Budulínek

Maximálně zajímavý film. Ani ne tak zpracováním jako tématem. Je tu perfektně vidět, jak manipulace může se slabými jedinci dělat divy. Vtáhlo mě to do děje, ale nemusel jsem o něm moc přemýšlet. Odhadnutelné, ale překvapivé. Ve výsledku ohromující, ale nenáročné. Nevím proč, ale fakt se mi to líbilo... ()

pučmeloun

Náš vůdce nezakrývá, o co mu od počátku jde. Během 101 minut ukázat, že každá společnost se nechá zmanipulovat a ráda se vzdá svých svobod za pomyslnou sílu. A to se filmu daří. Bohužel se tak děje v příliš zběsilém tempu, kdy za týden se z normální třídy stávají "bíle košile" jakožto paralela "hnědých košil" jednotek SA. Odkazů k nacistickému Německu je vidět dostatek, ale v zásadě lze ve Vlně vidět každou extremistickou stranu - důvody jejího vzniku, nástup moci, profil jejích členů i postupnou cestu k sebedestrukci. Příběh graduje ke konci opravdu rychle a nelze nečekat nějakou velkou událost. Zvláštní je, že ani celý učitelský sbor, policie a ani vedoucí projektu dělají, že to nevidí... Podobně jako Klass bych tento film promítal na každé střední škole, kde by mohl aspoň některým ukázat, jak snadno se takové násilné chování vymkne z rukou a k jakým následkům může vést. Rozhodně příjemný počin a o to překvapivější, že je zřetelně inspirován událostmi vedoucími k natočení jiného německého filmu - Experimentu, kde se děje to samé jen v jiných kulisách. ()

bronik

Diktatura je možná. Ikdyž mi to přišlo trochu víc vyhrocené, než by týden dovolil, stejně jde o skvělou podívanou. Děj plyne velice svižně a poutavě, že jen čekáte co s z toho vyvine. Je to mnohem lepší, než Klass s podobným koncem. Myslím, že v dnešní době, kdy se teenageri jen poflakuji a nudi by byla takova manipulace snadna, coz je desive. ()

BMAXX

Jeden učitel vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže... :-) Těžko říct, jak by tenhle experiment dopadl u nás... :-) ()

P/\/EL

..diktatury zná lidstvo od nepaměti.....vůdcovství....to už tu bylo stokrát...a opakovat se to může.....................třeba teďka...hospodářská krize...beznaděj, zklamání...........všecko je to řečeno ve filmu a opravdu to stačí.........................to mi věřte...ikdyž..přecijen v tom Německu...asi daleko spíš....nebo ne.. Je vidět, že řada lidí - dle zdejších komentářů se v tématice evidentně moc nevyzná........... Protože nacismus podporoval kde kdo.....ano, byla za tím nezkušenost, ale obávám se, že i dnes by se našla řada inteligentních jedinců...co by.... ...tak...nevim, jestli je pravděpodobný, že by události nabraly tak rychle spád - během jediného týdne(ale jasně, základ je reálný experiment a ty 60. léta - USA - to dává smysl, jinak v USA se odehrál v té době i ten slavný vězeňský experiment - téma: dozorci a vězni, vysvětlující chování Němců za války a krutosti ve vězeních a koncentračních táborech.....teda pokoušející se, tam to taky nabralo rychlý spád, také snad během týdne........je vidět, že vůle většiny lidí je velice ohebná.....a dá se zlomit pod tlakem ve velice krátkém čase), ale jasně souhra náhod...pár vyšinutejch jedinců...hormony........jinak je to takový kůl teenagerovský, klipový, klišé, cool soundtrack..... no, nic moc, ach ta globalizace - taková německá Amerika, německo-americká střední........jo, v Německu už se ve školách fakt střílí....kolik jich zabil asi před rokem či 2 ten kluk - 16? 12? nevim, ale jeho táta byl náruživej střelec..měl doma všechny ty berrety a náboje a kluk si jednou tu bouchačku pučil a náboje ukrad a..........jinak z historickýho hlediska, fašismus vznikl v Itálii na začátku 20. let - černé košile, Mussolini, pochod na Řím.....v Německu to chvíli trvalo...........taky se sice pokusili o tzv.pivní puč v roce 1923, ale to se naštěstí nepovedlo, jenže během 10ti let ano - demokratickou cestou(vyhráli volby, až na tu krajně nedemokratickou kampaň - oddíly SA - hnědé košile)....ehm.......jo a v nějaký encyklopedii sem četl i nějakejch obdobnejch sdruženích v Británii v 60. letech.... - No, já film hodnotím jako průměrný (jako komplexní umělecké dílo), možná ještě hůř, ale společenské téma je to docela zásadní....je to taková výchovná záležitůstka, vsadím se, že na to museli desetisíce školáků povinně.... Děcka nehrajou špatně, jen to příliš reálně nepůsobí a já sem opravdu viděl přespříliš americkejch filmů ze středoškolského prostředí..... ()

Novik

Nejzajimavější je na tom to, že perfektně natočily příběh o tom co se může stát když učitel navrhne pedagogický experiment, začíná to pohodově ale pak se to stává velmi nebezpečný experiment a nejde stím nic dělat. Bravo, tak dlouho mě takový německý film nenadchl jako tenhle. Přesto 5* dát nemůžu, to kvůli méně zajimavým úvodem. :) PS: Konec je báječně natočený! :) ()

SensationW

Fakt něco, zejména když si člověk uvědomí, že jde o příběh podle skutečné události.. Na začátku profesor kurzu "autokracie" pokládá otázku: "Myslíte, že je reálné, aby v současném Německu byla ještě možná diktatura?" Z prvu se tato otázka zdá naprosto směšná a zbytečná..nicméně během velice krátké doby(týden) se shledáváme s naprosto šokujícím zjištěním.. Profesor Wenger dokázal svým bravurně vypočítavým jednáním zmanipulovat téměř celou skupinku nazvanou Vlna..šlo o sehraný team-komunitu, kde všichni fungují společně, pomáhají si..Kdo se však nechce přidat, je zavržen, jako by odsunut na okraj společnosti.. Vše se ale začíná vymykat kontrole, členové Vlny se stávají víc a víc agresivnější..totálně zaslepeni svou "vírou".. Kdo může vše zastavit a celé to šílenství ukončit je profesor Wenger....Není ale už pozdě? ..film naprosto supr, nadčasová tématika, spokojenost, doporučuji..za 100%! ()

macherano

Musim povedat ze na nemecky film velmi zvlastna vec ale v dobrom slova zmysle ano moze to prist v hociktorej dobe ked sa daa zmanipulovat masa ludi. Najprv sa pubertaci nemusia ale spoji ich spolocna tuzba predstava spolocnost co je pekne ale na druhej strane velmi vratke pretoze opovrhuju ludmi mimo svojej spoocnosti a presne takto sa Hitler dostal k moci v tomto filme sme videli ako to prebiehalo alebo ako by sa to dalo zopakovat v modernej dobe popripade doporucujem film velmi kvalitny Hitler :Vzostup zla ako sa to podarilo v tej dobe http://www.csfd.cz/film/134120-hitler-vzestup-zla/ a tento film je cesta ako sa to da uplatnit v dnesnej dobe je to nieco podobne ako ze bojujete za vlastnu zem co je len fraska pretoze v skutocnosti bojujete a umierate pre vyssie principy a hrstku ludi co riadi svet ako napr. vojaci americky na blizkom vychode ale to uz je ina tema. Pekne gradujuci film az ku koncu kde som nevedel co mozem cakat od toho profesora ked myslite ze sa z neho stal hitler, ale nie je to tak a vsetko chcel dat na spravnu mieru ale zial uz to neslo akurat my chybalo viac tej postavy toho profesora viac pod jeho poklicku nahlednout lebo boli tam len take momenty ako ked mu zena odide z domu. naozaj velmi poucny film ako jednoducho sa da hybat masami. ()

lorette

Keď je obsah dôležitejší než forma... Pre mňa ako mladú generáciu bolo vždy nepochopiteľné, ako dokázal Hitler zfanatizovať milióny ľudí natoľko, aby ho obdivovali, milovali a dokonca aj uctievali (najviac som krútila hlavou nad tým, keď si vraj jedno dievča mesiac neumývalo líce, pretože ju naň pobozkal sám Adolf). Vďaka filmu Náš vodca som však postupne začala chápať silu a energiu, s akou k sebe priťahoval nemecký národ. Dal im najavo, že sú lepší, než ostatní, spájal ich rovnošatami a pocitom spolupatričnosti, sľuboval im zlepšenie všetkého, čo bolo do tej doby zlé... Rovnaké prostriedky volí aj učiteľ Rainer, ktorý sa takýmto spôsobom snaží svojim žiakom dokázať, že nacizmus nebol iba dôsledkom hlúposti ich predkov a podobný scenár by sa mohol zopakovať aj v tejto dobe. Myšlienka filmu je dobrá a upozorňuje, že ak problém nacizmu odložíme do priečinku „II. svetová vojna“, neznamená to, že skutočne len tak zmizne. Čo sa týka samotného príbehu, záverečná scéna mi vzhľadom na predchádzajúcich 100 minút pripadá trochu nereálna a zbytočne dramatická (aj keď sa mi marí čosi o tom, že Die welle je natočený podľa skutočného príbehu). Samotný film je skôr priemerný, no nezaškodí si ho pozrieť aj druhý raz. Aby sa história neopakovala... ()

Plgy

Výborně propracovaný film se zajímavou tématikou....Začátek filmu byl nevinný,ale v polovině se vše změnilo a film se stal ještě zajímavějším než byl....Ke konci filmu(10-15min)to bylo nudné bez akce,ale konec byl skvělý.....Rozhodně doporučuji shlédnout..... ()

ecap

Původně měly být hvězdy čtyři, ale... Komentuji delší dobu po shlédnutí a zjíšťuji, že některé věci si nevybavuji tak dobře, jak jsem se domnívala, že si je vybavovat budu. Film s touto tématikou byl tento můj první a názor na něj mám veskrze pozitivní, ale... Zapůsobil na mě vělmi silně a nevím, čím to je, že ne dlouhodobě. Jedna hvězdička šla dolů určitě kvůli sebevraždě "zhrzeného" studenta, ale je mi jasné, že konec by bez níc nebyl tím, čím byl. Jako kdyby až tam mi došlo, kam až se celý projekt dostal. Vlastně teprve poté (v celé filmu není na žádné velké přemýšlení - na úkor děje! - prostor) mě začalo napadat "Co kdyby...." Popravdě, něco se mi začíná vybavovat... Ruším 3 a s chutí do 4 :) ()

Isidor9

Velmi dobré, jen mě poněkud mrzí poněkud jednobarevné svalení viny na učitele v závěru filmu. Ano, šel do riskantního experimentu, ale studenti na střední škole už mají odpovědnost sami za sebe, navíc na oběti se podepsalo mnohem více lidí mnohem hlubším způsobem, než "nezodpovědný" učitel. Ale chápu, že film je primárně o něčem jiném a musel by být tak o hodinu delší, kdyby řešil i tuto rovinu. ()

mombasamomo

Člověk ví, co přijde, ale přesto ho to překvapí. Přála bych si víc takovýcho filmů. Ukazuje totiž něco velmi důležitého, jak je přidání se do určité semknuté skupiny snadné. Při diskuzi ve třídě padne argument, že v dnešní společnosti jsou vychováváni individualisté s otrými lokty, což je velká pravda a o to snažší je přidat se ke skupině, která dá člověku pocit ochrany a moci. Člověk už není na všechno sám, "Vlna" mu ulehčí práci, nahradí mu rodinu, získá v ní přátele...Film doporučuji zvláště těm, kteří si myslí, že se nedají jen tak zmanipulovat. ()

nukacola

Film se zabývá důležitým problémem, dokonce jedním z těch nejzákladnějších. Problémem, který stojí na prvopočátku snad všeho špatného. Ať jde o náboženství, sekty, kult guru járy, nebo totalitní režimy, onen problém je vždy stejný – člověk a jeho potřeba sounáležitosti, slabost a ohebnost vůle a v první řadě touha po moci. ()

baronGrga

Moje očekávání byla naprosto zklamána. Experiment jako takový, kterým se film inspiruje, je bezesporu zajímavý. Ale jeho filmové zpracování je na můj vkus zdlouhavé a vzhledem k vysokým očekáváním i nudné. 45% ()

Lízomila

Zajmavý, autentický, pravdivý - bohužel. Nádherná ukázka toho, že na nic nejsme připraveni a stát se může cokoli. ()

Pattrick

Z prostého experimentu vznikne diktátorská skupina.. Přesně tohle ukazuje debilitu mladých lidí, kteří se derou do party, jen aby nevyčnívali a patřili do skupiny, kde je většina, pak to dopadá přesně takto. Není lepší být svůj... Nejhorší je, že to všechno nevědomky zavinil učitel, což je na tom to nejsmutnější a že student ho na to musí upozornit. ()