Toy Story 4: Příběh hraček

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2019, 100 min

9/10. Vyspělý epilog ke geniální trojce o smíření se s nevyhnutelným. Završení příběhu v té nejlépe možné podobě - osobnější, hloubavější a emocionálně barvitější animák, který zaručeně osloví každou generaci. Takhle se dámy a pánové dělá sequel. Neskutečná práce! Více: https://www.youtube.com/watch?v=yOswj38z02M(10.8.2019)

• Pierre

Toy Story je zkrátka legenda a kult. Můžu mít na jednotlivé díly různé názory, můžu si říkat, že se Pixar přeceňuje, ale to je tak všechno, co s tím můžu dělat. Vždyť jednička je revoluční, dvojka děsně vtipná a trojka nádherně nostalgická, emotivní a všechno krásně zakončuje. Čtyřka tedy byla naprosto zbytečná. Těšil jsem se, ale měl jsem obavy, které se bohužel naplnily. Je sice fajn potkat se po devíti letech se starými známými. Jenže ouha! Film je prakticky jenom o Woodym. No a ostatní geniální vedlejší hračky jsou odsunuty, ne na druhou, ale na desátou kolej. O nějakém větším prostoru pro miláčka pana Brambůrka, Rexe, Slinkyho nebo Čunče jsem si mohl nechat jenom zdát ( paní Brámburková za celou dobu snad ani nepromluví, což je fakt dost smutné.) Buzz Rakeťák se zase celou dobu chová naprosto hloupě a divně. Hlavní Woody je otravný až na půdu a na konci se zachová tak zbaběle, že bych ho nejradši poslal poštou do Ruska. Závěr celkově je neuvěřitelně debilní a naprosto popírá dosavadní princip celé série. Ne, že by dění předtím bylo lepší. Toy Story byla dřív inteligentní podívaná pro celou rodinu. Tohle je hloupý výblitek s hromadou barviček, ale bez duše, srdce, charismatu, pořádného příběhu a tahu na branku. Humor je pod úroveň předškolkových dětí, z Pastýřky udělalli emancipovanou potvoru a příběh už je hrozně ohraný. Ať si Mirka Spáčilová a další recenzenti řikají, co chtějí já spokojen nejsem ani zdaleka. Toy Story budu muset pořád vnímat jako trilogii a tuhle tu věc ignorovat. No hlavně, že penízky se sypou. Snad alespoň nehrozí páté pokračování, nerad bych šel do odpadu(8.8.2019)

Žasnu nad tím, jak je Pixar schopný si udržet laťku nahoře i u čtvrtého dílu. Kde jinde filmová pokračování pohoří, tam naopak Pixar dokáže vytáhnout příběh ještě nahoru se vší parádou a důmyslností. Příběh hraček je opět nápaditý, vtipný a především nosný - plynule navazuje na předchozí třetí díl (přestože je devět let starý!) a přináší další důležitý "životní" rozvoj skupiny hraček, které dobře známe, plus se navíc seznámíme s několika dalšími novými "jedinci", kteří však v příběhu mají vždy své místo a nejsou jen zábavným prvkem navíc. Obzvlášť oceňuju onu "zápornou" postavu, u které se postupně vyjeví její kladné motivace a nakonec ji už nelze vidět jako záporáka - tedy je vlastně vykreselná velmi komplexně a rozhodně ne černobíle. A také se mi velmi líbilo navázání na linku s Pastýřkou. Zatímco ve třetím díle nevystupovala a bylo o ní řečeno pouze to, že "o ni přišli", ve čtvrtém díle se její příběh naplno rozvinul a vše do sebe krásně zapadlo. Můžeme se jen domnívat, jestli tvůrci z Pixaru něco podobného zamýšleli do budoucna už během třetího dílu nebo ne. Každopádně se jim ale nedá upřít velká důslednost a smysl pro rozvíjení příběhu (včetně toho, že zůstávají věrní své původní tvorbě). Tyhle kvality u Pixaru oceňuju a vždy se budu těšit na jejich další filmy. Toy Story 4 jsem si opravdu užila a konec mě dokonce mile překvapil - tak "dospělé" vyústění bych ani nečekala. ~(4,4)~(21.8.2019)

Příběh hraček. Z úvodní znělky jsem měla husí kůži a slzy nostalgie v očích. Zase jsem na chvíli byla ta malá bezstarostná holčička. Film, který je nejen pro děti, ale především i dospělé, kteří znají sérii už z jejích počátků. Co mohu rozhodně vyzvednout, je skvělá animace, díky které to chvílemi ani nevypadalo jako to staré dobré Toy Story, které známe, ale jádro přeci jen zůstalo stejné. Srdečný příběh s poselstvím a dobrodružstvím. Postava Vidlíka je skvělým kořením a zdrojem humoru. Děj zůstal víceméně u stejné kostry a nebudu lhát, u finále jsem si taky trochu poplakala i když to vůbec nebylo finále, jaké jsem si představovala. Jsem z toho lehce v rozpacích a na plný počet to bohužel nevidím. Každopádně velice důstojné rozloučení jaké se vidí málokdy.(15.8.2019)

Už je to taková tradice skoro. Každých deset let další díl, co nám ukáže něco více ze světa našich oblíbených hraček. Minule jsme brečeli, když šlo do tuhého. A nyní jsme na rozpacích. Film je přijímám v celku přívětivě, ale je docela otázka jestli si to zaslouží. Film nás situuje do staré nové rodiny, kdy se musíme vypořádat s tím, že Woody pro člověka není už hlavní hrdina. Trochu divný mi přišel aspekt nové hračky "Forkyho", který trochu plnil nějakou funkci mentálně retardovaného jedince. Nedá se ale asi mluvit o nějaké otravnosti a podobně. Stejně tak jsem měl docela silný problém se záporákem. V příběhu vlastně není. Máme zde něco, co ho má znázorňovat nebo připomínat, ale nejde o pravého záporáka. Není to Sid, který vlastně zabíjel hračky. Není tu Pan Kuře, co svedl Woodyho málem na zcestí a není to v žádném případě ztělesnění zlo jako Mazel. Jsme na cestě mnoha různých příběhů, kdy se bavíte, zasměje a sentimentálně zavzpomínáte. I přes všechny nedostatky, jsem byl dojat a uronil v kině slzu. Zašel bych za deset let na další díl? Jednoznačně! Ale pokud by se to drželo standardů tohoto filmu, tak by to nebyl bohužel kdejaký úspěch.(4.9.2019)

• - Tvůrci uvedli, že snímek vytvoří pouze pokud bude snímek stejně kvalitní nebo lepší než předcházející pokračování Toy Story 3: Příběh hraček (2010). (oje)

• - V květnu 2019 producent filmu Mark Nielson potvrdil, že Pixar nebude vytvářet Toy Story 5. (petr.koca)

• - Během závěrečných titulků můžeme vidět další 4 scény. (griph)