Nepřítel pod hladinou

• slovenský

Nepriateľ pod hladinou

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Válečný

USA, 1957, 98 min

Skvělá záležitost s Robertem Mitchumem. Tento herec mnoha tváří (převážně cowboyských) si v šedesátých letech střihl hodně rolí vojáků. Létal mimo jiné se stíhačkou Sabre nad Korejí v Hunters, Vyloďoval se za Nejdelšího dne v Normandii a zde velí torpédoborci (nikoliv křižníku jak zde někdo uvádí) Haynes. Cestou narazí na německou ponorku a začíná hon na kočku a na myš. Mitchum je zkušený kapitán, umí přemýšlet jako velitel německé ponorky a dělat rychlá protiopatření v případech, které by jiného kapitána zakočily. Německý velitel tam dole však také není žádný začátečník a tak je radarem vybavený torpédoborec s hlubinnými pumami jen o krapet ve větší výhodě než v hlubinách skrytá ponorka s torpédy. Být to o rok později, zavolal by si Haynes na pomoc Catalyny či B24 speciálně vybavené na stíhání a zaměřování ponorek a společně by ji poslali ke dnu. Takto však máme možnost sledovat touhu zlikvidovat nepřítele z obou znepřátelených stran. Srovnání se šachovým turnajem je přesné ! Já se dobře bavil, tak jak to mám u válečných filmů rád. Konec překvapil. Dávám čtyři hlubinné pumy. * * * *(14.11.2012)

Oscar 1 : Speciální efekty(14.5.2004)

Hon kočky na myš. Německá ponorka a Americký křižník. Vcelku zajímavé, ale chybělo tomu trochu nervy drásající gradace scén. Kapitán Amerického křižníku byl až příliš bezchybný...(9.1.2005)

Rozpočet $1,910,000(13.2.2013)

Film především zaujme na svou dobu neobvyklým přístupem, kdy nechybí pohled z obou stran a Němci i Američané vypadají ve filmu jako lidi, co se jen ocitli na opačných stranách války. Je to trochu naivní, ale poměrně zdařilé a hlavně docela lidské.(15.2.2013)

Neomylný americký kapitán v podání Roberta Mitchuma.... Pínosem tohoto filmu bylo, že neukazoval černobíle válku - nepřítel, agresor, zachránce, ale ukazoval na to, že na straně nepřáítele nebyli jen nacistické zrůdy, ale řadoví vojáci a námořníci, kteři plnili rozkazy...(10.1.2005)

"Ten americký veliteľ nie je amatér, ale ja tiež nie..." Po úvodných zoznamovacích minútach sa od prvého stretu americkej lode a nemeckej ponorky rozohráva zaujímavá a napínavá hra na mačku a myš. Taktický boj a hra o to, kto viac zariskuje a urobí väčšiu chybu v istých momentoch nenechá diváka ani vydýchnuť. Sympaticky pochybujúci kapitán nemeckej ponorky mi vzhľadom nejak pripomínal Old Sutterhanda(Lex Barkera). Znechutený hovorí o vojne, v ktorej nie je miesto pre česť..."Zlá vojna, zámer nepochopiteľný, zmysel nejasný..."Priestor dostáva tak americká ako aj nemecká strana, pomer síl na plátne je vzácne vyrovnaný a čo je ešte lepšie je nestranný. Hĺbkové bomby, torpéda a detonácie sú tu veľmi časté, takže nuda naozaj nehrozí. To, že k stretnutiu kapitánov, ktorí sa celý čas snažia jeden druhého potopiť, nakoniec dôjde, divák jednoducho vycíti. Pri ich vzájomnom pozdrave a pohľade do očí ma až zamrazilo. To sú skvelé momenty, kde jeden v druhom už nevidí nepriateľa , ale človeka. Takmer som dal plný počet. 80%.(28.11.2013)

Neskutečně povedený válečný snímek či lépe řečeno nesmírně napínavá šachová partie rozehraná na moři během 2. světové války. Robert Mitchum neměl chybu stejně jako Curd Jürgens. Líbil se mi i vzájemný respekt mezi oběma veliteli. Ve své podstatě oba dělali jen svoji práci a neměli moc na výběr.(25.5.2017)

Na svou dobu velice slušný válečný film z prostředí ponorek. Nic víc, nic míň. Rozhodně ale nečekejte autenticitu Petersenovi "Ponorky".(9.7.2013)

75%(14.1.2011)

,,DRŽTE HO ZA RUKY." ,,MÁ IBA JEDNU, PANE." __ Do mojich spomienok spred viacerých rokov (možno 20 dozadu) sa hlboko vryl film o súboji ponorky s vojnovou loďou, preto malo byť sledovanie filmu najmä overením si, či by mohlo ísť o rovnako dielo. Pretože si na celkové podrobnosti a na dej pamätám iba matne (snáď toľko, že tromfy mala v rukách ponorka a na frak dostávala loď, zatiaľčo tu je to skôr opačne), povedal by som, že o ,,Nepriateľa pod hladinou" nešlo. Napriek mnohým rokom od jeho nakrútenia ide stále o veľmi solídnu, skôr napínavú než nervy drásajúcu záležitosť, a i keď som videl z daného obdobia trikovo lepšie kúsky, najväčšími ťahúňmi sú predstavitelia oboch proti sebe stojacich kapitánov. Ako už bolo poznamenané, napriek záverečnej deštrukcii tu skôr zvíťazí ľudskosť a ponúknutie cigarety pôsobí už idealizovane. V 50. rokoch sa udeľoval Zlatý glóbus filmom ,,podporujúcich porozumie" a trocha sa divím, že sa tento počin neocitol medzi kandidátmi. (371. hodnotenie, 26. komentár k filmu)(28.11.2016)

