorát tak trochu rozklepaná.. Ta amatérská kamera mi prostě nějak nesedí..Nebo ne že nesedí, je to zajímavý, ale proč to třeba neproložit normálními záběry. U blair witch, se kterou je to srovnávaný, to pro mě bylo snesitelný jednak z důvodu, že tam kameraman byl minimálně poloviční profík a bez parkinsona a hlavně bylo se na co koukat.. Tohle pro mě byla jen další bezduchá povídačka o tom jak na Ameriku z ničehož nic zaútočí příšera, která je v tomhle případě počítačovým klonem godzilly, lochnesky a návštěvníků ze "znamení". Kde je kruci nějaké vysvětlení? Odkud přilezla, proč, co je zač??? Ne.. nikde nic, asi to nejni podstatný, ale když už nic, tak chci aspoń vědět jak to s ní dopadne! A to myslim teď hned, ne vdruhým díle, protože ten už bych nemusela přežít.. Už takhle bylo pro mě dost těžký ustát nesnesitelně nezáživný začátek a vůbec celý film viděný očima příšernýho kameramana, kterýmu musím vytknout kromě výše zmíněný "třaslavky" i jeho nesnitelnou vlezlost a snahu za každou cenu natočit všechno (pozn.1 strašněj ma-góóór).. Takže když to shrnu - obrovské očekávání nahradilo obrovské zklamání, pro mě naprosto nesympatické kameramanovo pobíhání sem a tam a mlácení kamerou způsobilo, že jsem si musela jít po shlédnutí filmu nakapat do očí visine (pozn.2 pro POMA to byl upgrade do nového levelu - asi má stabilizátor obrazu) a teď už jen doufám, že se nějaká ta obludka na tuhle "zemi svobody" jednou vážně přižene a bude..... (pozn.3 už aby to bylo..;) ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)