Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA / Švédsko / Velká Británie / Německo, 2011, 158 min

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Anderton

Je to tak, Fincherova verzia slávneho románu je o niečo lepšia ako švédska (zámerne ho nenazývam remakom, pretože tým nie je). V deji príliš veľa zmien nie je, atmosérou je tiež podobný, ale Fincher proste dostal viac prachov a má v krvi viac citu pre zobrazenie ťažkých depiek, brutálneho násilia a škaredého počasia. Nakoniec mám pocit, že nám toho povedal viak, ako Švédi. Uvidíme, čo bude s ďalšími dielmi. ()

Frajer42

Nabízí se srovnání se severským kamarádem, kterého jsem kdysi viděl. Filmy jsou si dost podobné a příliš ani nechápu jaký důvod měl David Fincher pro natočení remaku vydařené severské verze. Každopádně se mi na tento snímek koukalo totálně jinak, protože jsem si dost věcí ze severské verze pamatoval. Doufám, že mi odpustíte pár nadcházejiících spoilerů. Takže mě rozhodně nepřekvapilo jméno vraha žen, či to slušně udělané znásilnění(v obou případech) ošklivé ženy(také v obou případech). V malém minisouboji na téma,,Vezmi pěknou herečku a udělej z ní nestvůru", zvítězila z mého pohledu rozhodně amerika. Daniel Craig seversky přibližně vypadá a celkově mi americká verze po herecké stránce přišla lepší. Ačkoliv už není tolik severská. Chvíli jsem měl problém si zvyknout, že se na severu mluví anglicky, ale problém v průběhu dlouhé stopáže odezněl. Finchera mám jako režiséra rád a dokonce jsem mu odpustil i toho nepodařeného Vetřelce. Tento film ač orginality příliš nepobral, tak je více než povedený. Film jsem si však nemohl dostatečně vychutnat. Nerad se prostě dívám na jeden film vícekrát. A tenhle byl tomu severskému více než podobný, takže hodnotím o * méně. ()

boshke

Rozhodně to není špatné, rozhodně to však je ZBYTEČNÉ. Nevím, proč se Fincher rozhodl ujmout Milénia tak strašně krátce po prvním zrpacování. Navíc, když nepřináší v podstatě NIC nového. Přináší akorát novou, horší Lisbeth (pro mne je Noomi stále jednička), možná trochu lepšího Mikaela, více vtipu a angličtinu, kterou nekvituji. Ta severská hatmatilka mi k tomu seděla víc a obecně mám raději, když postavy mluví takový jazykem, jakým mají (např. Hitler mluvící anglicky ve Valkýře je napřesdržku). Kdyby to alespoň pojal nějak jinak, ať už přesunutím děje někam jinam nebo jiným stylem vyprávění. Jenže on jede striktně podle knihy i švédského filmu - kytky, Wennerström, Armansky,... Ale celá severní Amerika bude spokojená, protože nebude muset číst titulky... 70% ()

Kothy

Původní verze se mi líbila víc. Ale Daniel Craig taky není špatný. Noomi Rapace se ale podle mě pro roli Lisbeth Salander hodí víc než Rooney Mara. Některé věci byly trochu jinak, ale až tak velký rozdíl to nebyl. ()

teutates

Já už to kdysi jednou viděl, nečetl, viděl... nemělo to ty patřičné koule, ten šmrnc, ty grády, prostě to kolem mě jen tak projelo. Ta banda starých švedských úchylů mě jaksi nevzala. Dnes jsem měl tu čest (ehm) vidět mnohem intenzivnější, detailnější, možná dokonce kontroverznější snímek. Když budu mluvit o porovnávání filmu, filmu ne filmu a knížky tupci, tak je to jak kdybych srovnával jabko s pomerančem. Koule, no povrch a nitro úplně jiné kafe. Kdyby nebylo tří slepic, které seděly víceméně vedle mně (řada C, sál 8, Ostrava, 17:15) a které probíraly během filmu novinky z faceboku a smály se u toho jak pitomé nány a ještě s těma moderníma chytrýma fonama, které svítí jak led diody přes půlku kina... kuuurva, ja měl nervy jak cyp. Dvě slepice a jeden gaylover v overalu, abych byl přesný. Kdyby mezi mnou a nima neseděl jejich nafukovací nastrčený panáček, tak tam dneska lítají pírka. A kdyby nebylo těch slepic a té reklamy na steroidy, můj zážitek by byl téměř dokonalý. Ještě, že mám pohled jak hladový tygr a něco po 58 minutách přestaly. 8/10 ()

swamp

Precizní. Veškeré pošklebky nad tím, proč točit již jednou natočenou adaptaci, se můžou jít zahrabat. Původní švédský remake knihy staví totiž na jiných základech, než Fincher zde. Já měl spíše obavy z Rooney Mara, ale její "verze" Lisbeth je výborná a lehce odlišná od té, kterou ztvárnila Noomi Rapace - ne lepší či horší - zkrátka jiná. Každý záběr je vymajstrštykovaný do posledního detailu, což sice místy (zvláště pak na chladném severu) může na někoho působit sterilně, ale ve mně to podpořilo všudypřítomnou tíživou noir atmosféru. ()

dex2man

Další velmi těžké, temné a mrazivé krimi, přesně jak jsem od Finchera čekal a vlastně i doufal, že se dočkám. To na jeho filmech právě obdivuju a proto bylo Sedm špičkou svého žánru. Právě chlad je přítomen ve všech směrech, ať už samotné drsné severské prostředí, styl vyprávění nebo děj samotný. Vše vyvolává nepříjemné negativní emoce a nejsou zde téměř žádné světlé chvilky na odlehčení. Proto po dvou hodinách už není nutné zakončení brutální řezničinou, ale stačí skvěle vyvedená scéna v náznacích. Orig. film ani knihu jsem nepozřel:), takže jako nestranný divák hodnotím velmi dobře i pozadí příběhu a postav. Vše je odkryto opět spíše stručně a v náznacích, ale někdy to není vůbec na škodu a dává volnější průchod představivosti. K tomu excelentní obsazení, Skarsgård (můj velký oblíbenec) mě přesvědčil a Craig a Mara odvedli pořádný kus práce. Craig je netradičně téměř bezbranný a místo namachrovanosti zaujme úzkostným inteligentním projevem, z čehož vyplývá, že na sebe většinu pozornosti strhává Mara. Ta je jako odpůrkyně systému ve svém živlu a stejně tak ho dokáže velmi dobře zneužít. Jejími nejbližšími přáteli jsou samota a moderní technologie, a do posledního detailu vytváří velmi komplikovanou, o to zajímavější osobnost. Mnoho lidí kritizuje ono chladné a prý pro Finchera rutinní zpracování. Já jsem za něj vděčný a nic bych neměnil. ()

Geralt z Rivie

Před začátkem filmu jsem si říkal, co tam může být tak zajímavého a vydržím v kině 3 hodiny. Ale musím říct, že to za to stálo a na konci filmu jsem si říkal: To už jsou 3 hodiny? Z nostalgie po kinu jasných 5 hvězdiček. Jinak ve skutečnosti asi 4 hvězdičky :) --- KINO ()

Ant

Fincher natočil výbornou detektivku. Příběh postupně graduje a šílená stopáž 158 minut nakonec vyšla ve prospěch filmu. Od začátku jsem byla nejvíc nadšená z obsazení, které je z velké části složeno z neprovařených tváří. Dále Fincherovi aplauduju za využítí evropských lokací. Působilo to neskutečně svěže. A teď k tomu, co mě až tak nenadchlo. Tím je především příběh a trochu odosobněné postavy. Zápletka je klasické pátrání po vraždě a těžko jsem v ní nacházela větší hloubku. Postava Lisbeth je výborná, Rooney Mara zvládla roli zraněné drsňačky na výbornou, ale přesto mi chyběly scény, co by mě s tou postavou sblížily. Dokázala to jen poslední scéna. Řeči o prohloubení psychologie v dalších dílech neberu. Girl with the Dragon Tattoo je skutečně skvělý filmový zážitek. Fincher překonává své poslední dva filmy, ale Zodiacem si holt nastavil laťku příliš vysoko. 8/10 ()

Slartibarkfast

Tento kousek jsem viděl až po zhlédnutí švédské verze, která mi přišla o malinko lepší. Jak vyprávěním příběhu, tak hereckým obsazením (ač musím přiznat, že pohled na nahou Rooney Maru byl lepší). Švédská Lisbeth byla drsnější a víc magor, kdežto tahle byla spíše tajemná a uzavřená. Navíc hackerka byla víc Noomi než Rooney. Dále jsem si všiml, že obě verze se od sebe v detailech liší a ta švédská byla víc sympatičtější. Nemohu jinak, ale tohle bylo zkrátka horší představení. Ne o moc, ale přece. Asi už jsem alergický na Hollywoodskou tvorbu a oceňuji více původní dílo. 70% ()

predators

A pak kdo tady krade?! Amíci se pustili do něčeho, co už tady bylo, co se osvědčilo a z čeho by se daly vytřískat nějaké ty $. Je to, jako byste se dívali na stejný film dvakrát, byli z něj podobně odvázaní, ale stejně vám na něm něco nesedělo. Ale pokud znáte původ, originál, tak jak ohodnotit prachsprostého piráta?! No, pravděpodobně jde o nejdražší licenci na autorské dílo, jakou kdy pirát ZAPLATIL, protože tak bych počin skupiny kolem Finchera ohodnotil. Bohužel se jim ale jejich práce vyvedla a je to prostě skoro stejně dobré...ale nejsou to švédi! 70% ()

nascendi

Pred dvom rokmi som videl škandinávsky originál, teraz jeho anglosaský remake. Originálu som nadelil tri hviezdičky, u remaku nemám najmenší dôvod pridať ďalšiu, aj keď remakové tri hviezdičky stáli producentov omnoho viac, pretože výprava bola výpravnejšia, herci i režisér slávnejší a teda aj lepšie platení. Len mi okrem veľkorysosti pri míňaní peňazí a nejakých rozdielov v poňatí jednotlivých postáv chýba väčšie odlíšenie oboch verzií, ktoré by spätne odôvodnilo potrebu nakrútenia remaku. Dokonca u postavy Lisbeth bolo považujem obsadenie Rooney Mara oproti skvelej Noomi Rapace za prehru. Ale pozrieť si ktorúkoľvek z verzií pokladám za vhodne strávený čas. ()

nash.

Oproti románové předloze poměrně krotké, což mě u Finchera a pověsti, která film předcházela, nemile překvapilo, oproti švédské filmové adaptaci však disponuje působivější atmosférou a mnohem víc seversky chladně. Ke kladům patří vypiplané detaily, odsýpající příběh, který nenudí a nevypadává z tempa, a co je hlavní, Rooney Mara dělá co může a v rámci možností zvládla roli Lisbeth na výbornou. Bohužel na rozdíl od Finchera. Nejsem si totiž jist, zda divák neznalý knihy pochopí proč je Lisbeth taková jaká je, a že to není jen póza. A když už jsem u těch negativ, z mého pohledu udělal Fincher stejnou chybu jako Oplev. Místo, aby razantně odřízl vše zbytečné, například pro film zbytnou rovinu točící se kolem Wennenstroma, a soustředil se na podstatné, ztrácí čas nepodstatným (včetně erotických scén nad plán). V knize výtečně popsané patologické vztahy Vangerovy rodiny odbude krátkým, byť vtipným dialogem, v románu dokonale rozepsanou zvrácenost vraha a jeho zločinů odbude tím, že si pouští Enyu, a i samotné pátrání bere až příliš hákem. Blomkvist se nastěhuje, zatopí v krbu, mrkne na fotku a hned má jasno, čímž jsou diváci neznalí knihy ochuzeni o to nejlepší (tedy ti diváci, pro které není tím nejlepším nahá Mara, ale postupné odkrývaní záhady). Nesedly mi ani zbytečné změny v ději (vrahův konec) či charakteru postav (např Harald). Nicméně, všechny tyto výtky se víceméně týkají vztahu román-film. Mimo teto vztah jsem byl jako divák spokojen a film si vychutnal, možná i díky tomu, že jsem si do něj mohl dosadit chybějící informace a to včetně opravdu silných emocí, které ve Fincherově filmu tak trochu chybí. ()

PetrPan

Takže chvíli po severské verzi jsem se dostal i k téhle Fincherově. Očekával jsem kvalitu a dostalo se mi kvality, Finchera jako režiséra můžu, tak to pro mě ani nebylo velké překvapení - víc prachů, lepší výprava, drobné změny ve vyprávění (nevím, která verze víc odpovídá knižní předloze, jelikož jsem ji nečetl, ale téměř všechny drobné rozdílné nuance mi v obou filmech vlastně sedly), Daniel Craig mi jako Michael Blomkvist sedl i o trochu víc ( asi trochu větší chlapák či co:) Stellan Skarsgård pak byl přímo skvostný, jediný kdo mě zklamal je americká Lisbeth, nicméně tady jsem to čekal , pro mě je prostě number one Noomi Rapace a tak to i zůstane:) Trochu snad mi byla proti srsti ( a zase nevím jak to bylo v předlozed, si to asi fakt přečtu:) i celkově křehčí povaha americké Lisbeth a samotný závěr (nebudu však spoilerovat). V hodnocení mám ale jasno, je to opět za plný počet. ()

cukorek

Zodiac a Podivný prípad Benjamina Buttona boli dosť veľkým lákadlom na novinku od režiséra Davida Finchera. Strih a kamerové snímky spolu s adaptáciou hercov v celku naplnili moje očakávanie. Daniel Craig sa opäť raz vyhrabal z kopy akčných, priemerných handier (Quantum of Solace, Kovboji a votrelci) a dokázal sa výborne adaptovať aj v tomto náročnejšom dramatickom žánri, to sa však nedá povedať o Rooney Mari, ktorá išla v klasických priemerných koľajach. Prvá polovica príbehu príbehu pôsobí pútavejšie, zatiaľ čo druhá mierne upadla. Bohužiaľ našli sa aj slabšie momenty ( príliš jednoduché vykreslenie pripojenia Lisbeth k Mikaelovi - poslala mu mail a bolo to, alebo keď v prvom rozhovore medzi Mikaelom a Henrikom Vangerom odznelo, že každý rok mú chodia na narodeniny vysušené kvety čo bolo predvídateľné, že pohrešovaná Harriet žije), ktoré znížili moje hodnotenie na 70%. ()

Slarque

Vlastně se mi to líbilo víc než švédská verze. Nejvíce mě překvapila Rooney Mara, která proměnu v drsnou hackerku zvládla bravurně. Daniel Craig vypadá spíš jako volba rozumu, než že by se na roli opravdu hodil. Ale na Bonda jsem si vzpomněl pouze u úvodních titulků. David Fincher se s předlohou popral dobře, ale není to tak výborný film, na jaké jsem od něj zvyklý. Jestli je to předlohou nebo něčím jiným, nevím. Rozhodně chválím pro americkou produkci neobvyklé rozhodnutí nepokoušet se děj násilně přesouvat ze Švédska do Ameriky. A ani hackerské sekvence tentokrát nepůsobí k smíchu (což je u filmů vůbec skoro zázrak). ()

Bachy

Davide, jak ty to děláš? Jsem ohromným fandou švédskské kinematografie, ale musím dát klobouk dolů a říct, že tady dostala na frak. A hlavním viníkem překvapivě není Fincher. Přišlo mi, že ten se malinko stáhl do pozadí a naplno se projevil jen...no, spoiler: Enya. Hlavní důvod je, že Craig má neskutečné charisma a Mara je dívka, která možná je šílená, ale má v sobě i duši. Funguje to. Miluji ty večery, kdy se pěšky vracím domů z Fincherových filmů. Tentokráte mi křupal sníh pod botami. ()

LoLaa

Už teď se těším na další dva díly. Rooney Mara měla za svůj úžasný herecký výkon dostat Oscara.. ()

Happens

Vezmu to od konce, který prostě vyrazil dech. Ten absolutní konec těsně před titulky. Důmyslná pointa. Vrtošivá romance na pozadí brutálního pojetí sexuální deviance ve zbohatlické rodině nenechá diváka na poklidu a při celém filmu je cítit jemné elektrizující napětí i při klidných záběrech. Děj má dynamiku. Nemám rád detektivky, tohle je ale vyšperkovaný thriller. 90 % ()

Arsenal83

Mám rád originál a Fincherov v podstate prepis originálu bol len nepatrne slabší, takže pre mňa stále takmer dokonalý thriller. Do dokonalosti mu možno chýbal aj lepší kasting? Čo ja viem, ten Craig nie je dobrý ako Nyqvist. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno