Toy Story 4: Příběh hraček

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2019, 100 min

Nemůžu vyloženě říct, že by to byl špatný film. Samostatně. Ale v porovnání s předchozí skvělou trilogií je prostě slabší, a to o dost. Sice je tu pořád vtip a emoce, úchvatná animace i soundrack a i nějaký ten nový nápad by se našel, ale jinak to na mě všechno působilo tak nějak prázdně, jako jedna velká nastavovaná kaše. Příběh víceméně kopíruje trojku, a ač nové postavy jsou fajn, vůbec se mi nelíbilo, co udělali s těmi starými. O Woodym bez spoilerů mluvit nemůžu, i když jeho chování bych ještě pochopila, ale takový Buzz (moje nejoblíbenější postava) je tady najednou z nějakého důvodu úplný idiot, který kdyby nosil tkaničky, tak si je snad ani nezaváže, moc nechápu ani rozhodnutí udělat z tiché a bystré Bo Peep suchou akční hrdinku (a to z nějakého důvodu ještě hned v první scéně) a ostatní staré dobré hračky tam snad ani nebyly. S druhým shlédnutím (a hlavně v originále) to nejspíš bude lepší, ale teď po návratu z kina cítím jen zklamání. Jednou to hold přijít muselo. 6,5/10(10.8.2019)

9/10. Vyspělý epilog ke geniální trojce o smíření se s nevyhnutelným. Završení příběhu v té nejlépe možné podobě - osobnější, hloubavější a emocionálně barvitější animák, který zaručeně osloví každou generaci. Takhle se dámy a pánové dělá sequel. Neskutečná práce! Více: https://www.youtube.com/watch?v=yOswj38z02M(10.8.2019)

"Toy Story 4" je film, ktorý sme tu mať síce nemuseli, no som vďačný za to, že ho nakoniec Pixar spravili a dočkali sme sa ho. Všetky naše obľúbené postavy sú späť v novom dobrodružstve a hlavne Woody bude mať na starosti nový prírastok medzi hračky Bonnie. Volá sa Vidlík. Ale ten má pocit, že patrí do smetí a vôbec nerozumie tomu, prečo zrazu ožil. A Woody začína byť pomaly zabudnutou a prehliadanou hračkou a snaží sa prísť na to, čo bude treba robiť ďalej. Osobne poviem, že keď skončil "Toy Story 3", nemal som pocit, že by táto séria mala pokračovať, no ak bola toto cesta ako oživiť naše hračky, myslím si, že to bol veľmi dobrý spôsob. Som rád, že sa opäť stretneme s Bo Peep a dozvieme sa, čo sa s ňou vlastne stalo a prečo v poslednom filme nebola. Postavy mám stále veľmi rád a stále mám pocit, že sú to rovnako skvelí hrdinovia, ako keď sme ich spoznali prvýkrát. A myslím si, že tentokrát sme sa s nimi videli naozaj naposledy. Leda, že by sme mali ešte nejaký krátky film. Nebudem teda veľa rozprávať o starých známych, ale povieme si niečo o nových postavách. V prvom rade si povedzme niečo o Bo. V prvých dvoch filmoch nemala moc veľkú rolu. A pôsobila skôr ako Woodyho láska. No teraz je to skutočne plnohodnotná postava, ktorá je vždy súčasťou akcie a zvláda svoju rolu skvele. V tejto podobe sa mi veľmi páči. Vo filme nemáme žiadneho skutočného zloducha, čo je tiež super. Hoci trailery naznačujú, že tu máme Gaby Gaby, tak jej rola je trošku iná. A podľa mňa zaujímavejšia, než keby sme ju mali vyslovene v role zloducha. Má proste tiež svoje problémy a svoje túžby. Vidlík je na začiatku trošku otravný, no postupne sa tiež vyformuje v dobrú postavu. A potom je tu ešte Duke, ktorého v originále daboval Keanu Reeves. A musím priznať, že tá jeho osobnosť by tam ladila. A Zajo s Kačiakom sú tiež vtipní. Plus ich plány akcií sú geniálne. Počkajte si inak až na 4 potitulkové scénky. Ešte si povedzme niečo o dabingu. Myslím si, že ho tu vynikajúco zvládli. Najlepší herci pre tieto postavy, ktorí im dali život. Funguje to skvele. Osobne mám s filmom len 2 menšie problémy, ktoré ma z toho ťahali von. V prvom rade mám pocit, že tajomstvo života si hračky posledné filmy veľmi dobre chránili. No v tomto filme som mal niekedy pocit, že na tom ani nezáleží. Najmä vo finálnej akcii s karavanom. A druhé čo chcem filmu trošku vytknúť je jeho tempo. Plynie síce dobre a scénky sú dobre zvládnuté, no človek si počas sledovania uvedomuje ten čas, ktorý uteká. Možno to mohlo ísť trošku svižnejšie. Neviem síce ako, ale chcelo to trošku zrýchliť. Ako celok však hovorím, že ide veľmi dobrý animovaný film so skvelými postavami, výborným posolstvom a veľmi uspokojivým záverom. A ak si to chcete ísť s deťmi pozrieť, choďte sa na to pozrieť. Hodnotenie: A(18.8.2019)

No bolo to ťažké rozhodovanie, ale predsa len muselo dospieť ku koncu. Maximum by bolo veľa, štyri sú málo. Ako teda ohodnotiť? Skúsim to napísať. Táto pixarovská značka, je branou tak akosi zrejme. Nemôže to byť fiasko, proste také niečo vo vesmíre neexistuje. Robia na tom machri, ktorý majú totálny bullseye a majú to všetko pod kontrolou. Predsa len sme všetci ľudia a pre Disneyho nepracujú komiksový superhrdinovia, ale ľudia z mäsa a kostí. Námety prichádzajú a odchádzajú a občas to proste príde. Únava, jedno malé zívnutie, ktoré proste dá všetko najavo. S TOY STORY som neskončil a verím, že ani samotný tvorcovia, len by sa mali viac prespať ( tým nemyslím dĺžku spánku, ale jeho zdravosť ) a opäť prísť s príbehom, ktorý zo mňa nevypustí len pár sĺz a smiechu, ale celé kanóny. Teda ako minule.(8.8.2019)

Pixaru sa to s touto sériou znovu raz podarilo. Podarilo sa mu, aby som aj pri kreslených postavičkách pocítil slzu v oku a v kine sa musel ovládať. Ich osudy síce nepoznám z detstva, ale aj ako dospelému a v telke mi prirástli k srdcu. Túžba hračky po pochopení, kamarátstve a láske je rovnaká ako pre ľudí, a ako dospelo prvé dieťa Woodyho, tak sa filmovo dopracovali k dospelosti aj hračky a tak nakoniec riešia celkom dospelé problémy. Aj keď štúdio potvrdilo ukončenie série, viem si dobre predstaviť pokračovanie aj s dospelejšími hrdinami.(18.8.2019)

• - Během závěrečných titulků můžeme vidět další 4 scény. (griph)

• - Jde o první snímek studia Pixar od roku 1995, kterému nepředchází krátký film. Podle tvůrců totiž pracovalo celé studio na celovečerních filmech (kromě Toy Story 4 ještě na Frčíme – 2020 a dalších dvou snímcích plánovaných na roky 2021 a 2022) a na výrobu krátkého filmu zkrátka nemělo kapacitu. V budoucnu se ale chce Pixar ke krátkým filmům vrátit. (D.Moore)

• - Pre Toma Hanksa (Woody) a Tima Allena (Buzz) je film už piatou spoluprácou so spoločnosťou Pixar. Pred tým sa stretli vo filmoch Toy Story (1995), Toy Story 2 (1999), Cars (2006) a Toy Story 3 (2010). (WalterIK7)