Černobylské deníky

• USA Chernobyl Diaries (více)

Černobyl, 1986: Když vypukla nejhorší jaderná katastrofa v dějinách lidstva, evakuovaní obyvatelé blízkého města Pripjať neměli čas ani na to, aby si sbalili osobní věci. O 25 let později šest mladých turistů se svým průvodcem navštěvuje Pripjať, aby tu společně prozkoumali trosky zničeného a zdánlivě opuštěného města. Když je okolnosti přinutí zůstat na místě přes noc, brzy zjišťují, že tu možná nejsou sami. Spoluautorem scénáře a koproducentem šokujícího filmu plného děsu a hrůzy je Oren Peli, tvůrce snímku Paranormal Activity. (oficiální text distributora)

mala_kea odpad!

To zase bylo něco. Naprosto připitomělý příběh, ještě pitomější lidé hrající si na spasitele světa. Ani perfektní práce při stavbě "podia" a téměř stoprocentní podobnost skutečné Pripjatě nemůže tento naprosto zbytečný hnus zachránit. ()

M.Myers

Překvapilo mě to! Dle hodnocení jsem čekal nudnou a nepřehlednou kravinu, ale místo toho jsem se celkem dobře bavil. Budování atmosféry mě z kraje vůbec nepřišlo bůhvíjaké,sídliště jak v cikánský čtvrti, no nic jako.... s přibívající stopáží a s prvním nástupem tmy se to ale změnilo v poměrně atmosferickou podívanou... Pak to sice přeplo na obyčejnou naháněnou američanů bandou radiací sežraných rusů, ale i tak to mělo něco do sebe. To, že ty opuchlý a slezlý ksichty těch humusáků nebyly skoro vidět, mě celkem netrápilo, spíš naopak. Na vlastní kůži bych tam být nechtěl....pro mě lepší průměr-něco mezi 3-4* ()

Rockerman odpad!

Existuje spousta nízkorozpočtových filmů, které zachraňuje dobrý scénář a pak může vzniknout solidní film. Bohužel toto nemělo ani prachy, ani nápad. Typově by se to dalo přiřadit k filmům, jako "Hory mají oči" nebo "Pach krve", ale úrovní se jim ani neblíží. I tady zmutovaní lidé masakrují turisty, kteří se přijeli podívat, jak vypadá okolí po 25ti letech od černobylské jaderné katastrofy. Půl filmu se neděje vůbec nic, jen medvěd proběhne panelákem v Pripjati. Pak se začne něco dít, ale kamera je roztřesená a většinou je tma, takže jsem musel jen odhadovat, co se tam vlastně děje. Napětí se tak snaží zvýšit neskutečnými kecy, což však nemůže fungovat a jen se zvyšuje má naštvanost na tento velmi nepovedený film. Kvůli závěru jsem uvažoval aspoň o jedné hvězdě, ale pak jsem si zase vzpoměl na ty příšerné dialogy a hned mě to přešlo. ()

fr3ak

Vyloženej průsor to sice není, ale mohlo to být o moc lepší. První čtvrtina klasicky v pohodě, pocit že jsou návštěvníci pozorování, různé zvuky apod. docela dobře navodí atmosféru zdnánlivě opuštěné Pripjaťi. Bohužel to co následuje už jsou jen klasické nemoci tohoto žánru, které jsou zde navíc podpořeny špatnou kamerou. ()

svadlenaX

Kdyby tento film dostal vyšší rozpočet a režíroval ho někdo jiný, určitě by to dopadlo lépe, jelikož nápad to má dobrý. "Styl amatérské kamery" se mi líbí v případě, že film natáčí jedna z postav co ve filmu přímo hraje. Zde se to však nehodilo, a působilo to dost lacině. Kromě několika chyb ve filmu mi vadí přemýšlení postav. Nejlepší co mohli přez noc udělat, bylo zůstat uprostřed sídliště v rozsvíceném autě... opravdu velmi nenápadné. Nevím, jak ostatní, ale já bych se raději do rána zabarikádoval v nějákém z paneláků a vše zhasl. Ani mě tudíž nepřekvapilo, že na konci chybělo vysvětlení proč poslední přeživší stejně zabili. ()

marshaall

Samozrejme ze tak trochu blbost, ale ked boli ucinkujuci prenasledovani zmutovanymi Pripjatcancanmi, tak som bol v napati, takze zato ta hviezdicka navyse, ktora vytrhla tento film zo sparov priemernosti. ()

MikeeTheory

Tady možná půjdu proti proudu, ale tohle podle mě vůbec nebylo zlé. A to nejsem žádný příznivec hororů se "zombie" tématikou. Jenže tedy to na mě fungovalo - ač věřím, že po druhém zhlédnutí bych mluvil jinak. Podle mě to prostě byla solidní jednohubka, která sice nenadchne, ale určitě ani neurazí (heh, i když jak se to vezme)! ()

MickeyStuma

Využít prostředí Černobylského okolí pro nervy drásající příběh se ukázal jako dobrý nápad. Všudypřítomná radiace, neznámá zmutovaná zvěř a pozor ... i zřejmě někdo další. Využívá se zavedeného motivu, kdy parta mladých lidí se s průvodcem zajedou podívat do Černobylské oblasti. Jenomže nic nejde podle plánu a tak pomalu nastává noc plného hrůzy a zoufalství. Vizuálně to opět vypadá jako známé picture-motion, ale není tomu tak. Ruční kamera je sice použita, ale nikdo ze členů výpravy ji nedrží v ruce. Největší hrůza samozřejmě nastává v noci za naprosté tmy, což je zrovna tady takřka dvojnásobné. Opuštěné paneláky, zarostlé ulice vegetací, absolutní ticho a ani jiskřička světla. Tento film doporučuji shlédnout za stejných podmínek, jinak se nedá patřičně užít. Tedy pochopitelně stačí jen ta tma a ticho. Divák se tak více vžije do jejich situace a pokud se do konce snímku hrůzou nepos..e, bude mít neskonalý děsuplný zážitek na spoustu hodin. ()

Rathalos

Celkom v pohode horor o cernobyle,kde partia mladych ludi skuma opustene mesto,no po case zistuju,ze nie je uplne opustene,pacilo sa mi to,malo to napatie a je to zaujimavy namet na film...:-) ()

helloween93

Do půlky docela snesitelné, nejlepší postava byl Juri, ten se bohužel poroučí poměrně brzy. Od půlky bohužel ultimátní garbage, kterému dominuje roztřesená kamera (není to Found Footage) a tma v důležitých momentech, ve kterých není nic vidět. V kostce, ač nejde o FF horor, má všechny jeho prvky, včetně útěku postav do nejhloupějších míst nebo dementního závěru. 2* ()

domirovec

Černobylské deníky je jeden z těch filmů u kterého si tak po 10 minutách říkám proč jsem se na něj chtěl vůbec podívat. Ptáte se proč? No.. důvodů je hned několik.. Za prvé, všechny postavy ve filmu jsou totálně blbé a nemají nejmenší ponětí co je vůbec Černobyl zač. Jako upřímně, jedná se o jednu z největších katastrof v historii lidstva a v tomto filmu (skoro) nikdo o tom nic neví. Za druhé, samotná zápletka by nejhorší nebyla. Ovšem samotné ''děsivé'' scény už zas tak dobré nejsou. Například scéna, ve které jedna z postav vejde do jedné chodby v jednom z panelových domů v Pripjati. Možná byste čekali nějakou hodnotnou, dobrou a opravdu děsivou lekačku, že? Ne.. to opravdu ne. Místo toho z chodby vyběhne obrovský medvěd, který uteče někde pryč. Jako vážně? Takže zaprvé, co tam dělal medvěd, za druhé, proč jsou všechny postavy po tomto medvědím útoku zcela v pořádku a za třetí.. Proč?! Takže moje finální zhodnocení a 1/10. Pardon, ale tohle přece nikdo ani nemůže brát vážně. ()

Castielo

Další věc na kterou jsem se těšil. A měl jsem proč. Ikdyž chápu nízké hodnocení, já jsem si to celkem užil a chvílemi a příjemně bál. Horší 4* ()

Blondy.

Když u horrorů tohoto typu první půlka předčí druhou, tak nikdy neni o co stát. Ze záčátku jsem se dokonce i bavil a říkal jsem si ze na 3* i přes hodně..no řekněme neprocítěné herecké výkony to dopadne (nedopadlo). Sice se jednalo spíše o exkurzi arealu nez o nějaký horror ale něco to v sobě mělo, to že v městě Pripjať byli víceméně hned po začatku epilogu nebylo myšleno jako skvělý nápad, ale nížky rozpočet, nebo další velmi chudý horrorový scénář. Druhá půlka filmu, ta která měla být konečně ta horrorova stála no prostě za hovno. Je to tak líp se to řící nedá, honíčka ve tmě, věčný chaos a ani jeden "zombie" nebýl ukázán v plněm světle a filmy kde je videt ruka, noha, nebo jeden vlas a už bububu mě vážně už nebaví, dokoukal jsem to jen proto, že mě zajímalo jestli se z toho někdo dostane ale jinak tragédie, nicměne porad lepsí než asi většína podobných snímků. ()

IBI

Po shlédnutí komentářů s negativním hodnocením tady jsem hodně váhal, zda má cenu strávit 90 minut u Černobylských deníků a víte co, počkal jsem si na klasickou DVD kopii (narozdíl od 90% lidí, kteří stáhli kamerový záznam a divili se, že tam "hovno a piču" vidí) a k mému překvapení jsem vůbec nebyl zklamán! Polovinu filmu samozřejmě tvoří samotný Černobyl, který byl až donedávna trestuhodně opomínán jako lokace vhodná pro tento žánr a pokud Vám není tato oblast zcela ukradená, tak si určitě atmosféru první poloviny filmu, kdy Vás film bez dlouhých spektáklů hodí rovnou do centra děje, užijete. Nečekejte dokument, čekejte Hory mají oči v Černobylu a budete spokojení, v poslední době šly do kina fakt o hodně větší sra*ky. (4 hvězdy obvykle běžným hororům nedávám, ale jako protest proti místnímu NEobjektivnímu hodnocení milerád udělám vyjímku) ()

emdvojka

Úbohý pokus o atmosferický horor z minimom napätia, nesympatickými hercami a z podivným scenárom, ktorý bol skôr dokumentom o atómovej katastrofe ako film o monštrách z pekla. Námet ujde, ale to neznamená, že realizovať takýto nápad je potrebné. ()

1Legend1

Musím říct, že ze začátku jsem byl doslova ohromen celou Pripjatí. Docela dobře dodávala pochmurnou atmosféru vylidněného města, ale jak přišlo na nějakou akci, je to pořád to stejné...50% ()

Kingjiri

Ve filmu skutečně zaujme jen slušná výprava, která místama navozuje pocit, jako by se vážně natáčelo v Chernobylu. Jenomže těhlech originálních scénériií jako stvořenejch pro poctivej atmosférickej horor nakonec tvůrci nedokázali pořádně využít. Na vině byl předevšim nudnej scénář, kterej neposkytnul ani jednu pořádně hororovou scénu a byl zajímavej jen v posledních pár minutách. Po většinu stopáže se na snímek dívat dalo, ale všechno totálně pohřbila debilní pointa. Kromě výpravy byl už sympatickej jen fakt, že se natáčelo klasickym způsobem a ne v poslední době oblíbenou found footage formou. ()