hiroito

Jsou určité filmy, které bych doporučoval promítat ve školách. Die Welle by měl být jeden z nich. Ale na druhou stranu by se pointa filmu neměla zaměňovat s omluvou či pochopením extrémistů. Protože jakákoliv forma extrémismu je neomluvitelná. ()

robbez

Film ze školního prostředí, který má opravdu neobyčejný pedagogický efekt. Přesvědčivě a názorně ukazuje podstatu totalitních a diktátorských systémů. Kolektivní fanatatismus dává pocit jednoty a síly, ale zároveň zastavuje činnost mozku, vede k nekritickému elitářství a způsobuje agresivitu vůči těm, co nepatří do vyvolené smečky. ()

D||X

Lidská psychologie na stříbrném podnose. Tenhle film si zaslouží ultimátum za jeho dokonalé ztvárnění diktatury a lidského myšlení. Neexistuje mnoho filmů, u kterých byl za hodinu a 45 minut necuknul pohledem od obrazovky. Vážně dokonalé! ()

dennuska

Snímek má všechno, co by měl mít. Evokuje k hlubšímu zamyšlení nad tou počáteční zásadní otázkou: Je dnes možná diktatura? A napříč necelých dvou hodin může divák sledovat, jak se děj doslova sveze po sinusoidě. Ze zdánlivě úžasného projektu se vyklube zkáza postihující nejen hlavní aktéry. Co bych však vytkla je nedostačující autentičnost. Mnohé jednání a dialogy studentů jsou přitažené za vlasy a stěží srovnatelné s realitou dnešní mládeže. O věrnou kopii teenagerovské společnosti dneška se film pokouší až příliš urputně a výsledkem je pouze úsměvná absurdnost kazící celkový skvělý dojem. ()

1892

Myslíte, že myšlienka fašistického Nemecka je preč? Ste na omyle! Jednoduchý príklad ako z obyčajnej triedy školákov dokáže ich učiteľ vytvoriť neototalitnú mašinériu. Autori poukazujú na naoko dávno zabudnuté jazvy Nemecka, ktoré sú im stále nie cudzie a súčasne ich zožierajú z vnútra. Nech sa páči, obrátky stúpajú, keď sa to učiteľovi vymkne z rúk... ()

pavlussa

Pouštěla bych tento film povinně na každé střední škole. Vizuální podoba nebezpečí bývá mnohdy účinnější než stohy přečteného. ()

Peenugirl

Kolektívne vedomie je sakra vážna vec. Človek a jeho vnímanie reality a spoločenských hraníc v radikálnej skupine je skreslené a čím je skupina väčšia, tým je skreslenejšie. Na tejto báze fungujú anarchisti, footballhooligans, neprispôsobivý spoluobčania, demonštranti, náboženské skupiny( všetko v radikálnom náboji ) ... vo všetkých prípadoch musí zasahovať, alebo dozerať na priebeh polícia, a to z dôvodu aby boli vizuálne určené hranice. Je ľahké prekročiť hranice zákonu, etiky, spoločenských noriem ak sme súčasťou väčšej masy a nevystupujeme ako jednotlivec. Málokto by vrieskal vulgarizmy sám na priateľskom futbalovom zápase na prázdnej tribúne, ale ten istý jedinec je schopný v návale adrenalínu, podporovaného skupinou fanúšikov, vytrhnúť stoličku a hodiť ju na prívžencov druhého družstva. Neskôr svoje činy nevie zdôvodniť a práve vtedy si uvedomí závažnosť konania, ktoré bolo v danom okamihu dokonca možno "prirodzené". Jeden ľudský život nikdy nie je dôležitejší ako druhý. Nikdy viac. Do masy sa prispôsobia najlahšie tí, ktorým niečo chýba ( rodina, priatelia, uznanie, osobnosť, inteligencia,... ) Pekne stvárnené. Ľudia vedia byť ovce. 80% ()

martpolak

Mám skoro pocit, jako bych se díval na videonávod, a ne na film. Velice dobře zpracované, avšak ze začátku až příliš tlačené dopředu. Chápu potřebu vejít se do délky filmu, avšak téma by si zasluhovalo více času. Závěr prakticky neměl chybu, jen začátek působil příliš stylem "jsme zapálení pro věc, protože scénář". Jinak výborné, a smutné vzhledem ke skutečné události. ()

pralinka_01

Keď som si to zapla, vôbec som nevedela do čoho idem (nemecké filmy sú mi strašne proti srsti). Ale táto záležitosť bola teda dosť drsná a krutá. Škoda, že to malo takú krátku minutáž (aj keď 110 min. je pre film typických), keďže sa tam dalo riešiť toho viac, hlavne sa mohli viac sústrediť na postavu učiteľa. Ale celkovo to hodnotím kladne, rozhodne neľutujem, že som si to pozrela. Posledný cca. 25 min. je skvelých a koniec ma prekvapil. Vždy som tvrdila, že experimenty by sa nemali vykonávať (hlavne tie na ľuďoch). A hlavne tie, ktoré vyzerajú úplne neškodne. ()

Satoshi

Celkom zaujímavý film, prekvapuje ma, že práve nemecký :D No ale aj napriek tomu mi to prišlo celé trocha prehnané, pretože študentov natoľko zaujať v dnešnej dobe je prakticky nemožné... sám som jeden z nich a viem, o čom hovorím... Ale tak pointa v skutočnosti nebola ani tak o tých študentoch, ale o podmienenosti ľudí voči iniciatíve... V tomto hľadisku je námet výborný, preto 4/5 ()

MyFairLady

Film az tak za vela nestal. Tie 4* su za zobrazenie relativne jednoducheho, ale o to ucinnejsieho socialeho experimentu. Film sa vsak mohol intenzivnejsie zaoberat postavou ucitela-vodcu. To, ze ludi dokazete kvalitnou propagandou zmanipulovat za tyzden, je vec celkom znama. Ovela zujimavejsie bolo, ked sa ku koncu filmu samotny vodca prichytil pri tom, ako podlieja vlastnej "ideologii". ()

cajda77

Jak snadný je vlastně vznik totalitního systému v dnešní společenské náladě? Asi nám to přijde velmi nereálné, lidé se přeci dokáží poučit ze svých chyb .. Die Welle se nás ale velmi dobře snaží přesvědčit o naprostém opaku! Film je volně inspirovaný psychologickým experimentem, který provedl v 60. letech v USA profesor na svých žácích, aby jim velice názorně předvedl klady a zápory kolektivismu, který může vést až fašistického fanatismu. Z psychologického hlediska nám The Third Wave pomáhá pochopit hrůzy, které páchala ve vyšším zájmu Hitlerova mládež, či i v dnešní době různé Africké kmeny v rámci svého sektářského náboženství. Film je velmi povedený, němčina mu dává přirozeně lepší říz než angličtina, větší vyhrocenost celého experimentu jsem bral jako příjemné filmařské zpestření, které zajisté podpoří u diváka větší chuť se zamyslet. Postavy byly na můj vkus trochu schematické, na druhou stranu mírné zjednodušení charakterů neuškodilo, spíše pomohlo pochopit celkový kontext. Složitější film se spoustou zajímavých detailů. Stojí za to vidět! ()

harmonikar

K tomuto filmu som pristupoval s určitými obavami,lebo obsah filmu od distribútora mi veľmi pripomínal film Das Experiment.Tieto obavy sa ešte zväčšili,keď som sa dozvedel,že režisérom filmu je Dennis Gansel,ktorý predtým natočil film NAPOLA.Bohužiaľ sa tieto mje obavy počas sledovania filmu potvrdili.Režisér zopakoval tie isté chyby.ktoré urobil pri natáčaní filmu NAPOLA a akých sa dopustili aj tvorcovia filmu Das Experiment.Téma je vynikajúca,len jej spracovanie má viacero nedostatkov.Niektoré scény sú dosť naivné,až smiešne.Herecké výkony niesú príliš presvedčivé,až na Jurgena Vogela,ktorý je celkom dobrý.Jednoducho som replikám.ktoré vychádzali z úst hercov neveril.Lepší herci by ich podávali určite presvedčivejšie.Nejaký schopnejší režisér by mohol kvalitnejšie spracovať danú tému a vytvoriť plnohodnotnejší film. ()

phantom.ass

Velice silný snímek, jehož příběh je založený na skutečných událostech ze šedesátých let. Původně neškodný školní experiment se během pár dní zvrhne a nakonec vede ke katastrofě. Film dokazuje, jak snadno jsou lidé, ti mladí obzvlášť, zmanipulovatelní, a jak rychle se dokáží vžít do určitých rolí. Kdyby se něco takového doopravdy nestalo, mnozí z vás by jistě nevěřili, co se z takové malé neškodné hry může vyvinout. ()

Baik

Ukazka toho jak staci malo aby nekdo zblbnul a udelal to co si mysli ze je nejlepsi pro nej i pro spolecnost.Ukazka toho co se stalo pred a behem 2.sv.v......staci mit nekoho kdo se neboji a tomu zas staci ovce ktereho budou nasledovat vsude.... ()

Mackro

Od začiatku je jasné, čo sa zrejme stane, lenže aj keď to príde, tak to človeka zasiahne rovno do srdca. Skutočne nepríjemný film. Psychológie sú len načrtnuté, čo je možno aj lepšie, jednoduchšie pre vcítenie sa do tej-ktorej postavy. Vogel je, mimochodom, úplne výborný vo výkone aj typovo. A hoci niektoré časti deja sú strašne rýchle, ako celok je Vlna nesmierne kompaktná a hrozivá. Každá dejová línia je, do určitej miery, ovplyvnená hlavnou témou, každá sa nejak rozpadne, a to domýšľanie, čo by sa mohlo stať... jednoducho, zimomriavky. ()

David2309

Dobrej filmek,akorát nesouhlasim s názorem,že to byla nějaká hrozba.Co bylo špatně,,že drželi spolu?Že začli makat?Ničení majetku je samozřejmě to špatné.Ale že nepouštěli na své akce antivlnaře?Jděte na sraz motorkářů s nápisem ZASTAVTE MOTORKÁŘSKÉ GANGY JSOU ZLÉ a asi si Vás tam také dlouho nenechají.Co se magora se zbraní týče,tak těch je dost i bez Vlny.To celé by vznik diktatury neznamenalo,na to by byl potřeba program se kterým by souhlasila nadpoloviční většina národa.A co armáda,tam je také tradicí poslouchat rozkazy???A co fanoušci klubů,to je také začátek diktatury?Demokracie učí nebát se mít svůj názor.Ale bacha,aby se nelíbil moc lidem! ()

stLukaz

Tušil sem že když Němci natočí něco co jim je blízké tak se jim to povede. Teď plně chápu jak funguje diktatura. ()

StressMode

Opravdu velice zajímavá sonda do lidskýho nitra a o vlastní tužbě chtít být veden od někoho silnějšího. Potřeba mít v životě řád a mít radost z toho že nám ho někdo zajistí za nás. Stačí se chovat podle pravidel a stanou se z nás lepší lidi. Velmi uvěřitelný příběh (podle skutečný události:) . Přišlo mi zajímavý že se toho zhostili Němci. Už delší dobu pozoruju, jak se zkrz filmy vlastně chtějí omluvit za druhou světovou. V tomhle případě tak se tak trochu ospravedlňujou :) a zároveń poukazujou na to, jak je tahle ideologie nebezpečná. Jak by v ideálním světě se dalo těžit z jejich výhod, ale lidi to nejsou schopní udržet na uzdě. Rozhodně doporučuju. Za ten zbytečnej konec volající po naléhavosti a vytvoření instatních emocí bych stavil ke zdi. Bez toho by to prostě nemohlo fungovat že? Za to strhávám hvězdu. ()