MINDHUNTER: Lovci myšlenek (TV seriál)

Mindhunter

Thriller / Krimi / Drama

USA, 2017–2019, 17 h 1 min (Minutáž: 34–74 min)

Tvůrci:

Joe Penhall

Předloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Jason Hill

Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv, Stacey Roca, Hannah Gross, Joe Tuttle, Cotter Smith, Albert Jones, Lauren Glazier, Michael Cerveris, June Carryl, Cameron Britton, Sierra Aylina McClain, Sonny Valicenti, Zachary Scott Ross, Gareth Williams, Dohn Norwood, Nate Corddry, Siovhan Christensen, Alex Morf, Christopher Livingston, Katherine Banks, Crystal Lee Brown, Regi Davis, Erik Jensen, Happy Anderson, Peter Murnik, Thomas Francis Murphy, Ashley Smith, Jesse C. Boyd, David H. Holmes, Jordan Gelber, Chris James Boylan, Felix Solis, Tommy Nohilly, Judith Delgado, Matt Walton, Tobias Segal, Andrew Sensenig, Sam Strike, Austin Archer, Amelia Campbell, Joseph Cross, Catherine Curtin, Jason Davis, John Walpole, Dashiell Eaves, Lena Olin, Laura Poe, Jordyn DiNatale, Joshua Wills, Grace Rex, Sarah Wilson, Eric Morris, Daniel James, Christopher Mann, Jack Erdie, Enid Graham, Rich Rule, Rhoda Griffis, Carl Franklin, Benjamin J. Cain Jr., Marc Kudisch, Damon Herriman, Michael Park, Drew Seltzer, Andy Umberger, Jeb Kreager, Andrene Ward-Hammond, P.J. Marshall, Don O. Knowlton, Paul Carafotes, Jacob Berger, Christopher Grove, Andrew Yackel, Oliver Cooper, Tammy Felice, Megan McQuillan, David Carranza, Michael Filipowich, Brent Sexton, Mike Ancas, Steven Daniel Brun, Carl Hendrick Louis, Robert Aramayo, David Healy, Emily Bergl, Christopher Backus, Morgan Kelly, Sean Cullen, Scott A. Martin, Marcella Lowery, Anna Magoulas, Deja Dee, Ryan Buggle, Billy Slaughter, Jeff Pope, Michelle Davidson, Allie McCulloch, Circus-Szalewski, Amaris Davidson, Gary Lee Vincent, Jacob Berger, Mark Falvo, Chandra Michaels, Jeff Pope

Mindhunter mi přinesl nejsilnější seriálový zážitek roku 2017. Pokud mu něco může v očích diváků ublížit, pak je to trochu paradoxně spojení s Davidem Fincherem, od kterého jakožto autora legendárního snímku Sedm čekáte nějaké to thrillerové vzrušení a příslušné žánrové prvky. Přestřelky, honičky a souboje byste v Mindhunterovi hledali marně, žánrová škatulka thrilleru mi přijde poněkud matoucí, mnohem spíš se jedná o psychologické drama, které trochu připomíná seriál Terapie z dílny HBO. Každopádně tak precizně vymodelované, přesvědčivé a charismatické postavy se v seriálu v téhle míře prakticky jinde nevyskytují. Tady dokonale zapadá každý detail, který může hrát a často taky hraje ve stavbě příběhu svou roli. Pokud vám nevadí, že seriál táhnou především dialogy, tak mu dejte šanci a sledujte dva intelektuály v řadách FBI, kteří se spolu s kolegyní z civilního sektoru pokouší položit základy behaviorální vědě, využít ji v praxi a opakovaně vstupují do kontaktu s mnohanásobnými vrahy a psychopaty, což pochopitelně má dopad na jejich vlastní psychiku. Pro mě je tohle vymazlenost nejvyššího stupně, kterou si jako seriálový fanoušek asi hned tak znovu nedopřeju. Celkový dojem: 95 %.(1.1.2018)

Mé nadšení bylo odstartováno záhy a seriál mi ve svém průběhu nedal jakýkoliv důvod k jeho snížení. Potěšila mě i práci s díly, jelikož dostaly tolik času a péče, kolik potřebovaly, a ovlivňování osobních linek těmi profesními. Občas jsem ani nemohl popadnout dech, jak mi ho postupně vyrážely dílčí aspekty seriálu. Zakončení jsem si sice takhle nepředstavoval, ale perfektně sedělo k vytvářené atmosféře i k použité stylizaci. A ani nebylo poznat, že některé díly nerežíroval David Fincher. (Netflix)(11.2.2018)

Kvalitka. Ten Fincher z toho sala jako nuklearni radiace. Rozjezd je sice pomalejsi, ale je to cim dal lepsi a jak u serialu obecne nesnasim kdyz se umele roztahuji na vice serii, tak tady mam naopak pocit, ze prvni serie byla teprve intro k jeste lepsim zitrkum na ktere se tesim vsema deseti. 8/10(26.10.2017)

Fincherova přítomnost je opravdu cítit. Nápaditý scénář, skvěle napsané postavy a velmi silné téma. Jsem opravdu mile překvapen. Čekal jsem něco trochu jiného. Že se skutečně budou agenti dostávat do hlav odsouzených vrahů :-), sám nevím proč. Jediné co mě trochu mrzelo, a proč také nedávám plný počet, je absence nějakého delšího honu na vraha, stejně tak mi chybělo více strhujících a nečekaných zvratů. Samotné hovory ve věznicích byly výborné, to stejné zvolení herci a již zmíněná hutná atmosféra. Třeba 2. série nabídne i nějaký ten hovor s Ch. Mansonem! ;-)(10.1.2018)

První díl, paradoxně od Finchera, asi nejslabší - prostě se jen tak pozvolně vyloží karty na stůl a v té přemíře dialogů to není bůhvíjak zajímavé, ale od druhého dílu, od setkání s Edem Kamperem, se to začně rozjíždět a vy jen fascinovaně sledujete přerod hlavního hrdiny od bezejmenného ucha k arogantnímu geniálnímu vyšetřovateli. Výslech týpka v posledním díle považuju vůbec za to nejlepší, co jsem za poslední roky v seriálové tvorbě viděl. Okamžitě sem s 2.sérií!(9.1.2018)