Skyfall

Britská tajná služba MI6 se ocitá v nelehké situaci, ze základny v Turecku byl ukraden harddisk se seznamem agentů. Agent 007 James Bond a jeho kolegyně Eve se pokusili lupiče zadržet, Bond byl však během akce postřelen a zmizel neznámo kam. Šéfce MI6, M, nezbývá nic jiného než prohlásit Bonda za mrtvého. Nový předseda bezpečnostně-zpravodajského výboru Mallory je situací silně znepokojen; nejedná se totiž o první případ krádeže seznamu tajných agentů. Podle něj je načase, aby M odešla do důchodu a byla nahrazena někým schopnějším. M se ale do penze rozhodně nechystá. Cestou z ministerstva M zjistí, že se někdo naboural do systémů v hlavní centrále MI6 a snaží se dešifrovat ukradený seznam. M spěchá zpět do centrály, vtom celá základna MI6 exploduje. Útočník neměl v plánu zabít M, chtěl však, aby viděla zkázu svého úřadu. M je odhodlána viníka najít a potrestat... Když se M vrátí z pohřbu svých kolegů, čeká na ni doma nezvaný host, a to Bond. Využil toho, že je považován za mrtvého, a užíval si svobodného života, nyní však usoudil, že ho tajná služba potřebuje, a rozhodl se přihlásit zpět do služby. Bond se na M zlobí, protože byla ochotná ho kvůli seznamu agentů obětovat. Bond je převezen asistentem M Tannerem do starých tunelů metra, kam byla přemístěna tajná základna MI6. Pokud Bond uspěje v testech, je M ochotná přijmout ho zpět... Tanner Bondovi prozradí, že útočníkem je někdo, s kým se M dostala v minulosti do konfliktu. M však tvrdí, že netuší, kdo seznam ukradl. Ve fyzických i psychologických testech Bond prošel, podle Malloryho však rozhodně není způsobilý vrátit se do terénu. Střela vyjmutá z Bondova těla zavede tajnou službu na stopu agenta Patrice, který má podle zdrojů ze CIA právě namířeno do Šanghaje. Bond obdrží od nového výstrojního důstojníka Q letenky do Šanghaje, pas, rádiovysílač a zbraň, která funguje pouze při identifikaci otisku Bondovy dlaně. Bond si počká na Patrice na letišti a pronásleduje ho uprostřed noci do kancelářské budovy. Tam na Patrice zaútočí, chce získat informace o seznamu, Patrice však umírá, aniž by cokoliv prozradil... Bondův souboj s Patricem sledovala skrz prosklenou stěnu protější budovy záhadná žena. V Patriceových věcech najde Bond žeton do kasina v Macau. Do Macaa přijíždí Eve, aby předala Bondovi zprávu: nový vlastník seznamu udeřil a odhalil identitu pěti tajných agentů. M nařídila agenty okamžitě stáhnout, tři z nich však byli zabiti... (TV Prima)

akisha

Lepší než Quantum, horší než Casino. Téměř absence Bond Girls, i tak Naomie Harris sympatičtější a pro děj důležitější, než femme fatale Bérénice Marlohe. Hodně mě potěšila Šanghaj, jejíž barevnost pomáhala vytvořit správně exotickou dobrodružnou atmosféru. Výborná bitka v mrakodrapu na pozadí obr medůz. Skvělá hudba. Bond se ovšem mohl oholit dřív, ta jeho zarostlá brada mě první část filmu strašně rušila. Některý scény byly brilantní - všechny se skvostným Bentley (hlavně jeho smutný skon), všechny s omládlým Q (velkej sympaťák Whishaw, podstatná změna od slizáckýho Jean-Baptisty Grenouille) a pak všechny s největším esem - luxusním Bardemem. Javier je herec, co dokáže tomuhle typu postavy, u který se dá lehce sklouznout ke komiksový karikatuře, vdechnout punc uvěřitelnosti. Kdykoliv se objeví, je hned veseleji. Zaměření pozornosti na M bylo fajn, ale jen z pohledu M-Bardem, nikoliv M-Bond, protože aspoň pro mě se filmu nijak nepodařilo trochu zosobnit jejich vztah, nebo taky "proč by se měl jeden o druhýho bát i za profesionální rámec." Hodně mě překvapil survival konec v Bondobaráku ve stylu "The Collector," ale celá ta akce se mi líbila - až na jednu jedinou věc, a to toho dědu, kterej sice výborně hláškoval ("Vítejte ve Skotsku.") a střílel, ale svítit baterkou by si na útěku teda nemusel. Ale jinak povedená Bondovka. ()

Jezinka.Jezinka

Úvodní scéna a klip u titulků jsou úžasné, kdyby tím film skončil, byl by to výtečný kraťas, který bych pětkovala jak vzteklá. Takhle nemůžu odhlédnout od otřepaného motivu zdánlivě mrtvého hrdiny, který žije v ústraní a propadá alkoholu (no, tak má na ruce štíra, to je toho), aby se, když vlast (a Em) zavolá, byť notně zteřelý, vrátil do služby. Sice neodběhá, neodstřílí, neodskáče, neodpsychá a tak vůbec to, co by podle norem měl, ale Em mu věří. Když divák asi o tři minuty později vidí, jak Bond, James Bond jezdí výtahem, nevěří vlastním očím a přemýšlí, jaký nabušenec by musel být ten, kdo by ty normy splnil. Ve známém prostředí casina vidíme další dva exoty, nikoli ty tupé ksichty goril, ale varany, kteří předvedou, kde se vzaly mýty o dracích. Kde se vzali varani v casinu se nedozvíme, ale co se týče hazardu, zůstávám u céček a kuliček, do varaního doupěte mě nedostanou. Krom toho mě nedostanou ani do metra. Víkend ve starém venkovském sídle? Nemyslitelné! Nepatřím k těm, komu by bylo kyselo málo kyselý a akční scény málo akční jen proto, že netrvají desítky minut a hrdina tam neběhá s panzerfaustem (což mě přivádí k revoluční myšlence běhajícího Fausta). Jenže i když bylo dost momentů, kdy jsem byla napnutá a párkrát jsem se srdečně zasmála, bylo i dost míst, která jsem chtěla vzít rychloposuvem a kdyby mi pak neblbl zvuk, asi bych hrdiny ke konci dožďuchala rychleji. Bond je taková Angelika pro kluky, navlečená místo do historických kostýmů do současných oděvů vyšší společnosti. Kulturně obohacující je to zhruba stejně a na Angeliku se přeci jen líp dívá. "Líbej mě, Nicolasi!" Viděno během Season Challenge tour 2015 ()

castor

Řemeslně naprosto výborné, herecky zrovna tak. Javier Bardem coby rozpustilý homosexuální exagent by si zasloužil alespoň oscarovou nominaci. Hluchých míst tu máme ale překvapivě dost, akčních zase málo, přesto tenhle stárnoucí mistr 007 stále dokonale chutná. Navíc je to přesně ten lákavý Bond, po kterém jsem měl chuť zaběhnout koupit si nové hodinky, oblek a luxusní auto. Nebo vyměnit partnerku. Tak, a teď zpátky na zem!! Ale přeci jenom lepší Casino Royale si pustit můžu, ne? Právě od první bondovky s (dle mého) výborným Danielem Craigem jsme si pomalu zvykali, že Bond už není jen tím nezranitelným agentem. Podobný koncept, ve kterém je Bond unavený, zatrpklý, špatně střílející a chybující v úsudcích, je mi musím přiznat blízký. Do té doby jasně definovaný hrdina tu v posledních letech vystupuje lehce demotivovaný, s několikadenním strništěm, který si klidně rád přihne. Beru, že má „série“ svá nepsaná pravidla, ale Mendesovo pojetí u mě i tak zabodovalo. Tvůrce nedostižné Americké krásy navíc potvrzuje, že čirý mainstream vystrkává více autorské pojetí od renomovaných režisérů. Samozřejmě by byla hloupost, nechat na křeslo posadit třeba Gondryho nebo Andersona, ale Mendes (mohl by i třeba Aronofsky, Darabont) udržel Bonda pevně ve svých rukou. Obklopil se mistry v oboru (střihač Stuart Baird, skladatel Thomas Newman, kameraman Roger Deakins, který nabízí třeba nádhernou stínohru při souboji v mrakodrapu, záplavu zářících lampionů a další pastvu pro oči), přesto mi občas naskočil pocit, že tenhle Bond má málo dravosti, některé akční momenty jsou poměrně zbytečné (havárie metra), realizace záporákových plánů je místy k pousmání, stejně jako přesnost a hladkost, s jakou mu vychází. Příběhy o agentu 007 přesto zůstávají fenoménem, pod to se třeba třikrát podepíšu.. ()

D.Moore

Jednoznačně nejlepší Craigova bondovka. Po Casinu Royale a jeho celovečerním epilogu Quantum of Solace je tu Skyfall, film s povolením napínat a bavit od začátku do konce. Sam Mendes zahrál na velkolepou akční strunu, kterou v Road to Perdition jen chvílemi dráždil, Roger Deakins nebývale čaruje s kamerou (souboj siluet v Šanghaji, příjezd do Makaa, plamenný závěr), postavy dostaly do úst výtečné dialogy (o suchých fórech nemluvě), Bond dostal výborného protivníka (fakt, že jejich první setkání bylo jedním z nejvtipnějších míst filmu, jenom potvrzuje, jak netypickou bondovkou Skyfall je) a skvělé kolegy(ně). "Spousta mluvení" se vůbec nekonala, ba naopak, děje a minut mohlo podle mě být ještě víc. Veškeré narážky na bondovky minulé byly více než milé - nejlepší chvíle ale stejně přišly během společné jízdy Bonda a M v "Conneryho" Aston Martinu. A ty krásné titulky! "Není to moc pohodlné." - "Budete si stěžovat celou cestu?" ()

Dan9K

Dal jsem si celého Bonda úplně od začátku jen proto, abych se dostal k tomuhle filmu. Trvalo mi to nakonec tři roky. Cesta nebyla zrovna vydlážděná. Nemám rád Jamese Bonda. Můžu to už asi zodpovědně říct. Valná většina dílů v minulosti mi přijde jako velká trapárna, s několika málo výjimkami. Konkrétní důvody popisuji obvykle přímo u nich. Proč jsem na to celé vůbec koukal? Jedním z důvodů bylo, že se mi moc líbilo Casino Royale a celkem se mi líbilo i Quantum of Solace. Po etapě a ve srovnání s Piercem Brosnanem filmy, co mi svým stylem sedly o tolik víc. Chtěl jsem celou tu sérii poznat zevrubně od začátku. Jenže jaké bylo mé překvapení, když se mi nejvíce líbily díly, které jsou nejvíc neoblíbené? Etapu Daniela Craiga podle mě předznamenal jak ten jediný díl s Georgem Lazenbym, tak oba filmy Timothyho Daltona. Všechny tři se mi líbily vlastně nejvíc do doby, než přišlo Casino Royale. Byly vážnější, uvěřitelnější, neobsahovaly tolik stupidních scén a ohromné množství technických vychytávek, jejich bond girl taky měly něco do sebe a byla tam i o něco propracovanější motivace záporňáků i samotného Bonda. Problém asi byl, že George Lazenby i Timothy Dalton neměli pro většinu lidí takové charisma a nejsou to tak moc dobří herci (ačkoliv Dalton je podceňovaný). Daniel Craig má charisma a je dobrý herec. Do Skyfall jsem vkládal naděje. Můj život film ovlivnil už od svého vzniku (aniž bych ho viděl), neboť titulní píseň se jako jedna z mála své doby okamžitě dostala do nejširšího povědomí. Stala se stálicí pěveckých soutěží, zušek, firemních večírků či plesů, takže už jsem tu písničku hrál a poslouchal ažaž. Beru ji ale jako v podstatě nejikoničtější song 10. let 21. století. Film taky získal dvě těžké váhy v podobě režiséra Sama Mendese a skladatele Thomase Newmana. Nezklamali mě, naopak, stavím si je zase o fous výš. Jasně, těch pět hvězd je jak čtyři hvězdy jinde, pořád je to Bond, ale je to podle mě nejlepší Bond. Potřebuju prostě od akčního filmu, abych mu mohl trochu věřit, takže posun, který se stal už v Casinu Royale a pak i tady, jenom vítám. Cítil jsem, že je Bond zranitelný, a to mě bavilo. Zároveň mi přijde, že s některými aspekty původních bondovek Skyfall pracuje dobře, například s hudbou, vtipným odmítnutím a nakonec vkusným zakomponováním technických vymožeností, přítomností legendárního vozu, vlastně i vizuální stylizací některých záběrů, drobnými detaily nebo i klasickým lákáním na další díl na konci. Daniel Craig má taky tu zvláštnost, že vypadá v každé scéně trochu jinak, jeho rysy obličeje se neustále mění mi přijde. Někdy je jak o deset let starší, pak je zase mladší, je pro mě těžko čitelný. Je to tajný agent, takže super. Asi vůbec poprvé se mi stalo, že jsem byl v napětí celou dobu stopáže. Příběh mě konečně zaujal. Většinu času jsme v UK, což taky beru jako klad. Když se v minulosti objížděl svět desetkrát dokola, bylo to většinou trochu hloupé a nepřehledné. Je tady asi nejlepší bond girl. Koncept bond girl mi přijde extrémně trapný už od Dr. No z roku 1962. Ve Skyfall je bond girl de facto M Judi Dench, čili naprosto ideální situace. Klasická bond girl tu vlastně není, jen trochu v první půlce, což je taky premiéra. Záporňák Javiera Bardema má pro mě asi největší styl od dob Bloefelda. Ralph Fiennes mě baví a mám od něj očekávání v následujících filmech. Závěr mi napověděl, že s ním u vesla bude všechno ještě napínavější. Už to asi u Bonda nejde lépe, proto dávám nejvyšší hodnocení. Jestli bych měl hledat ve Skyfall slabinu, tak asi trochu v samotných akčních scénách. Jsou fajn, všechno působí opravdově, ale obávám se, že si z nich nezapamatuju, krom metra, nic, ale to je podle mě vada mého mozku, který akční scény okamžitě po dosledování maže ze své paměti. () (méně) (více)

kulyk

Ze všech těch kravení neprůstřelného mamlase s přebujelým vztahem k ostrovu křivozubých se jedná o kravení nejzdařilejší. Mamlas je totiž alespoň škrábnutelný, tajemná Em se Tleskačovi na kobylku tentokrát tak snadno nedostane a animaci u titulků považuji za jednu z nejlepších, co znám. Hezký akční počin. ()

troufalka

Nemůžu si pomoct, Daniel Craig mi na Bonda typově prostě nesedne. Nejlepší Bond byl stejně Sean Connery a Roger Moore, i Pierce Brosnan měl svůj šarm, ale Daniel je pro mě příliš vážný a málo svůdný. ()

PinokKio

Střípky a vůně padesáti let, se kterými tu s námi 007 už je, ve 140 minutách vzpomínání a přesto něčeho úplně nového. Ne vše je potřeba řešit neviditelnými auty, hodinkami s laserem, tak jako kdysi, ale pěkně po staru se spolehnout jen na svoje schopnosti a (ne)přesnou ruku. Povedený restart série, takže už zbývá jen zvolat: Bond je mrtev, ať žije Bond. ()

Hild

No já vím, asi půjdu proti proudu, ale mě to prostě nedostalo, po všech těch ohlasech, jak jde o nejlepší bondovku, jsem čekala mnohem více, ale asi si za to můžu sama, nejsem příliš velká fanynka bondovek, tak jsem asi neměla čekat, že by se mnou Skyfall dokázal nějak více zamávat. Sam Mendes je výborný režisér, řemeslně výborně zvládnutý film, herecky perfektní, trio Craig - Dench - Bardem je excelentní, ale nesedlo mi to jako celek. Přišlo mi to strašně zdlouhavé a po celou dobu jsem se nemohla dostat k postavám. Sam chtěl vsadit na temnější a osudovější pojetí, z toho důvodu mi například vadily ty rádoby vtipné hlášky Bonda, byly tam úplně nucené a strašně nepřirozené, někdy úplně nevhodně použité. Skyfall mi zkrátka nesedl a za nejlepší bondovku stále považuji Casino Royale. ()

Spooner

Excelentní (snad) zakončení osudové trilogie, která výborně míchá klasické bondovské atributy s těmi moderními a nakonec je pospojuje do výborného celku. Sam Mendes dokazuje, že bondovský styl se dá stále někam posunout, dialogy jsou výborně napsané a některé scény jsou opravdu velice emotivní. Bardem si své záporáka užívá na dvě stě procent a Daniel Craig Jamesovu proměnu také zvládá na jedničku. A že má scénář pár logických chyb? Who cares, vždyť je to pořád Bond! I přesto, že mám tento "craigovský" styl opravdu rád, mám ale pocit, že po tomto díle už je nejvyšší čas vrátit se k trochu klasičtějšímu pojetí. ()

Faustka

Javier Bardem jako přihřátej blonďák!! Mendesi... to bylo krutý! Ale odpouštím Ti .... za (ne)BOndOvský(7) Skyffal. ()

Davies182

Sam Mendes točí FILMY. Příběh, drama, akce, vtip, napětí, vyvrcholení. Stodesetiprocentní umění - za lístek na tohle příště v IMAXu klidně vysolím i pětikilo (snad filmoví distributoři moc nechoděj na ČSFD). Škoda počítačových varanů, z nichž scénář udělal vraždící predátory, jinak je to bez chybičky. ()

gogo76

Teším sa na každý návrat J. Bonda, zvlášť toho nového. Ten starší ma nikdy veľmi nelákal. Bond je trochu z formy, prepadol alkoholu, neprešiel fyzickým testom a čo je najhoršie, nedokáže trafiť terč...Má ale skúsenosti a je na ňom, či post agenta obháji... A kurva, že hej. O tom hádam nikto nepochybuje. Som rád, že sa niečo dozvieme i z Bondovej minulosti a sedel mi i celý záver v rytme starej školy, kde stará poľovnícka puška, brokovnica, ručne vyrobené výbušniny a nôž dávajú lekciu modernej výzbroji. Akčné scény sú nápadité, opäť a pri novej sérii už tradične nabité adrenalínom a J. Bardem si zahral výborného záporáka. Osud J. Dench určite mnohých, vrátane mňa prekvapil, ale príjemnejších prekvapení je tu viac než dosť. Prekvapil i skladateľ T.Newman, u ktorého sme zvyknutí skôr na príjemnejšie melódie, ale iste to bola výzva i pre neho. Pieseň Skyfall od Adele som čakal v záverečných titulkoch, jej úspech ju však posunul prekvapivo do tých úvodných. Celkovo veľká spokojnosť, nová séria Bondoviek si drží kvalitu a teším sa na ďalšiu. 100%. ()

Mahalik

Z počátku opět ten starý Bond; charismatický Terminátor, řekl bych. Zlomil jsem hůl. Posléze se začal jako člověk duševně bortit, konečně na něm bylo vidět, že je reálný - i když pořád přetékal osobitou pýchou a pak prásk!, stal jsem se fandou. Společně s Judi tvořili téměř "haroldo - maudovskou" dvojku. Vražednější, samozřejmě. Skyfall je velký film. Bál jsem se, že s přílivem diváků naroste v ramenou a jeho luxusní háv z toho všeho mediálního poprasku exploduje. Ne. Všechno sedělo - od toliko avizované Adele, až po poslední knoflíček na úžasným outfitu počítačového krále Q! Překvapení, vzhledem k tomu, že se neřadím poslední dobou k synům konzumní společnosti. Tentokrát si s ním Martini dám. Rád! 85% ()

Xmilden

Jak již tady bylo poznamenáno, hezčí oslavu padesátin si Bond ani nemohl přát. Záporák v Bardemově podání? Když napíšu že je skvělý, tak se ani trošku nepřiblížím k tomu jak úžasný opravdu je. Kdybych se měl vrátit kousek do minulosti tak Casino Royale hledalo pro Bonda 21. století výraz, Quantum of Solace nehledalo pro změnu nic, zato nám nabídlo jen velmi slabé pokračování. Ten pravý návrat ke stylu starých Bondovek se děje až se Skyfall. Samozřejmě film má vše co má mít akční film 21. století, ale navíc dává také smysluplný příběh, ve kterém hrdinové padají aby znovu povstali. Upřímně jsem u dřívějších Bondů nikdy nepociťoval neodvratnou touhu jít na ně do kina, to se právě změnilo. Bondovi hodně prospívá série Mission Impossible. Po 4. díle s Tondou jsem již od nového Bonda mnoho neočekával a předem jsem ohlásil vítěze. Trošku ukvapené. Sam Mendes totiž dokázal vrátit sérii zašlou slávu a mě nezbývá než se těšit na další dobrodružství dablouseven. PS: Důvěru Craig splatil s plnou parádou. 90% ()

Arbiter

Co že přesně Silva plánoval roky? Že komplikovaně dostane sídlo MI6 do Churchillova bunkru, tam se nechá komplikovaně uvěznit, jen aby mohl pomocí počítačového viru komplikovaně utéct zrovna ve chvíli, kdy komplikovaně dostane M před vládní vyšetřovací komisi, aby po cestě hodil v přesně stanovený čas vlak na Bonda a pak mohl jak slon v porcelánu napochodovat do vládní budovy a netrefit se? Cool. ()

Phobia

Sbírka klišé, akce až starosvětsky působící, postavy převážně z panoptika podivností a ohavností, Blond po většinu stopáže vypadá jako by právě vylezl z popelnice a přesto nebo právě proto jsem se bavila lépe než při předchozích dvou dílech. Bondgirl ustoupily do pozadí a superagent více řeší svůj gerontofilní vztah k chladné mrše M. Jako padouch s velkým P exceluje úchvatně slizký Bardem... jen kdyby se zase tolik v závěru nevykecával, co je tohle za hloupý záporácký zlozvyk? Pochválit musím sarkastické přestřelky 007 s M, špičkování s Q a flirtování s I... nebo E? Tak jo, Blonde, tentokrát ti ty čtyři hvězdičky nastřílím, ale ustřelím ti přitom obě přečnívající plachty, protože mám pořád stejnou výhradu: kdybys byl agent 006 nebo 008 nebo libovolná jiná 00... Ušaté torpédo Craig pro mě prostě není a nikdy nebude 007, i když se tomu ve finále hodně přiblížil, ovšem jinak jde (dle mého soukromého názoru) o nejpovedenější film z Blondovy trilogie. 70%... no, možná i 75, mělo to koule. ()

Pokračování Top Gunu slaví miliardu dolarů

Pokračování Top Gunu slaví miliardu dolarů

26.06.2022

Jedním slovem wow. Kdo tvrdí, že ještě před premiérou druhého Top Gunu, sequelu k osmdesátkovému náborového filmu amerického námořnictva s mladým Tomem Cruisem a Valem Kilmerem, čekal pokoření… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Chris Evans ztvární legendárního herce