Toy Story 4: Příběh hraček

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2019, 100 min

(Viděno 16.8.) ___ Do nekonečna a ještě dál po čtvrté! ... Abych na začátek pravdu pověděl, nijak prazvláštní těšing jsem ohledně tohoto snímku paradoxně neprožíval - třebaže původní trilogii bezmezně müluji - ovšem jedny z prvních reakcí kritiků (100% pozitivních recenzí na Rotten Tomatoes) hlásili enormní tvůrčí úspěch a animák roku v područí legendárního Pixaru - a já jednoduše neodolal, a já po tolika prekérně dlouhých letech vyrazil na čistokrevný animovaný snímek (pokud nepočítám loňský majstrštyk v podobě Paralelních světů pana Spidehyo). Přičemž jedinec, u něhož panovaly zahálčivé pochyby o existenci tohoto počinu, jej ihned od prvních minut utvrdí v pravý opak a jeho nejistoty smete z povrchu zemského rychlostí světla. Zatímco geniální trojka byla opravdovou emočně striktní katarzí (jednou z nejintenzivnějších co jsem kdy zažil, to vám předem povídám!), neskutečným dojákem a plnohodnotným zakončením jedinečné žánrové trilogie, tak čtyřka je vyspělým a důstojným epilogem ke všemu, čeho si zde tak láskyplně vážíme - v prvé řadě tak lidských hodnot z rukou (ne)obyčejných hraček... Kolem a kolem se jedná spíše o Woodyho sólovku, nýbrž na zbylé charaktery se ani za mák nezapomíná a stále zde hrají velmi důležitou roli. Děj nejen hýří originálními, až dechberoucími nápady (kvůli nimž jsem následně zíral na plátno jak vyvoraná myš) a inovacemi, avšak se může pyšnit ihned několika životními pravdami, s nimiž je každý jednotlivec na naší planetě velice dobře obeznámen. Animace je zde na té nejdokonalejší možné řemeslné úrovni, proti níž je realita fakticky pouze ohavný zlý sen - dokonce i ta pouhá smítka prachu jsou zde působivější než celá srst všech zvířat v Zootropolis. Hudební podkres nemá sebemenší náznak kazu a Oskarová nominace je pro něj fakticky banální zanedbatelná záležitost. Humor zde jako vždy špičkově funguje a je vskutku pečlivě dávkován - musím se přiznat, že téměř po celou stopáž jsem se jednoduše usmíval blahem jak malej... A ačkoliv zde výrazně chybí intenzivní moment podobný tomu ve spalovně odpadků v závěru třetího dílu, jež žene divákovu hladinu adrenalinu na hranici snesitelnosti - čímž nechci říct, že čtyřka nemá žádné pamětihodné scény, ba naopak (!) - se v té změti nádherně překrásných scenérií skrývá citlivý příběh o (ne)opětované lásce a vůli někam patřit. A mohu lze jedině konstatovat, že k práci s gradací a vyvrcholením jednotlivých dílčích vypravěčských pasáží prostě nemám slova... Toy Story 4 se dá definovat jakožto hodně citlivé dílko - nejenže nám chce o citech vyprávět, chce je taktéž u diváka vyvolat, a chce, aby se jim plně poddal - což mu vychází přímo na výbornou. Ba i na decentně tuhé napětí zde (jaksepatří) došlo, díky němuž si připomeneme, jakými vykopávkami moderní akčňáky v podstatě jsou... Toy Story 4 je jednoduše krásné, jako málokterý animák - současné animované bullshity spíše cílí na co největší výdělek a primárně baví a vyplachuje mozky stále zdegenerovanějším lidským mláďatům, zatímco Pixar stále efektivně sází na silný příběh a atakuje emocionální schránky nejen primárně dětí, nýbrž všech věkových kategorií, a přesně ví, jak tento intenzivní zážitkový koktejl pečlivě namíchat... Tato Endgame pro námi milované hračky ze Studia Pixar je jednoduše vydařenou labutí básní a dalším dojemným loučením - jež je pro rok 2019 jedním z nejstěženějších témat (jen si připomeňme právě Endgame, Grand Tour, Game of Thrones, Big Bang Theory, načež vše doslova ukončí poslední epizoda legendárních Hvězdných válek) - s jednou nezapomenutelnou, ikonickou, a především výbornou érou, s níž valná většina generace, jež na tento báječný snímek přijdou do svých lokálních biografů pokochat na vlastní oči prostřednictvím stříbrného plátna, vyrůstala, a jejíž finální poselství je více než jasné: nikdy nevěřte navigacím! Toto je prostě opus, který se může po právu zařadit mezi jedny z nejlepších Pixarovek, co byly kdy stvořeny, a bez debat mezi jedny z nejzdařilejších filmových počinů tohoto roku. Jen tak dál Pixare, sbohem Woody s Buzzem. Nakonec chci ještě pochválit více než perfektně zdařilý, téměř až bezchybný český dabing, který díky ikonickým a nám všem známým hlasům opětovně fantasticky vdechl život svým postavičkám... Verdikt: 93% ... PS: Opět se na mne vysralo štěstí - díky členství v kinoklubu jsem nastřádal tolik bodíků, že jsem si mohl dovolit vstupenku zcela zdarma - avšak ta měla platit jen a pouze pro další navštívenou projekci - na novou tarantinovku Tenkrát v Hollywoodu - ovšem mongoloidní slečna za pultem způsobila nějaký zásadní problém v celém pokladním systému a já si jako kinohost užil oboje promítání komplet zadara bez jejího uvědomění. Díky ti, karmo!(17.8.2019)

