Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

Sharleen76

Technicky je to víc dokument o cestě k měsíci Jupiteru Europě než sci-fi. Námět dobrý, zpracování je slabší. Celkový dojem 3* a to jen za Michaela Nyqvista. Dej mu Pánbůh věčnou slávu. ()

Hellknight12

Tento film som nevidel pár rokov. Za mňa sa jedná o celkom fajn film, ktorý je podceňovaný a často sa na neho zabúda. Sci-fi thriller natočený ako Found footage film, ktorý nám celý čas rozpráva, čo sa stalo počas jednej misie na Jupiterovom mesiaci Európa. Nápad slušný, prevedenie je fajn ale jediné mínus, čo vidím je samotný koniec. Podľa mňa to trochu prehnali. Film môžem odporučiť každému kto má rád podobne sci-fi. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

DavidWebb

Film žánrovo radený medzi sci-fi a thriller má byť od slova "thriller" napínavý. Bohužiaľ je to len jedna z vecí, ktoré tento snímok nespĺňa. Nielen že to nebolo (aspoň pre mňa) napínavé, bolo to nezaujímavé a takmer som sa pri tom nudil. Aj keď nápad je to zaujímavý, celý film posielajú dole slabučkí - čajoví herci, mizerná výprava, efekty, dialógy, soundtrack a neviem čo ešte. Vo filme je niekoľko scén, pri ktorých mohla divákovi naskakovať husia koža. Áno mohla, keby... Keby to snáď režíroval niekto iný. A ten koniec to celé pochoval. Z toľkých rozličných možných vysvetlení, ktoré ponúka ľudská fantázia, si vybrať akurát takéto... A tak to zachraňuje iba atraktívne prostredie otvoreného vesmíru a panická nedotknutosť mesiaca Európy. Škoda, malo to naviac. Omnoho viac. ()

LudkovaLevaRuka

Jaký by to byl pocit, kdyby na konci Blair Witch vybafla čarodejnice z Blair? Europa mi připomíná povídky z časopisu Ikarie. Seriozní, střízlivá, trochu bezradná, trochu neinvenční, ale díky tomu není přeplácaná. Podobnost Europy s osudem čínské lodi Tsien z knižní Druhé vesmírné Odyseji je čistě záměrná. McCreary je kvalitní. Europský strašák se ukáže... a není to vůbec na škodu. Embeth Davidtz na závěr vyšle intenzivní paprsek pozitivní energie a je jen na divákovi, jestli se ho pokusí zachytit. ()

PRobin

Ano, není to nic originálního, jen zfilmovaný nápad, který nám předložil už A. C. Clarke. Přesto je to chytlavé a zajímavě natočené. ()

Dantte..

Mám rád sf, ale tohle mi fakt nesedlo, nudil jsem se a to hodně. Jediný okamžik, kdy jsem si řekl WOW, tahle scéna byla natočená fakt úžasně bylo, když umíral Sharlto Copley ( je to pan herec). BTW scénář a kecy kolem toho jsou na pojetím "realistickou" sf fakt strašné. 50 % ()

goodnic

Ve filmu je hlavně v druhé polovině dost silných momentů, které zabraňují tomu, aby šlo o jednu velkou nudu. Je jasné, že být to reálný záznam, tak je to fantastické, ale když mám být ohromen fikcí hrající si na pravdu, tak to prostě nefunguje. ()

Zombiepod

Neuveriteľne napínavé vesmírne scifi, ktoré splnilo takmer všetky očakávania. Nízkorozpočtový a veľmi nenápadný film sa ku mne dostal náhodou, čomu som však vďačný. Výborní herci, stiesnená atmosféra priestorov vesmírnej lode, a v tomto prípade naplno využitý štýl found-footage nakrúcania. Pozoruhodné na tom celom je, že Europa Report má i napriek kostrbato vystavanom reportážnom príbehu silnú myšlienku a ten záver, ten stojí za sledovanie. Príklad toho, že výborné sci-fi sa aj dnes dá natočiť bez nákladných vizuálnych efektov. ()

eChoe

Zajímavě vystavěnej a tak trochu dokumentárně podanej příběh jednoho kosmického letu, který má za cíl prozkoumat povrch měsíce planety Jupiter a v nejlepším případě na něm objevit život. Forma dokumentu tu nefunguje tak jako v District 9, kde jsem měl vážně pocit jako bych sledoval skutečné události z budoucnosti, ale nijak mi to nekazí celkový pozitivní dojem. Téma života ve vesmíru je mi hodně blízké a jsem jedním z těch, kteří zastávají názor, že je naprosto nemožný, abychom v něm byli sami. Je to tak nepravděpodobné až mě to trochu děsí a zabíjí mě touha vědět, jak ty životy na různorodých planetách vypadají. Nezbývá než o nich jen dále snít a občas se podívat na podobný film jakým je Europa Report, nebo si přečíst knihu a vyslechnout si tak vizi jiného snílka. Myšlenka, že se ty vize nedají zpochybnit.. že to tak zkrátka může být, ale nemusí je pro mě tak nějak nádherná. Mimochodem, Na Dr.Katyu se moc hezky dívalo! :) ()

nesli

Nečekejte klasickou scifárnu, tento film jede totiž trochu jiným směrem...První polovina filmu dost roztahaná (s tím jsem ale počítal dopředu), druhá to plně dohání (nečekejte ovšem hype akce), více prozrazovat nebudu..Pro ty, kteří mají rádi sci-fi (ne pouze pro monumentální grafické orgie, jelikož těch tu moc nenajdete) bude tento film velmi příjemně strávenou hoďkou a půl. 5 hvězd. ()

jardoch

Scifi mám vážně rád.Ale todle je hodně velká nuda bez napětí a atmosféry,okořeněná nezajímavým dějem a zoufalým zpracováním.Jedna hvězda je za rozumnou stopáž. ()

Maniik88

Som príjemne prekvapený. Tento film ma bavil o mnoho viac ako všetky Sci-Fi blockbustery dokopy. Sledovať taký StarTrek alebo Pacific Rim bolo ozaj utrpenie. Europa Report sa niesla v duchu maximálnej uveriteľnosti a v podstate už teraz by sme mohli vyslať na obdobnú misiu astronautov a tešiť sa, či niečo nájdu. Kamerový podklad mi tentokrát prišiel ako dobrý nápad a natočenie v štýle dokumentu tiež. Ukazuje sa, že nižší rozpočet pre film určite nie je nevýhoda, priam naopak, filmy sú potom omnoho zaujímavejšie a nie sú zamerané čisto na vizuálnu stránku. Samozrejme nájdu sa nejaké tie chybyčky a sem tam nelogické chovanie posádky, no nejde o nič strašné a zostal vo mne príjemný pocit. ()

Nufa

Film, který dělá žánru sci-fi moc pěkné jméno. Z napětí doslova naskakuje husí kůže a celý koncept, jakým je film natočen, je doslova úžasný. Líbí se mi hlavně gradace děje, která je ke konci až k nevydržení, ačkoliv začátek je teda poněkud línější. Osobně si myslím , že film si zasluhuje více než jedno shlédnutí, neboť člověk těžko může postřehnout všechny detaily při prvním shlédnutí. Může za to hlavně kompozice, která není čistě chronologická a proto se divák celkem snadno ztratí. Rozhodně to ale není na škodu, neboť i díky tomu je film tak mrazivý. ()

john.h

Celkem solidní scífko jakoby se zastarý školy, někdy z osmdesátejch let. Tajemno, světélkování, napínání, podivné zvuky. Jen ta béčkovitost a malej rozpočet z toho křičí. ()

papadoce odpad!

V prvej tretine ma iritoval obraz rozdelený do viacerých okien. A potom, no potom to bola už len štandardná vesmírna 5 korunová nuda od nikiaľ nikam. Točiť takúto kokotinu pred 40 rokmi, asi by to bol hit. Dnes som si mal radšej prestreliť gebuľu klincom, než stráviť 85 minút pri takejto pičovine. Ak sa máte radi, radím nepozerať. ()

ŠpetaMarek

Ve vysledku lepsi jak Martian. Zadne hrdinske ciny, zadne machrovani, zadnych 2,5h pred obrazovkou. Posadka se zde s chladnou hlavou vyporadava s problemy tak, jak se od elity planety slusi a patri. Ze ma scenar par logickych der nevadi, jinak je totiz kvalitne zpracovany. ()

Knor

Vynikající sci-fi se spoustou sympatických vlastností. Neokoukaní herci, přesvědčivé herecké výkony, budování napětí, věrohodný děj a několik velice překvapivých a silných momentů. Střídání FF formy s dokumentem je akorát vyvážená a vytváří perfektní fungující atmosféru. Přesto ale musím přiznat, že mi to tu a tam přišlo zdlouhavý, takže na plnou palbu to není. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka