Jacob23

Opet zbyva otazka-proc jsme ve filmech o tolik pozadu?osobni nahled na tezkou minulost x aktualni prostredi..k tomu se u nas nikdo neodvazi-kazdy hraje na tu milou notu..75%iritujuci postava divky v cervenem:)ale pedagog je naprosto skvely!vpodstate jsem na Vlne ikdyz zasadne nechci ()

Guzo

Hodně povedenej film, asi nejlepší neamerickej za rok 2008. Trošku bych ho možná přirovnal ke Klass, co se týče způsobu zpracování. Na první pohled je totiž vidět, že nejde o nějakou hollywoodskou drahou blbost, ale o film, který sází na děj a zápletku, ne na nejlépe placené herecké hvězdy. A opravdu se mu to daří. Z pozice diváka jsem chvílema nevěděl, jestli "fandit" Vlně nebo dvěma holkám proti ní. Jak snadno se dá manipulovat s lidmi..? ()

ghatos

V dnešní postmoderní době, kdy současná společnost je rozptýlená a nihilistická nabídl učitel žákům svou vizi principu jednoty. Jako každá sociální skupina prochází Vlna (název skupiny) postupným vývojem. Organizuje se a vytváří žebříček hodnot, to vše spěje k vyhrocenému konci. Líbilo se mi, že ve filmu bylo všechno - organizace a její znak, odboj, osobní ochranka pro vůdce nebo propaganda. Kvalitní film s poselstvím. ()

mcleod

Německé filmy... některými opovrhovaná skupina, pro mě velmi nevšední typ kinematografie. Popsat je lze jako filmy bez jakýchkoliv cingrlátek a příkras, syrové až na kost. Ne vždy tento styl sedí se zaměřením filmu. Ve spojení s tématem popisu vzniku fašistického hnutí ale vytvořil neuvěřitelně dobrý a působivý film. Perfektní herecké výkony, výborná režie, ale mám výhrady ke scénáři. Místy mi to přišlo až příliš silné a nedůvěryhodné, navíc se na začátku filmu úplně vytratil fakt proti čemu či komu vlastně Die Welle bojuje (to se ozvalo až na konci - a nejsem si jistý zformováním takové skupiny (nefrustrovaných) lidí bez jasného nepřítele). Ale především hlavní myšlenka jednoduchosti manipulace s lidmi a faktu, že lidé mohou mít i objektivně dobré důvody k takové činnosti, která může vést k autokracii, byla výborná. ()

D28

Výborné a prekvapivé zobrazenie jednej z mojich nočných mor./Môr?/Sama neviem, či by som mala odvahu ísť proti väčšine, hoc by jej pohnútky, ciele a móresy boli - jemne povedané - rozporuplné.Isté je, že vodcom by som byť nemohla.Ani zahrať by to hocikto nedokázal, no a aj všetky decká boli rovnako presvedčivé ako predstaviteľ ich idolu.Názov Vlna pre experimentálne vytvorenú partu bol ideálny - veľa malých kvapôčiek keď sa spojí, navzájom si neublíži, všetko ostatné však zmätie svojou ničivou silou.Verím, že to tak funguje, aj keď príčiny sú mi nejasné..Možno je jednoduchšie plniť príkazy ako používať vlastnú hlavu.Možno len platí staré známe pravidlo podľa pána Pratchetta - že inteligencia patvora zvaného dav je nepriamo úmerná počtu zúčastnených.Isté je, že liečba je tu nevyhnutná a jednou z piluliek je i tento film. ()

Kosmik 1

Ze začátku mě to moc nechytlo, ale postupně film začíná nabírat na obrátkách. Je to až k nevíře, jak málo stačí k tomu, aby se mohlo něco takového stát. Kdy jedinec zblbne dav. Ale také věřím tomu, že toto se může stát kdykoliv a kdekoliv, vždyť je to přeci tak jednoduchý...lidem se to líbí, být v nějaké skupině, být někým veden. Pak už stačí jen málo... ()

mirec88

Odpoveď na otázku, či je v dnešnej dobe ešte možné, aby prišiel fašizmus, je v tomto filme zodpovedaná až hrozivo realisticky. Netreba k tomu veľa, len človeka, ktorý začne celkom nevinne - oslovujte ma "pán" aj keď doteraz ste mi tykali, keď chcete niečo povedať, musíte sa prihlásiť a vstať, nosiť rovnaké uniformy... a dôsledky nenechajú na seba dlho čakať. Fakt film, pri ktorom som si povedal, že dnes je možné fakt všetko a učiteľ výborne stvárnený Jurgenom Vogelom, ktorý si projektový týždeň aristokracie predstavuje trocha inak ako je bežné. A ten šokujúci koniec tomu pridal 5. hviezdičku. Mrazivé... ()

Dreadd

Přestože v polovině filmu už víte, jak pravděpodobně celý snímek skončí, závěr vás přesto šokuje. Zdánlivě nevinný experiment, který vyústí v tragédii, nutí k zamyšlení. Kdo o tom nikdy neslyšel, řekl by si jasná fikce, tohle se přece nemůže stát, z tohohle jsme se už poučili. Jenže příběh vychází ze skutečných událostí a pokud zde není realita poněkud pokroucená, jak je možné, že 20 let po 2. světové válce lze celkem bez problémů ze skupiny lidí vytvořit nepřemýšlející bytosti slepě poslouchající jednoho člověka? Mohlo se jednat pouze o nešťastný vzorek populace? Nebo lidé zapomínají na špatné věci docela rychle a raději se schovají za skupinu lidí, kde si myslí, že jsou v bezpečí a pro setrvání ve skupině jsou ochotni udělat cokoliv. Celá adaptace je velmi působivá, díky aplikaci na dnešní dobu působí velmi aktuálně a na počin od režiséra Holky to chtěj taky velmi dobrá, přestože měl režisér trochu ulehčenou práci díky závažnému námětu. A zajímalo by mě, proč měl český distributor problém s názvem Vlna. ()

Autogram

Tento školský experiment sa asi nebude skúšať v našich školách. V móde sú rôzne projekty už od nižších ročníkov, ale mať takéhoto charizmatického učiteľa s vodcovským syndrómom, to by zblblo asi aj silnejšie povahy. Čo sa zdá, že je pod kontrolou, už dávno nie je. Nemci si svoje vodcovstvo pestujú a občas som pochyboval, či je film protifašistický alebo skôr dáva návod na pobláznenie ľudí pre extrémistické názory. Snáď bolo hlavným zámerom varovanie pred ničivosťou diktatúry, len či v nej už nie sme. ()

MI-380

Vadila mi jen zkratkovitost a zahuštěnost celého vývoje experimentu do pouhého jednoho týdnu. Jinak je vše dokonale promyšleno i vyrobeno. 85% (13856 hodnotících, 83%). ()

MiGi87

Na Německo hodně dobrý kousek. Trochu jsem nepochopil, jestli to učitele začalo pohlcovat taky, ale asi ano, když to hrál i doma a hádal se kvůli tomu se ženou. Musím se podívat na dokument o skutečných událostech, který sice neskončil tragicky, ale ta deziluze v závěru byla prý stejná. ()

drackula

Film založený na skutočných udalostiach presne ukázal, ako veľmi sa mýlia ľudia, ktorí tvrdia, že "toto sa už stať nemôže". Dej je síce predvídateľný, ale napriek tomu obsahuje kopu silných momentov a myšlienok, ktoré sú aktuálne aj dnes. 80% FCH052016/5 ()

vyfuk

Němci v tom nějak umí až moc dobře chodit. Je hlavně zajímavý, že Němci mají nutkání dělat velice dobré a kvalitní filmy dělané hlavně o skutečných událostech z Ameriky. Viz Experiment, který je také velice dobrý. A navíc je zajímavé, že oba filmy mají docela podobné základy. U obou se jedná opravdu vlastně o sociologický experiment. No to je mi ale zajímavé. Nemají ti Němci na to tak trochu úchylku. Tohle je prostě skvělý film. Má v sobě dobře rozpracovaný příběh a mě samotného strhl. Myslím, že ten film je hlavně super v tom, že já po jeho zhlédnutí měl chuť založil taky podobnou skupinku lidí. Ale naštěstí mám dost rozumu na to, abych věděl co je morální a co ne. Což zároveň dělá tento film nebezpečnější pro lidi, kteří by onoho dost rozumu neměli. ()

BuryGol

Nevěděl jsem, co od tohohle filmu očekávat. Ze začátku to vypadalo jako zajímavej námět, ale nakonec se to vyvrbilo až do sakra dramatickýho konce. Je možno v dnešním Německu zase zavést diktaturu? Očividně ano. Tohle je jeden z filmů, kde na konci sundám sluchátka a na krku mám studenej pot! ()

dinsdale

Jak objektivně hodnotit německý film, který začíná písničkou od Ramones? :o) Postavy studentů byly sice šablonovité, ale zahrané velice přirozeně, rozhodně lépe, než jak nám teenagery předkládají české televize. Proměna studentů se mi ani nezdála příliš překotná, skupinová dynamika funguje skutečně silně, víc, než jsme ochotní si připustit. Finální projev jako vystřižený z dokumentu Leni Riefenstahlové mi nahnal parádní husí kůži a na nějakou dobu dopředu mám o čem přemýšlet, což hodnotím jako největší klad celého filmu. ()

Borat

Skvěle podaný experiment, zda-li je vůbec možno dosáhnout fašismu i v civilizivoaném Německu. Jde vlastně o to, že si hrstka lidí založí partu jako ve školce a zvolí si fuhrera. Jak se parta rozrůstá, tak se rozrůstají i emoce a nadvláda. Tenhle film ale jedině v originále, bez němčiny by to asi nemělo takový grády. Plusy+: němčina Mínusy-: Hodnocení:|79%| ()

Kangaxx

Film o triede prihlúplych adolescentoch, ktorí sa nechávajú vtiahnuť do prostredia autoritatívneho zoskupenia. Správne sa tu poukazuje na ľahkú manipulatívnosť dnešnej mládeže, vychádzajúcu z nedostatku iných záujmov (rozumej nudy) a nedostatočnej intelektuálnej úrovne. Vadilo mi však šablonovité správanie jednotlivých charakterov od zmäteného vodcu poolového týmu, cez jadro zoskupenia tvorené klasickými vygumovancami až po nesympatickú investigatívnu študentku s jasnovideckými schopnosťami, ktorá vedela že sa projekt zvrtol ešte predtým, ako sa tak skutočne stalo (v dôsledku čoho tlačí a rozširuje antipropagačné letáky, usporiadúvava pochody proti fašizmu, obracia sa na súd pre ľudské práva, píše do intergalaktického zoskupenia alienom, čo sa na škole deje a podobne. Názov zoskupenia a jeho teplý pozdrav na hodnotení taktiež nepridalo. Vzhľadom na tunajšie hodnotenie však ide zjavne o silne subjektívny pocit z filmu, takže tento comment berte s dostatočnou rezervou. ()

Pecival

Film ztrácí body hlavně kvůli své vykonstruovanosti, kdy se dostanou na přetřes všechny známé důvody a příčiny cesty k dikatuře, předkládané příliš jasnou a triviální formou. To snižuje věrohodnost příběhu sic má jisté reálné základy. Celkově je ale dobré si připomínat jak snadno lze manipulovat lidmi. Charismatický Jürgen Vogel byl pro fuhrera ta pravá volba. ()