poster

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (TV seriál)

 • USA

  Mindhunter

Thriller / Krimi / Drama

USA, 2017–2019, 17 h 1 min (Minutáž: 34–74 min)

Tvůrci:

Joe Penhall

Předloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Hudba:

Jason Hill

Hrají:

Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv, Cotter Smith, Peter Murnik, Happy Anderson, Hannah Gross, Sonny Valicenti, Joe Tuttle, Lauren Glazier, Thomas Francis Murphy, Ashley Smith, Jesse C. Boyd, David H. Holmes, Jordan Gelber, Chris James Boylan, Felix Solis, Tommy Nohilly, Judith Delgado, Cameron Britton, Matt Walton, Tobias Segal, Andrew Sensenig, Sam Strike, Austin Archer, Stacey Roca, Alex Morf, Amelia Campbell, Joseph Cross, Catherine Curtin, Mark Falvo, Jason Davis, John Walpole, Dashiell Eaves, Lena Olin, Laura Poe, Jordyn DiNatale, Joshua Wills, Grace Rex, Sarah Wilson, Eric Morris, Daniel James, Christopher Mann, Jack Erdie, Enid Graham, Rich Rule, Rhoda Griffis, Carl Franklin, Benjamin J. Cain Jr., Marc Kudisch, Damon Herriman, Michael Park, Drew Seltzer, Nate Corddry, Andy Umberger, Jeb Kreager, Andrene Ward-Hammond, Dohn Norwood, P.J. Marshall, Albert Jones, Don O. Knowlton, Paul Carafotes, Michael Cerveris, Jacob Berger, Christopher Grove, Andrew Yackel, Oliver Cooper, Tammy Felice, Megan McQuillan, Katherine Banks, Zachary Scott Ross, David Carranza, Michael Filipowich, Sierra Aylina McClain, June Carryl, Corey Allen, Brent Sexton, Mike Ancas, Steven Daniel, Crystal Lee Brown, Carl Hendrick Louis, Robert Aramayo, Gareth Williams, David Healy, Emily Bergl, Erik Jensen, Christopher Backus, Mary Brunner (a.z.), Patricia Krenwinkel (a.z.), Charles Manson (a.z.), Charles Watson (a.z.), Morgan Kelly, Sean Cullen, Christopher Livingston, Scott A. Martin, Marcella Lowery, Anna Magoulas, Siovhan Christensen, Deja Dee, Regi Davis, Ryan Buggle, Billy Slaughter, Jeff Pope, Michelle Davidson, Allie McCulloch, Circus- Szalewski, Amaris Davidson
(další profese)

Zajímavosti k TV seriálu (15)

 • - Rozhovory s vrahy se někdy i téměř doslovně inspirují skutečnýmy rozhovory. (dj_kure)

 • - David Fincher šel s námětem na seriál k HBO v roce 2013, ti ho odmítli s tím, že nemají zájem natáčet seriál o „dvou běloších v obleku“ kteří nahánějí sériové vrahy, rok na to měla premiéru první sezóna True Detective (od r. 2014). (dj_kure)

 • - Často si lidé myslí, že postavu doktorky Wendy hraje americká herečka Carrie Coon. Ta však se seriálem Mindhunter nemá nic společného, doktorku hraje Anna Torv. (Royaldell)

 • - V seriálu Holdenova přítelkyně Debbie (Hannah Gross) vlastní auto Volkswagen Brouk. Stejný typ auta měl ve skutečnosti i sériový vrah Ted Bundy. (Royaldell)

 • - Pro natáčení Mindhuntera, byla pro Davida Finchera vytvořena speciálně upravená verze digitální kamery Red Epic Dragon, taktéž Fincherem přezdívaná Red Xenomorph. (Tomas_TM)

 • - V jedné epizodě, kde si Dr. Wendy Carr (Anna Torv) sundá po poslechu nahrávky sluchátka, položí otázku: „Co je v krabici?“Je to odkaz na Fincherův film Sedm (1995). (Tomas_TM)

 • - Postava Holdenova kolegy Billa Tenche (Holt McCallany) je inspirována skutečnou postavou Robertem K. Resslerem, který opravdu pracoval v Behaviorální vědecké jednotce FBI a zavedl termín „sériový vrah." (Tomas_TM)

 • - Finále Mindhuntera v režii Davida Finchera závisí na případu Darrella Gene Deviera (Adam Zastrow) a jak ho Holden Ford (Jonathan Groff) a Bill Tench (Holt McCallany) řeší metodami získanými ze svých rozhovorů se sériovými vrahy. Devier ve skutečnosti žil v Gruzii, ořezával stromy v sousedství, kde byla znásilněna a zabita 12letá Marie Francese Stonerová. Douglas píše o případu ve své knize. Falešná složka papírů, která vypadá jakože policisté toho mají na Deviera hodně, naznačování, že oběť si o to říkala, a krvavý kus kamene položený před ní. Všechny tyto taktiky byly ve skutečnosti v Douglasově výslechu Deviera použity a nakonec vedly k jeho přiznání. (Macik1982)

 • - Mindhunterova verze Edmunda Kempera, kterého ztvárnil Cameron Britton, je velmi podobná tomu, co je známo o sériovém zabijákovi v reálném životě. Kemper zabil své prarodiče ještě jako dospívající teenager, ale později byl propuštěn z psychiatrické léčebny ve věku 21 let. Od května 1972 do dubna 1973 unesl a zabil dalších osm lidí, než se nakonec sám udal policii. Kemper je stále vězněn v Kalifornském zdravotnickém zařízení. (Macik1982)

 • - Muž objevující se na začátku každého dílu je Dennis Rader. Zatímco Holden Ford (Jonathan Groff) a Bill Tench (Holt McCallany) se zabývají výzkumem, Rader rozvíjí svou dovednost jako jeden z nejstrašnějších lidí, kteří kdy žili. Knihu, která inspirovala Mindhuntera, napsal John Douglas, který honil Radera po desetiletí (jak popisuje ve své knize „Inside the Mind of BTK“). Rader se nakonec stane známým jako vrah BTK, což znamená „Bind, Torture, Kill“, které definuje jeho konkrétní značku vražedného sadismu. V roce 1974 zabil rodinu Oteroů, včetně dvou dětí, a zavraždil nejméně šest žen od roku 1974 do roku 1991. Nakonec to byla řada dopisů, které napsal médiím a úřadům, která nakonec vedla k jeho chycení. (Macik1982)

 • Epizoda 1 (S01E01)

  - Film, který sleduje Holden Ford (Jonathan Groff) společně s Debbie Mitford (Hannah Gross) v kině a který následně použije k výuce, je Psí odpoledne z roku 1975. (ssscream)

 • Epizoda 1 (S01E01)

  - Žena, která přinesla Holdenu Fordovi (Jonathan Groff) kávu, je pojmenována po Fincherově dlouhodobé asistence Andree McKee, jako poděkování za její oddanost. (Tomas_TM)

 • Epizoda 10 (S01E10)

  - Finální scéna, kde se Ford (Jonathan Groff) setká s Kemperem (Cameron Britton) v nemocnici, kdy Kemper řekne Fordovi, že by ho mohl velmi snadno zabít. se velmi podobně odehrála i ve skutečnosti. Robert K. Ressler, který je inspirací pro agenta Forda, jel na domluvené interview s Kemperem, bachaři je usadili do cely, která sloužila jako „cela smrti“ (cela kam se umisťovali odsouzenci den před vykonání trestu smrti). Na konci interview Ressler stiskl tlačítko na přivolání ostrahy, ale nikdo nepřišel. Kemper si všiml, že Ressler začíná být velice nervózní a řekl mu: „Kdyby mi teď hráblo asi bys byl ve velkých problémech, co myslíš? Mohl bych ti utrhnout hlavu a položit na stůl, aby přivítala ostrahu.“ Resslerovi došlo, že byla chyba se sejít v uzavřené místnosti s někým jako je Kemper zcela sám, použil proto vyjednávací techniky, kterou sám naosnoval pro FBI a nechal Kempera mluvit tak dlouho, dokud se neobjevil někdo z ostrahy a pustil Resslera z cely. Díky tomuhle incidentu Ressler změnil protokol, aby nikdo nemohl dělat rozhovor se subjektem sám. (dj_kure)