Jeden z mých nejoblíbenějších válečných filmů. "Nepřítel před branami" na vodě, respektive pod vodou. Trochu mi vadil ten uspěchaný konec, jinak 90%.(21.12.2010)

Opravdu povedený film studia Fox .Smíříme-li se s tim, že máme dva kladné hrdiny,každého na druhé straně.....! Vychutnejte si válečné scény , na dobu vzniku filmu jsou skvělé ! Bude se Vám to zamlovat ! Nutné je samozřejmně provedení obrazu 16:9 a ozvučení min stereo..... Das Boot od toho však nečekejte........(19.3.2007)

Mam slabost pre tieto namornicke bitky a Petersenova Ponorka patri medzi moje oblubene filmy. Tento film by som, co sa tyka kvalit kludne priradil k Ponorke. Akurat treba zobrat do uvahy, ze Enemy Below je o 24 rokov starsi, takze to ma naivnejsiu atmosferu a suboj medzi torpedoborcom a ponorkou je dzentlmenský. Na technickej stranke sa tiez uz podpisal zub casu, takze sceny so zmensenymi modelmi dnes uz nikoho neohuria ale na druhej strane väcsina scen s realnou lodou vyzera pôsobivejsie ako dnesne vsadepritomne CGI. Velkou devizou filmu su postavy. Hlavne postavy kapitanov. Jak na americkej tak aj na nemeckej strane su stvarneni ako rozumni a skuseni ludia. Ziadne ciernobiele rozdelenie typu chrabry american a hnusny sialeny nacek sa tu nekona. Takze vysledkom je film, ktory mozno trochu zostarol po technickej stranke, ale akonahle sa rozohraje nahanacka medzi torpedoborcom a ponorkou, tak napätie je take huste, ze by sa dalo krajat. 8/10.(17.11.2015)

Slušne napínavé námorné dobrodružstvo, ktorého vizuálna stránka bola ( na moje prekvapenie ) ocenená Cenou Akadémie. Snímok sa príliš nezaoberá verbálnou činnosťou vojakov a tak do popredia nastupuje akčný príbeh, čo je len dobre. Film však viac menej zostarol.(9.7.2017)

Zručný válečný film dokazující, že i boj na hladině a pod ní může být velmi kvalitní drama. Robert Mitchum je výborný velitel. Až moc dokonalý, ikdyž se nás v úvodu snaží přesvědčit o něčem jiném. Nedarující svému nepříteli ani vlnu volného prostoru. Přehlídka taktiky, a vojenské prozíravosti v souboji dvou kapitánů, plávicích se každý ve své konzervě.(21.5.2013)

Moj prvy film od Dicka Powella a hned ultra masakrozna naloz. sympaticka hra na macku a mys, kde na jednej strane stoji americka lod na cele s Robertom Mitchumom /Lovcova Noc, Pryc od Minulosti, neskor aj El Dorado s Johnom Wayne-om/ a na druhej strane zase nemecka ponorka na cele s Curdom Jurgensom /kultovy Karl Stromberg z bondovky Spy who Loved me/. A moze sa zacat filmarina. Prva polhodina je len taka otukavacka, ale potom sa to rozbehne, nemecky kapitan Curd Jurgens praktizuje iste veci, aby zasiahol mitchumovu lod, a Mitchum mu to oplaca. Vyborne dialogy, vybuchy a kopa akcnych scen + masakrozny zaver. Oplati sa mat tento snimok vo filmoteke. 92 %(9.5.2015)

Možno trochu na škodu pre toho, kto najprv videl jeden z dielov Star Treku: TAS, kde takto na seba útočia pozemská a vesmírna loď. Žeby inšpirácia práve týmto filmom? Kto vie. Každopádne aj tuto je pointa o tom, aby vlk dostal nažrať, a aby ovca ostala celá. V tomto prípade vyhrávajú pochopiteľne Američania, ale Nemci napriek kapitulácii neprichádzajú o svoju česť ani o ľuďskosť. Cítiť trochu naivity, aj pátosu, ale samotné spracovanie je rozhodne kvalitné. Škoda, že herecky je to iba o dvoch hercoch, ostatní sú iba štatisti.(21.3.2015)

Místy velmi napínavé naháněné na velmi malém prostoru jinak rozlehlého oceánu. Dva naprosto geniální kapitáni čekají kdo udělá první chybu, lépe z toho samozřejmě musí vyjít Američan. Jen mě mrzí ten přehnaný konec.(7.3.2013)

Vzhladom na rok vzniku je to velmi vydareny vojnovy kusok, co dosvedcuje aj ziskany Oskar za specialne efekty. Vysoka takticka a strategicka hra nemeckej ponorky a americkeho torpedoborca Buckley. Dvaja skuseni kapitani rozohravaju sachovu partiu na otvorenom mori. Neda sa to samozrejme porovnavat s Das Boot. Oproti nemu chyba filmu viac klaustrofobnych, depresivnych ponorkovych zaberov a napatia. Zaver je ale zase ludskejsi a civilizovanejsi. V dnesnej dobe sa taketo vojnove filmy netocia - co je na velku skodu.(9.5.2009)

Perfektní pohled na konflikt v Atlantiku. Oběma stranám je ve filmu věnováno stejné množství času a je zde naštěstí nestrannost. Herecké výkony obou kapitánů mi přišli velmi kvalitní a samotná kamera jakbysmet. Jedná se snad o jeden z těch nejlepších filmů o válce v Atlantiku vůbec.(13.7.2013)

<< předchozí 1 2