Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Utero

Nejdříve jsem četl knihu, jenomže ta byla tak krátká, že jsem si k ní za těch pár dní čtění nenašel žádný velký vztah. Asi proto se mi snad poprvé stalo, že by se mi film líbil víc než kniha, je to nádhera... ()

nurielka

Veľmi dobre spracovaná dráma, ktorá žiadneho diváka nenechá ľahostajným. Nešetrí emóciami a vo mne zanechal niečo, čo na druhý deň neodpláva len tak ďalej po rieke. To čo nebolo vo filme vypovedané, malo udrieť na citlivú strunu každého. (kto túto drámu pochopil) Veľmi som sa na neho tešila a vyplatilo sa. ()

dalziel

Niektore sceny dojemne tak ako aj ponura atmosfera, ale na môj vkus zbytocne natahovane a ako celok ma to velmi nebralo.Chapem preco to ma take vysoke hodnotenie ale moja krvna skupina to skratka nie je. ()

Modus

Na tenhle film se asi čekalo jak na smilování, jinak si neumím představit tři názory během jednoho dne...Z námětu, o kterým jsem si zprvu myslel, že jde jen o další film o holocaustu, dokázal režisér vymlátit mnohem silnější a lidštější příběh, než se dalo čekat...Režisér Daldry taktéž potvrdil, že vyprávět příběh v několika časových liniích mu nečiní žádný problém...Předčítač na mě působil dost smutným až bolestivým dojmem ale přece jen je v něm cosi pozitivního, ukazuje nám že pravá láska nevyprchá ani po letech...První polovina filmu nám ukazuje že vztah dvou lidí odlišného věku kteří žijí jen sexuálními orgiemi a četbou knih, může fungovat, druhá polovina filmu je už víc nostalgická a zaobírá se ztrátou v minulosti...Ani v jednom případě to není vyobrazeno jako zvrhlé nebo kýčovité vyprávění, vždy si drží svůj zlatý střed...Kate Winslet se poslední dobou pouští do odvážných snímků, vedle Nouzového východu je to další syrové drama kde se herecky opravdu vyřádila...Oproti tomu Ralph Fiennes nemá moc velký prostor, ale snad nikdo nedokáže zahrát tolik emocí a pocitů jen ze svého pohledu, jeho smutný výraz se mi dostal pod kůži...Po celou dobu filmu je tam trocha melodie, zprvu ji nevěnujete žádnou vážnost ale čím víc film běží ke svému konci tím víc ve Vás vzbuzuje touhu po spravedlnosti...Každý člověk má svá tajemství a často z důvodu, které by ostatní lidi nepřijali, a proto je nechce sdělit světu...Ovšem vždy Vám může být odpuštěno!!! ()

Batobus

Skvělý výkon Kate Winslet. Tenhle film prostě chytne a nepustí až do konce. Výborně zvládnutá režie. Po dlouhé době kvalitní drama. ()

Desdemone

Když jsem poprvé četla, o čem že á tento očekávaný snímek vlastně být, bála jsem se, že toho v něm bude moc; vztah mezi VELICE mladým chlapcem a starší ženou je samo o sobě téma, které už několikrát vydalo na méně či více kvalitní celovečerní film, stejně tak téma zvěrstev z druhé světové války a jejich vliv na život přeživších obětí. Nicméně, nakonec jsem nebyla zklamaná v tomto ohledu, skloubeno je to hezky a než Hannina vina je důležitější to, jak to hrozné zjištění zapůsobí na Michaela, což je správně, protože "o tom to má být", v tomto případě. Musím říct, že mé hodnocení je silně ovliněno tím, že při filmech s podobně ne úplně spravedlivými tresty, obzvlášť pokud se týkají sympatické hrdinky, to "fakticky prožívám". Kate Winslet ani Raplhu Fiennesovi myslím není co vytknout, jsou standartně nadstandartí a David Kross mě potěšil velice. Zdá se, že v každém ohledu mě film nadchnul, proč tedy jen čtyři a ne rovnou pět hvězdíček? Závěr. Pro mne příliš slabý silný závěr, který byl naprosto předvídatelný a u filmů podobného ražení jsme to viděli již tisíckrát- minimálně já ano. Přesto ale nejsem úplně sto říct, jak jinak bych si to představovala. Toť vše. ()

Stíba

Čekal jsem dobrý film ale místo toho jsem hned od začátku dostal nádheru s nepřebernou citlivostí. Je to takový jiný Schindlerův seznam, ne lepší ale troufám si tvrdit, že ani ne horší. Klobouk dolů před Kate Winslet a především Davidem Krossem, který svojí roli ztvrárnil opravdu úžasně. ()

cerbygerby

Jako 15 letý kluk potkat dvakrát tak starší ženu a zamilovat se do ní, většinou nevyjde, ale když mu tu lásku žena opětuje... vzniká určitá zápletka. Kate Winslet to zahrála báječně. ()

Gixian

Zvláštní námět i atmosféra, velice hezky zahráno. Bohužel to dějove vůbec nevyužilo potenciál, který byl ze začátku budován, a celý film se splaskl na rádoby chytré či rádoby emočně zajímavé výlevy né moc logických postav. Chaos, nuda a nenaplnění očekávání, tak bych to asi zhrnul. Tři hvězdičky především za zpracování, obsah je však velice plytký a prázdný. ()

siloalampa

Scenár tak trochu prichytený za vlasy, či utiahnutý na opasku... Na úvod až príliš zbytočných sexistických scén a to nie som žiadny puritán. Celé sa mi to nejak nedokázalo vryť pod kožu, alebo ma presvedčiť natoľko, aby som tomu uveril...Škoda, ale bohužiaľ je to tak. ()

Dimo

Mělo to něco do sebe, ale tak trochu film cíleně míří na city, včetně vývoje příběhu. To mi trochu bralo dojem. Nicméně na klidné a rozjímavé promítání je film vhodný. ()

Luczynkaaa

Tohle byl třetí film, který jsem viděla s Kate Winslet a od té doby ji vyhledávám. Vzpomínám, jak jsem ji zbožňovala v Titanicu, když mi bylo asi 8-9. Předčítač mě naprosto úchvátil a jsem si jistá tím, že je to na 90% kvůli Kate:) Dej velice zajímavý, neobvyklý. Dávám 4*. ()

pouler

Krásný příběh a velice důležitý film, pro pochopení Německa a jeho vypořádávání se s druhou světovou válkou v šedesátých letech. Kate Winslet se opět svlékla (více než dost:-)... Uvítal bych kratší stopáž. A možná by neuškodilo i trochu více akce ale jinak se na předčítače rád znovu podívám. ()

Lucas87

Velice zajímavý příběh, více než milostné scény mě zaujal pohled na Michaela během soudního procesu a jeho rozhovor s profesorem na právnické škole. Tenhle film mě ohromil vynikající herecké výkony, příjemná hudba a velice zvláštní příběh, který zahrnuje několik dějových linii. ()

katmandzoo

Predčítača by som rozdelil na dve časti: prvá časť sa točí okolo zakázanej lásky mladého 15-ročného chlapca a ženy v strednom veku, pre mladého je to prvá životná skúsenosť so ženou a nepochybne sa do nej ihneď zamiluje, keďže prežíva niečo, čo ešte predtým nikdy nezažil, to, že táto láska nemá budúcnosť je možné vidieť hneď na začiatku, vyvrcholí to tým, keď sa Hana jedného dňa zbalí a bez rozlúčenia proste odíde, mladý Michael je z toho samozrejme zničený a aj keď sa veľmi snaží, nedokáže na Hanu zabudnúť, tu sa film prelína do svojej druhej časti, kde postupne zistíme, kam Hana odišla a dvaja hlavní hrdinovia sa opäť stretávajú, a to na netradičnom mieste, na súde, tu sa to už začína trochu viac rozmotávať a postupne je zrejmé, o čom vlastne ten film je, neskôr je vysvetlený aj samotný názov filmu..Kate Winslet zahrala svoju rolu geniálne a len potvrdila, že patrí medzi najlepšie herečky v súčasnom filmovom svete.. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž