/Pablo

Babo, raď! Opět se mi to stalo, to je tak, když forma a obsah jdou proti sobě. Možná že tady budu působit jako rýpal, ale mnozí další reagovali podobně. I kdyby se tohle všechno odehrálo a zdá se (kromě krvavého závěru), že tomu tak bylo anebo přinejmenším, co jsem mohl číst, se skutečně ona událost během jednoho týdne přihodila, ve filmu to nepůsobí zdaleka tak přesvědčivě. Tudíž je jen škoda, že autoři nevěnovali více času scénáři a že nerozvinuly důsledněji proces fanatizace studentů. Nemůžu si pomoci, ale takto, když mi tam vyběhne mládež a začne se zběsile projevovat světu (symboly na stěnách atd.), marně přemítám proč a právě tento způsob, co je k tomu tak náhle vede?! Chybí mi oprávnění jejich činů v návaznosti k předchozím událostem, které jako příčiny nepůsobí věrohodně, spíše se zdají torzovité, zkratkovitě vyřčené. Prostě v tu chvíli nevěřím. Jakoby scénárista moc spěchal dopředu. To co v reálu fungovalo zdánlivě jednoduše, ve filmu nelze odbýt několika slovy. Tady bych řekl tkví jádro problému. Vše přerývaně plyne až do závěru, který působí šokujícím dojmem, na druhou stranu, tak trochu účelovému a vytvořenému pro efekt. K funkci nebo obsahu nelze nic vytknout, téma je naprosto jasné a jeho negativní kritika a odmítání je nasnadě, snad pokud mezi námi diváky nebude přívrženec nacismu nebo jakéhokoliv totalitního sytému. Stejně tak si myslím, že pokud budeme obecně posuzovat film jen z hlediska myšlenky, morálky nebo etiky (byť i to je jistým přínosem) a rezignujeme na formu, pak je jakákoliv další kritika zbytečná. Co se týče herců a hereček, řekl bych, že ti odvedly solidní práci. A závěrečná skladba se také povedla. Podtrženo sečteno, jako výpověď a zamyšlení nad tématem totalitního systému a kolektivní disciplinace nemám výhrad, ovšem ke způsobu zpracování a zejména scénáři už námitky shledávám. Takto dávám tři hvězdičky, ač v mnohém nerad, jsou jen tři, ale přesto všechno ke čtyřem nemají úplně daleko. Rád bych se však ještě k tomuto filmu v budoucnu vrátil. ()

Morloth

Má to své mouchy, ale podobně jako Experiment je to zajímavá sonda do lidské psychiky, která působí veskrze funkčně. Vlastně mnohem funkčněji než zmiňovaný Experiment. Aktuální a akutní. ()

Hennes

Dokonale zpracovaná ukázka toho co může vytvořit skupina lidí, kterým dáte "jinou šanci" . Ve společnosti se často cítí na okraji, nepochopení, podceňovaní. Pak jsou tito lidé pro nové ideály a novou šanci schopni udělat vše. V tomto snímku se profesoru Wengerovi vymkne z rukou experiment týdenního semináře zaměřeného na diktaturu. Založení nového spolku Vlna, začíná z prvotních běžných maličkostí jako jsou název, jednotný oděv a další přecházet do fanaticky ovlivněné skupiny lidí, které se staví nad úroveň všech ostatních lidí. Zasazení tohoto příběhu do dnešního Německa, působí ještě děsivěji. ()

Jonash87

Vynikající námět a posléze scénář. Jen důkaz toho, že nic nemá jít do extrému. Určité společenství je fajn, ale jakmile přeroste v sektu a dotyční jednají fanaticky, už je zle. To se dá vztáhnout jak na politiku, tak náboženství. Ta změna ve smýšlení je sice až moc rychlá - nechce se mi věřit, že by to šlo tak ráz na ráz -, ale ztvárněno to je hodně působivě. Mladí, neznámí herci zaslouží také pochvalu, působí přirozeně. Rozuzlení je pak možná trochu očekávané, přesto silné a během posledních cca 5 minut vám běhá mráz po zádech. Za mě 85 %. ()

Martin741

Nemecku kinematografiu sledujem len tak letmo, ale pamatam si tento film. Skutocne vyborna podivana o tom, ze roky 1933 - 1945 sa mozu znovu vratit v plnej sile, ak si ludia nedaju bacha. Pan Reziser Dennis Gansel sa ukazal v najlepsom moznom svetle. Jurgen Vogel strhol vsetku pozornost na seba, rola psychopata a manipulatora mu sla, ze genialne. 94 % ()

Aljak

Pekný príklad ako sa spočiatku nevinná zábavka môže zmeniť na chorý fanatizmus. Ale rozhodne to bol skvelý projekt, zaujímalo by ma do akej miery bol film inšpirovaný tými skutočnými udalosťami. Pôsobilo to naozaj zaujímavým dojmom a tá vzájomná manipulácia bola fakt hrozivá, ale zároveň dosť reálna (stačí sa pozrieť na to ako ľahko dnešní mladí ľudia podľahnú rôznym vplyvom svojho okolia). Aj keď miestami mi to prišlo naozaj prehnané, napríklad ten náhly vandalizmus a najmä iniciatívna niektorých jedincov. Už som sa bál, že tomu celému prepadol aj Rainer, ale našťastie jeho cieľom bolo doviesť do k úplnému extrému a potom pekne stopnúť. No nevyšlo... ()

Rocky88

Tak tohle mi nesedlo. Ne že bych nepochopil účel filmu, ale všechno se mi zdálo tak strašně uspěchané, až se mi z toho točila hlava kolem a vůbec jsem nechápal. Žáci se nechali zmanipulovat až příliš snadno, utlačovali ostatní, aniž by si našli nějaký důvod, aniž by měli ikonického vůdce a aniž by přemýšleli nějak jednotně. Nevím, nepochopil jsem. Možná je to tím, že nepatřím mezi lidi, co se nechají ovlivnit okolím - fakt nevím. . . Konec mi pak přišel vysloveně odfláknutý a předvídatelný. 50%. Doufám, že mě teď nesmete vlna nevole pozitivně hodnotících uživatelů. . . ()

xjane

Strhující film, který mě totálně uzemnil a nadchnul. Jak je to jednoduché zmanipulovat obyčejné lidi, až z toho mrazí... Nevšední zážitek, který Vás donutí přemýšlet a jen tak ho z hlavy nevymažete... 95% ()

selviskhed

Rozhodně film roku 2008. Kdo si myslí, že tohle se týká jen přežraných německých teenagerů nebo slabých osobností, neví o čem mluví. Díky těmhle silám, které jsou ve filmu zobrazeny existuje každý v současné době existující národ. Dost dobře věřím, že si hodně lidí i po tomhle filmu bude dále srkat svoje kafíčko a dělat, že je nic takového neoslovuje, že sklony k tomu nechat se vést nebo vést působí v těch druhých - v němcích, teenagerech z bohatých západních zemí nebo slabých / neurotických / nevyrovnaných osobnostech, ale ne v něm samotném. Ale to je možná ten vtip. Věřím, že tohle všechno je možné udělat v pěti dnech, paradoxně právě proto, že se všichni tváříme že to možné není. Všichni jsme někdy ve škole udělali ten závěr, že diktatura je zlo. Legrační je právě to, že protože jsme o tomhle závěru nikdy nepochybovali, nikdy jsme se s ním doopravdy nevypořádali. O co víc je nám jasné že je autokratické uspořádání špatné a nikdy bychom ho nepodpořili, tím jsme labilnější a máme větší sklon mu podlehnout. Myslím, že to je to co chce film říct. Jediná věc, na kterou z celého snímku nevěřím je to, že by učitel před plnou, rozjetou tělocvičnou dokázal dupnout na brzdu. ()

wampilenka

Příspěvek k jedné diskuzi na téma Die Welle: Nemám problém s reáliemi ze studentského života. Naopak - myslím, že pro předvedení toho, jak se ideologie dere do mimoškolního života, jsou podstatné. Kromě toho se v těchto scénách dostala ke slovu hudební složka, která svým výrazným rytmem podkresluje prudký vzestup ideologie, kumulaci energie, čímž i filmu dodala tvar sílící vlny. Problematické je, že některé postavy připomínají více než lidi chodící stereotypy. Bylo právě proto tak snadné pro ně přistoupit na hru či jí odmítnout? Jednoduše proto, že tím 100% naplňovaly svou roli? Právě ta lehkost s jakou postavy a hru přistoupily, nebo ta samozřejmost, s jakou se jí odmítly účastnit, je ve filmu nejvíc neodůvodněná (jediným důvodem je naplnění stereotypu) a vnímám ji jako největší slabinu díla. ()

Nach

Opravdu neuvěřitelně silný zážitek. Jeden z mála filmů, který mě svým dějem i atmosférou strhnul tak, jak se to jen málo filmům podaří. ()

Aelita

Jj, síla kolektivu, síla individualismu, síla anarchie, síla ideje, síla moci, moc síly. Chudák malý člověk, který se v těch sílách točí jak slámka ve víru. ()

starbrejkr

Mrazivý a nesmírně aktuální film vycházející skutečných událostí. Ač se to v reálu odehrálo, je velmi příhodné a taky odvážné, že na to natočili v Německu - zaprvé kvůli samotné němčině, která je jednoduše diktátorskou řečí jak vyšitou a zadruhé kvůli minulosti, se kterou se Německo vyrovnává dodnes a co tak vím, málokdo tam o tom rád mluví. Proto ta slova o odvaze...Aktuálnost a nadčasovost filmu těží především pro spojení s dnešní problematikou mládeže - žijící bez smyslu života, životního cíle a neexistenci autorit. Pak přijde malý experiment, který si vzala do rukou silná a autorita. Většina snímku je pak v podstatě o paralelách s nacistickým Německem. Vůdce - učitel, který trpí komplexem vycházející ze jeho vzdělání, ochránce (kombinace Rohma a Goebbelse) - oddaný vůdci na život a na smrt a pak třída, která symbolizuje dav, který neví kam se má zařadit a kterému chybí jakákoliv disciplína a autorita. Na základě toho se odvíjí v počátcích sympatická a poučná demonstrace toho, jak lze s lidmi snadno manipulovat. Jak už to ale u bývá takřka u jakéhokoli hnutí, lidská masa, ač je vůdci i nadále oddaná, se absolutně vymyká kontrole. Skupina současných středoškolských studentů je pro tuto látku vhodná tak jako nikdo jiný a já si dovedu dost dobře představit, že by to šlo realizovat kdykoli a kdekoli ve vyspělém západním světě. Uff, mám v hlavě tolik podnětů a myšlenek, že to působí poněkud chaoticky, tak radši skončím. Rozhodně ten film ale doporučuju úplně každému, beru to za naprosto realistickou a varující sociologickou sondu. ()

DruidKarel

759. honocený film: Po Napole další skvělý film s Maxem Riemeltem a opět na hodně podobné téma. Celý film skvěle plyne, herecké výkony jsou hodně dobré a film působí na mě tak, jakoby byl jeho příběh tím nepřirozenějším ze včech. Nepůsobí nijak přehnaně a vůbec na nic si nehraje. Navíc jejich "pan profesor" podává skvělý výkon. Skvělý závěr, rozhodně můžu doporučit. 5* je rozhodně pro tenhle film správným hodnocením, protože si to zaslouží. Navíc skvělá titulní píseň a udělané webové stránky filmu. Vlna rozhodně nikoho nezklame. 5* ()

Agoran

Perfektní a (částečně, viz dále) aktuální film, jehož hlavní devizou i problémem je nálepka "based on a true story". Události se dějí trochu rychleji na to, aby si divák dokázal stejnou situaci představit i v jeho okolí (a koneckonců i v Německu - původní příběh totiž pochází z USA) a proto se nepatrně vytrácí aktuálnost. Jinak to však asi nešlo a tvůrcům se to podařilo vměstnat do 100min vcelku obstojně. Doporučuji ke zhlédnutí. ()

tomtomtoma

Na tomto filmu je nejsympatičtější námět, který se zabývá možností nebezpečí sjednocujících autoritativních prvků v řízení a jednání skupiny lidí, jako základu k diktátorskému společenskému uspořádání. Svým provedením je film Náš vůdce moderním výrobkem, srozumitelnějším pro širší diváckou obec. Je to varování, které upozorňuje na stále existující možnost vzniku extrémistických uskupení na bázi celkové nespokojenosti, demagogického označování viníků a při současném dodávání zdání pocitu smysluplného zapojení v rámci celého kolektivu. A pokud většinová společnost trpí pocitem nespravedlnosti a konzumní uspořádání dodává jen prázdnotu, je zaděláno na výživné podhoubí diktátorského uspořádání. Hlavní postavou příběhu je ctižádostivý středoškolský učitel Rainer Wenger (dobrý Jürgen Vogel) s inovativním vyučovacím procesem, které má ze studentů dostat to nejlepší z nich. Na základě pozitivních zpětných vazeb a myšlenkových popudů od studenstva dohání svoji verzi výuky až na samotnou hranici rozumné míry. Tento expresivní druh interaktivního učení je účinný za předpokladu, že nepohltí a nepřemění své aktéry svým zdáním hmatatelné a uspokojující skutečností. Smutným hrdinou příběhu je přehlížený student Tim Stoltefuss (zajímavý Frederick Lau), pro něhož plnohodnotné začlenění do kolektivu je jedinou smysluplnou hodnotou v jinak nepřátelském světě. V jeho případě se vše dostává až do absurdní roviny převrácené reality. Student Marco (zajímavý Max Riemelt) je ukázkou stoupence, který prohlédne systematickou nebezpečnost netradiční výuky. Jeho přítelkyně Karo (půvabná Jennifer Ulrich) se neohroženě staví do role bojovnice proti rozjezdu demagogické ideologie. Z dalších rolí: Rainerova rozčarovaná manželka a učitelka na stejné škole Anke Wenger (Christiane Paul), oddaní a zaslepení stoupenci nového hnutí z řad studentů frajírek Dennis (Jacob Matschenz), snaživá Lisa (Cristina do Rego), Turek Sinan (Elyas M'Barek) a poslušný Bomber (Maximilian Vollmar), či znechucená studentka Mona (Amelie Kiefer). Celkový výsledek je svižné a důrazné varování před snadným manipulativním zneužitím moci, což je v menším a nedestruktivním měřítku na denním pořádku všude kolem nás. ()

C0r0ner

Být to smyšlený příběh, tak jsou to velmi poctivé čtyři hvězdičky. Takhle to nabírá úplně jiný rozměr. Nikdy bych neřekl, že se během týdne může z člověka stát nemyslící magor, když ho v tom podporuje okolí. Situace to byla extrémní, jinde by se asi nestala, nebýt jednoho narušeného jedince, ale realita je realita. A ta moc pěkná nebývá. 95% ()