Pod kupolí

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor
USA, (2013–2015), 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Tvůrci:

Brian K. Vaughan

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez (více)

Série(3) / Epizody(39)

Na americké městečko Chester's Mill se jednoho dne snese obří průhledná, ale zvukotěsná a nezničitelná kupole, která městečko odřízne od ostatního světa. Místní obyvatelé tak jsou odkázáni pouze sami na sebe a pomoc okolního světa nelze očekávat. Odkud se kupole vzala a proč tu je? Stojí za tím síly z vesmíru nebo jde o tajnou akci armády? (TV Nova)

noriaki

Na to jak je King ctěný spisovatel, tak jeho adaptace až podezřele často dopadají mizerně. Under the Dome se řadí k těm povedenějším, ale jak se dalo čekat, tak na seriálu je zdaleka nejlepší námět a ostatní aspekty zůstaly za očekáváním. Atmosféra mohla být temnější, obyvatelé městečka šáhlejší, nebo jejich osudy tajemnější. Nepochybuji o tom, že předloha taková je. Tenhle seriál mi připadá jako za vlasy přiražená verze Solarisu. Jen bez mrazivé pointy, deprese a psychologie. Malé plus je, že kamera hraje s divákem fér hru, takže se při troše všímavosti dá udržet před vlnou událostí. A ještě dvě věci. Patos není adekvátní náhražkou napětí a Mike Vogel by nemusel v každém seriálu sbalit francouzskou Kanaďanku. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Atraktivní námět, který slibuje propracovaný náhled na městečko v izolaci, změny v chování lidí přecházejících až v případné šílenství. Inu, ničeho takového se divák bohužel nedočká. Seriál jde o mnoho více ve směru "cheesy" sci-fi zápletky, kterou postupně po vzoru Lost odhaluje, rozšiřuje a bohužel i dost natahuje. Kvalita epizod je dost nevyrovnaná a to samé se týká atraktivity postav a hereckých výkonů. Z Under the Dome je dost cítit, že je to béčko, v čemž mě utvrzují i slaboučké efekty v pilotní epizodě. Nicméně jsem zvědavý, kam se děj posune a jestli se divák na konec i něco dozví, karty jsou rozdány poměrně zajímavě. Hodnocení série: 3/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Očekávaný úpadek nepřišel. Druhá série má naopak mnohem vyrovnanější tempo, ke konci velmi dobře graduje a některé postavy se vybarvují jak charakterem, tak především herectvím jejich představitelů. Za zmínku rozhodně stojí Dean Norris, který konečně využil svého hereckého potenciálu. Ústřední dvojicí i nadále zůstávají Barbie a Julia, přibudou i nějací nováčci a pár postav je i docela nekompromisně odstraněno. Nemůžu si pomoct, ale druhá série je o stupínek kvalitnější a o několik tříd zábavnější, jak vlažná první. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Jedno velké WTF. To, že je třetí série diametrálně odlišná od těch předchozích, by se dalo přežít. Přeci jen je dobré seriál okořenit něčím novým a předcházet tak nástupu stereotypu. V tomto případě se to ale vůbec nepovedlo. Největší problém je totiž v postupném selhání scénáristů, kteří dovedli velmi dobře rozjetý příběh na samotné dno. Udělali několik velmi zásadních a nepochopitelně špatných rozhodnutí. Ta největší? Zrestartování děje a postav. Divák dvě série sleduje osudy hlavních charakterů, najde si k nim cestu, fandí jim. Tvůrci se po 26 dílech rozhodnou určitými událostmi prakticky zničit jejich charaktery tak, že jsou jednotlivé postavy k nepoznání, činí stupidní rozhodnutí a jejich repliky nedávají často ani smysl - nehledě na za absurdně za vlasy přitažené vztahy mezi nimi, které prakticky ignorují to, co se mezi nimi odehrálo dříve (a herecky je to rovněž slabší než kdy dříve, i na hercích je vidět, že jsou zmatení a nesedí jim to). To samé se týká i děje, který se sice snaží rozvíjet to, co bylo načrtnuto v prvních dvou řadách, ale působí jako hodně nepovedená fanfikce. Obsahuje množství zásadních chyb a často ignoruje i některé dějové linie, které "asi" měly mít nějaký smysl, ale nakonec se tvůrcům nehodily do vínku a doufají, že na ně divák zapomene. Proč je jedna z hlavních postav označována za monarchu? Jaký smysl měly čtyři ruce? A proroctví o růžových hvězdách mělo evidentně v původní verzi také nějaký hlubší smysl... No, několik posledních dílů už působí vyloženě směšně, scénář se utápí v bezvýchodné křeči a poslední minuty posledního dílu série působí jak z nejlacinějšího céčkového sci-fi. Je mi líto, co scénář s tímhle seriálem provedl. Původní idea je více než zajímavá a co se postav týče, škoda mluvit. Tohle si Barbie, Julia, Joel a dokonce ani ten sympatickej bastard Jim Rennie nezasloužil... Hodnocení série: 1/5 () (méně) (více)