Zakončení trojky mi přišlo natolik perfektní, že jakmile jsem se dozvěděl o pokračování, ptal jsem se akorát „proč“. Proč něco zbytečně natahovat? Ale co se letos čas naplnil a téma připomínající road-movie dle obrázků a trailerů vypadalo zajímavě, už jsem zahazoval skepsi a s prvními kladnými recenzemi se začal dokonce těšit. A popravdě… Asi jsem se těšil moc. Je pravda, že příběh dostal už definitivní tečku a dořešilo se vše nedořešené. Třeba konkrétně co se stalo s Pastýřkou, kterou tvůrci minule absolutně chladně odepsali a nechali na ni jen jednu jedinou zmínku. Tady se mi moc nezdálo, že její vztah s Woodym tolik ochladl, zatímco v prvních dvou dílech to mezi nimi bez okolků jiskřilo. Ale to se dá svést na dobu, jakou trávili v odloučení, jenže ta to zřejmě natolik ovlivnila, že už téměř k žádnému uvěřitelnému jiskření více nedocházelo. Co se týče nové dějové linie, tam jsem čekal trochu větší inovace, než o dost slabší variaci na „útěk z vězení“ z minulého dílu. Dobře, šlo o záchrannou misi, ale nepřišlo mi to tak do detailu promyšlené, propracované, napínavé, ani vtipné (nedokážu si vybavit jedinou fakt dobrou hlášku). A pokud jde o nové postavy… Vidlík by byl docela fajn, ale zbytek dostal příliš málo prostoru pro vývoj a jmenovitě hlavní záporačka byla svým jednáním podivně rozpolcená, že člověk nevěděl, zda se má teda obávat, nebo soucítit. Nejsympatičtěji z toho nakonec vyšly staré dobré postavy, které byly ale kromě Woodyho a (nějak příliš zmateného) Buzze naprosto odstrčeny. Co naopak potěšilo, byly odkazy na úplně prapůvodní koncept - objevil se zde Tin Toy, ale i břichomluvecké loutky. Sice jsem se nenudil a bavil se, ale ne s takovým nadšením, jako třeba minule. Čekal jsem mnohem víc a o to víc jsem spíš zklamán, než nadšen. Pořád je to na poměry Pixarovského pokračování kvalitní film, ale kdyby býval nevznikl, vlastně by se vůbec nic nestalo. Silnější 3 hvězdy.(12.8.2019)

Asi největším problém filmu je to, že přichází po skoro geniální trojce. Na druhou stranu, kdyby takhle vypadal každý čtvrtý díl nějaké série, tak by to byly zlaté časy. Na Toy Story 4 je vidět, že Pixar umí. A teď nemluvím jen o fantastické animaci, skvěle natočených akčních pasážích nebo o pestrosti daného světa. Mluvím o práci s postavy, s příběhem, gradováním a taky tím co to v nás zanechá. Spousta lidí bude trochu naštvaný, že se příběh soustředí jen na Woodyho s Buzzem, a zbytek party hraje druhé housle. Samozřejmě, že to má svůj význam, a jeho vyvrcholení je skvělé a dojemné. To co film představuje jako celek, a jakým způsobem nechá své postavy vyrůst, překonat svůj stín a dát jim úplně jiný rozměr, je něco fantastického, nádherného a fakt opravdu dojemného. A díky tomu, jsem ochotný odpustit nějaké drobné nedostatky. Jako "ne až tak originální příběh" nebo jistá překombinovanost. Toy Story 4 je nádherný animák, jenž mě znovu dokazuje, proč je Pixar tak výjimečný.(16.8.2019)

Veľmi pekný a s malým srdiečkom "záver"? k úžasnej už 24 rokov trvajúcej sérii, ktorý má čo povedať ako deťom, tak aj dospelým. 3D slabučké, ale za to môže voľba kina (po niekoľkých rokoch SterCentury, čo je svetelné roky za Cinemaxom), ale animácia pekná, detailná, síce ešte stále je etalónom v technickom spracovaní séria Ako vycvičiť draka, ale toto sa páčilo aj mne, aj dcérke a dokonca aj manželke, ktorá bola so mnou a dcérkou prvý raz v kine na rozprávku. Malo to svoje čaro, svoju myšlienku, svoj príbeh, svoje emócie a pre mňa ešte o to viac, že hlavná detská hrdinka nastupovala do predškolskej prípravky a to isté o pár dní čaká aj moju dcérku, takže tak. Vrelo odporúčam celej rodine.(12.8.2019)

Skvělý, ale zbytečný film. Snad každý, kdo viděl třetí díl, musí uznat, že trojka celý příběh fantasticky uzavřela. Proč se tedy pouštět do dalšího posledního dílu? Byť je snímek po technické stránce naprosto úžasný, pocitu nastavované kaše se zkrátka nedá ubránit. Závěrečné minuty, které jsou navíc sakra předvídatelné, pak zase až moc okatě lační po divákových slzách. Ale co si budeme povídat, kdyby takhle vypadaly všechny animované filmy, tak můžeme být jedině rádi. Tvůrci si zaslouží zejména potlesk za to, že kvalita všech čtyř snímků je na vysoké úrovni, což je rarita. Trojka byla lepší a jako zakončení série byla fenomenální, čtyřka je zakončení nostalgické a důstojné, nic víc.(8.8.2019)