sulimo

Umění, jak po stránce vizuální, tak po stránce myšlenkové a po stránce poslechové......jeden obyčejný den, obyčejného člověka, neobyčejně natočený, tohle je nejniternější lidskost ve filmové podobě a pro mě jeden z nejnádhernějších filmů vůbec, a Colin Firth je více než brilantní (opravdu mi hlava nebere, že nedostal Oscara), neboť díky němu dokážete prožít všechny vjemy toho neobyčejně obyčejného dne, ve kterém se odváží žít po svém. Tohle je film, který přibližuje osamělost člověka divákovi tak strašně intenzivně, až je to místy k nevydržení. Osamělost, která je dílem společnosti a jejího zdánlivého rádoby práva, které odsuzuje zvláštnost, která by mohla "ohrozit" její tradiční instituce, výsledkem je pak předstírání, uzavřenost ve snaze vyjít společnost vstříc a existenční krize, která se blíží k něčemu nevyhnutelně tragickému. Přenádherně depresivní záležitost. Moje top 10. ()

Martrix

Nejlepší filmový zážitek tohoto roku. V mnoha ohledech je to takový antiAvatar. Jemný film, s mnoha náznaky, plný niterných emocí a bolesti, bez triků a velkohubých dialogů a hlavně bez jakékoliv podpory ze strany distributorů. Těžko říct, jestli spoléhali na to, že si náročný divák takový film najde i bez reklamy, nebo si spočítali, že film sotva vydělá sám na sebe. Bohužel to bude asi to druhé, protože v Brně se konalo promítání pouze v jednom sále a jednou denně. Při mé návštěvě nás bylo na promítání asi deset. Přitom Single manovi nelze prakticky nic vyčíst. Firth dostal roli na tělo a zhostil se jí skvěle. Pokud k sobě film pustíte a naladíte se na stejnou vlnu, objevíte několik rovin, které vás přinutí zamýšlet se nad těmi nejzákladnějšími otázkami života. Což je luxus, který vám 99% filmů z USA produkce nemůže zprostředkovat. Všechny ty výhrady, že jde o strojené představení, které má za úkol pouze provětrat naše peněženky a slzotvorné kanálky chápu. Opravdu ano. Strach je prevít a ono je opravdu o dost snadnější mávnout nad Single manem rukou a říct, "to je jen jako". I když většinu času jde o příjemně absurdní pohled do života člověka, který se vyrovnává s velkou ztrátou, vyznívá film velmi smutně. Ale on život někdy smutný je, ne? *****PŘIDÁVÁM REAKCI NA MOJE HODNOCENÍ OD DISTRIBUTORA, RESP. OSŮBKY, KTERÁ PRO NÁS SINGLE MANA NAŠLA. TÍMTO JÍ DĚKUJI***** Pracuji pro Aerofilms, film jsem vybrala na festivalu v Rotterdamu a mám k němu tudíž velice osobní vztah. Samozřejmě si pravidelně čtu reakce diváků na ČSFD a snažím se případným výtkám porozumět a nebrat si je osobně. K tomu Vašemu komentáři ale něco mám. Bohužel jsme se kampani Single Mana věnovali poměrně dost, ale máte pravdu, že naše počáteční obrovské nadšení opadalo ve chvíli, kdy nám všichni kolem říkali, že je to vyložení artový film a bylo velice těžké ho do jakýhkoli kin dostat. Kinaři ho bohužel nechtěli, přestože jsme jim posílali samé pozitivní recenze ze zahraničí atd. To je tedy jedna věc - do kampaně jsme mohli investovat pouze určité množství finančních prostředků, neb není možné dát do reklamy milion, když na film přijde velmi omezený počet diváků (i s tak velkou kampaní). Další věcí je to, že distributor jakkoli nemůže zasahovat do nasazení v kině. My kinu film nabídneme, on si kopii zapůjčí a je jen a jen na něm, kolikrát denně a v jakých časech film pustí. Bohužel. Nám by se samozřejmě líbilo, aby film řádně podpořili a promítali ho ve více časech denně a především v odpoledních a večerních hodinách, ale na to nemáme právo. Bitý je pak film a následně distributor. To je jasné. Velkým problémem návštěvnosti v současné době je i fakt, že mnoho lidí si stačilo film stáhnout z internetu. Do českých kin se film dostal bohužel pozdě - opět není chyba na naší straně, ale na straně držitele mezinárodních práv, se kterým jsme se o koupi domlouvali půl roku. ()

magnolia

tak nádherné výtvarné zpracování, tak nádherně bolestný příběh, tak nádherné vlasy julianne moore. :o) vítězí tu lyrika nad epikou - což v normální řeči znamená, že jsem to prořvala. a firth je úžasný! ()

Plangi

Kde se vzal, tu se vzal Tom Ford, jenž ve svém režisérském debutu v sobě umělecké oko módního návrháře rozhodně nezapře. A Single Man se opírá o silné výrazové prostředky, ať už se jedná o hru s barvou, kostýmy nebo kamerové vychytávky, jež doplňuje velmi emotivní soundtrack, a má pevný základ v perfektně zahraných postavách. Nabízí se otázka, zda se pod tou vší vytříbenou stylizací neukrývá jen obsahová prázdnota. Rozhodně ne. Otázka smyslu proč žít je sice látkou už dosti provařenou, leč v případě tohoto snímku právě forma zprostředkovává velice intimním a nepovrchním způsobem pocity hlavní postavy, která řeší toto dilema na poli jednoho dne. A Single Man je ukázkou perfekcionalismu v každém ohledu, která sice nenadchne každého, ale minimálně o mě se zvýšil počet těch, co po skončení zůstali ohromeni a beze slov. 91% ()

Maty85

Todle není zrovna můj šálek kávy, ale herecký výkon Colina Firtha mě docela přesvědčil. Bez něho by se film stal nezajímavým. ()

Jermann

Brilantně zachycená síla okamžiku a pytel emocí hozený na diváka, ne aby se za každou cenu rozbrečel, ale aby si jej potěžkal, zblízka prohlédl a letmo i prožil. Napsáno, zahráno i zrežírováno bravurně. Fantastičtí Colin Firth a Julianne Moore, nápaditá kamera, přesně odměřená špetka černého humoru a absence přebytečného patosu dělají ze Single mana na dlouho zapamatovatelný zážitek. ()

fashion

Čakala som niečo nudné, ale veľmi ma to prekvapilo.Veľká pochvala Colinovi Firthovi za sympatickú postavu učiteľa. Pre mňa najlepšie okamihy z filmu sú rozhodne: prednáška o strachu a rozhovor so študentom, predtým ako sa obaja vrhnú do mora. ()

BoXBe

Colin Firth by mohl dvě hodiny u kafe luštit křížovky a s dobrým hudebním podkresem by z toho vznikl dobrý film. Single Man mapuje v jeho podání na ploše jednoho dne vášně, pocity, chutě a stesk inteligentního muže, kterému odešla láska předčasně a on nemá pro koho žít. Moc pěkný film, jen prostě nejsem pod sluncem největší fanda krásných mladých mužských těl... ()

Kolikokoli

Konečně "gay film", který se netočí kolem toho, že hlavní postava je gay. Je to PS: Miluji tě, akorát se odehrává v jiné době. Strašně moc smutné a depresivní. Krásná hudba. ()

Splasher

Did you see that film last night, "Gaylords say No"? _ "Ummm, Yes." _ And what were you watching that for, weirdo? ... Sám ani nevim. ()

nineweh

bylo by to na 4 hvězdičky, ale jednu musím ubrat za zoufale neoriginální hudbu. (neoriginální = okopírovanou z jiného filmu, ale nechci spoilerovat) ()

danliofer

Všichni herci bez rozdílu rolí v tomto filmu hrají na výbornou, takže vše ve výsledku působí jako soudržný amalgám, který jednoho dostane nejen dokonalostí forem, ale i odzbrojující ostrostí slov. Dvojsmysly filmu dodávají tajemný nádech nevyřčeného. Přestože snímek působí vážně až dokonale, scéna ve spacáku (a nejen ta) mu dodává na životnosti a lidskosti... Pod blazeovanou formou se skrývají hluboké city. A závěrečná pointa je přirozeným vyústěním, bez níž by vše vyznělo až příliš optimisticky... Posuďte sami... ()

Gavin87

Nádherný film! A nejen vizuálně a hudebně. Dobrý příběh a dobré herecké výkony. Colin Firth je velice charismatický! Myslím, že jakýkoliv jiný konec by na dokonalosti tohoto filmu výrazně ubral...Ebben ? ne andrò lontana... Teď si tak zapálit dýmku, pustit na gramofonu Stormy Weather od Etty James a k dokonalosti mého solitérství už chybí jen Nicholas Hoult nablízku. ()

Noviik

Colin Firth v trochu odlišné roli, která mu opět hodně svědčí (čím různorodější postavu hraje, tím je to zajímavější). Jde o dost silně pojatý příběh osamělosti jednoho člověka, který se prodírá životem, co pro něj ztratil smysl. Režie a celková vizualizace filmu je opravdu působivá, silná. ()