(mOnkey)

Přiznávám, že Kingovu knihu jsem nečetl především proto, že mi její námět připadal poněkud jalový. A příhodně jako první padne kupoli za oběť právě jalovice (i když troufám si tvrdit, že tohle nebyl záměr, kterým by tvůrci chtěli pomrkat na našince respektive mě samotného : )). Na seriál mě nalákala především účast Deana „Hanka“ Norrise, který na něj zhruba v posledním půl roce systematicky upozorňoval na svém Twitteru a zároveň si krásně dělal legraci sám ze sebe, když tvrdil, že pod kupolí žije velkou část svého života. Pilot mě příjemně překvapil, představil několik postav a jemně načrtnul vztahy mezi nimi. Některé charaktery (přesněji řečeno jeden) mi sice připadají po prvním dílu svým chováním kvůli dosud nevyřčeným motivacím značně mimo (zdravím kolegu s protiatomovým krytem), ale to se dá seriálu s podobným tématem asi odpustit. Nehodlám dělat ukvapené závěry, počkám si na to, jak se bude Under the Dome dál vyvíjet. Na víc jak jednu sezónu to s ním ovšem nevidím, ale nechme se překvapit, americké publikum má občas velice zvláštní vkus, což mi naposled dokázalo prodloužením mimoňského a dle mého velmi nepodařeného Bates Motel. ()

Spooner

Knihu jsem sice nečetl, ale podle nadšených ohlasů si asi takhle nějak představuji zbabranou adaptaci. K čemu je nápaditá premisa a nastolování rádoby záhadných otázek ala Ztraceni, když hned od druhé epizody (!!) nastupuje nudná nepodstatná vata a nezajímavé postavy se zde nechovají často moc logicky? To už vás pak žádná tajemství a prima nápad nezachrání. Obzvláště ne v tak nudném a rutinním hávu. Dokoukají jen ti nejsilnější.50% ()

Dadel

Pod kupolí považuji dost možná za Kingovu nejlepší knihu (a to je co říct, protože spotřeboval víc inkoustu než Alois Jirásek), proto jsem se na seriál velmi těšil. O to větší je moje zklamání. Seriál je velmi průměrný, negraduje, ale spíš se rozplizává, a jak je u produkce USA obvyklé, sami tvůrci nevědí, kolik bude mít sezon a dílů, takže vlastně ani gradovat nemůže. Ale nejhorší ze všeho je, že to vůbec není podle Kingovy knihy. S předlohou má seriál (bez přehánění) společné jen dvě věci: 1. - jména některých postav, 2. - je tam kupole. ()

• Producenti před produkcí druhé série zmínili, že King vyjádřil zájem napsat jednu epizodu. Do té doby ponechal scénář na Bearovi a Vaughanovi s poznámkou: „Je to vaše dítě, tak si s ním pohrajte“. (zbyshek)
  • Dale 'Barbie' Barbara (Mike Vogel) je zobrazen jak jako malý chlapec dělá žlutý obtisk dlaně na červených dveřích, ale hned ve všech dalších záběrech je vidět, že má ruku od červené barvy. (KM Phoenix)

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy