V době chaosu, ve světě stálých změn se stal hrdinou, o němž ani nesnil.  Je to jako blesk z čistého nebe. Němci okupují Francii a jejímu nezdolnému obyvatelstvu začínají ty nejbídnější časy. Avšak i v této době může zazářit dobré srdce člověka...
Henri Fortin je chudý a negramotný bývalý boxer. Ziman je bohatý židovský právník z Paříže. Během 2. světové války se jejich cesty setkají: když Fortin souhlasí s tím, že odveze Zimanovu rodinu do Švýcarska. Fortin žádá Zimana, aby mu během cesty předčítal Bídníky od Victora Huga. Ještě než se jejich cesta skončí, zdá se, že příběh z knihy a tahle cesta mají hodně společného... (oficiální text distributora)

junxi91

No, čekal jsem to lepší, místy se to fakt pěkně táhlo. Lidé, kteří zažívali bídu a nespravedlnost nežili jen v 19. století za Victora Huga, ale také v tom úžasném století 20., které se na začátku filmu tak bouřlivě oslavuje. Hlavním hrdinou je nejprve Henri starší a poté Henri mladší. Henri starší je řidičem jistého hraběte, který si však v půlce cesty prostřelí hlavu, vidí to myslivci a udělají z Henriho vraha, a tak skončí na galejích. Jeho manželka si najde práci v hospodě v Normandii a její syn Henri tam vidí filmové zpracování Bídníků. Otec se se svým spoluvězněm pokusí utéct přes studnu, ale stráže si na ně počíhají, a tak otec raději spadne dolů a zahyne. Matka musela dělat štětku hostinskému a po smrti svého manžela si podřeže žíly. Henri se stává sirotkem a začne boxovat, do školy nechodí a neumí číst ani psát. Tak to nám to století pěkně začalo. A pokračovalo ještě lépe. Baletka Elisa si vzala Andrého Zimana, židovského novináře a studenta práv. Ti se setkávají po představení baletu na motivy Bídníků. Po letech se vezmou a mají dceru Salomé. Přichází však Němci a pro židy nastávají dost kruté časy. André, Elisa a Salomé se pokoušejí utéct do Švýcarska a veze je dobrák Henri. Ten má totiž svou stěhovací společnost. Po cestě mu André předčítá Bídníky a Henri cítí, že se může ztotožnit s každou postavou tohoto románu. Přechod přes hranice však nevyjde a převaděč je domluven s Němci, kteří židy postřílejí, Elisa je zatčena a André zraněn, ale najdou ho farmáři, kteří mu poskytnou azyl. Henri má své kumpány, kteří nejprve pracovali pro Němce, ale pak se přidali k odboji a využívají toho při vykrádání domů. Elisa musí bavit nácky, ale je příliš vzdorná a skončí v koncentračním táboře. Henri a spol. zinscenují útok na vlak, který převáží prachy do Vichy, a pak se vydají do hospody v Normandii, kde Henri vyrůstal. Zrovna přichází den D a Henri s chlapama podporují vyloďující se spojence tím, že zlikvidují bunkr s Němci. Henri zachrání život Mariuse, syna majitele hospody. Henri má na konci války možnost provozovat tábor v Normandii, a dostane zde dopis od Salomé, která nemá jak kontaktovat svou rodinu. Vezme jí do letoviska, pojmenovaného Chez Jean Valjean. Elisa přežila koncentrační tábor a přidává se k ním. A kde je táta André? Henri je obviněn z toho, že za války loupil a zapálil vlak, a tak skončí ve vězení a čeká na soud. Andrého drží jeho zachránci na farmě a říkají mu o tom, že Němci vyhráli válku a nacisté vládnou světu. A to vše dělají jen proto, aby mohli žít z jeho židovských peněz, které má ve švýcarské bance. Farmářova žena svého manžela podporuje, a zároveň si myslí, že to mezi ní a Andrém jiskří. Mezitím dojde v letovisku k přestřelce, kdy se Henriho kamarádi postaví policajtům a hlavně jejich veliteli, který za války spolupracoval s gestapem a už jednou Henriho mučil. Po cestě na policejní stanici se chce Henriho zbavit, protože ten o tom všem ví, ale nakonec mu Henri vyčte jeho spolupráci s režimem ve Vichy a on se raději odpráskne, než aby skončil u soudu. Na farmě se oba manželé vzájemně zlikvidují a André konečně unikne ze sklepení a zjistí, jak válka doopravdy skončila. Přidá se ke své ženě a dceři v Chez Jean Valjean a jako právník hájí Henriho u soudu. Všechno dobře dopadne a bude také svatba! Bylo to podle mě zbytečně dlouhé, ale obsah stál za to, ukazoval zkaženost lidí, která je stejná napříč staletími, závist, udavačství, převlékání kabátů a morální nezkaženost Henriho, který vytrval až do konce a to se mu vyplatilo.  () (méně) (více)

rivah

Spojení klasiky s 2.sv. válkou nijak neoslní velkou výpravou, zbytečně roztahané, Belmondo není už mimořádný.(max.50%) ()

Dexx

Skvele herecke vykony zucastnenych s Belmondem v cele umoznuji prezit ponekud dlouhou stopaz tohoto filmu, jemuz byli Hugovi Bidnici volnou inspiraci. ()

kyLuke

Je to neuvěřitelné, ale ještě jsem neviděl, že by nějaký film, který nese název Bídníci zklamal. Já jsem ale od tohoto filmu čekal úplně něco jiného, než jsem dostal. Čekal jsem klasický příběh Bídníků převedený do 20. stol., ale dostal jsem silný příběh židovské rodiny, která prchá před nacisty za pomocí hodného Francouze..... Film mohl stát hodně peněz. Představte si film, ve kterém hrají Jean-Paul Belmondo, Annie Girardot, Jean Marais, Robert Hossein a další. Už jen toto mohlo vyjít na hodně peněz. Do toho přičtěte velmi bohatou výpravu(boxerský zápas za první světové války je pro mne nejpůsobivější část filmu, zároveň však také nejlépe natočená). Do toho pár těch autorských práv a vznikne vám toto. Ale teď už pojďme hodnotit..... V první půl hodině jsem byl dost zklamán. Příběh neprávem odsouzeného a později pohřešovaného otce a jeho ženy,která spáchala sebevraždu mi přišel dost dramatický a naprosto nevhodný. Od nejlepší scény filmu(boxerský zápas) se to však vše přehouplo na silný emocionální příběh, který mě dostal. K tomu všemu ještě happy end a říkal jsem si, že se na film klidně budu dívat znovu a znovu. Jak je tedy možné, že nebyl úspěšný? Bude to délkou, velkým rozpočtem, nebo to na diváky prostě nezpůsobilo? Takové otázky si můžeme klást dlouhou dobu, ale pro mě je hlavní, že jsou pro mě "Bídnici 20. století" výborným filmem.... Zlatý glóbus 1 : Cizojazyčný film. ()

Bigfuckman

Na 175 minut vražedné stopáže to chtělo trošku vylepšit scénář a zalepit douhé, nudné pasáže. Potěšila přítomnost herce doby minulé Jeana Maraise. ()

MirkaP

Velmi netradiční a velmi dlouhé pojetí Bídníků. Příběh Jeana Valjeana v několika časových rovinách (začátek století, druhá světová, původní doba, úryvky z filmové verze zřejmě z r.1934) kupodivu není nesourodý slepenec. Jediné slabé místo vidím v první hodině filmu (doba před 1.sv.válkou), která byla zbytečně rozvleklá a popisná. Což má ovšem společné s Hugovým románem, protože než se v něm přes galejnická léta čtenář dostane k tomu zásadnímu, taky to dost dlouho trvá. Bébel si se všemi rovinami zdatně poradí. Potěšil mě Jean Marais v roli monseigneura Myriela, a nejen on. Po překonání úvodní hodiny mě film chytil a nepustil, až na konci mě vyhodit zpět do reality jak zmačkaný papír. Proč jen 4*? Právě pro tu první hodinu. /// Zajímavosti v obsazení: malou Salome hrála dcera režiséra Salome Lelouch, mladého Henriho syn JPB. ()

Emilii

Nejdřív mě zarazil dabing, ale po chvilce mi už vůbec nepřišel dabovanej hlas Belmonda špatnej!!! Nevěřila bych, že i dramatická postava je pro něho tak dobrá!!! Je to film jak víno, a ani nemusí být francouzské!!!!! ()

Gig

V každém z nás dřímá kus Valjeana, Eponiny nebo Fantíny, ne? O to mrazivější je osud každého. ()

Fíma

Film vás vtáhne v první minutě a pustí až u závěrečných titulků a možná si ani neuvědomíte, jak dlouho vlastně trval. Snad mžik, snad věčnost, snad jeden lidský život. Tohle je jeden z mála filmů, co mě opravdu chytil, co se do mě prostě trefil. V lidských dějinách se stále opakují tři příběhy... no já myslím, že jich bude víc, ale tenhle vydá za tisíc jiných. ()

Sympy

Nelze tento film nazvat jen filmem,přinejmenším dílo je správný název.Klasický příběh tolikrát omytý filmaři je zde vsazen do období 2.světové války scény se parádně prolínají a příběh pojme neuvěřitelné množství prožitků. Návic mistné herecké výkony. Snímek byl dlouhý,ale jistě stojí za to se na něj podívat-může lidem upravit pohledy a ukázat,že osobnosti lidí v různých dobách až do dnes se zase tak nezměnili. ()

MartinReno

Až na ten zoskok parašutistov z moderneho C-130 Hercules,hoci išlo o 2 svetovú,to bol úplne dokonalý zážitok.Belmondo je proste fenomén. ()

superzurda

Je opravdu zvláštní vidět Belmonda v jiné roli nežli šarmantního muže, jenž rozdává úsměv i pěsti. Člověka to zasáhne natolik, že filmu odpustí i dlouhé hudebně agresivní pasáže. ()

Indio

Bylo fajn sledovat osudy Belmonda ala Jean Valjeana nejvic mě však dostala část žida schovanyho ve sklepě i několik měsíců po válce a tajemě děsivá Annie Girardot (žensky uměj byt asi hodně kruty). Věřim tomu,že se takovy věci děli-lidi jsou svině. ()

tein

Odporný a hnusný, depresivní film skvěle ukazující povahu a vlastnosti lidí jako nízkost, ubohost, podlost ale naštěstí i dobrotu, což se bohužel nemění v žádném století, a tak je tento film nadčasový stejně jako jeho mnohem starší předloha. Z filmu cítíte úzkost i beznaděj a nechápete kde a proč se v lidech něco takového vůbec může objevit, a přitom to nutí k zamyšlení, že se to vše hnusné jistým způsobem děje pořád a prakticky se vůbec nic nezměnilo a ani nikdy nezmění. ()

elodieB

Přiznám, Lelouch mi svým rozvláčným hraním na city nikdy k srdci moc nepřirostl. Čest výjimkám, jako je tato. Pozoruhodný nápad s propletením děje Bídníků a smutnou realitou bídníků II.světové války dovedl opravdu brilantně vykreslit a mnohokrát dojmout k slzám. První hodina, tam jsem se (podobně jako u Cesty zhýčkaného dítěte) dost ošívala, ale ve chvíli, kdy do děje vstupují Zimanovi, to dostává patřičnou dynamiku a napětí. Kontrasty lidské povahy, kdy jeden člověk nasazuje za cizího život jen prostě z principu, že všichni jsme na jedné lodi, zatímco soused, ačkoliv nehrozí žádné nebezpečí, udává jen tak ze sportu, mne zasáhly velmi slině. Klišé, kdy sestřička komentuje parašutistu v klášterní zahradě "to jsou andělé", by v jiném kontextu znělo strašlivě, ale tady přesně vystihuje podstatu. Za mne je jedna z nejsilnějších scén večer na pobřeží v Normandii, kdy z moře přichází záchrana i smrt. A všichni to vědí. A Anička Girardot ve dvojce s Philippem Léotardem - ten dojemně zraňující příběh o slušných, poctivých lidech, co skoro dva roky strašlivě riskují, když ukrývají Žida, aby ve finále padli až na úplné morální dno - no to se prostě musí dotknout každého. A báj the vej JPB jako nevzdělaný bouchač, který ale prostě má tu jiskru života, co ho vždycky vede tak, že rozezná, na které straně stojí lidská bytost proti křivdě a bezpráví ..... jeden z nejlepších filmových příběhů 20.století. ()